صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12
Like Tree70تشکر

موضوع: چشمی الکترونیک یا اپتیکال ؟ ?electronic or optical viewfinder

Forum Moderator کوروش آواتار ها
    تشکر کرده
    12880

پیش فرض چشمی الکترونیک یا اپتیکال ؟ ?electronic or optical viewfinder

اخیرا DP با مصاحبه با چندعکاس در مورد اینکه هر کدام، کدامیک از ویزور اپتیکال یا الکترونیک را ترجیح می‌دهند، مقاله‌ای را منتشر کرده‌است .

به نظرم با توجه به پیشرفت‌هایی که در تولید و ساخت و استقبال از دوربین‌های بدون‌آینه ایجاد‌شده و همچنین پیشرفت در ساخت ویزورهای الکترونیک،جای این گفتگو به طور مجزا و تخصصی در فروم خالی‌ست.
    دوستان در صورت تمایل می‌توانند نظرات و تجربیات خودشون رو در این تاپیک بیان‌کنند.
    ضمن اینکه خواندن مقاله‌ی فوق را هم توصیه می‌کنم که مطالبی را در خود دارد، که تصورات پیشین را به چالش می‌کشد.
    ویرایش توسط کوروش : Sunday 12 March 2017 در ساعت 23:49
    msh2200، yaghoobi، Mehrdad-PL و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه msh2200 آواتار ها
    تشکر کرده
    4653

درود
    مبحث بسیار جالبی رو آقا کوروش عزیز آغاز کرده اند!
    بنده تجربه استفاده از هر دو فایندر (البته در حدود 10 سال گذشته) را دارم!
    واقعیتش انتخاب شاید کمی سخت باشه ولی پارامترهایی هست که در کنار هم سعی می کنم جمع بندی کنم شاید دوستان هم استفاده ای کنند.
    مزیت های EVF ها
    1- وجود ابزار و علائم بی شمار جهت کنترل دوربین
    2- امکان مشاهده تصویر خروجی روی LCD بدون فشردن دکمه شاتر
    3- امکان استفاده از سیستم فوکوس دقیقتر، به واسطه وجود حالت شبه زوم برای مشاهده جزئیات
    4- کاهش حجم چشم گیر بدنه
    5- سبکی
    6- کاهش آسیب پذیری در برابر گرد و غبار بدلیل ساختار کلی
    7- کاهش ریسک برخورد و آسیب دیدن های احتمالی
    8- حذف صدای ناشی از برخورد آینه به بدنه
    9- حذف ضربه ناشی از برخورد آینه به بدنه و به اصطلاح عدم نیاز به استفاده از Mirror Lock Up
    10- حذف احتمال آسیب دیدن آینه و اتاق آینه در حین باز و بسته کردن لنز و یا تمیز کردن سنسور
    این موارد مزایایی بود که به ذهن بنده رسید
    اما معایب
    1- عدم نمایش رنگ طبیعی
    2- آسیب پذیری در برابر رطوبت و نوسانات
    4- احتمال سوختگی
    5- از بین رفتن قابلیت استفاده از دوربین در حالت خاموش
    6- افزایش مصرف باطری و در نتیجه کاهش عمر باطری
    7- وجود نور بک لایت که به مرور زمان موجب خستگی چشم می شود.
    8- عدم قابلیت بکارگیری در عکاسی نجومی و عکاسی در شب و بخصوص از ستاره ها
    9- امکان استفاده از دوربین در حالت Stand BY به منظور کاهش مصرف باطری
    10- امکان بکارگیری دوربین در زمانی که باطری بسیار کم و یا تمام شده است بخصوص در شرایط حیات وحش و صرفا مشاهده سوژه
    معایبی که در بالا ذکر کردم برای بنده مهمترین دلایل برای عدم انتخاب EVF هاست!
    البته شاید الان پیشرفت بسیار زیادی در این حوزه اتفاق افتاده باشه ولی باید همیشه در نظر داشته باشیم یک EVF الکترونیکی هست و قطعات الکترونیکی هم در هر لحظه ممکنه بازی ای را شروع کنند.
    در عکاسی نجومی زمانی که از EVF استفاده می کردم بزرگترین مشکل مشاهده ستاره ها برای انجام فوکوس بود. بعد از انجام فوکوس با هزار حیله و نیرنگ، ولی از پشت دوربین کنار می آمدم اول مشکلاتم بود! بدلیل نور بک لایت EVF دچار کوری موقت می شدم و عملا برای بقیه کارها مشکل داشتم.
    این مسئله مهمترین دلیل برای بنده است که با توجه به ژانر کاری خودم به سمت EVF ها حرکت نکنم. بنابراین، بنده شخصا بین این دو فایندر، اپتیکال را ترجیح می دهم.
    ارادتمند
    yaghoobi، Fereidoon، Mehrdad-PL و 19 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    باتوجه به تعطیلی فروم در تلگرام پاسخگوی دوستان هستم:Telegram:@msh2200
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

