صفحه 176 از 735 نخستنخست ... 76 126 166 172 173 174 175 176 177 178 179 180 186 226 276 676 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1,751 تا 1,760 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر بسیار فعال شاهین اکبری آواتار ها
    تشکر کرده
    4538

دوستان عزيز به يك مورد كه ممكن است موجب اشتباه شود دقت كنند.

درست است كه سنسورهاي فول فريم در فواصل كانوني معادل 35 يكسان ، عمق ميدان كمتري از كراپدارها ايجاد ميكنند اما بايد توجه شود كه استفاده از يك لنز، روي بدنه كراپدار عمق ميدان كوتاه تري از بستن همان لنز روي يك فول فريم ايجاد ميكند.

مثلا عمق ميدان حاصل از لنز 200mm f2 بر روي 60d كراپدار كوتاه تر از همين لنز روي 1Ds فول فريم خواهد بود.
    FD master

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

مثلا عمق ميدان حاصل از لنز 200mm f2 بر روي 60d كراپدار كوتاه تر از همين لنز روي 1Ds فول فريم خواهد بود.
    عمق میدان متاثر از 3 فاکتور است:
    سایز سنسور که هر چقدر بزرگتر باشد عمق میدان کمتری ایجاد میکند.
    فاصله کانونی که هر به سمت تله برویم عمق میدان کمتر میشود.
    دیافراگم که هر چه بازتر باشد عمق میدان کمتر است.

در مورد بستن یک لنز مشابه روی کراپ دار و فول فریم دو موضوع عکس هم داریم یعنی در کراپ دار به خاطر سنسور کوچکتر عمق میدان بیشتر است و در فول فریم کمتر. با بستن لنز مشابه روی کراپ دار فاصله کانونی بیشتری داریم که در جای خود به معنای عمق میدان کمتر است اما با بستن لنز روی کراپ دار به علت سایز کوچکتر سنسور عمق میدان بیشتر میشود.
    اینکه این دو فاکتور یعنی سایز سنسور و فاصله کانونی چقدر همدیگر را متاثر میکنند و در مورد اینکه واقعا با بستن لنز 200 روی 60D عمق میدان کمتری نسبت به 1Ds داریم من منبع مطمئنی ندیدم. منظورم تعیین وزن 2 فاکتوری هستند که مخالف هم عمل میکنند.
    shabab، Kourosh Kahal، R.Asgari و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

كاربر فعال aidin594 آواتار ها
    تشکر کرده
    2637

سایز سنسور که هر چقدر بزرگتر باشد عمق میدان کمتری ایجاد میکند.
    .

سلام دوستان
    من جمله بالا رو درست نميدونم.
    درسته كه اين جمله در همه مقالات مربوط به عمق ميدان تكرار شده ولي به نظر من بهتره كه اين فاكتور رو بعد از فاصله كانوني و ديافراگم بياريم.

چون سايز سنسور در تعيين فاصله براي بدست آوردن كادر مشابه نقش داره و اين فاصله از سوژه هست كه باعث تغيير عمق ميدان ميشه.

تشکر کرده
    4538

نقل قول نوشته اصلی توسط Persian نمایش پست ها
    ... اینکه این دو فاکتور یعنی سایز سنسور و فاصله کانونی چقدر همدیگر را متاثر میکنند و در مورد اینکه واقعا با بستن لنز 200 روی 60D عمق میدان کمتری نسبت به 1Ds داریم من منبع مطمئنی ندیدم. منظورم تعیین وزن 2 فاکتوری هستند که مخالف هم عمل میکنند.
    با سلام.

براي همين مثالي كه زدم و مثالهاي ديگر ( احتمالا دوستان هنوز اين مطلب رو نديدند يا جدي نگرفتند ) منبع قابل دسترس و استناد سايت dofmaster و در واقع اين آدرس مستقيم محاسبه عمق ميدان است :

با 60d : عمق ميدان در 6 متري سوژه با لنز 200 م.م در اف 2 برابر 6.6cm است

با 1ds : عمق ميدان در 6 متري سوژه با لنز 200 م.م در اف 2 برابر 10.4cm است

تاثير و در واقع زور فاكتور فاصله كانوني از فاكتور c يا Circle of confusion كه در واقع عامل سايز سنسور است، بيشتر است. سعي ميكنم ببينم با رياضي هم ميتونم ثابتش كنم يا نه.
    R.Asgari، Miri، Ali Saeedi و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    FD master

كاربر ويژه
    تشکر کرده
    5959

با 60d : عمق ميدان در 6 متري سوژه با لنز 200 م.م در اف 2 برابر 6.6cm است

با 1ds : عمق ميدان در 6 متري سوژه با لنز 200 م.م در اف 2 برابر 10.4cm است

وقتی فاصله تا سوژه، لنز و دیافراگم ثابت و فقط ضریب کراپ متغیر باشد در نتیجه، عمق میدان ثابت و تنها کادر متفاوت است.

اینجوری در نظر بگیرید:

با یک دوبین فول‌فریم عکس می‌گیریم آیا اگر آن عکس گرفته شده را کراپ کنیم عمق میدان تغییر می‌کند؟ طبیعتاً خیر!

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهین اکبری نمایش پست ها
    اين اعداد كه عينا با فرمول dofmaster محاسبه شده نشان ميدهد عمق ميدان يك لنز روي كراپ از همان لنز روي فول فريم كوتاه تر است.

ديافراگم و فاصله تا سوژه ثابت است . وحيد جان لنز ثابت است در نتيجه فوكال ثابت نيست.

شاهین جان منظور بدون معادل‌سازی در دوربین‌های کراپ‌دار بود، به هر حال برای بیان بهتر ادیتش کردم.
    ویرایش توسط Vahid : Wednesday 14 September 2011 در ساعت 20:21
    R.Asgari، Amir Abdolpanah، aidin594 و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    .

تشکر کرده
    4538

اين اعداد كه عينا با فرمول dofmaster محاسبه شده نشان ميدهد عمق ميدان يك لنز روي دوربين كراپ، از عمق ميدان همان لنز روي فول فريم كوتاه تر است. (ديافراگم و فاصله تا سوژه ثابت است و براي همان مثال 200 اف 2 و ... )

فقط ضریب کراپ متغیر باشد
    وحيد جان همين ضريب كراپ متغيري كه ميفرماييد تاثيرش تو فرمول در فاكتور c يا Circle of confusion است و باعث تغيير عمق ميدان ميشود.

ميفرماييد فرمول dofmaste دقيق نيست و تفاوتي كه بدست آمده خطاي فرمول است ؟

لنز 300 اف 5.6 روي 1Ds و E-5 با كراپ 2 در فاصله 10 متري سوژه :

عمق ميدان 1Ds برابر 37 سانتي متر ، عمق ميدان E-5 برابر 18 سانتي متر يعني اين اختلاف هم خطاي محاسبه ست ؟
    ویرایش توسط شاهین اکبری : Wednesday 14 September 2011 در ساعت 21:34 دلیل: ادامه
    FD master

كاربر فعال aidin594 آواتار ها
    تشکر کرده
    2637

پیش فرض ادامه

آقا شاهین عزیز, قبل از ادامه بحث متن زیر را بخوانید:

For an equivalent field of view, the small-sensor camera has at least 1.6x MORE depth of field than a full-frame camera would have - when the focus distance is significantly less then the hyperfocal distance (but the full-frame format need a lens with 1.6x the focal length to give the same view).

Using the same lens on a small-sensor camera and a full-frame camera, the small-sensor image has 1.6x LESS depth of field than the full-frame image would have (but they would be different images since the field of view would be different)

If you use the same lens on a small-sensor camera and a full-frame camera and crop the full-frame image to give the same view as the digital image, the depth of field is IDENTICAL

If you use the same lens on a small-sensor camera and a full-frame camera, then shoot fromdifferent distances so that the view is the same, the small-sensor image will have 1.6xMORE DOF then the film image.

Close to the hyperfocal distance, the small-sensor camera has a much more than 1.6x the DOF of a full-frame camera. The hyperfocal distance of the small-sensor camera is 1.6x less than that of a full-frame camera.
    به نظر من این شبهه از آنجا شکل میگیرد که برای به دست آوردن کادر مشابه با سنسورهای متفاوت مجبوریم فاصله دوربین با سوژه را تغییر بدهیم؛ که خود فاصله دوربین از سوژه تاثیر در عمق میدان وضوح دارد.
    در ضمن مثال کراپ کردن عکس یک مثال عملی و جالب بود که جناب وحید فرمودند.

همچنین مقاله سایت در همین مورد بسیار آموزنده است. اینجا

منبع متن انگلیسی و اطلاعات کاملتر در:
    کد:
    http://photo.net/learn/optics/dofdigital/

تشکر کرده
    4538

فكر كنم فهميدم شما و وحيد جان كجاي راه از من جدا ميشويد.

از همان اول گفتم فاصله تا سوژه و فاصله كانوني خود لنز ثابت است پس قطعا كادر مشابه نخواهيم داشت.

از لحاظ رياضي هم ، مطلبم رو ثابت كردم كه در قسمت مباحث نظري قرارش ميدم.
    ویرایش توسط شاهین اکبری : Wednesday 14 September 2011 در ساعت 23:24
    FD master

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهین اکبری نمایش پست ها
    فكر كنم فهميدم شما و وحيد جان كجاي راه از من جدا ميشويد.

از همان اول گفتم فاصله تا سوژه و فاصله كانوني خود لنز ثابت است پس قطعا كادر مشابه نخواهيم داشت.

از لحاظ رياضي هم ، مطلبم رو ثابت كردم كه در قسمت مباحث نظري قرارش ميدم
    .
    سلام

در مورد عمق میدان و حالت های متفاوت بارها در فروم صحبت شده تنها موردی که هیچ وقت ندیدم توسط دوستان ارزش گذاری گردد همین موردی است که شما اشاره فرمودید. سوال من اینست وقتی دو کادر متفاوت دارید اثبات تفاوت عمق میدان به هر شکل آن، چه ارزشی میتواند داشته باشد؟

توضیح بیشتری میدهید

ممنون

كاربر فعال king4 آواتار ها
    تشکر کرده
    3583

شاهین جان من نمی‌دونم این محاسبه ریاضی شما چطوری بوده.
    به هر حال یک مثال ساده:
    فرض را بر این بگیریم که یک دوربین فول‌فریم داریم روی سه‌پایه و سوژه ما هم یک درخت در فاصله 3 متری، فوکوس هم وسط تنه درخت.
    حالا ما عکس می‌گیریم با لنز مثلا 200mm روی دیافراگم f2
    خوب حالا فرض را بر این بگیریم که بتونیم سنسور دوربین را برداشته و یک سنسور APS-C دقیقا به جای سنسور فول‎‌فریم قرار بدیم.
    حالا مجددا عکس می‌گیریم، آیا در محاسبات شما چیزی جز کراپ تغییر می‌کند؟
    نظر من این است که هیچ چیز جز کادر یا همون کراپ تغییری نمی‌کند.
    aidin594، Vahid و Miri تشکر می‌کنند.
    گالری عکس بهنام صفرزاده
    Nikon D600, Nikkor 24-70, Nikkor 70-200 VR II, Nikon SB-900, Nikon SB-800 2x