صفحه 3 از 5 نخستنخست 1 2 3 4 5 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 42
Like Tree11تشکر

موضوع: درخواست راهنمایی برای یک علاقمند عکاسی

كاربر آشنا hamidma آواتار ها
    تشکر کرده
    4

پیش فرض پاسخ: درخواست راهنمایی برای یک علاقمند عکاسی

با تشکر از راهنماییتون

یه سوال که با خوندن مقالات وب سایت در مورد فرمت Raw برای من ایجاد شد این هست که ایا در این فرمت مقدار رزولوشن دوربین عکاسی که باهاش عکس می گیریم هم مهمه یا اینکه نه اینکه مثلا این دوربین 10 مگا پیکسل هست و فرمت Raw عکس می گیره با اون دوربینی که 5 مگا پیکسل هست و اون هم فرمت Raw می گیره ایا عکسها باهم برابر هستند( از نظر کیفیت)
    البته احتمالا جواب شما این خواهد بود که مسلما جواب من نه هست ولی در طول مقالات موضوعی واسه تائید یا رد این موضوع ندیدم.
    ممنون می شم راهنمایی کنید.

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

سلام...

یه سوال که با خوندن مقالات وب سایت در مورد فرمت Raw برای من ایجاد شد این هست که ایا در این فرمت مقدار رزولوشن دوربین عکاسی که باهاش عکس می گیریم هم مهمه یا اینکه نه اینکه مثلا این دوربین 10 مگا پیکسل هست و فرمت Raw عکس می گیره با اون دوربینی که 5 مگا پیکسل هست و اون هم فرمت Raw می گیره ایا عکسها باهم برابر هستند( از نظر کیفیت)
    البته احتمالا جواب شما این خواهد بود که مسلما جواب من نه هست ولی در طول مقالات موضوعی واسه تائید یا رد این موضوع ندیدم.
    ممنون می شم راهنمایی کنید.
    اول اینکه بنده بدرستی سوال شما رو متوجه نشدم....

چند توضیح میدهم ، امیدوارم جواب شما میان آنها باشد....

در هنگامی که دوربین با فرمت Raw عکاسی میکنه ، به ایم معنی است که داره از حداکثر رزلوشن استفاده میکنه ، مثلا اگر 10 مگاپیکسل هست داره از تمام 10 مگاپیکسل استفاده میکنه...

فرق Raw با فرمت هایی مثل JPEG در فشرده سازی اونها است ، در فرمتی مثل Raw کمترین فشرده سازی اعمال شده ( یا به تعبیری قایل اصلا فشرده نشده و همان خروجی سنسور است ) در این فرمت فایل تقریبا خام است و دوربین کمترین تاثیری رو بر روی اون داشته ( البته مقداری تاثیر و تغییرات که بسیار جزیی است اعمال میشود ) در این فرمت حجم فایل در مقابل فرمتی مثل JPEG بالاتر است و گاهی تا چند برابر JPEG حجم دارد...

در اینکه آیا 2 عکس یکی با 5 مگاپیکسل و دیگری 10 مگاپیکسل دارای کیفیت برابری هستند یا نه ، بنده زیاد صاحب نظر نیستم ، در تاپیکی در همین فروم درباره ی ایم موضوع بسیار بحث شده است .

اما نظر بنده این است که ، منظور شما از کیفیت بالا چیست ؟

اگر منظور نمایش در سایت ها و یا مانیتور و یا چاپ با پرینتر جوهر افشان و در قطع A4 است ، بله این دو کیفیت مشابه ای دارند و زیاد تفاوتی با هم ندارند...

اما اگر منظور چاپ در قطع A3 و بالاتر و بوسیله ی دستگاه های چاپ عکس و بر روی کاغذ عکاسی و با رعایت قوانین چاپ باشد ، باید عرض کنم خیر ایت دو با هم فرق دارند و کیفیت عکس 10 مگاپیکسلی بالاتر است و این به وضوح معلوم است.....
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

تشکر کرده
    4

ممنونم از راهنماییتون
    دقیقا من هم منظورم در مورد چاپ در سایز بزرگ هست. همونطور که در سایر فرمت ها هست پس در این فرمت هم مهم هست و raw بودن یک عکس فقط به معنای انجام نشدن سایر پروسه هایی است که در دوربین انجام می شود که شخص می تواند در کامپیوتر ان را انجام بدهد.