كاربر همراه Alpha_850 آواتار ها
    تشکر کرده
    381

قبل از هر چیزی باید بگم به EVF بیشتر علاقه دارم، پیشرفت های نوع اپتیکال ثابت مانده ولی تکنولوژی چشمی الکترونیکی هر روز در حال پیشرفته بنابراین خیلی از مشکلات امروز میتونن فردا وجود نداشته باشن و هر نوع نتیجه گیری بعدا میتونه تغییر کنه.

در هر کدام ضعف ها و برتری هایی وجود داره که دوستان اشاره کردند اما ویزور اپتیکال اصلا امکان فیلمبرداری نداره بر عکس در نوع الکترونیکی میشه حتی صدای ورودی هم کنترول کرد همچنین در مورد یکی از موارد بالا " عدم نمایش رنگ طبیعی" درسته رنگ های سنسور هست همانی که بعدا در عکس خواهد بود شما با OVF طبیعی می بینید اما طبیعی ثبت نمی کنید ، اگر عکس با رنگ چشم شما ثبت میشد اونوقت میشود این مورد رو یک اشکال در نظر گرفت.

16h45m53s_001_.jpg
    msh2200، yaghoobi، Mehrdad-PL و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط Alpha_850 نمایش پست ها
    ...
    همچنین در مورد یکی از موارد بالا " عدم نمایش رنگ طبیعی" درسته رنگ های سنسور هست همانی که بعدا در عکس خواهد بود شما با OVF طبیعی می بینید اما طبیعی ثبت نمی کنید ، اگر عکس با رنگ چشم شما ثبت میشد اونوقت میشود این مورد رو یک اشکال در نظر گرفت.

16h45m53s_001_.jpg
    شاید بنده ناقص این بخش رو توضیح دادم.
    منظور بنده این نبود که چیزی که ثبت می شه دیده نمی شه! بلکه اتفاقا چیزی که ثبت می شه با چیزی که در EVF ها دیده می شه متفاوته!!
    دلیلش هم واضحه
    یک LCD کوچک با حجم پیکسل نسبتا بالا، موجب نمایش تصویر بسیار زیباتری نسبت به ثبت واقعی خواهد شد.
    شما در نظر بگیرید یک تصویر حدود 20 مگاپیکسلی را در یک موبایل با کیفیت LCD بالا تماشا کنید و آن را با همان تصویر بر روی یک تلوزیون 40 اینچی مقایسه کنید!
    حتی تصویر خروجی تلوزیون ها هم با هم یکی نیست و تنظیمات هر کدام موجب نمایش رنگ های خروجی متفاوتی می شود.
    در خصوص EVF ها، باز هم تجربه آن را دارم. تصاویر نمایش داده شده در EVF از نظر رنگی دارای اختلاف با چیزی هست که در کارت حافظه ذخیره می شود!
    این اختلاف هم بخاطر موارد مثل اشباع رنگی و تغییر کنتراست در LCD فایندر می باشد.
    از دید فیلم برداری، حق با شماست. هیچوقت امکانات یک فایندر اپتیکال قابل مقایسه با یک EVF نخواهد بود.
    ارادتمند
    yaghoobi، Mehrdad-PL، ALI.Barutkub و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

تشکر کرده
    381

نقل قول نوشته اصلی توسط msh2200 نمایش پست ها
    شاید بنده ناقص این بخش رو توضیح دادم.
    منظور بنده این نبود که چیزی که ثبت می شه دیده نمی شه! بلکه اتفاقا چیزی که ثبت می شه با چیزی که در EVF ها دیده می شه متفاوته!!
    دلیلش هم واضحه
    یک LCD کوچک با حجم پیکسل نسبتا بالا، موجب نمایش تصویر بسیار زیباتری نسبت به ثبت واقعی خواهد شد.
    شما در نظر بگیرید یک تصویر حدود 20 مگاپیکسلی را در یک موبایل با کیفیت LCD بالا تماشا کنید و آن را با همان تصویر بر روی یک تلوزیون 40 اینچی مقایسه کنید!
    حتی تصویر خروجی تلوزیون ها هم با هم یکی نیست و تنظیمات هر کدام موجب نمایش رنگ های خروجی متفاوتی می شود.
    در خصوص EVF ها، باز هم تجربه آن را دارم. تصاویر نمایش داده شده در EVF از نظر رنگی دارای اختلاف با چیزی هست که در کارت حافظه ذخیره می شود!
    این اختلاف هم بخاطر موارد مثل اشباع رنگی و تغییر کنتراست در LCD فایندر می باشد.
    از دید فیلم برداری، حق با شماست. هیچوقت امکانات یک فایندر اپتیکال قابل مقایسه با یک EVF نخواهد بود.
    ارادتمند
    با تشکر از شما ، البته این مشکل پیکسلی شدن مربوط به مدل های قبل بود بعد از سری XGA OLED که در نسل دوم A7 مجهز به پوشش T-Star زایس هم شده این مشکل حل شده و باید دید در آینده چه تغییرات جدیدی بوجود میاد.

evftitled-1.jpg
    msh2200، yaghoobi، Mehrdad-PL و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط Alpha_850 نمایش پست ها
    با تشکر از شما ، البته این مشکل پیکسلی شدن مربوط به مدل های قبل بود بعد از سری XGA OLED که در نسل دوم A7 مجهز به پوشش T-Star زایس هم شده این مشکل حل شده و باید دید در آینده چه تغییرات جدیدی بوجود میاد.
    درود
    بنده نگفتم پیکسلی شدن! دوربینی هم که برای تست داشتم از سال تولید Canon PowerShot Pro1 به بعد بوده!
    اتفاقا برعکس بود! تراکم پیکسل بالا در LCD تصویر خروجی بسیار متفاوتی در مانیتور و حتی حقیقت داره!
    این مشکل همین الان هم در LCD ها دوربین های دیجیتال در هنگام PlayBack دیده می شه و تصویری که در LCD دوربین مشاهده می کنید معمولا شارپتر و با کیفیتر از تصویر ثبت شده به نظر خواهد رسید.
    Mehrdad-PL، obsidiyan و peacekeeper تشکر می‌کنند.
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

تشکر کرده
    381

درود
    بنده نگفتم پیکسلی شدن! دوربینی هم که برای تست داشتم از سال تولید Canon PowerShot Pro1 به بعد بوده!
    اتفاقا برعکس بود! تراکم پیکسل بالا در LCD تصویر خروجی بسیار متفاوتی در مانیتور و حتی حقیقت داره!
    این مشکل همین الان هم در LCD ها دوربین های دیجیتال در هنگام PlayBack دیده می شه و تصویری که در LCD دوربین مشاهده می کنید معمولا شارپتر و با کیفیتر از تصویر ثبت شده به نظر خواهد رسید.
    عذر خواهی میکنم ، من تازه متوجه شدم شما از کدام نوع چشمی صحبت میکنید تا الان فکر میکردم منظورتان OLED Tru-Finder است. اون مدل ها LCD viewfinder نامیده میشدند تا قبل از 2009 رایج بودند هر چند بعدا هم مدتها در دوربین های بریج که سنسور کوچکی داشتند استفاده شدند ، کیفیت اون چشمی ها در بهترین حالت برابر با یک عکس 600 در 400 بود و رنگ ها با ال سی دی تفاوتی نداشت یا بدتر بود.

در نسل OLED که از 2010 به بعد رایج شد تغییرات در خروجی تصویر به حدی افزایش پیدا کرد که بدون بزرگنمایی میتونم بگم تفاوتی معادل یک پورشه با یک پیکان ایران ناسیونال داره اگر در بین دوستان کسی از بدون آینه های جدید فوجی ، پاناسونیک یا سونی موجود داشت یک تستی انجام بدید بدون شک نظرتون تغییر میکنه و چیزی که در EVF خواهید دید همان رنگی را خواهد داشت که در کارت حافظه ذخیره میشه.
    msh2200، Mehrdad-PL و کوروش تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    12880

به‌نظر من در تکنولوژی بدون‌أینه‌ها شاهد حرکات انقلابی‌تری هستیم تا DSLR ها. برای همین تفاوت بسیار چشمگیرتری بین محصولات جدید با محصولات حتی دو تا سه‌سال پیش وجود‌دارد.
    و به همین دلیل باید برای مقایسه و ارزیابی صحیح‌تر، محصولات جدیدتر رو مورد بررسی قرار‌بدیم.
    msh2200، Mehrdad-PL، obsidiyan و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط کوروش نمایش پست ها
    به‌نظر من در تکنولوژی بدون‌أینه‌ها شاهد حرکات انقلابی‌تری هستیم تا DSLR ها. برای همین تفاوت بسیار چشمگیرتری بین محصولات جدید با محصولات حتی دو تا سه‌سال پیش وجود‌دارد.
    و به همین دلیل باید برای مقایسه و ارزیابی صحیح‌تر، محصولات جدیدتر رو مورد بررسی قرار‌بدیم.
    درود
    آقا کورش عزیز
    اگر هدف مقایسه EVF های بدون آینه باشه، شخصا تجربه ای در این زمینه ندارم! اما در EVF های دوربین هایی مثل سری SX کنون یا سری p نیکون مثل P900 هم دقیقا مشکل مطرح شده را مشاهده کردم. البته این کاملا طبیعه و عجیب نیست!
    دلیلش هم قدرت تفکیک بسیار بالای LCD های EVF هاست که در حال پیشرفت هست.
    ارادتمند
    obsidiyan و کوروش تشکر می‌کنند.
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

تشکر کرده
    12880

درود
    آقا کورش عزیز
    اگر هدف مقایسه EVF های بدون آینه باشه، شخصا تجربه ای در این زمینه ندارم! اما در EVF های دوربین هایی مثل سری SX کنون یا سری p نیکون مثل P900 هم دقیقا مشکل مطرح شده را مشاهده کردم. البته این کاملا طبیعه و عجیب نیست!
    دلیلش هم قدرت تفکیک بسیار بالای LCD های EVF هاست که در حال پیشرفت هست.
    ارادتمند
    کاملا با شما موافقم. برای همین در مقاله‌ی ذکر‌شده، از دوربین‌های میرورلس فوجی و سونی و EVF های آنها بیشتر یادشده که گویا
    در تکنولوژی ساخت EVF بسیار پیشرفت‌داشته‌اند.
    msh2200، yaghoobi و obsidiyan تشکر می‌کنند.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین