نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10
Like Tree1تشکر
  • 1 Post By kamyar

موضوع: ضرورت نام گذاری برای عکس ...آری یا خیر؟

كاربر همراه kamyar آواتار ها
    تشکر کرده
    1210

پیش فرض ضرورت نام گذاری برای عکس ...آری یا خیر؟

سلام
    مدتی هست که این مسئله ذهنم رو مشغول کرده که آیا اصلا اسمگزاری برای عکس ضروری هست یا نه ؟
    گرچه عکاسهای بزرگ و حرفه ای بیشتر عکسهاشون عنوان داره ولی من یه کم مشکل دارم با این داستان چرا ؟ جون احساس میکنم نامگزاری برای عکس ذهن و خلاقیت بیننده و مخاطب رو کور میکنه یعنی دقیقا ما بیننده رو به سمتی که خودمون میخواهیم سوق میدهیم و دست مخاطب رو برای برداشت آزاد از عکس باز نمیگزاریم شاید کسی در عکس ما چیزی بیشتر از آنچه خودمون دیدیم ببیند ؟.. و البته خیلی از عکسها هم بی عنوان شاید بی محتوا باشند و یا با کمک یک قطعه یا شعر بار تاثیر گزاری عکس رو میشه بیشتر کرد ولی آیا در این مواقع میشه گفت که عکس خوبه ؟ یا شعر خوبه ؟ یا اگر عنوان رو ازش بگیریم آیا حرفی برای گفتن داره یا خیر ؟...
    به هر حال شاید من اشتباه میکنم ولی خیلی خوشحال میشم که دوستان هم در این مورد نظراتشون رو بگویند تا افق دیدمون بیشتر بشه و به یک تعریف کلی برسیم..
    ممنون
    کامیار
    www.kampixel.com
    CANON 40D-CANON 70-200 f4 L IS USM-SIGMA 17-70 --FLASH SIGMA DG 500 SUPER-LowePro Off Trail2-TRIPOD SLIK PRO 400DX-PANASONIC GS500

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

پیش فرض پاسخ: ضرورت نامگزاری برای عکس ...آری یا خیر؟

دقیقا موافقم با شما. منهم با این مسئله مشکل دارم .
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

كاربر همراه Soha.T آواتار ها
    تشکر کرده
    1042

سلام
    چه بحث خوبی.
    راستش به عقیده من يک عکس یا عنوان دارد و یا ندارد و نمي*شود به زور برای آن عنوان ساخت. یه سری سوالهایی هست مثل اینکه آیا ما برای عنوان خاصی عکاسی مي*کنيم؟ و يا بعد از دیدن عکس برای اولین بار عنوانی به ذهنمون میرسه؟ یا اینکه چند روز فکر مي*کنيم و در نهایت عنوانی برای عکس مي**سازیم؟
    سها تفرشی
    Instagram

تشکر کرده
    1210

نقل قول نوشته اصلی توسط sohashinystar نمایش پست ها
    سلام
    چه بحث خوبی.
    . یه سری سوالهایی هست مثل اینکه آیا ما برای عنوان خاصی عکاسی مي*کنيم؟ و يا بعد از دیدن عکس برای اولین بار عنوانی به ذهنمون میرسه؟ یا اینکه چند روز فکر مي*کنيم و در نهایت عنوانی برای عکس مي**سازیم؟
    سلام
    به نکته خوبی اشاره کردید شاید اگر برای عنوان خاص عکاسی کنیم باید دنبال مجموعه عکس بگردیم مثلا مجموعه عاشورا... فقر و خیلی چیز های دیگه ولی آیا برای تک تک عکسهای این مجموعه هم عنوان لازم هست؟.....
    کاش دوستان دیگر هم نظراتشون رو اعلام میکردند
    ممنون
    کامیار
    www.kampixel.com
    CANON 40D-CANON 70-200 f4 L IS USM-SIGMA 17-70 --FLASH SIGMA DG 500 SUPER-LowePro Off Trail2-TRIPOD SLIK PRO 400DX-PANASONIC GS500

كاربر همراه Soha.T آواتار ها
    تشکر کرده
    1042

فکر نمی کنم برای عنوان خاص حتما باید دنبال مجموعه عکس برویم. گاهی وقتها میشه که مفهوم و عنوانی یا مثلا به فرض قطعه ای شعر در ذهن داریم و میخواهیم که عکسی برای آن بسازیم. به نظرم این جور مواقع اگر عکس بدون عنوانش هم منظور را برساند ما موفق بوده ایم اما مشکل اینجاست که همه بیننده های عکس ذهنیت یکسانی ندارند و بعید است که عکس ما هرچقدر هم که خوب و موفق باشد تک تک بینندگان منظور ما را دقیق برداشت کنند. فکر کنم این جور مواقع عنوان باعث میشه که ذهن بیننده دقیقا به سمتی که ما میخواهیم بره. گاهی اوقات هم چیزی که برامون مهمه برداشت های متفاوت بینندگانه. این جور مواقع به نظرم بهتره عنوانی نباشه تا به ذهن بیننده خط بده.
    سها تفرشی
    Instagram

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    12

سلام

راستش چون تو گالری عکس خیلی با این موضوع درگیر بودم، برای منهم جالب شد.
    به نظر من گاهی وقتها ما از گرفتن عکس منظور خاصی داریم که ممکنه در عمس کاملا محسوس نباشه اما وقتی نامی به اون میدیم به بیننده کمک می کنیم با ما هم حس بشه، گاهی وقتها خوبه بیننده خلاقیت به خرج بده، اما به نظر من زمانهایی هم هست که نیازه به بیننده دید بدهیم تا راحت بتونه با عکس ارتباط برقرار کنه.
    مریم عرشی
    Canon 5D

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

دقیقن مخالفم

به نظر من به هیچ وحه نباید برای عکس اسم گذاشت.

اصلن یکی از مفاهیم هنر اینه که به هر بیننده ای یه چیزی رو القا کنه. مثل این می مونه که مثلن فیلمی از لوک بسون یا مارتین اسکورسیسی یا حاتمی کیا و ... دارید می بینید بعد برای هر صحنه ای یک زیر نویس بذارن و توضیح بدن که منظور کارگردان در این پلان این بوده !

زیبایی هنر در همینه که بدون کلام یا توضیح اضافه بتونه حس رو منتقل کنه. هنوز هم بعد از قرن ها هر کسی از نقاشی های ون گوک یا پیکاسو تفسیر جداگونه ای داره و این یعنی هنر.

راستی یه اشتباه لپی املایی : نامگزاری به جای نامگذاری!
    فرهاد حسيني

كاربر فعال arax30th آواتار ها
    تشکر کرده
    1

سلام ...

من فکر نمی کنم بشه گفت این کار درسته یا غلط. نامگذاری هم یکی از ابزارهای عکاس هست که میتونه ازش استفاده نکنه، یا نا بجا استفاده کنه، و یا درست.
    آراز سركارفرشی
    Canon EOS 40D
    Canon EF-S 18-55 IS + Canon EF-S 55-250 IS

كاربر همراه lastframes آواتار ها
    تشکر کرده
    5

به نظر من هر عکس اگه اسم ( یا همون عنوان ) داشته باشه ، خودش به ما می گه !! حالا هر زمانی که صلاح بدونه !! اما فکر میکنم عکس ها اصولاً کم حرفند( از این لحاظ البته!! ).
    عيسی

تشکر کرده
    1210

گفتم شاید بد نباشه این تاپیک بالا بمونه هم از نظر دوستان جدیدتر و یا کسانی که ندیدند تاپیک رو هم استفاده کنیم
    Kaveh Ghobadi تشکر می‌کند.
    کامیار
    www.kampixel.com