تشکر کرده
    14101

سلام....

تنها فرق در پروسس نشدن نیست ، یک فایل Raw هیچگونه فشرده سازی رویش صورت نگرفته است ( به مقدار جزیی شاید ) اما یک فایل JPEG کاملا فشده شده است ، و یک فایل TIFF فشرده سازیبسیار بسیار کمتری نسبت به JPEG دارد..

همین طور پروسس که کمترین پروسس در Raw صورت گرفته است...

در مورد ابعاد چاپ تاپیک مفصلی وجود دارد که الان حضور ذهن ندارم....

اما این اختلاف مثلا بین 8 و 10 مگاپیکسل ( هر دو Raw ) بسیار بسیار اندک است......
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

تشکر کرده
    4

من دقیقا متوجه منظور شما شدم . ممنون از راهنمایی تون.

فقط یه سوال باز می مونه و اونم اینه که مثلا در دوربینهای سایبرشات سونی که یکیش هفت مگا پیکسل هست و یکی 5 مگاپیکسل هست می دونیم که دوربین هفت مگا پیکسلی دارای کیفیت بیشتری است و ارزش تفاوت قیمت رو هم داره. ولی ایا این موضوع در مورد دوربینهای که فرمت raw ذخیره می کنند هم مطرحه؟
    ویرایش توسط hamidma : Sunday 3 June 2007 در ساعت 00:26

تشکر کرده
    14101

سلام....

تفاوت در مگاپیکسل چه با Raw چه بی Raw تقریبا یکی است....
    کاوه قبادی
    Exposure.ir

تشکر کرده
    4

با تشکر از راهنماییهای کامل شما و از اینکه سوالات من رو تحمل می کنید و جواب می دید.
    در یکی از مقالات مربوط به سیاه و سفید کردن عکس یک بخش مربوط به چاپ عکس سیاه و سفید بود و خیلی جالب با رعایت برخی نکات و اضافه کردن برخی لایه ها باعث می شد که کیفیت عکس چاپی خیلی بهتر بشه.
    حالا سوال من اینه که این تنظیمات خاص ایا واسه چاپ عکس رنگی هم هست؟ چجوری باید این کار رو انجام بدیم؟ ایا مدیریت چاپ رنگی هم وجود داره؟

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

اگر منظور مديريت رنگ در چاپ است، اين مطلب شايد مفيد باشد:
    http://www.akkasee.com/digitalcamera...ves/007180.php
    Kaveh Ghobadi تشکر می‌کند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    اگر منظور مديريت رنگ در چاپ است، اين مطلب شايد مفيد باشد:
    http://www.akkasee.com/digitalcamera...ves/007180.php
    ممنونم دقیقا منظورم همین بود.
    باتشکر

تشکر کرده
    4

بازگشت دوباره
    با سلام و عرض احترام
    شاید ماهها بود که منتظر این فرصت بودم که دوباره بتوانم به انجمن بیام و هر چه بیشتر در مورد عکاسی یاد بگیرم.
    دیدن دوربین قدیمی یکی از آشناهامون که البته ازش قرضش هم گرفتم من رو دوباره به سمت عکاسی کشاند. خیلی سعی کردم که مدتی را صبر کنم تا بتوانم یک دوربین دیجیتال slr بگیرم ولی خوب موفق نشدم و فعلا یک سونی w80 گرفتم و فکر کنم با این دوربین آشنامون که عکسش را در اینجا قرار داده ام بتونم یک کارهایی بکنم.
    فقط قبل از همه چیز می خواستم از دوستان در مورد مشخصات این دوربین و قابلیتهایش بپرسم. اینکه ایا اصلا دوربین مناسب و خوبی هست برای عکاسی حرفه ای؟(البته آماتور حرفه ای ) قیمت این دوربین با لنز تله اش الان چقدر هست و چقدر می ارزه که من این دوربین رو خریداری کنم؟ می خواستم که برای یک چک کلی به یک تعمیرکار دوربین های انالوگ بدهم ایا به نظرتون اشکال نداره؟

بی صبرانه همچون گذشته منتظر پاسخ شما هستم.

[IMG]http://i30.*******.com/29cpdz4.jpg[/IMG]

[IMG]http://i27.*******.com/24etfg3.jpg[/IMG]

صفحه 3 از 5 نخستنخست 1 2 3 4 5 آخرینآخرین