صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11
Like Tree12تشکر

موضوع: درسهای ویدیوی دیجیتال

كاربر همراه
    تشکر کرده
    211

پیش فرض درسهای ویدیوی دیجیتال

سلام
    در این قسمت هرکدام از دوستان میتوانند مطالب آموزشی پایه(فقط پایه ای )در خصوص ویدئوی دیجیتال برای استفاده مراجعه کنندگان بگذارند. خودم شروع میکنم. ضمناً هر کدام از دوستان نیاز به توضیح مورد خاصی داشتند درخواست خود را بگذارند تا دوستان در اولین فرصت موضوع را به صورت یک درس قرار دهند.ضمناً لطفاً دوستان مطلع تامل بفرمایند چون ظاهراًاکثریت رجوع کننگان به این قسمت آماتور هستند! اولین قدم در ویدئوی دیجیتال شناخت فرمتهای معمول ویدئوی دیجیتال است(مشابه فرمتهای مختلف تصویر) این موضوع در دوقسمت قابل توضیح است:
    1- فرمتهای مورد استفاده در دستگاههای خانگی.
    2-فرمتهای حرفه ای و پخش(Broadcasting)
    ابتدائاً فرمتهای رایج خانگی را به شرح زیر توضیح میدهیم:

درس (1) فرمتهای رایج خانگی (در دوربین و دستگاههای پخش):

(Pal Dv(4:3

24 Bits, 720 x 576, 4:3, 25 fps
    Lower Field First
    DV Video Encoder -- type 2
    Interleave audio for every 15 frames
    PCM, 48.000 kHz; 16 Bit; Stereo

(pal DVD(4:3

MPEG files
    24 Bits, 720 x 576, 25 fps
    Lower Field First
    (Video data rate: Variable (Max. 8000 kbps
    LPCM Audio, 48000 Hz, Stereo

pal VCD

MPEG files
    24 Bits, 352 x 288, 25 fps
    Frame-based
    (Video CD-PAL, (4:3
    Video data rate: 1150 kbps
    Audio data rate: 224 kbps
    MPEG audio layer 2, 44.1 KHz, Stereo

pal SVCD

MPEG files
    24 Bits, 480 x 576, 25 fps
    Lower Field First
    (SVCD-PAL, ( 4:3
    Video data rate: Variable (Max. 2375 kbps
    Audio data rate: 224 kbps
    MPEG audio layer 2, 44.1 KHz, Stereo

Microsoft AVI files

24 Bits, 720 x 576, 25 fps
    Lower Field First
    Uncompressed
    PCM, 48.000 kHz; 16 Bit; Stereo

Fps=Frame Per Second

با عرض پوزش به دلیل نقص ویراستار متنی فروم کلمه Bitsدر اول سطر نخست توضیح هر فرمت آمده است که میبیست به آخر همان سطر منتقل شود.

در درس بعدی در خصوص فرمتهای رایج حرفه ای و پخش بحث خواهیم کرد.
    ممنون
    ویرایش توسط Farzam53 : Saturday 17 March 2007 در ساعت 14:03
    infinity و m.a.i تشکر می‌کنند.
    فرزام

كاربر همراه
    تشکر کرده
    211

پیش فرض پاسخ: درسهای ویدیوی دیجیتال

سلام
    در اولین فرصت بعد از رسیدن تعداد باز دیدگنندگان به عدد 100 درس های بعدی قرار داده خواهد شد. مجدداً از دوستان مطلع درخواست همکاری در این بخش را دارم.
    فرزام

كاربر همراه kamyar آواتار ها
    تشکر کرده
    1210

نقل قول نوشته اصلی توسط عکاسباشی نمایش پست ها
    سلام
    در اولین فرصت بعد از رسیدن تعداد باز دیدگنندگان به عدد 100 درس های بعدی قرار داده خواهد شد. مجدداً از دوستان مطلع درخواست همکاری در این بخش را دارم.
    جناب عكاسباشي عزيز چرادر اتتظار بازديد كننده از تاپيك هاي خود ميمانيد ؟ و در غير اين صورت پستهاي خود رو پاك ميكنيد ؟
    همونطور كه ميدانيد درمورد مطالب اينچنيني ( اموزشي ) زمان نقش چنداني ندارد يعني ممكن است دوستان ديگري كه تازه وارد ميشوند و يا حتي خود من مثلا شش ماه بعد به مسائلي برخورد كنيم كه اين مطالب الان شما برايمان مفيد باشد و يا حتي در همين زمان هم خيلي از دوستان منتظر بقيه مطالب شما باشند همونطور كه بنده كه مطالب ويديوي ديجيتال رو دنبال ميكنم فقط عناوين تاپيكهايتان برايم زيباست و لي هر چه ميخوانم يا با دلخوريهاي شما مواجه ميشوم يا با پستهاي پاك شده تان !

