صفحه 4 از 8 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 31 تا 40 , از مجموع 80
Like Tree60تشکر

موضوع: اصول كپچر - مشكلات كپچر

ttt
    ttt آنلاین نیست
    كاربر آشنا
    تشکر کرده
    5

پیش فرض پاسخ: اصول كپچر - مشكلات كپچر

نقل قول نوشته اصلی توسط Akasbashi نمایش پست ها
    با سلام
    در اين مورد در فروم قبلاً فراوان بحث شده است.
    مشكلي كه به آن اشاره ميكنيد Drop Frameگفته ميشود و عموماً در زمان اديت اتفاق ميافتد.
    اگر با نرم افزار Premiere كپچر كنيد تعداد فريمهاي Drop شده را براي شما در حين كپچر نمايش ميدهد.
    اگر كاربرد خانگي داريد پيشنهاد من استفاده از Ulead Video Studio براي اين كار است.
    به هر حال با سيستم شما مشكل بالا در حين كپچر و حتي كدينگ همزمان با كپچر غير ممكن است
    سلام دوست من

مشکل شما

عدم آگاهی شما در مورد نحوه

ضبط تصویر

و پخش آن در سیستم ضبط و پخش ویدئو است

و به طور خلاصه میتوان گفت در باره دو مفهوم

progressive

و

interlace

هست

مطالب مختلفی در باره این موضوع در انجمن هست

مطالعه نمایید

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    33

با سلام خدمت اساتید عزیز
    بله. من برای اولین بار هست که کپچر میکنم و اطلاعات زیادی ندارم.
    اما تو این چند روز به یافته های جدیدی دست پیدا کردم:
    دلیل اینکه DVD ها تو دستگاه DVD Player خوب اجرا نمیشد این بود که در هنگام Convert به فایل VOB برای گزینه Bit rate مقدار 8000 رو انتخاب میکردم که البته با انتخاب مقدار 5073 و رایت مجدد DVD داخل دستگاه DVD Player به خوبی نمایش داده شد و مشکل تکه تکه شدن تصاویر اصلا" به چشم نمیخوره (خدا رو شکر) اما با کامپیوتر با هر نرم افزاری که فکرشو بکنید، از Power DVD گرفته تا Media Player و Media Center و ... باز تصاویر همانطور تکه تکه پخش میشد تا اینکه به طور اتفاقی یه بازی نصب کردم که تنظیمات گرافیکی ویندوز رو دستکاری کرد و Screen Refresh Time رو از 75 هرتز به 60 هرتز تغییر داد. بعد از این تغییر تصاویر به طور قابل توجهی بهتر پخش میشن. تا اینجا نتیجه میگیریم که مشکل در حین کپچر یا در حین انکد کردن نیست و هرچی هست مربوط به کارت گرافیک یا نحوه نمایش تصویره! برای اطمینان بیشتر DVD رو با یه کامپیوتر دیگه هم اجرا کردم و مشکل تکه تکه شدن تصاویر دیده نشد. اما برای من چند تا سوال پیش اومد:
    اول اینکه اگه مشکل از کارت گرافیکه چرا DVD های دیگه (مثل فیلمهای اورجینال) با کیفیت بالا و بدون مشکل پخش میشه اما فقط فایلهایی که کپچر میکنم این مشکلو دارن؟ (حتی تصاویری با ابعاد 1920 در 1080 و 25 فریم در ثانیه بدون مشکل اجرا میشه)
    دوم اینکه Refresh Time چه تاثیری در نمایش فیلم داره؟ یعنی کم شدن اون باعث افزایش Performance شده؟

کارت گرافیک: nVIDIA GeForce 8400 - 256 MB

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    33

سلان دوستان
    برنامه یولید 11 رو هم نصب کردم. وقتی فیلم ها رو از دوربین با یولید Record میکنم, با هر فرمتی که باشه (AVI-MPG,...) خیلی خوب پخش میشه. اما وقتی اونا رو به DVD تبدیل میکنم کیفیتش خیلی بد میشه. دوباره تصاویر تکه تکه پخش میشه.... من که اصلا" نمیدونم باید چکار کرد. پاک اعصابم خورده
    تازه یه سوال دیگه هم دارم. چرا وقتی با یولید DVD میسازم اینقدر کیفیتش بد میشه اما با Nero به نظرم کیفیت بهتره... و اینکه در یولید و نرو همه گزینه های مربوط به تصویر مثل همه اما برای یولید Bit rate رو باید 2500 بگیرم تا 2 ساعت رو یک دیسک جابشه و در نرو 5000؟ اندازه تصاویر و سایر گزینه ها دقیقا مثل همه

كاربر همراه
    تشکر کرده
    211

نقل قول نوشته اصلی توسط ali_exme نمایش پست ها
    سلان دوستان
    برنامه یولید 11 رو هم نصب کردم. وقتی فیلم ها رو از دوربین با یولید Record میکنم, با هر فرمتی که باشه (AVI-MPG,...) خیلی خوب پخش میشه. اما وقتی اونا رو به DVD تبدیل میکنم کیفیتش خیلی بد میشه. دوباره تصاویر تکه تکه پخش میشه.... من که اصلا" نمیدونم باید چکار کرد. پاک اعصابم خورده
    تازه یه سوال دیگه هم دارم. چرا وقتی با یولید DVD میسازم اینقدر کیفیتش بد میشه اما با Nero به نظرم کیفیت بهتره... و اینکه در یولید و نرو همه گزینه های مربوط به تصویر مثل همه اما برای یولید Bit rate رو باید 2500 بگیرم تا 2 ساعت رو یک دیسک جابشه و در نرو 5000؟ اندازه تصاویر و سایر گزینه ها دقیقا مثل همه
    سلام
    برنامه Neroرا كلاً فراموش كنيد.
    جواب تمامي سوالات شما در بخش ويديوي ديجيتال هست.كمي حوصله كنيد و تمام مطالب را به دقت مطالعه كنيد.ميدانم خسته كننده است ولي چاره اي نيست. شما قصد داريد از يك مضوع كاملاً فني سر در بياوريد كه لازمه آن كمي صرف وقت است.
    موفق باشيد.
    ali_exme تشکر می‌کند.
    فرزام

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

سلام
    شما چطوری و با چه حالتی و با چه نرخ فریمی فیلم برداری کردید؟
    NTSC یا PAL
    25 فریم بر ثانیه یا 29.97 فریم بر ثانیه یا حتی 24P
    به حالت آمیخته Interlace فیلم برداری میکنید یا به حالت غیر آمیخته Non-Interlace

سپس به چه حالتی کپچر میکنید؟ در هنگام کپچر کردن کدام یک از تنظیمات بالا را به کار میبرید؟

تفاوت در سیستم pal و NTSC و نیز تفاوت در نرخ فریم بین فیلم برداری و کپچر کردن , این پرش و اعوجاج را سبب خواهد شد . مخصوصا با برنامه هایی مثل نرو

======

روش کپچر من برای فیلم های مهم , کمی شاید متفاوت باشه
    من همیشه به حالت Non-Interlace ( در برخی دوربین ها با نام Frame Movie Mode مشخص میشه ) و به حالت پال و با نرخ فریم ثابت 25 فریم بر ثانیه فیلم برداری میکنم
    فیلم رو به فرمت Avi و با کدک Huffy ( گاهی Motion-Jpeg ) در اندازه فریم مورد نیاز ولی باز به همان حالت غیر آمیخته و با نرخ فریم 25 فریم بر ثانیه کپچر میکنم و برای کپچر کردن هم به شما دو هارد مجزا رو پیشنهاد میکنم
    سپس فیلم رو بر حسب اینکه نیاز به تدوین داشته باشه یا نداشته باشه , با برنامه های مطمئن , تبدیل به VCD یا DVD میکنم

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    33

سلام خدمت اساتید عزیز.

مشکل کپچر تقریبا" با استفاده از یولید حل شد و به نتایج خوبی رسیدم. فیلم ها همه PAL بود و من هم با روش PAL با فرمت AVIکپچر میکنم. و چیزی با عنوان Interlace یا Frame Movie Mode اصلا" در منو ها و حتی در راهنمای دوربین من وجود نداره.

اما وقتی جناب عکاسباشی بفرمایند، ما هم قید nero رو میزنیم. ولی چند تا مساله هست که هنوز برام روشن نیست.
    ما فرض میکنیم فیلم رو کپچر کردیم و با فرمت AVI میخواهیم اونو تبدیل کنیم به DVD (4.7 GB) و از این کار دوتا هدف داریم . اول اینکه بتونیم DVD رو با تلوزیون نمایش بدیم و دوم اینکه حجم بالای فایل AVI رو کاهش بدیم که روی یک DVD جا بشه.
    در nero و ulead قسمتی وجود داره که اندازه تصویر رو مشخص میکنه که در حالت پیش فرض 720 * 576 انتخاب شده. اما یک تفاوت در Nero و ulead وجود داره و اونم اینکه در نرو بخشی وجود داره به نام Bit rate که در حالت پیش فرض اگر گزینه high رو انتخاب کنید مقدار bit rate میشه 8000 و در این حالت 90 دقیقه فیلم روی DVD جا میگیره. اگر حالت Standard رو انتخاب کنید مقدارش میشه 5000 و 120 دقیقه روی یک DVD جا میشه. (البته با کیفیت خوب)
    اما در یولید قسمتی وجود داره بنام data rate که در حالت پیش فرض مقدارش 7000 هست و در این حالت فقط 60 دقیقه فیلم روی DVD جا میشه.

1- تفاوت Bit rate و video data rate چیه؟

من فایلها رو با یولید و با video rate = 7000 به دی وی دی تبدیل کردم. یعنی حدود 50 دقیقه روی یک دی وی دی. اما این دیسک در DVD Player اجرا نشد. پلایر سونی اصلا" نتونست اجرا کنه و سامسونگ به صورت فریم فریم اجرا کرد. در یولید برای جا شدن 120 دقیقه فیلم روی یک دی وی دی باید video rate = 2500 انتخاب بشه و این باعث افت شدید کیفیت میشه. (حتی کیفیت کمتر از VCD میشه) پس دو حالت وجود داره. کیفیت بالا که در دی وی دی پلایر قابل نمایش نیست (حد اقل میشه گفت در بعضی پلایرها) و کیفیت پایین و قابلیت اجرا در دی وی دی پلایر و تلوزیون. در صورتی که قبلا" با نرو DVD های 120 دقیقه ای تهیه کرده بودم که کیفیتشون از 120 دقیقه ی یولید خیلی بالا تر بود و در دی وی دی پلایر هم اجرا میشد.

2- آیا در یولید راهی برای حل این مشکل هست؟ یعنی اگر بخواهم 120 دقیقه روی یک دی وی دی داشته باشم حتما" باید 2500 رو انتخاب کنم و به کیفیت پایین رضایت بدم؟ و یا مجبورم اندازه تصویر رو کوچک کنم؟

**** یک خواهش از اساتید ارجمند دارم و اونم این که: من این چند وقت خیلی تو این فروم گشتم و متوجه شدم افراد زیادی مشکلات کپچر و یا تبدیل فیلم به دی وی دی و از این قبیل رو دارند. اگر لطف بکنید و در یک مقاله سیر تا پیاز ماجرا رو توضیح بدید مشکل خیلی ها رو حل کردید و خیلی ها رو از سر در گمی نجات دادید. چون خود من الآن چند هفته س تمام زندکگیمو گذاشتم روی این کار اما متاسفانه به نتیجه خوبی نمیرسم. خیلی خیلی متشکرم.
    farshad_k تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

البته من نه با یولید کار کردم و نه با نرو و احتمالا بعد از این هم با این دو برنامه کار نخواهم کرد

منتها در هر برنامه ای تنظیمات مربوط به BitRate وجود خواهد داشت
    برخی از برنامه ها ( برنامه های سطح پائین تر ) فقط چند تنظیم انتخابی به شما ارائه میکنند
    و برخی برنامه ها شما را قادر میسازند که نه تنها BitRate را بر حسب مقدار مورد نظر وارد کنید بلکه گاهی میتوانند بر اساس حجم انتخابی , مقدار بیت ریت را تعیین کنید . مثلا یک فیلم سه ساعته به برنامه بدهید و بگویید که من میخواهم این سه ساعت فیلم در یک دی وی دی 4.4 گیگ جا بشه. و خود برنامه مقدار بیت ریت را محاسبه خواهد کرد

خب پس این ها به برنامه شما مربوط خواهد شد .
    در مورد دی وی دی ها چند نکته وجود دارد که البته باز هم بستگی دارد که برنامه شما آن را ساپورت کند یا نه

یکی صدای مربوط به دی وی دی ها است
    در دی وی دی ما از دو نوع صوت میتوانیم استفاده کنیم . در واقع از دو نوع فشرده ساز صوتی
    یکی فشرده ساز PCM است که الگوریتم بسیار ساده برای فشرده سازی محسوب میشود و کیفیت بالاتری دارد .
    و دیگری فشرده ساز صوتی از نوع MP2 است که صدا را فشرده تر میکند . کیفیتش به اندازه اولی نیست ولی هنوز بسیار عالی است

خب مشخص است که فشرده ساز دوم , چون بیشتر فشرده میکند پس حجم کمتری دارد
    یعنی اگر شما فیلمتان را با صدای MP2 رندر کنید حجم فیلمتان کمتر میشود

برای مثال فرض کنید میخواهید تمام فیلمتان با مقدار بیت ریت 2000 کیلوبیت بر ثانیه رندر شود
    اگر نوع صدایتان را از نوع MP2 ( البته این نوع صدا به شما اجازه میدهد مقدار بیت ریت صدا را از 64 تا 384 کیلو بیت بر ثانیه برای صدا انتخاب کنید ) انتخاب کنید میتوانید تا 235 دقیقه فیلم را روی یک دی وی دی 4.7 گیگ ضبط کنید
    اگر صدای شما از نوع PCM ( این فشرده ساز تنها از نرخ ثابت 1536 کیلو بیت بر ثانیه برای صدا استفاده میکند ) باشد تنها قادر به ضبط فیلم تا 155 دقیقه در یک دی وی دی 4.7 گیگ خواهید بود

پس نوع صدا در حجم فیلم نهایی بسیار موثر است.

از طرفی ما در دی وی دی ها مجبور نیستیم که حتما اندازه فیلم را مثلا در سیستم پال روی 720در 576 بگذاریم
    یعنی میتوانیم از اندازه های کوچکتر فریم هم استفاده کنیم
    مثلا در حالت پال غیر از اندازه 720 در 576 میتوانیم از اندازه 352 در 576 و یا حتی 352 در 288 هم استفاده کنیم و فیلم ما هوز در استاندارد دی وی دی باشد

اما معمولا کاربران برای تغییر اندازه فیلم , مقدار بیت ریت را تغییر میدهند
    برای یک فیلم دی وی دی توصیه میشود که مقدار بیت ریت از 2000 کمتر و از 8000 بیشتر نشود. هرچند که تا 9600 کیلوبیت بر ثانیه نیز قابل استفاده است. به شرطی که برنامه و دستگاه پخش کننده شما آنرا ساپورت کند

با توجه به آنچه گفتید من حدس میزنم که در برنامه یولید نوع صدای شما از نوع PCM بوده و بنابراین با انتخاب بیت ریت 7000 کیلوبیت بر ثانیه تنها قادر به ضبط 50 دقیقه فیلم بوده اید

اگر نوع صدای خودتان را MP2 انتخاب کنید و مقدار بیت ریت را نزدیک به 6000 کیلو بیت بر ثانیه قرار بدید میتوانید در یک فیلم دی وی دی تا 90 دقیقه فیلم با کیفیت بسیار خوب , رایت کنید

البته من نمیدانم که یولید چنین انتخابی به شما میدهد یا نه . تا جایی هم که اطلاع دارم شرکت یولید نزدیک دو سال است که توسط Corel خریداری شده و برنامه های این شرکت از این به بعد با نام Corel ارائه خواهد شد

شما که فیلم Avi خودتان را دارید
    پیشنهاد میکنم یک بار هم با برنامه TMPGencoder فیلمتان را به DVD تبدیل کنید
    برنامه VirtualDub نیز برنامه ای بسیار حرفه ای ولی کمی پیچیده تر برای کپچر و تبدیل به دی وی دی و فرمت های دیگه محسوب میشود

منتها این برنامه ها چون میخواهند دست کاربر برای تنظیمات پیشرفته نیز باز باشند به همین دلیل ممکن است کمی پیچیده تر باشند

الان در بازار برنامه هایی مثل
    Corel DVD MovieFactory
    DVD X Studios
    McFunSoft DVD Creator v8.0.10.26
    هم وجود دارد که خیلی ساده این کارها را برای شما انجام میدهند( البته من با این برنامه ها کار نکردم )

برای اطلاعات بیشتر در مورد دی وی دی و انواع روش ها و برنامه های آن به سایت معتبر و بسیار خوب
    VideoHelp.comمراجعه کنید

در مورد ویدئوی دیجیتال میشود ساعت ها بحث کرد . در مورد فریم ها . در مورد کدک دی وی دی ها که Mpeg-1 باشد یا Mpeg-2 , در مورد همین مقدار بیت ریت که از نوع VBR یا CBR باشد و یا بسیاری از چیزهای دیگر
    منتها هم وقت میخواهد . هم حوصله , هم منبع خوب و هم .........

البته لذتش به همین است که خودتان بروید دنبالش تا یاد بگیرید. یک مقاله که از سیر تا پیاز را گفته باشد موجب میشود شما کمی تنبل شوید
    ;)
    kurosh_1349، farshad_k، LightBox و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه farshad_k آواتار ها
    تشکر کرده
    1160

نقل قول نوشته اصلی توسط ali_exme نمایش پست ها

**** یک خواهش از اساتید ارجمند دارم و اونم این که: من این چند وقت خیلی تو این فروم گشتم و متوجه شدم افراد زیادی مشکلات کپچر و یا تبدیل فیلم به دی وی دی و از این قبیل رو دارند. اگر لطف بکنید و در یک مقاله سیر تا پیاز ماجرا رو توضیح بدید مشکل خیلی ها رو حل کردید و خیلی ها رو از سر در گمی نجات دادید. چون خود من الآن چند هفته س تمام زندکگیمو گذاشتم روی این کار اما متاسفانه به نتیجه خوبی نمیرسم. خیلی خیلی متشکرم.
    من هم مشکلات زیادی دارم.:(
    اگر ممکن هست دوستان سیر تا پیاز ماجرا رو توضیح بدن.
    متشکرم

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط delbaz نمایش پست ها
    ا
    اگر نوع صدای خودتان را MP2 انتخاب کنید و مقدار بیت ریت را نزدیک به 6000 کیلو بیت بر ثانیه قرار بدید میتوانید در یک فیلم دی وی دی تا 90 دقیقه فیلم با کیفیت بسیار خوب , رایت کنید

البته من نمیدانم که یولید چنین انتخابی به شما میدهد یا نه . تا جایی هم که اطلاع دارم شرکت یولید نزدیک دو سال است که توسط Corel خریداری شده و برنامه های این شرکت از این به بعد با نام Corel ارائه خواهد شد.
    ;)
    بله جناب دلباز. یولید و نرو هر دو چنین امکانی را میدهند. در ضمن فرمایش شما کاملا" منطقی و صحیح بود. بنده اصلا" به مشخصات صدا توجه نداشتم. فیلمهایی که با نرو به DVD تبدیل کرده بودم بیت ریت تصاویرشون 5057 و بیت ریت صداشون 192 بود. با این حالت دقیقا" 120 دقیقه فیلم روی یک دیسک جا میشه. اگر قرار باشه برای صدا، بیت ریت 192 رو انتخاب کنیم پس به صرفه تره که بیت ریت تصویر رو تا 6000 افزایش بدیم که در این حالت تقریبا" 100 دقیقه روی یک دیسک جا میشه (البته در حالت Variable) و این به شرطیه که تعصب شدیدی نسبت به کیفیت صدا نداشته باشید. البته به نظر من اگر قرار باشه فیلم از طریق یک سیستم صوتی معمولی مثل تلوزیون پخش بشه و با توجه به کیفیت صدا برداری دوربین و همینطور در مقایسه کیفیت 192 در مقابل 128 که کیفیت سی دی های MP3 معمولی هست، انتخاب 192 برای بیت ریت صدا توجیه پذیره. و نکته دیگه در مورد دستگاه های دی وی دی پلایر هست. در دفترچه راهنمای دستگاه من در مورد مشخصات یک DVD استاندارد نوشته بود Bit rate: 4~8 Mbps اما همونطور که گفتم از 7000 kbps به بالا رو با مشکل پخش میکنه. پس فکر میکنم همون 6000 کاملا" مناسب باشه. البته 6000 رو هنوز امتحان نکردم. انشاالله هروقت امتحانش کردم حتما" نتیجه رو عرض میکنم.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

نوع اتصال دستگاه پخش کننده به تلویزیون نیز مهم است و گاهی خیلی از پرش ها و سکته های تصویر مربوط به نوع اتصال است
    دستگاه ها و تلویزیون هایی که ورودی و خروجی HDMI دارند در انتقال صوت و تصویر بهتر و سریعتر ( در واقع مستقیم تر ) عمل میکنند. مخصوصا وقتی حجم اطلاعات انتقالی بالا باشد

صفحه 4 از 8 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 آخرینآخرین