صفحه 35 از 35 نخستنخست ... 25 31 32 33 34 35
نمایش نتایج : از شماره 341 تا 348 , از مجموع 348
Like Tree320تشکر

موضوع: تلسکوپ

كاربر ويژه msh2200 آواتار ها
    تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط artnature نمایش پست ها
    سلام دوست گرامی
    برای شروع همواره دوچشمی های 8در40 را پیشنهاد میکنم که معادل 300میلیمتر لنزها میباشد و اینکه تلسکوپ ها با توجه به نیاز به پایه مقداری برای شروع زیاد هستند و دوچشمی پس از تهیه تلسکوپ همچنان کاربرد دارد و از تجهیزات لازم رصد میباشد ، برند Nikon دوچشمی های با کیفیت بالایی دارد و قیمت آن هم بین 450 تا 600 هزار تومان است
    موفق باشید
    درود
    اصولا مقایسه لنز عکاسی و دوربین دوچشمی درست نیست و از همه مهمتر این مقایسه شما بین لنز 300 و دوربین 8X40 را هم نمی توانم بپذیرم!
    منبع معتبری برای این ادعا دارید؟
    اما در مورد دوربین دوچشمی مناسب، اتفاقا دوربین دوچشمی مناسب برای نجوم باید عدسی شیئی حداقل 70 و بزرگنمایی بالای 15 داشته باشد!
    بنابراین باید ایشان و کلیه دوستان علاقه مند به نجوم دنبال دوربینهایی مثل 20X80، 25X100، 20X110 و حتی بیشتر باشند وگرنه با دوربین هایی تا حتی 20X60 نمی توان امید و توقع زیادی در نجوم بخصوص مشاهده سحابی های نسبتا تاریک و حتی اجرام پرنورتر داشت!
    ارادتمند
    Nima Sadigh، meysamme30، farshad.s و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    باتوجه به تعطیلی فروم در تلگرام پاسخگوی دوستان هستم:Telegram:@msh2200
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

كاربر فعال MahBaz آواتار ها
    تشکر کرده
    2159

سلام

بنده هم دقیقا همین سوال قبلی رو دارم

یعنی راهنمایی برای خرید تلسکوپ و یا دوربین دو چشمی و یا تک چشمی در حد 300 تا 500 هزار تومان(میدونم بودجش خیلی کمه ولی طرف نمیخواد خیلی خرج کنه)

یه نفری بهم سپرده براش یه مدل تلسکوپ با این قیمت پیدا کنم و اولویتش هم تلسکوپ هست تا دوربین دوچشمی (احتمالا برای قیافش)

اگر لطف کنید این بار برند و مدل پیشنهادی رو بگید .

ممنون
    ben163s تشکر می‌کند.
    مهدی

تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط MahBaz نمایش پست ها
    سلام

بنده هم دقیقا همین سوال قبلی رو دارم

یعنی راهنمایی برای خرید تلسکوپ و یا دوربین دو چشمی و یا تک چشمی در حد 300 تا 500 هزار تومان(میدونم بودجش خیلی کمه ولی طرف نمیخواد خیلی خرج کنه)

یه نفری بهم سپرده براش یه مدل تلسکوپ با این قیمت پیدا کنم و اولویتش هم تلسکوپ هست تا دوربین دوچشمی (احتمالا برای قیافش)

اگر لطف کنید این بار برند و مدل پیشنهادی رو بگید .

ممنون
    درود
    یه زمانی با 300 هزار تومان می شد مدلهایی برای تهیه مدلهایی از تلسکوپ شرکت Tal را تهیه کرد.
    اما الان بازار کمی به هم ریخته! (کم که ....)
    اصولا برای شروع کار تلسکوپ جز مشکل و اذیت و دل زدگی چیزی ایجاد نمی کنه. در حالی که تهیه یک دوربین بزرگ مثل 20X90 با 20X110 با یک سه پایه قیمتش حدود 600 تا 900 خواهد شد.

