صفحه 4 از 6 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 31 تا 40 , از مجموع 56
Like Tree64تشکر

موضوع: مسائلي پيرامون ديناميك رنج

كاربر همراه
    تشکر کرده
    122

ديناميك رنج چيز پيچيده و عجيبي نيست كه بقيه كمپاني ها نتونن از پسش بر بيان ! مسلما سازندگان بزرگي مثل Canon با بقيه هم ميدونن ديناميك رنج چيه ولي كنون حتي در جديدترين دوربينهاش هم به فكر شفافيت خروجي نهايي دوربين هست نه رنگ پريدگي و ديناميك رنج بالا... من نميدونم چزا يه چيز ساده رو اينقدر پيچيدش ميكنن بعضيا هر كي ندونه فكر ميكنه چه خبره !

آقا هركي ميگه ديناميك رنچ بالا برابر با كنتراست كمتر نيست بياد با مدرك و دليل قابل قبول و بدون تعصبات برندي ثابت كنه حرفشو.

كاربر ويژه shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    6919

نقل قول نوشته اصلی توسط toolhelp نمایش پست ها
    ديناميك رنج چيز پيچيده و عجيبي نيست كه بقيه كمپاني ها نتونن از پسش بر بيان ! مسلما سازندگان بزرگي مثل Canon با بقيه هم ميدونن ديناميك رنج چيه ولي كنون حتي در جديدترين دوربينهاش هم به فكر شفافيت خروجي نهايي دوربين هست نه رنگ پريدگي و ديناميك رنج بالا... من نميدونم چزا يه چيز ساده رو اينقدر پيچيدش ميكنن بعضيا هر كي ندونه فكر ميكنه چه خبره !

آقا هركي ميگه ديناميك رنچ بالا برابر با كنتراست كمتر نيست بياد با مدرك و دليل قابل قبول و بدون تعصبات برندي ثابت كنه حرفشو.
    سالهاست که کنون با بحث کمبود دینامیک رنج دست و پنجه نرم میکند این موضوع را همه میدانند حتی سنسور خود نیکون را سونی تولید میکند پس بحث برند نیست شما خیلی احساسی عمل میکنید و دوست دارید موضوع را برندی کنید.
    ashkan 78 تشکر می‌کند.

Forum Moderator کوروش آواتار ها
    تشکر کرده
    12880

جناب چگینی نیمی از گزاره شما درسته ولی نتیجه گیری شما درست نیست .
    افزایش داینامیک رنج ، باعث افزایش هر چه بیشتر خاکستری های میدتون بین دو نقطه سیاه و سفید میشه . این مساله فاصله هر تن خاکستری مجاور رو با دیگری کاهش میده ولی هیچ تاثیری بر روی خود سیاهی و سفیدی در دو سر انتهایی طیف نداره .
    و این یعنی میزان بیشتر اطلاعات در واحد سطح . حالا چرا باید این مساله بد باشه ؟ یا باعث کاهش کنتراست بشه ؟
    یکی از ویژگی های عالی نگاتیو ، هنوز که هنوزه اکسپوژر لتیتیود بالای اونه .
    این باعث میشه که گاه بین هفت تا ده استاپ اختلاف نوردهی رو بشه شاهد بود و همچنان اطلاعات کافی رو در نقاط پرنور و تاریک داشت . و این یعنی اختلاف درخششی به نسبت 1 به 128 .
    اما این میزان در سنسورهای دیجیتال خیلی کمتر بود.
    به مرور با افزایش تکنولوژی ساخت سنسورها این اختلاف به مرور زیادتر شده .

اما من نمیدونم شما چرا این رو یک نقیصه و باعث کاهش کنتراست به حساب می آورید ؟
    برعکس به قول جناب شهبازی این مساله باعث خواهد شد تا هر چه بیشتر ، امکان مراحل پست پروسسینگ برای عکاس مهیا باشه و اطلاعات رو از دست نداده باشه .

اما چرا این بسیار هم خوبه و اصلن بد نیست ؟
    دلیل اش اینست که افزایش کنتراست از طریق حذف تن های میانی ، کاری است که به راحتی می شود در مراحل پست پروسسینگ انجام داد .
    اما برعکس آن شدنی نیست . یعنی بازیابی اطلاعاتی که به خاطر ضعف سنسور در ثبت اطلاعات ، ثبت نشده اند . این کار دیگر به هیچ وجه شدنی نیست . و نمیشود اطلاعاتی که ثبت نشده را بازیابی کرد .
    ashkan 78 تشکر می‌کند.

