صفحه 2 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 37
Like Tree21تشکر

موضوع: فقر

amirsooki
    Guest

پیش فرض پاسخ: فقر

سلام.
    فکر کردم که این دو عکس آخر رو بردارم بهتر باشه ، همیشه یه چیزی هست که موضوع رو منحرف کنه .
    و اما بعد ...
    کنار درب شرقی پارک ساعی یه خونه هست که معمولا یه کارتون خواب کنار این خونه خوابه ، شاید خیلی هامون برای عکاسی رفتیم به پارک و حداقل 200-300 تا شات از گل و گیاه و سوسک و ... گرفتیم ، ولی من دیشب که این تاپیک رو باز کردم یدونه عکس مشابه در زمینه فقر از 8000 شاتی که با دوربینم زدم نداشتم . همون احساس آقای دیناروند بم دست داد ... خب ما این همه از ماکروگرافی ، آسمان ، شب و ... عکس داریم ، اشکالی داره که این عکسها هم کنارش باشه ؟
    نمیخوام از رسالت عکاس و به قول بچه ها فلسفی حرف بزنم ، ولی شاید ما تو این فروم عکسهای تاثیر گذار کم داشته باشیم.
    مثلا این عکس رو ببینید : abadan.jpg
    این عکس نه از لحاظ ترکیب بندی و نه نوردهی عکس مناسبی نیست . ولی عکس یه خونه ست تو آبادان که امسال گرفتم . سوراخ سوراخهای گلوله رو درو دیوار این خونه رو من اثر گذاشت . ما 8 سال جنگ داشتیم ولی یه عکس از جنگ تو فروم نیست !
    خوبه که نظر دوستان یا کارهای مشابه هم ببینیم .

كاربر همراه kamyar آواتار ها
    تشکر کرده
    1210

نقل قول نوشته اصلی توسط showan
    با سلام ..
    میخواستم خطاب به دوستانم عرض کنم ، بهتره به جای اظهار نظرهای سطحی تر کمی هم در قالب محتوا و مضمون درونی فرو برویم ، به عقیده من عکسهای نسبتا تکان دهنده ای بودندو حتی دو عکس آخر به قدری نشان دهنده نابسامانی بودند که به عقیده من مجالی برای پرسه فکر در مورد مسائل بی ارزشی مثل سطح شان اخلاقی سوژه
    وجود ندارد ، به نحوی خود ما هستیم که فکر را نسبت به مسائل بی ارزش معطوف میکنیم چه بسا که این آثار برای تجلی معنای درونی تری بدست آمده اند( پیشاپیش از دوستان عذر خواهی میکنم)در ادامه بحث که داره فلسفی هم میشه باید عرض کنم ما مفسران محض پلیدیها و زیباییهای دنیا نیستیم و تنها کسانی هستیم که بزرگترین میراثمان "تفکر" در زمینه پدیده هاست ، چون ما تنها تجربه گر "خود" بوده ایم و نه زندگی دیگری ، پس اظهار نظر محض نکنیم
    بحث مسلمانی نیست در تمامی مذاهب و مکاتب اخلاقی ، خود فروشی جایگاه پایینی داره ، اما من به شخصه جدای از کسانی که از روی سیری دست به هر کاری میزنند و زیاد هم در جامعه شاهدشان هستیم ، به مادری که بدلیل از دست دادن شوهر برای اداره زندگی و فرزندانش دست به این کار میزند با چشمان اشک آلوده ای حق میدهم.باز هم از اینکه پر حرفی کردم عذرخواهی میکنم ولی احساس کردم که کمی باید به قول علیرضای عزیز در سطح نگاهمان تجدید نظر کنیم تا به چیزی ورای آنچه در ظاهر میبینیم دست پیدا کنیم.
    باتشکر
    دوست عزیز و دانشمندم فکر نمیکنم این مسائلی که شما ازش یاد میکنید بی ارزش باشن(سطح شان اخلاقی سوژه ) واینکه بنده فقط گفتم این دو عکس ربطی به فقر نداره (نظر شخصی)واینکه شاید جاشون تو این فروم نباشه(با توجه به بحث تخصصی در مورد عکس)
    ودر بحث مسلمانی که نظرتون رو گفتید( اما من به شخصه جدای از کسانی که از روی سیری دست به هر کاری میزنند و زیاد هم در جامعه شاهدشان هستیم ، به مادری که بدلیل از دست دادن شوهر برای اداره زندگی و فرزندانش دست به این کار میزند با چشمان اشک آلوده ای حق میدهم) این نظر برای غریبه هاست یا اینکه اگر خدای نکرده ازآشنایان شما هم باشن همین عقیده رو دارید؟ چون تو جامعه ما زنانی که شوهرشون رو از دست دادن زیاد هستند واز میان انها بی پناه وفقیر هم زیاد تر که من به شخصه دیدم زنان این چنینی رو که با کلفتی در خونه های مردم وحتی در یوزگی آبروی خود و فرزندانشون رو حفظ کرده اند و تن به خود فروشی نداده اند!! آیا به نظر شما این جای تحسین ندارد؟! و اون شق دوم آیا ارزش اشک ریختن دارد؟!واین رو بدونید که به هیچ وجه قصد جسارت ندارم
    والسلام
    ویرایش توسط kamyar : Thursday 14 September 2006 در ساعت 21:08
    کامیار
    www.kampixel.com
    CANON 40D-CANON 70-200 f4 L IS USM-SIGMA 17-70 --FLASH SIGMA DG 500 SUPER-LowePro Off Trail2-TRIPOD SLIK PRO 400DX-PANASONIC GS500