من شخصا خودم از شما تشكر ميكنم و اميدوارم كه اگر چيزي در چنته داريد اجازه بديد كه ما هم از ان استفاده كنيم و منتظر بقيه نمانيد
    اگر لحن من تند بود جسارتم را ببخشيد
    m.a.i تشکر می‌کند.
    کامیار
    www.kampixel.com
    CANON 40D-CANON 70-200 f4 L IS USM-SIGMA 17-70 --FLASH SIGMA DG 500 SUPER-LowePro Off Trail2-TRIPOD SLIK PRO 400DX-PANASONIC GS500

كاربر همراه AliMohammadi آواتار ها
    تشکر کرده
    1567

سلام.
    حتي در همين زمان هم خيلي از دوستان منتظر بقيه مطالب شما باشند
    من جز اون دوستان هستم که همچنان منتظرم.:)
    m.a.i تشکر می‌کند.
    علی محمدی

تشکر کرده
    1567

سلام.
    برای درک هر بیشتر پست شماره یک جناب عکاسباشی عزیز چند خطی هم من توضیح میدهم.(با اجازه)...;)

نرخ کادر:به تعداد تصاویری که در هر ثانیه به نمایش در می آید اصطلاحا نرخ کادر یا frame-rate میگوییم.
    نرخ کادر برای فیلم های سینمایی 24 کادر در ثانیه و برای فیلم های ویدیویی حدود 30 کادر در ثانیه است.

قدرت و ضوح تصویر:مقدار اطلاعات هر کادر با تعداد پیکسل هایی که به صورت افقی و عمودی بر روی صفحه به نمایش در می آید.

این دو عامل (نرخ کادر و قدرت وضوح تصویر) در میزان فضای لازم برای ذخیره اطلاعات در ویدیو دیجیتال نیز نقش اصلی را دارند.در زیر شما را با نحوه محاسبه فضای مورد نیاز برای یک فیلم فشرده نشده آشنا می کنیم:
    از آنجایی که برای ذخیره کردن هر کادر از یک فایل ویدیویی به صورت فشرده نشده میتوان تعداد پیکسل های افقی را در عمودی ضرب نمود.

نکته:در سیستم رنکی RGB اطلاعات رنگی هر پیکسل 3 بایت فضا اشغال میکند.
    8bit + 8bit + 8bit = 24bit

برای محاسبه دقیق فضای مورد نیاز برای ذخیره یک فیلم در سیستم RGB بر روی دیسک سخت میتوانید از این فرمول استفاده کنید:
    فرمول=60*نرخ کادر در یک ثانیه*3*تعداد پیکسل های عمودی*تعداد پیکسل های افقی
    به عنوان مثال برای ذخیره یک دقیقه از فیلمی با frame rate 25 و اندازه 720 در 576 پیکسل به حدود 1.9 گیگابایت فضا نیاز داریم.
    720*576*3*25*60=1866240000=1/9 GB
    m.a.i تشکر می‌کند.
    علی محمدی

تشکر کرده
    1567

نسبت تصویر کادر:به طور کلی ما به نسبت بین پهنا و ارتفاع کادر تصویر اصطلاحا نسبت تصویری یا ASPECT-RATIO میگوییم.
    دو نوع نسبت رایج عبارتند از:
    1)4:3...در تلویزیون های معمولی استفاده میشود.(در این حالت 4 واحد برای پهنا و 3 واحد برای ارتفاع در نظر گرفته میشود. از تقسیم 4 بر 3 عدد 33/1 به دست می آید، به همین دلیل به آن نسبت 33/1 نیز گفته میشود.)

2)16:9...برای پخش فیلم های سینمایی و تلویزیون های HDTV و برای بعضی از نمونه های DVD استفاده میشود.

البته این چند خط فقط بهانه بود تا جناب عکاسباشی عزیز اطلاعات خود را در اختیار علاقه مندان قرار دهد.:biggrin:
    m.a.i تشکر می‌کند.
    علی محمدی

كاربر همراه
    تشکر کرده
    211

نقل قول نوشته اصلی توسط kamyar نمایش پست ها
    جناب عكاسباشي عزيز چرادر اتتظار بازديد كننده از تاپيك هاي خود ميمانيد ؟ و در غير اين صورت پستهاي خود رو پاك ميكنيد ؟
    همونطور كه ميدانيد درمورد مطالب اينچنيني ( اموزشي ) زمان نقش چنداني ندارد يعني ممكن است دوستان ديگري كه تازه وارد ميشوند و يا حتي خود من مثلا شش ماه بعد به مسائلي برخورد كنيم كه اين مطالب الان شما برايمان مفيد باشد و يا حتي در همين زمان هم خيلي از دوستان منتظر بقيه مطالب شما باشند همونطور كه بنده كه مطالب ويديوي ديجيتال رو دنبال ميكنم فقط عناوين تاپيكهايتان برايم زيباست و لي هر چه ميخوانم يا با دلخوريهاي شما مواجه ميشوم يا با پستهاي پاك شده تان !