كاربر همراه hkhaghani آواتار ها
    تشکر کرده
    3838

پیرو فرمایشات دوستان نمونه داینامیک رنج چند دوربین به نقل از DP که صحبت های جناب کوروش را نیز تایید می کند.

DR.jpg
    حمید رضا خاقانی

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط کوروش نمایش پست ها
    جناب چگینی نیمی از گزاره شما درسته ولی نتیجه گیری شما درست نیست .
    افزایش داینامیک رنج ، باعث افزایش هر چه بیشتر خاکستری های میدتون بین دو نقطه سیاه و سفید میشه . این مساله فاصله هر تن خاکستری مجاور رو با دیگری کاهش میده ولی هیچ تاثیری بر روی خود سیاهی و سفیدی در دو سر انتهایی طیف نداره .
    و این یعنی میزان بیشتر اطلاعات در واحد سطح . حالا چرا باید این مساله بد باشه ؟ یا باعث کاهش کنتراست بشه ؟
    یکی از ویژگی های عالی نگاتیو ، هنوز که هنوزه اکسپوژر لتیتیود بالای اونه .
    این باعث میشه که گاه بین هفت تا ده استاپ اختلاف نوردهی رو بشه شاهد بود و همچنان اطلاعات کافی رو در نقاط پرنور و تاریک داشت . و این یعنی اختلاف درخششی به نسبت 1 به 128 .
    اما این میزان در سنسورهای دیجیتال خیلی کمتر بود.
    به مرور با افزایش تکنولوژی ساخت سنسورها این اختلاف به مرور زیادتر شده .

اما من نمیدونم شما چرا این رو یک نقیصه و باعث کاهش کنتراست به حساب می آورید ؟
    برعکس به قول جناب شهبازی این مساله باعث خواهد شد تا هر چه بیشتر ، امکان مراحل پست پروسسینگ برای عکاس مهیا باشه و اطلاعات رو از دست نداده باشه .

اما چرا این بسیار هم خوبه و اصلن بد نیست ؟
    دلیل اش اینست که افزایش کنتراست از طریق حذف تن های میانی ، کاری است که به راحتی می شود در مراحل پست پروسسینگ انجام داد .
    اما برعکس آن شدنی نیست . یعنی بازیابی اطلاعاتی که به خاطر ضعف سنسور در ثبت اطلاعات ، ثبت نشده اند . این کار دیگر به هیچ وجه شدنی نیست . و نمیشود اطلاعاتی که ثبت نشده را بازیابی کرد .
    کوروش عزیز
    بنده نگفتم که افزایش داینامیک رنج نامناسب است (این که مغایر عقل سلیم است) من گفتم که افزایش داینامیک رنج باعت کاهش کنتراست موضعی می شود. مثال هم زدم. (دوربینی فقط با قابلیت ثبت سیاه مطلق و سفید مطلق که تصاویر ثبت شده با چنین دوربینی بیشترین کنتراست ممکن را دارند و هر چه قابلیت ثبت درجات خاکستری به این دوربین اضافه شود به تبع آن کنتراست کاهش می یابد)
    Amir Abdolpanah تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط hkhaghani نمایش پست ها
    پیرو فرمایشات دوستان نمونه داینامیک رنج چند دوربین به نقل از DP که صحبت های جناب کوروش را نیز تایید می کند.

DR.jpg
    همانطور که می بینیم تفاوت داینامیک رنج 600D و D7000 منحصراً در محدوده بسیار روشن و بسیار تیره است. چیزی که باعث تعجب است این است که چرا داینامیک رنج 7D کمتر از 600D است؟ مگر سنسور مشابه ندارند؟

كاربر فعال morteza khademy آواتار ها
    تشکر کرده
    7060

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    کوروش عزیز
    بنده نگفتم که افزایش داینامیک رنج نامناسب است (این که مغایر عقل سلیم است) من گفتم که افزایش داینامیک رنج باعت کاهش کنتراست موضعی می شود. مثال هم زدم. (دوربینی فقط با قابلیت ثبت سیاه مطلق و سفید مطلق که تصاویر ثبت شده با چنین دوربینی بیشترین کنتراست ممکن را دارند و هر چه قابلیت ثبت درجات خاکستری به این دوربین اضافه شود به تبع آن کنتراست کاهش می یابد)
    قسمت اول حرف شما درسته جناب چگینی. ولی همونطور که انوش خان تو 3 پست اخیر فرمودند قسمت دوم نمیتونه کاملا درست باشه.
    پشت این پنجره جز هیچ بزرگ ، هیچ نیست!

