نمایش نتایج : از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: mired

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

پیش فرض mired

سلام!
    بحث شیرین فیلتر رو اینجا می*شه شروع کرد. قبل از اینکه وارد فیلترها بشیم بهتره در مورد نام*گذاری اونها یه چیزایی گفته بشه و در مورد حساب و کتاب کار با اونها. من فرض می*گیرم که با حرارت نور (درست*تره بگم حرارت رنگ؟) آشنایی دارید که به کلوین گفته می*شه اما اکثر فیلترها رو با واحدی به اسم Mired یا با واحد Wratten یا هردو اونها شماره گزاری می*کنن. قبل از اینکه وارد بحث خود فیلتر بشم در مورد این شماره*ها بهتره یک چیزایی بدونیم.
    از Mired شروع می*کنم (بخونید مای رد، My Red) که واحد رایج و استانداردی هست. درک Mired خیلی ساده هستش کافیه یک میلیون رو تقسیم بر عدد کلوینی که دارید بکنید و نتیجه می*شه به واحد Mired برای مثال تنگستن که 3200 کلوین حرارت داره (با ولتاژ و فرکانس درست) عدد Miredش 312 می*شه یا فلاش با 5500 کلوین (چرا 5200 نه؟!) 182 Mired داره. حالا این به چه دردی می*خوره؟ اول از همه اینکه خیلی از فیلمها و فیلترها با این واحد کار می*کنن و از اونطرف هم یادتون باشه که Mired رو می*شه جمع و تفریق کرد بدون اینکه به عدد کلوین خاصی اشاره کنیم. منظورم اینه که با اینکه هر Miredای معادل یه عدد کلوین خاص می*شه اما چون حرارت نور یک تعریف مشخص و علمی داره بکار بردن اون برای نشون دادن مقدار اختلاف دو تا دما علمی نیست (برای مثال به این فکر کنید که فیلتری پیدا کنید که 1200 کلوین کم کنه! تعریف دمای نور به عنوان رنگی که یه جسم فرضی تو اون دمای کلوین می*ده مانع این می*شه که بتونیم بگیم اینقدر رنگ کمتر از اون یکی رنگ ولی Mired اینطوری نیست) پس یه مثال می*زنم:

فرض بگیریم که یه شاخه فلش دارید ولی کلی لامپ تنگستن هم توی اتاق روشن هستش. حالا شما با توجه به فیلمتون یا وایت بالانستون اگه همه رنگها رو یه جور بخواهید باید نورها رو با فیلتر یکسان کنید پس باید روی فلش یا روی تنگستن*ها فیلتر نصب کنید اما چه فیلتری؟
    فرض می*گیریم شما می*خواهید روی فلاش فیلتر نصب کنید پس باید 312 رو از 182 کم کنید که می*کنه مثبت یکصد و سی Mired (مثبت فیلتر گرمه و منفی سرد همیشه هم اونچیزی که فیلتر نداره رو از چیزی که می*خواهید روش فیلتر بگذارید کم کنید) پس ما باید یه فیلتر گرم با 130 Mired اختلاف بگذاریم روی فلش تا نور 5500 کلوینی فلش رو بکنیم 3200. حالا همچین فیلتری یا چیز مشابهی اگه پیدا بشه کار ردیف می*شه و می*تونیم با فیلم تنگستن و یا با وایت بالانس تنگستن از صحنه عکس برداریم بدون اینکه به مشکلی بر بخوریم. تو تاپیک بعدی می*گم که چرا به همین فیلتر Wrattan 85B هم می*گن :) در ضمن یادتون باشه اگه می*تونستید و می*خواستید روی همه لامپهای تنگستن سالن هم فیلتر بکشید اون موقع می*بایست فیلتر سرد با 130 Mired Shift می*گذاشتید (جواب معادله -130 می*شد) و یا از فیلتری با Wrattan 80A استفاده می*کردید.

مرسی، کاوه.

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

پیش فرض پاسخ: mired

سلام...

کاوه جان ( به به چه اسمی خیلی قشنگه ها مگه نه ؟ ) بنده بسیار مایل به پیگیری این بحث و بحث هایی از این دست هستم و از شما ممنون که وقت میگذاری و لطف میکنی و اصلاعات خودتون را با دیگران تقسیم میکنی.

اما چند خواهش...

یک مقدار برای ما دیجیتالی ها ملموس تر مثال بزنید و توضیح دهید.( امان از این دیجیتالی ها )

مقداری مولتی مدیا تر هم باشد بسیار عالی خواهد بود ( عکس و نمونه به نظرم بهتر و ماندگار تر اثر میکنه ، من اینجوری هستم یک چیزی رو ببنینم و یا عملی امتحان کنم تا ابد تو ذهنم میمونه )

بعد اینکه اگر امکن داشت مراجعی و لینک هایی رو هم قرار بدهید ( زیادی پر توقع هستیم نه؟ )
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

پیش فرض پاسخ: mired

با اجازه از كاوه اول، براي كاوه دوم كمي توضيح بدهم. (البته توضيح جامع همان بود كه كاوه اول زحمت كشيدند و ما هم كيف كرديم، حالا هم با حضور خبره كار ميگوئيم تا اشكالات را گوشزد كنند)

Mired مخفف MIcro REciprocal Degree است و واحدي براي تصحيح و جابجايي رنگ است.
    اين واحد خيلي كوچك است و در صورت ColorShift ا كمتر از 10 يا 15 Mired با چشم به راحتي قابل تشخيص نيست.

مثال ديجيتالي اش در دوربين هاي كانون (و تا ذهنم ياري ميكند، مثلاً پنتاكس)، براكتينگ وايت بالانس است كه با استپ هاي 5 و 10 و 15 Mired انجام ميشود.

براي مثال هاي بيشتر، كاوه عزيز ياري خواهند كرد.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]