اگر اصرار روی تلسکوپ هم باشه بنظرم تنها گزینه های موجود اپتیک های 4 یا 4.5 اینچی هستند که قمیتشون برای کاربری عمومی تو همین رنج خواهد بود.
    مدلهایی مثل نایت اسکای (چین اسکای) تو این قیمت قابل تهیه هستند.
    یا این نمونه Skywatcher BK767AZ1 که قیمت مناسبی داره
    ارادتمند
    Nima Sadigh، MahBaz و ben163s تشکر می‌کنند.
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

كاربر جديد
    تشکر کرده
    47

سلام

من میخوام یک تلسکوپ بسازم و عدسی شیئی ۶۵ میلییمتر شماره +۳ با فاصله کانونی حدود ۳۰ سانت از عینک سازی تهیه کردم. برای چشمی یه ذره بین ۲۵ میلیمتر با فاصله کانونی حدود ۱۰ سانت دارم.
    بنظر شما بعد ساخت بزرگنمایی این تلسکوپ چند برابره؟
    نکته ای که هست میخوام بزرگ نمایی خوبی داشته باشم و بتونم باهاش چاله های ماه رو ببینم، همچنین سیاره زحل و حلقه دور سیاره قابل رویت باشه . آیا امکانش هست ؟
    عدسی شیئی چه شماره ای بهتره ؟ با چه فاصله کانونی؟ +۱ هم موجود بود با فاصله کانونی تقریبا ۷۰ سانتیمتر و من +3 رو برداشتم!
    منتظر راهنمایی دوستان هستم.

تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط nader1095 نمایش پست ها
    سلام

من میخوام یک تلسکوپ بسازم و عدسی شیئی ۶۵ میلییمتر شماره +۳ با فاصله کانونی حدود ۳۰ سانت از عینک سازی تهیه کردم. برای چشمی یه ذره بین ۲۵ میلیمتر با فاصله کانونی حدود ۱۰ سانت دارم.
    بنظر شما بعد ساخت بزرگنمایی این تلسکوپ چند برابره؟
    نکته ای که هست میخوام بزرگ نمایی خوبی داشته باشم و بتونم باهاش چاله های ماه رو ببینم، همچنین سیاره زحل و حلقه دور سیاره قابل رویت باشه . آیا امکانش هست ؟
    عدسی شیئی چه شماره ای بهتره ؟ با چه فاصله کانونی؟ +۱ هم موجود بود با فاصله کانونی تقریبا ۷۰ سانتیمتر و من +3 رو برداشتم!
    منتظر راهنمایی دوستان هستم.
    در تلسکوپ همه چیز و بزرگنمایی در ابعاد عدسی ها خلاصه نمی شه!
    بخشی به چشمی که تهیه می کنید بستگی داره!
    یک تلسکوپ شکستی دهانه 80 باتوجه به نوع چشمی مورد استفاده بزرگنمایی متفاوتی به شما خواهد داد.

اما یک نکته مهم هست که برام جالبه! هدف شما از تولید چنین وسیله ای صرفا آموزشی و یادگیری ساخت تلسکوپه یا استفاده و صرفه جویی؟
    مطمئنا کیفیت این تلسکوپ دست ساز حتی در برابر جنس های نسبتا ارزان بازار هم قابل تعریف نخواهد بود که البته دلایل متعددی داره
    ارادتمند
    nader1095 تشکر می‌کند.
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

كاربر جديد
    تشکر کرده
    47

هدف یاد گیری و رصد سیارات و در آینده عکساسی از آسمان هست . پس میخوام با ساختن تلسکوپ تجربه ای کسب کنم و برای همین باید بهترین نتیجه رو در ساخت بگیرم.
    حالا میخوام بدونم بهترین عدسی شیئی که برای تلسکوپ استفاده بشه چیه؟ اگه تجربه ای در ساخت تلسکوپ شکستی دارید راهنمایی کنید . ممنون

كاربر جديد
    تشکر کرده
    47

این طور که من حدس میزنم هر چه فاصله کانونی عدسی شیئی بیشتر باشه بزرگ نمایی بیشتری میده
    مثلا عدسی شیئی که تهیه کردم فاصله کانونیش ۳۰ سانت و چشمی ۱۰ سانت که بزرگ نمایی بدست اومده ۳ برابر هست! ( فاصله کانونی عدسی شیئی ÷ فاصله کانونی چشمی = بزرگ نمایی)

پس برای رسیدن به بزرگ نمایی بیشتر باید عدسی شیئی با فاصله کانونی ۱۰۰ سانتی متر تهیه کنم همچنین چشمی با فاصله کانونی کمتر تا بتونم به ۱۵ برابر بزرگ نمایی برسم.

اگه اشتباه میکنم دوستان راهنمایی کنن.

تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط nader1095 نمایش پست ها
    این طور که من حدس میزنم هر چه فاصله کانونی عدسی شیئی بیشتر باشه بزرگ نمایی بیشتری میده
    مثلا عدسی شیئی که تهیه کردم فاصله کانونیش ۳۰ سانت و چشمی ۱۰ سانت که بزرگ نمایی بدست اومده ۳ برابر هست! ( فاصله کانونی عدسی شیئی ÷ فاصله کانونی چشمی = بزرگ نمایی)

پس برای رسیدن به بزرگ نمایی بیشتر باید عدسی شیئی با فاصله کانونی ۱۰۰ سانتی متر تهیه کنم همچنین چشمی با فاصله کانونی کمتر تا بتونم به ۱۵ برابر بزرگ نمایی برسم.

اگه اشتباه میکنم دوستان راهنمایی کنن.
    درود
    محاسباتتون درسته!
    البته محاسبات عددی!
    ولی چند نکته هست در این لینک می توانید بطور مفصل در آن اطلاعاتی بدست بیارید! البته احتمال داره قبلا مطالعه کرده باشید.
    حتی می توانید یک تلسکوپ بازتابی درست کنید که در این لینک نحوه تولید آینه را توضیح داده.

هدف یاد گیری و رصد سیارات و در آینده عکساسی از آسمان هست . پس میخوام با ساختن تلسکوپ تجربه ای کسب کنم و برای همین باید بهترین نتیجه رو در ساخت بگیرم.
    این روش برای یادگیری نجوم مناسب نیست!
    تجربه داشتن تلسکوپ لذت بخشه ولی دقت داشته باشید تلسکوپ ها بدون مقره های مناسب مثل تانک بی بنزین و میدان جنگ هستند.
    بدلیل بسته بودن زاویه دید تلسکوپ شما هنگام استفاده از این وسیله برای یافتن اجرام مشکلات زیادی خواهید داشت و بعد از یافتن جرم باید همیشه سعی کنید آن را دنبال کنید و با دست تلسکوپ را هدایت کنید.

تلسکوپ برای فعالیت آماتوری وقتی در مقام مقایسه با یک دوربین دوچشمی قرار بگیره وضعیت کمی متفاوته!
    مثلا یک دوربین ساخت صاایران 15X70 قیمت مناسبی داره و با همان بزرگنمایی بدلیل درگیر بودن دو چشم راحتی و کیفیت بهتری را نسبت به این تلسکوپ به شما عرضه خواهد کرد. مضاف بر اینکه این وسیله کم حجم بوده و لذا حمل و نقل، کنترل و استفاده از آن دردسر های کمتری داره.

همچنین اپتیک مورد استفاده شما در این تلسکوپ اگر خیلی با کیفیت باشه قیمتش از یک تلسکوپ آماده بیشتر می شه (شیشه های زایس یا رودن اشتوک) بنابراین بعنوان یک طرح درس و یا تجربه گزینه خوبی محسوب می شه .
    اصولا کلیه کسایی که قصد یادگیری آسمان شب را دارند اول باید از شناخت صور فلکی شروع کنند که با کتاب های مختلف و جستجو در شب امکان پذیره (البته ممکنه هر قسمتی از سطور زیر را شما طی کرده باشید)
    بعد به سراغ رصد اجرام سیاره ای مثل ماه و زحل و ... بروند که در این مرحله یک دوربین دوچشمی مثل همان 15X70 پاسخگوی نیازتون هست.
    سپس به سراغ اجرام کاتالوگ مسیه بروند که همان کاری هست که گالیله هم با تلسکوپ دست سازش انجام داد.
    و در نهایت اجرام تاریکتر و سحابی های خاص که بحثش مفصله.
    تازه بعد از این مرحله صحبت ثبت رصد ها خواهد شد که عده ای با ترسیم شکل و امروزه با ثبت تصویر انجام می شه.
    در حوزه ثبت تصویر هم بدلیل موارد بسیار گوناگون استفاده از یک تلسکوپ دست ساز اصلا توصیه نمی شه. اعوجاج تلسکوپ دست ساز ارزان قیمت و خطاهای اپتیکی آن برای دریافت خروجی جدی تصویر مشکلات متعددی ایجاد می کنه.
    ارادتمند
    Nima Sadigh، A.Fatemi، rasoul2014 و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

صفحه 35 از 35 نخستنخست ... 25 31 32 33 34 35