من شخصا خودم از شما تشكر ميكنم و اميدوارم كه اگر چيزي در چنته داريد اجازه بديد كه ما هم از ان استفاده كنيم و منتظر بقيه نمانيد
    اگر لحن من تند بود جسارتم را ببخشيد
    سلام
    کامیار جان
    آقا مخلصیم.اختیار دارید لحن شما اصلاً تند نیست. از تذکر شما ممنونم. من چیزی در چنته ندارم رشته تحصیلی و شغل من چیز دیگری است و در زمینه این موارد فقط یک آماتور علاقه مند هستم(اینقدر هم توی کار خودم مینویسم آرماتور که هر وقت بخواهم تایپ کنم یه بار آماتور را آرماتور مینویسم بعد اصلاح میکنم!).علی ایحال اگرهم اطلاعاتی باشد جسته و گریخته و بعضاً ابتر است.از تذکر شما برادر گرامی ممنون. پست های پاک شده را قرار بود امیر خان محبی اندیلیت کنند که احتمالاً به زودگی این امر محقق خواهد شد.قصد من هم از پست قبلی این بودکه مطالب ادامه پیدا خواهد کردنه چیز دیگر. کامیار خان ما خشن تر از این حرفهاییم هر وقت عصبانی بودی یه پیام خصوصی عصبانی آلود به ما بزن مخلصتم هستیم.گردن ما از مو بایکتر!
    یا حق
    m.a.i تشکر می‌کند.
    فرزام

كاربر همراه
    تشکر کرده
    211

درس(2):فرمتهای حرفه ای
    فرمتهای حرفه ای رنج وسیعی را تشکیل میدهند از DVCAMکه بیشتر به کار فیلم های عروسی میخورد تا جدیدترین فرمت یعنی XDCAM.
    DVCAM
    در سال 1996 به وجود آمد.نسبت به DVرنج تراک ضبط وسیعتری دارد(15 میکرومتر به جای 10 میکرومتر دی وی) و دارای نسبت سیگنال به نویز بالاتری است.

XDCAM
    این فرمت در سال 2003 ایجاد شده است. کلیه وسایل این فرمت همزمان DVCAMوMPEG IMXرا پشتیبانی میکنند.
    در این خصوص توضیحات مفصلی درلینک زیر در همین سایت وجود دارد:
    http://www.akkasee.com/forum/showthr...1535#post41535

MPEG IMX
    کیفیت تصویر این فرمت در حد DIGITAL BETACAM است .این فرمت قابل استفاده روی دیسکهای XDCAM و نوار های دیجیتال میباشد. این نوار ها به شکل نیم اینچی میبشند و با کلیه نوارهای خانواده بتا کم سازگاری دارند.

DIGITAL BETACAM
    در سال 1994 به وجود آمد. این فرمت بر روی نوارهای دیجیتال نیم اینچی مشابه فرمت MPEG IMX
    ضبط میشود. از سال 1994 تاکنون فرمت غالب مورد استفاده در کارهای Broadcast این فرمت بوده است. برای اطلاعات بیشتر به سایت محصولات حرفه ای و رادیو تلوزیونی سونی www.sonybiz.net مراجعه فرمائید.

در درس بعدی مسائل و موارد مرتبط با کپچر و انکدینگ را به صورت پرسش و پاسخ خواهیم دید.
    m.a.i تشکر می‌کند.
    فرزام

كاربر جديد RFAVIT آواتار ها
    تشکر کرده
    0

دوست عکاسباشی عزیز
    من تخصص کاریم صدا و تصویر دیجیتال در حوزه برودکسته و از اینکه چنین انجمن جالب و پر باری رو راه اندازی کردید ممنونم.
    در مورد تعداد بازدید هم بنظر من اصلا مهم نیست، مهم کاریه که آدم درست انجام میده. من همین امروز عضو انجمن شدم و تو بازدیدهام از موضوعات مربوط به تصویر به جوابهای حرفه ای هم برخورد کردم که باعث تعجبم شد و در عین حال خوشحال شدم که سطح علمی علاقمندان به ویدئو داره ارتقا پیدا میکنه. من خودم بلاگ دارم اما براش بخش نظرات نگذاشتم. اگر هر چند وقت یه بار یه نفر که علاقمند باشه ازش استفاده کنه برای من کفایت میکنه. سرت رو درد نمیارم. موفق باشی.

24p یا 24-fps progressive media

این عبارت خلاصه شده، برای تصاویری که 24 فریم در ثانیه هستند و بصورت Progressive Scan ضبط شده اند، استفاده می شود.

این عبارت در مورد ابعاد تصویر توضیحی نمی دهد اما فرض بر این است که برای پخش HD استفاده خواهد شد که دارای ابعاد 1920X1080 می باشد (توجه کنید که ابعاد تصویر در سیستم پال فعلی 720X576 می باشد.) البته ATSC فرمتهای 1080، 720، و 480 خط را با استفاده از 24p تعریف کرده است علاوه بر این DVB فرمت 576 خط را نیز به آن اضافه نموده است. با توجه به این توضیحات مشخص می شود که 24p میتواند برای SD هم مثلHD استفاده گردد.

گلوگاههایی برای استفاده از این فرمت در SD وجود دارد مثل عدم عمومیت دستگاههایی که ضبط این فرمت را با امکان خروجی مستقیم انجام می دهند. اگرچه بعضی شرکتها مثل Avid's Symphony و Film Cutter و یا Quantel's Editbox سیستمهای مبتنی بر دیسک را که با این فرمت کار میکنند ارائه داده اند اما عملکرد واقعی آنها بر روی HD یا فیلم میباشد که با تبدیل از فرمت بالا به پایین (Down Convert) از خروجی دوربینهای HD این کار را انجام می دهند.

اما استفاده از این فرمت بیشتر در فرمتهای HD مورد نظرمی باشد که شامل ابعاد تصویر 1920X1080 با تناسب تصویر Aspect Ratio) 16:9) در تعداد 23.97، 24، 25، 29.97 و 30 فریم در ثانیه بصورت Progressive Scan است و در می سال 2000 توسط ITU-R BT.709-4 بصورت استاندارد درآمد و بعنوان فرمت برگزیده شده برای تولیدات جدید و مبادله بین المللی یا(Common Image Format (CIF حتی در کشورهایی که پخش HD ندارند، طراحی گردید.

از این پس رشد علاقمندی به 24p بعنوان فرمت تولید جهانی اقزایش یافته و 24p به ابعاد تصویرHD اشاره خواهد نمود.
    Keivani و m.a.i تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    28

نقل قول نوشته اصلی توسط AliMohammadi نمایش پست ها
    نسبت تصویر کادر:به طور کلی ما به نسبت بین پهنا و ارتفاع کادر تصویر اصطلاحا نسبت تصویری یا ASPECT-RATIO میگوییم.
    دو نوع نسبت رایج عبارتند از:
    1)4:3...در تلویزیون های معمولی استفاده میشود.(در این حالت 4 واحد برای پهنا و 3 واحد برای ارتفاع در نظر گرفته میشود. از تقسیم 4 بر 3 عدد 33/1 به دست می آید، به همین دلیل به آن نسبت 33/1 نیز گفته میشود.)

2)16:9...برای پخش فیلم های سینمایی و تلویزیون های HDTV و برای بعضی از نمونه های DVD استفاده میشود.

.:biggrin:
    سلام. از این پست که مدت زمان زیادی گذشته ولی چون سوالم مربوط به بحث میشه همینجا می پرسم تا دوستانی که اطلاعاتی در این مورد دارند منو راهنمایی کنند. سوالم اینه که تا پیش از رواج نسبت تصویری 16:9 در دوربینهای فیلمبرداری mini dv ما با نسبت 4:3 و با رزولوشن 720x576 تصویربرداری می کردیم که انطباق اعداد مربوط به رزولوشن 720x576 و نسبت کادر تصویر قابل درک بود. هرچند که نسبت دقیقتر پهنا و ارتفاع 720x540 میشه که البته نمی دونم چرا 576 شده؟!... و حالا سوال اصلی من اینه که تناسب 16 به 9 در رزولوشن 720 در 576 چطور قابل توضیحه؟
    آیا به مانند دوربینهای عکاسی در چنین آپشنی دوربین از بخش کوچکتری از سنسورش برای ایجاد تصویر با کادری متفاوت از اندازه ی اصلی سنسور استفاده می کنه؟ و تصویر ضبط شده در نسبت 16:9 رزولوشن پایینتری داره؟ یا عکس این حالته و اندازه سنسور منطبق بر 16:9 ساخته شده؟ همین سوال رو در رزولوشنهای مختلف HD هم دارم . نسبت تصویر همگی 16:9 هست ولی رزولوشنهای متفاوتی دارن مثل: 720x480 1080x1440 1920x1080
    رزولوشن و نسبت کادر تصویر هیچ ربطی به هم ندارن؟!... مشکلم داره فلسفی میشه لطفا راهنمایی کنید!
    ویرایش توسط mohsen.ghorbani : Friday 29 July 2011 در ساعت 18:04
    m.a.i تشکر می‌کند.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین