نمایش نتایج : از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: مشكل با فلش Canon 580EX و لنز زوم

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

پیش فرض مشكل با فلش Canon 580EX و لنز زوم

سلام

من امروز كلي عكس با فلش گرفتم و مشكلات عجيبي داشتم كه خواهش مي كنم دوستان راهنمايي كنند.

دوربين : Cnon EOS 20D
    لنز : Canon EF70-200mm f/2.8L IS
    فلاش : Canon Speedlite 580EX

مشكل : دوربين روي سه پايه و سوژه روي مبل ثابت بودند ( فاصله ي فلش تا سوژه همواره ثابت) و دوربين (و در نتيجه فلش هم) روي حالت اتوماتيك بود ولي وقتي با فاصله ي كانوني حدود 100 عكس مي گرفتم سوژه كاملن درست نورپردازي مي شد ولي با فاصله ي كانوني 70 حدود يك استپ آندر اكپوژر مي شد. با توجه به اينكه فاصله ي دوربين و سوژه ثابته چرا فلاش متفاوت عمل مي كنه؟ مي تونه به خاطر زمينه (background) روشن باشه كه در حالت 70 mm حدود 30-40 درصد عكس رو مي پوشونه و رفلكس اون باعث اين قضيه بشه ؟ اگه اينطور باشه اين يك نقطه ي ضعف براي اين فلاش نيم مليون تومني محسوب مي شه يا نه ؟

كاربر همراه K_NMT آواتار ها
    تشکر کرده
    4984

پیش فرض پاسخ: مشكل با فلش Canon 580EX و لنز زوم

دوست من
    حتما خودتون بهتر ميدونيد كه نبايد از يك فلاش نيم ميليون تومني انتظار معجزه داشته باشيد و حتما ميدونيد كه تمام تجهيزات عكاسي، در حالت اتوماتيك تنها عكس را "ميگيرند".
    حتي با يك همچين فلاشي، كليد كار در "نورسنجي" نهفته است. همون نكته اي كه خودت اشاره كرده ميتونه درست باشه كه با يك نورسنجي Partial يا نقطه اي به راحتي رفع خواهد شد.
    اما اصولا هر وسيله اي، يك دامنه عملكرد بهينه داره و شما بايد با سعي و خطا و استفاده از اصول تئوري، اون رو پيدا كني. وسيله اي كه در تمام شرايط عملكرد يكسان عالي داشته باشه، هنوز اختراع نشده...در هيچ زمينه اي!
    يك نكته اي كه در استفاده از فلاشهاي ETTL با لنزهاي مختلف هست اينه كه بعضي از لنزها، اطلاعات مربوط به فاصله نقطه فوكوس از دوربين رو براي فلاش ارسال نمي كنند! حتي برخي از لنزهاي خوب. نتيجه اينكه در نوردهي و محاسبات فلاش كمي اخلال ايجاد ميشه...ولي فكر نمي كنم لنز شما از اون دسته باشه...تو سايت كنون ميتونيد چك كنيد.
    دلسرد نشو و سعي كن با فلاش و دوربينت رفيق بشي...اونوقت ميشه كره!
    فعلا...
    كيوان نعمت اللهي
    تجهيزات من

تشکر کرده
    13937

سلام

از پاسختون ممنون.

من اول مجبور شدم براي هر عكسي به فراخور ميزان سفيدي پشتش از 3/1+ تا حدود 3/1 1+ نور رو دستي تصحيح كنم كه نااميد كننده بود (اين كارو با يك فلاش 50 تومني هم مي شه كرد) بعد از partial metering استفاده كردم كه تا حدودي موثر بود ولي بهترين نتيجه (براي پرتره) در حالتي كه فلاش رو تيلت مي كنم به دست مياد.
    فرهاد حسيني

كاربر همراه K_NMT آواتار ها
    تشکر کرده
    4984

نقل قول نوشته اصلی توسط farhad44 نمایش پست ها
    سلام

از پاسختون ممنون.

من اول مجبور شدم براي هر عكسي به فراخور ميزان سفيدي پشتش از 3/1+ تا حدود 3/1 1+ نور رو دستي تصحيح كنم كه نااميد كننده بود (اين كارو با يك فلاش 50 تومني هم مي شه كرد) بعد از partial metering استفاده كردم كه تا حدودي موثر بود ولي بهترين نتيجه (براي پرتره) در حالتي كه فلاش رو تيلت مي كنم به دست مياد.
    ببين دوست عزيز
    به نظر من، و با استفاده اي كه من تا حالا از فلاشم كردم، بزرگترين كارآيي اين فلاشها قابليت ETTL، قدرت بالا و توانايي زوم و از همه مهمتر امكان تنظيم قدرت خروجي هست.يعني شما براي جبران نوري با اين فلاشها، مجبور نيستي تنظيمات دياف و شاتر دوربين رو تغيير بدي...بلكه مي توني جبران نوري رو روي نور فلاش اعمال كني.
    در بسياري موارد با قرار دادن دوربين در حالت Manual و با دياف و شاتر ثابت مطلوب و قرار دادن فلاش در حالت ETTL (در مورادي كه فرصت كافي براي تنظيمات در هر بار چكاندن شاتر نداري)، با توجه به قدرت خوب فلاش،مي توني نتايج خيلي خوبي بگيري. در عكاسي ماكرو، قدرت اين فلاشها اجازه ميده كه حتي از ديافهاي بالاي 32 استفاده كني و روي دست عكسهاي جالبي بگيري! و البته قابليت جبران نوري فلاش در تمام اين موارد كاربرد حساسي داره.
    يك فلاش 50 تومني هيچ كدوم از اين كارها رو نميكنه رفيق! من در تمام موارد فوق از فلاشم استفاده كردم كه قابليتهاي فلاش من از فلاش شما يه ذره كمتر هم هست.
    موفق باشي.
    كيوان نعمت اللهي
    تجهيزات من

تشکر کرده
    13937

سلام

متوجه منظور من نشدید. عرض کردم اول مجبور شدم اون کارو بکنم ولی غیر منطقی بود چون برای اون کار احتیاج نبود فلاس Ettl2 داشته باشم و یک فلاش 50 تومنی هم اون کارو می کرد. در هرصورت با تمهیداتی که گفتم قضیه حل شد و ضمنن فلاش مال من نبود (تو تاپیکای دیگه عرض کردم که دوربین برادرمو برای تت گرفته بودم)

ممنوناز توجهتون.
    فرهاد حسيني

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

سلام. من هم اين فلش را دارم اما هميشه توي کيفمه و ازش استفاده نمي کنم. خيلي دردسر داره و من هم بار ها سعي کردم که کارشو خوب ياد بگيرم، يعني وقتي ازش استفاده مي کنم عکسهام بهتر بشه. اما نشد، جز اينکه درگيري ذهنيمو زياد مي کنه و مانع از اين ميشه که بتونم روي عکاسي تمرکز کنم.
    کسي مي دونه با دوربين هاي ديجيتال آيا فلش متر يا نورسنج دستي به نورسنجي مي کنه يا نه؟
    آيا اينها از نورسنج 20D or 30D بهتر نور سنجي مي کنن؟
    ویرایش توسط photojourn : Tuesday 6 February 2007 در ساعت 17:07