كاربر همراه lastframes آواتار ها
    تشکر کرده
    5

يکي از مجموعه هايم که شايد به اين موضوع مرتبط باشد ...
    اما اول ميخوام نظر دوستان را درباره ي اين مقايسه بدونم ...
    که اصلاً مقايسه ي درستيه ؟... بايد اينجوري انجام بشه ..؟ هدف چيه ؟ ... در چه سطحي بايد به موضوع نگاه بشه ؟ ... يا هر چيز ديگه اي که به ذهنتون ميرسه !!
    بعداً هم توضيحاتي خواهم نوشت !!
    در مورد عکس تاپ هم بگوييد ... کدام انتخاب ميشد بهتر بود ؟ همين عکس زير يا عکس ديگه اي ؟!؟

سري 1
    سري 2
    ویرایش توسط lastframes : Friday 15 September 2006 در ساعت 10:42
    rezakh و Mashhadi Vahid تشکر می‌کنند.
    عيسی

كاربر همراه showan آواتار ها
    تشکر کرده
    302

یادم نمیاد که جایی ذکر کرده باشم که دانشمند هستم ...ولی فکر نمیکنید که نحوه بیان شما به نحوی این برداشت"شان اخلاقی" را ایجاد کرده باشد؟؟
    و در کل من ابدا قصد بحث در این رابطه را ندارم تنها قصد زدن تلنگری را داشتم ، و دنبال نتیجه گیری هم نیستم چون ادامه آن سنخیتی با فضای تاپیک ندارد ولی به عنوان حسن ختام صحبتهایم در مورد سئوالی که کردید ، باید عرض کنم متاسفانه چهره فقر به قدری تلخ میباشد که غریبه و آشنا را نمی شناسد ، شاید تیرگیهای اجتماع را به وضوح حس نکرده باشید و یا شاید بار گران هزینه های پیش پاافتاده یک خانواده را در نظر نگرفته اید !
    موفق و موید باشید و از اینکه پرحرفی کردم پوزش میطلبم .
    سعید نقشبندی

amirsooki
    Guest

سلام.
    راستی آقای غروری ، حرف شما درست بود . اون فرد از روی گرسنگی این کار رو میکرد .
    این هم عکس معروفی که منجر به خودکشی عکاس بعد از سه ماه شد :
    91963139b2.jpg

كاربر فعال
    تشکر کرده
    157

فکر میکنم بعد از ادامه پست جناب دیناروند عزیز اگر پستی زده نمیشد بهتر بود.دوستان اگر دوباره پست شماره 5 رو
    بخوانند به مواردی که شاید به تفسیر عکس مربوط میشه برسند.امیر چند عکس گذاشت.میشد راجع به اونها بحث کرد اما به قول عیسی:

هدف چيه ؟ ... در چه سطحي بايد به موضوع نگاه بشه ؟ ... يا هر چيز ديگه اي که به ذهنتون ميرسه !!
    در آخر هم به یک نتیجه میرسیم و اون هم:

من فكر ميكنم هدف آقاي سوكي فقط همين بوده كه به موضوع عكس نگاه كنيم نه خود عكس، اصلا مگه ميشه اون عكسا رو نقد فني كرد، بعضي عكسها اونقدر سوژه تاثير گذاري دارن كه جايي براي بحث و نقد موارد فني نميذارن آيا بعد از ديدن اين عكسها آدم مي تونه بگه اگه وايت بالانس فلان بود يا Iso بلان بود يا كادر بنديت اينجوري بود بهتر بود مثلا در عكس دوم آدم بيشتر به عمق فاجعه دقت ميكنه تا عمق ميدان
    ،
    مسعود قدیری