canon Eos 6D +canon ef 17-40 f4 L+ canon ef 50 f1.8 stm+canon ef 100mm f2.8 L macro+ avanar 135 f2.8+ zenitar 50mm f2

تشکر کرده
    20782

من به دلیل نامعلومی پست های انوش را نمی بینم (سه پست اخیر که مرتضی اشاره کرد) ولی به نظر شما کنتراست در عکس های Black & White بیشتر از Gray Scale نیست؟

Forum Moderator کوروش آواتار ها
    تشکر کرده
    12880

داریوش خان . کنتراست موضعی یعنی چی ؟
    اگر منظور شما از کنتراست موضعی ، اختلاف میان دو ناحیه میانی خاکستری است نه دو سر طیف ، که اینکه هرگز چیز بدی نیست .
    آقای چگینی کنتراست زیاد اصلن در سنسور مزیتی نیست که هر چه بیشتر باشه خوبتره . شما به نظرم بحث فنی رو دارید با بحث زیبایی شناسی ( مثلن افزایش کنتراست در عکسهای خاص سیاه و سفید ) جابجا به کار دارید می برید .

از لحاظ تئوری و عملی ، سنسوری مزیت دارد که هر چه بیشتر امکان بازسازی میدتون های خاکستری بیشتری را داشته باشد . و این یعنی اینکه آستانه بیشتر در ثبت اطلاعات موجود در تصویر که تفاوت نوری و درخشش بیشتری را دارند .
    مثلن از جزییات درون یک ابر سفید گرفته تا جزییات درون سایه های میان درختان جنگل .

و در زمینه کنتراست موضعی من نمیدونم الان شما دارید از منحنی گاما صحبت می کنید و یا از چیز دیگری ؟ ولی با این حال از لحاظ تئوری و عملی ، هر چه بازسازی تن های میانی بیشتر باشه و سطح حساس به نور ( نگاتیو و یا سنسور ) بتونه خاکستری های بیشتری رو در خودش جای بده ، این یک حسن بزرگه .
    وگرنه افزایش کنتراست رو با یک پلاگین ساده و یا خود منحنی نوردهی فتوشاپ به راحتی میتونید کم و زیاد کنید .

تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط کوروش نمایش پست ها
    داریوش خان . کنتراست موضعی یعنی چی ؟
    اگر منظور شما از کنتراست موضعی ، اختلاف میان دو ناحیه میانی خاکستری است نه دو سر طیف ، که اینکه هرگز چیز بدی نیست .
    آقای چگینی کنتراست زیاد اصلن در سنسور مزیتی نیست که هر چه بیشتر باشه خوبتره . شما به نظرم بحث فنی رو دارید با بحث زیبایی شناسی ( مثلن افزایش کنتراست در عکسهای خاص سیاه و سفید ) جابجا به کار دارید می برید .

از لحاظ تئوری و عملی ، سنسوری مزیت دارد که هر چه بیشتر امکان بازسازی میدتون های خاکستری بیشتری را داشته باشد . و این یعنی اینکه آستانه بیشتر در ثبت اطلاعات موجود در تصویر که تفاوت نوری و درخشش بیشتری را دارند .
    مثلن از جزییات درون یک ابر سفید گرفته تا جزییات درون سایه های میان درختان جنگل .

و در زمینه کنتراست موضعی من نمیدونم الان شما دارید از منحنی گاما صحبت می کنید و یا از چیز دیگری ؟ ولی با این حال از لحاظ تئوری و عملی ، هر چه بازسازی تن های میانی بیشتر باشه و سطح حساس به نور ( نگاتیو و یا سنسور ) بتونه خاکستری های بیشتری رو در خودش جای بده ، این یک حسن بزرگه .
    وگرنه افزایش کنتراست رو با یک پلاگین ساده و یا خود منحنی نوردهی فتوشاپ به راحتی میتونید کم و زیاد کنید .
    کوروش جان قبلاً هم که گفتم که بدیهی است داینامیک رنج بالا ی برای دوربین یک حسن است. من کلاً چیز دیگری می گویم و از دید فنی نگاه هم می کنم و نه زیبائی شناسی. آیا قبول دارید که داینامیک رنج دوربین Gray Scale بیش از دوربین Black & White است؟ اگر بله، آیا قبول دارید که کنتراست عکس Gray Scale کمتر از B&W است؟ ارتباطی هم به زیبائی شناسی ندارد.
    ارادتمند

صفحه 4 از 6 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 آخرینآخرین