كاربر همراه lastframes آواتار ها
    تشکر کرده
    5

امیدوار بودم با نظرات متفاوتی روبرو بشم … و تصمیم داشتم یه سری توضیحات هم بنویسم …
    فقط این نکته رو بگم که خودم از اون مجموعه راضی نیستم و به سفارش جایی گرفتم !! و مایل نبودم اینجا نمایش داده بشه .
    اما …
    این موضوع یکی از مسائل مهمیه که در عکاسی مطرحه ( بیشتر در فتوژورنالیزم )…
    که آیا گدا گرافی و نمایش فقر میتونه کمکی به حال فقیر بکنه … ؟
    کدام نوع فقر باید نمایش داده بشه … ؟
    چه تاثیراتی ممکنه بر بیننده داشته باشه … ؟ بر کدام نوع بیننده ؟!...
    این جور عکسها اصلاً باید گرفته بشه و یا اگه گرفته میشه کی و کجا باید نمایش داده بشه…؟
    فقط باید به فقیر و غنی پرداخت یا به ریشه ها هم می بایست اهمیت داد ؟ …. با عکس می توان این کار را کرد ؟…
    نمایش اینجور عکسها اینگونه مسائل رو برای مخاطب عادی نمیکنه ؟!...
    اگر این عکسها تاثیری حسی در بیننده ایجاد کنه ، آیا این تاثیر منجر به کمک مخاطب به این قشر میشه ؟…
    و مهمتر از همه … فقر مشکل ماست یا نتیجه ی مشکلاتمان ؟…

دوست داشتم بیشتر در این باره فکر و صحبت بشه …
    که متاسفانه مثل بعضی تاپیک های دیگر به کل کل گذشت …کم نیستند اینگونه تاپیک ها !! متاسفانه !
    عيسی

كاربر فعال reza_Bahman آواتار ها
    تشکر کرده
    3705

سلام
    به نظر من هم باز يك موضوع خوبي كه پتانسيل يادگيري و بحث هاي ارزشمند را داشت به درگيري هاي لفظي منجر شد. حيف...
    راستش من هم وقتي عكس ها رو ديدم بخصوص همون دو عكس آخر رو، اول از همه چندشم شد...ولي سعي كردم روش تاملي داشته باشم و مطلب رو ار زواياي مختلف ببينم و تحليل كنم (صد البته براي خودم نه براي افراد ديگر..) . شخصا فكر مي كنم اگر اين عكس ها به مباحثي همچون موارد ذيل منجر شود چقدر مفيد به حال همه ما خواهد بود :

این جور عکسها اصلاً باید گرفته بشه و یا اگه گرفته میشه کی و کجا باید نمایش داده بشه…؟
    فقط باید به فقیر و غنی پرداخت یا به ریشه ها هم می بایست اهمیت داد ؟ …. با عکس می توان این کار را کرد ؟…
    اگر این عکسها تاثیری حسی در بیننده ایجاد کنه ، آیا این تاثیر منجر به کمک مخاطب به این قشر میشه ؟…
    بد نيست اين لينك را هم كه البته يه قدري كلي صحبت كرده يه نگاهي بيندازيد:
    http://nima.wide10.com/2006/09/blog-post.html
    عليرضا بهمن آبادي
    Nikon D50
    Nikkor 18-55 f/3.5-5.6G ED + Nikkor 18-200 f/3.5-5.6G IF-ED VR + Sigma 70-300 f/4-5.6 Apo DG
    Speedlight SB800 Case Logic SLRC3

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

بعد از چند ماه اومدم از اینورا!
    یک نکته:
    قبل از اینکه گیر بدیم که جای این عکس اینجا هست یا نیست؟
    باید گیر بدیم که عکس رو چه کسی گرفته؟
    و توضیحات عکس چی هست؟

یعنی بسیار اشتباه خواهد بود که در مورد چیزی که اصلا اطلاع خاصی در مورد اون نداریم بحث کنیم و یا نظر بدیم... مگر اینکه موضوع این باشه که در عکس چه می بینید؟

مثلا در مورد عکس معروف کوین کارتر که اکثرا اون رو دیدیم و اگر هم ندیده باشیم میشه خیلی خوب بحث کرد... چون اتفاق کاملا مشخص هست...(و توضیحات کامل در زیر عکس اومده ...)
    اتفاقا میشه در موارد جانبی عکس هم صحبت کرد که مثلا آیا عکاس میتونسته جان این بچه رو نجات بده؟ وظیفه عکاس چی هست و هزاران صحبت دیگه...

محض مثال نگاهی به عکس زیر بیندازید:

اگر عکس این خانم محترم رو بدون آیپاد و لباس های رنگی میدیدید؟ احتمالا بازهم در مورد سو تغذیه اینجا صحبت میکردیم ؟
    درسته نه؟
    از اینگونه انسانها زیاد هستن... نمیخوام بگم عکس سوم اشکال داره و بر اثر سو تغذیه، فقر و بیماری و یا هر چیز دیگری نیست! می‌خوام بگم این اطلاعات ناقص هست... اینجا در مورد چیزی بحث میشه که اطلاع کافی در مورد اون وجود نداره.... باید بدونیم عکسی که در فروم عکاسی میاد باید و قراره در مورد اون بحث بشه... حداقل اطلاعاتی هم در مورد اون وجود داشته باشه....
    در مورد دو عکس آخر هم این مساله وجود داره...
    (که متاسفانه حذف شده!)
    آقای بابک گفتن در بعضی جاها از ادرار حیوان به عنوان ضد عفونی کننده استفاده میشه... حالا من میگم از کجا میدانید که بر اثر فقر است؟ شاید ایشان ادای فریضه ای مذهبی و یا سنتی میکنند!
    هنوز در کشور ما دختران رو ختنه میکنند.... در آفریقا بحث خیلی فراتر از این حرفاست...(کافیست کمی در مورد سنتهای قبایل آفریقایی مطالعه کنیم.) باید اول حداقل اطلاعاتی داشته باشیم قبل از اینکه افسرده شویم و یا نظر بدیم که اینچنین هست یا نیست.
    به هر حال دوستان اگر عکسها رو با caption معتبر در فروم قرار بدن این بحثها سمت و سوی بهتری پیدا میکنه.
    یک نکته دیگر هم هست
    اعتبار زیرنویس عکس...
    مورد های زیادی دیدیم که اطلاعات عکس دروغ بوده... (نمونه ایرانیش دزدی عکس منصور نصیری در شرق و زیرنویس دروغ مرحوم شرق که آرایشگر سوری رو بجای جوان لبنانی غالب کرده بود.. و یا دوستان دیگری که عکسهای گروگان گرفته شدن آلفرد یعقوب‌زاده در فلسطین رو به عنوان گروگانگیری در تهران تیتر کرده بودن...)

در نهایت گمان می‌کنم میشه اینجا در مورد خیلی چیزها بحث کرد... از فقر ، بیماری، روسپیگری، جنگ، قتل، عروسی، شادی، مرگ، زندگی و هزاران موضوع دیگه....
    عکس دریچه ایست برای نگاه دوباره به زندگی... چه دیدن عکس و چه تلاش برای گرفتن عکس.

آیا کسی خواند که عیسی چی نوشت؟ یا همه به جواب کل کل ها فکر می‌کردن؟
    این بحث ها میتونه به شناخت ما کمک کنه....
    بسیار اشتباه خواهد بود که دنبال گدا و کارتن خواب راه بیفتیم و عکاسی کنیم و فکر کنیم چه کردیم... جشن گداگرافی عکاسان حوالی زمان انقلاب اسلامی....

در مورد هر پدیده ای اینچنین میتونه بحث بشه...
    میتونیم پدیده ها رو بررسی کنیم... قبل از اینکه نظر بدیم و بگیم این کار بدیست یا کار خوبیست... و با هم کل کل کنیم.
    یعنی میشه حرف زد و بحث کرد... اما نتیجه نگرفت... اینجا دادگاه نیست که در نهایت حق به کسی داده شود... و یا مجلس نیست که در نهایت قانونی تصویب شود.

کسی اینجا میداند اولین کارگران جنسی شهر نو تهران چه کسانی بودند؟
    تعجب خواهید کرد... ولی اولین روسپیان شهر نو همسران ناصرالدین شاه قاجار بودند...
    دوستان عزیز...
    مطمئن باشید بدون شناخت هر پدیده ای ... نه می‌توان در مورد آن عکاسی کرد و نه می‌توان در مورد آن حرف زد... کاری که عموما همه ما انجام می‌دیم.!
    عکسهای کاوه گلستان رو در مورد روسپی خانه های تهران حتما دیدین:

آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر فعال
    تشکر کرده
    157

قبل از هرچیزی بسیار جای خورسندی داره که پستهای بی ربط از اینجا پاک شد.
    اما از همه بیشتر خوشحالم اون هم خیلی زیاد از اینکه بعد از این همه اصرار دوباره آرش رو در فوروم میبینم....شاید از حالا به بعد فوروم وضع بهتر پیدا کنه.....آرش جان خبر میدادی گاوی گوسفندی ...چیزی...
    مسعود قدیری

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین