صفحه 2 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 33
Like Tree41تشکر

موضوع: Horizontal & Vertical Resolution

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط ali.saremi نمایش پست ها
    سلام
    سوال:
    1- Resolution در یک فایل RAW قبل از پردازش توسط یک مبدل مثل ACR چه معنایی داره؟ و اگه هست برای یک دوربین مثل D90 یا یک فول فریم متفاوته و چنده؟
    2-چرا مبدل ACR یا Lightroom هنگام گرفتن خروجی Resolution را 240 در نظر می گیرند اما خود دوربین ها وقتی jpg عکس می گیرند Resolution را 300 در نظر می گیرند؟
    اون چیزی که منظور شماست رزولوشن نیست و DPI است. رزولوشن تعداد پیکسل های سنسور در طول و عرض ضربدر یکدیگر است. DPI فقط برای چاپ معنا پیدا می کند، و مشخص می کند در هر اینچ طول چند عدد از این پیکسل های عکس را چاپ کند و به سادگی در فتوشاپ قابل تغییر است. مثلا اگر عکسی 3000*4000 معادل 12 مگاپیکسل باشد، با دی پی آی 300، در ابعاد 13.3*10 اینچ (معادل 33.8*25.4 سانتی متر) چاپ می شود. با کاهش عدد رزلوشن به 200 شما با همان تعداد پیکسل به چاپی برابر 50.8*38.1 سانتی متر می رسید.
    ali.saremi، Kane، S_Mahdi و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    754

سلام
    سوال:
    1- Resolution در یک فایل RAW قبل از پردازش توسط یک مبدل مثل ACR چه معنایی داره؟ و اگه هست برای یک دوربین مثل D90 یا یک فول فریم متفاوته و چنده؟
    2-چرا مبدل ACR یا Lightroom هنگام گرفتن خروجی Resolution را 240 در نظر می گیرند اما خود دوربین ها وقتی jpg عکس می گیرند Resolution را 300 در نظر می گیرند؟
    توانایی ثبت جزئیات در چاپ زمانی 300dpi درنظر گرفته میشد چون عدد استاندارد برای اکثر پرینتر ها است حالا اینکه چرا در نرم افزاری این عدد کمتر شده به استاندارد های رایج چاپ برمیگردد یعنی زمانی 300 را حداقل مناسب میدانستند اکنون 240 چون نسبت سرعت به کیفیت با 240 بخوبی هماهنگ است ولی برای کیفیت بالاتر میتوانید عدد را تغییر دهید
    ضمنا با بیشترکردن این عدد لزوما تغییری در تصویر دیده نمیشود

در نهایت این عدد در کیفیت تصویر دوربین تاثیری ندارد آنچه معیار عددی اندازه است همان تعداد پیکسل ها در طول و عرض است حالا اینکه چه تعداد در فضای چاپی ثبت شود ربطی به کیفیت عکس ندارد
    ali.saremi تشکر می‌کند.

كاربر آشنا ali.saremi آواتار ها
    تشکر کرده
    121

توانایی ثبت جزئیات در چاپ زمانی 300dpi درنظر گرفته میشد
    پس چرا اگر این مسئله زمانی اینگونه بوده ویندوز در نمایش مشخصات هنوز همان 300 را در نظر می گیرد؟
    عکس زیر مشخصات یک عکس فرمت jpg خروجی از دوربین بدون هیچ ویرایشی است
    Screenshot (2).jpg
    وب سایت شخصی من http://www.ali-saremi.com/

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    754

پس چرا اگر این مسئله زمانی اینگونه بوده ویندوز در نمایش مشخصات هنوز همان 300 را در نظر می گیرد؟
    عکس زیر مشخصات یک عکس فرمت jpg خروجی از دوربین بدون هیچ ویرایشی است
    Screenshot (2).jpg
    ویندوز چیزی در نظر نگرفته ! این صفحه تنظیمات عکس را نشان داده
    ضمنا من نگفتم استاندارد منقرض شده گفتم از استاندارد دیگری استفاده میکند ضمنا عکس شما نشان میدهد این عکس در صورت چاپ با 300dpi چاپ میشود
    بدین معنی که 300 نقطه توسط پرینتر در یک اینچ روی کاغذ ثبت میشود متخصصین چاپ حالا به این نتیجه رسیدن برای چاپ 240 نقطه نیز کفایت میکند و این امر باعث کاهش مصرف جوهر و استهلاک دستگاه ها میشود

اکثر چاپخانه های دیجیتال عکسی که تحویل میگیرند با کمتر از اینها چاپ میکنند تا صرفه جویی کنند
    ali.saremi تشکر می‌کند.

كاربر فعال S_Mahdi آواتار ها
    تشکر کرده
    3466

سلام
    سوال:
    سلام
    البته خودم در این زمینه زیاد مشکل دارم و هدفم ادامه این بحث مفید است.
    1. در پاسخ شما، ربطی به فایل خام ندارد!! میتوان گفت حداکثر سایز استاندارد عکس، فلان رزولوشن است. رزولوشن به تعداد پیکسل های سنسور بستگی دارد وربطی به سایز سنسور از این جهت ندارد. در واقع، سایز عکس با واحد Pixel هست.
    اما dpi همان تعداد نقاط در هر اینج است، مثلا شما برای نمایش تصاویرتان بر روی مانیتور، اغلب نیازی به بیشتر از 72 ندارید، چون مانیتورتان حداکثر توان نمایش 72 نقطه در هر اینچ را دارد.
    قاعدتا، برای نمایش استاندارد تصاویر بر روی samsung galaxy s5 با تراکم پیکسلی 432 پیکسل بر اینچ(و البته رزولوشن 1920*1080)، شما نیاز به این میزان dpi دارید تا بهترین جزئیات را داشته باشد که در قبل جناب عبدالپناه رابطه ی سایز تصویر و dpi را توضیح دادند.
    شما هر کجا که قرار است از عکس دیجیتالی خروجی بگیرید، آنجا مفهموم پیدا میکند، خواه برای چاپ باشد و یا نمایش بر روی مانیتور.
    Pixel - دانشنامه عکاسی
    MP - دانشنامه عکاسی
    Resolution - دانشنامه عکاسی
    DPI - دانشنامه عکاسی

2. مبدل ACR خروجی را بر روی 240 در نظر نمیگیرد، بلکه طبق حالت Defult قرار میدهد. مثلا برای عکس های من 72 هست. البته این عدد، همان خروجی دوربین است و نمیدانم برای همه ی عکس ها(دوربین های مختلف) این 72 را در نظر میگیرد و یا بستگی به خروجی دوربین دارد که ظاهرا دوربین شما 240 هست.(البته میتوانید عدد مورد نظر را انتخاب و بعوان پیش فرض قرار دهید)
    این هم مقاله ای مفید در این زمینه از سایت وزین عکاسی.
    رابطه رزولوشن و پرینت عکس | عکاسی

اگر اشتباه عرض کردم خواهشمندم اساتید تصحیح بفرمایند.
    فقط نمیدانم فرق dpi و ppi در چیست؟ چون هر دو برای تعیین کیفیت تصویر بکار میروند.

ارادتمند
    ali.saremi تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    754

نقل قول نوشته اصلی توسط S_Mahdi نمایش پست ها
    سلام
    البته خودم در این زمینه زیاد مشکل دارم و هدفم ادامه این بحث مفید است.
    1. در پاسخ شما، ربطی به فایل خام ندارد!! میتوان گفت حداکثر سایز استاندارد عکس، فلان رزولوشن است. رزولوشن به تعداد پیکسل های سنسور بستگی دارد وربطی به سایز سنسور از این جهت ندارد. در واقع، سایز عکس با واحد Pixel هست.
    اما dpi همان تعداد نقاط در هر اینج است، مثلا شما برای نمایش تصاویرتان بر روی مانیتور، اغلب نیازی به بیشتر از 72 ندارید، چون مانیتورتان حداکثر توان نمایش 72 نقطه در هر اینچ را دارد.
    قاعدتا، برای نمایش استاندارد تصاویر بر روی samsung galaxy s5 با تراکم پیکسلی 432 پیکسل بر اینچ(و البته رزولوشن 1920*1080)، شما نیاز به این میزان dpi دارید تا بهترین جزئیات را داشته باشد که در قبل جناب عبدالپناه رابطه ی سایز تصویر و dpi را توضیح دادند.
    شما هر کجا که قرار است از عکس دیجیتالی خروجی بگیرید، آنجا مفهموم پیدا میکند، خواه برای چاپ باشد و یا نمایش بر روی مانیتور.
    Pixel - دانشنامه عکاسی
    MP - دانشنامه عکاسی
    Resolution - دانشنامه عکاسی
    DPI - دانشنامه عکاسی

2. مبدل ACR خروجی را بر روی 240 در نظر نمیگیرد، بلکه طبق حالت Defult قرار میدهد. مثلا برای عکس های من 72 هست. البته این عدد، همان خروجی دوربین است و نمیدانم برای همه ی عکس ها(دوربین های مختلف) این 72 را در نظر میگیرد و یا بستگی به خروجی دوربین دارد که ظاهرا دوربین شما 240 هست.(البته میتوانید عدد مورد نظر را انتخاب و بعوان پیش فرض قرار دهید)
    این هم مقاله ای مفید در این زمینه از سایت وزین عکاسی.
    رابطه رزولوشن و پرینت عکس | عکاسی

اگر اشتباه عرض کردم خواهشمندم اساتید تصحیح بفرمایند.
    فقط نمیدانم فرق dpi و ppi در چیست؟ چون هر دو برای تعیین کیفیت تصویر بکار میروند.

ارادتمند
    D به مفهوم نقطه است P (پیکسل) معادل نقطه در مانیتور است
    Amir Abdolpanah و ali.saremi تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    121

ممنون از توجه دوستان

مبدل ACR خروجی را بر روی 240 در نظر نمیگیرد، بلکه طبق حالت Defult قرار میدهد. مثلا برای عکس های من 72 هست. البته این عدد، همان خروجی دوربین است و نمیدانم برای همه ی عکس ها(دوربین های مختلف) این 72 را در نظر میگیرد و یا بستگی به خروجی دوربین دارد که ظاهرا دوربین شما 240 هست
    با توجه به این توضیحات و تعریف رزولیشن در دانشنامه

رزولوشن – کیفیت تصاویر دیجیتال در پرینت یا روی نمایشگر، تا حدودی به رزولوشن آن بستگی دارد که عبارت است از تعداد پیکسل‌هایی که برای ایجاد عکس استفاده شده است. پیکسل‌های بیشتر و کوچک‌تر باعث افزایش جزئیات عکس و دقیق‌تر شدن لبه‌ها می‌شود. رزولوشن اپتیکال عبارت است تعداد پیکسل‌هایی که سنسور تصویر دوربین به صورت فیزیکی می‌تواند ثبت کند. رزولوشن میانیابی شده با استفاده از الگوریتم‌های نرم‌افزاری پیکسل‌هایی به عکس اضافه می‌شود. با این کار هیچ اطلاعات و جزئیات جدیدی به عکس اضافه نمی‌شود و تنها عکس بزرگ‌تر می‌شود.

1- چرا این عدد برای فایل خام در دوربین های مختلف متفاوته و مثلا برای شما 72 و برای من 240 هستش و آیا این ممکنه ربطی به تراکم پیکسلی داشته باشه یعنی ممکنه تو دوربینی که عدد بزرگتری داره رزولیشن بالاتر با میانیابی بدست اومده باشه؟(کاری که توی نرم افزار ها انجام میشه)

2-
    پیکسل‌های بیشتر و کوچک‌تر باعث افزایش جزئیات عکس و دقیق‌تر شدن لبه‌ها می‌شود
    این مسئله یعنی چی؟ مگه اندازه پیکسل می تونه در یک دوربین کوچکتر و در یک دوربین بزرگتر باشه؟

باز هم از توجه دوستان سپاسگذارم
    S_Mahdi تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    754

فکر میکنم اگر اون فیلتر رو از جلوی چشمتون بردارید بهتر میتوانید مطالعه کنید
    شما تعریف اشتباهی از رزلوشن در ذهن دارید چون این کلمه در مکان های مختلف معنی متفاوتی دارد کافیه کمی مطالعه کنید
    این عدد 72 و 240 و 300 و 6000 همگی تنظیمی است که شما هنگام چاپ میتوانید اعمال کنید و به کیفیت عکس وابسته نیست مثلا میگویید آهای پرینتر تو 300 تا نقطه را در 1 اینچ بزن
    حالا اگر 72 تا تنظیم کنید 72 نقطه میزند روزنامه ای بردارید و این موضوع را عملا مشاهده کنید بنابراین هر میزان پیکسل بیشتری در اینچ بزنید جزئیات بیشتری میتوانید ثبت کنید و بنابراین سایز پیکسل کوچکتر میشود(مانیتور های رتینا)
    باز هم تکرار می کنم dpi ارتباطی با کیفیت خروجی دوربین ندارد آنچه مهم است تعداد پیکسل ثبت شده است
    مجددا بحث های تاپیک را مطالعه کنید ضمنا مفاهیم عکاسی در دانشنامه بیان شده ولی کمی گنگ است(نتیجه اش گمراهی شماست) از مراجع برای مطالعه استفاده کنید
    کتاب فتوشاپ بخش چاپ مرجع خوبی برای شروع است
    ali.saremi تشکر می‌کند.

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

همانطور که دوستمان Siosha فرمودند، DPI دقت چاپ را مشخص می کند. ابعاد عکس چاپ شده و کیفیت آن به رزولوشن دوربین و DPI چاپ بستگی دارد: فرض کنید دوربینی دارید که رزولوشن 24 مگاپیکسل دارد و عکسهائی با مشخصات 6000 در 4000 پیکسل تولید می کند. اگر عکس این دوربین را با کیفیت 200DPI چاپ کنید ابعاد عکس چاپ شده برابر 30 اینچ در 20 اینچ یعنی 74 سانتیمتر در 50 سانتیمتر خواهد بود. اگر همان عکس را با رزولوشن 70 DPI چاپ کنید ابعاد عکس چاپ شده 218 در 145 سانتیمتر خواهد بود ولی کیفیت عکس چاپ شده به شدت کمتر خواهد بود.
    ali.saremi و Vahid5500 تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    121

نقل قول نوشته اصلی توسط siosha نمایش پست ها
    فکر میکنم اگر اون فیلتر رو از جلوی چشمتون بردارید بهتر میتوانید مطالعه کنید
    شما تعریف اشتباهی از رزلوشن در ذهن دارید چون این کلمه در مکان های مختلف معنی متفاوتی دارد کافیه کمی مطالعه کنید
    این عدد 72 و 240 و 300 و 6000 همگی تنظیمی است که شما هنگام چاپ میتوانید اعمال کنید و به کیفیت عکس وابسته نیست مثلا میگویید آهای پرینتر تو 300 تا نقطه را در 1 اینچ بزن
    حالا اگر 72 تا تنظیم کنید 72 نقطه میزند روزنامه ای بردارید و این موضوع را عملا مشاهده کنید بنابراین هر میزان پیکسل بیشتری در اینچ بزنید جزئیات بیشتری میتوانید ثبت کنید و بنابراین سایز پیکسل کوچکتر میشود(مانیتور های رتینا)
    باز هم تکرار می کنم dpi ارتباطی با کیفیت خروجی دوربین ندارد آنچه مهم است تعداد پیکسل ثبت شده است
    مجددا بحث های تاپیک را مطالعه کنید ضمنا مفاهیم عکاسی در دانشنامه بیان شده ولی کمی گنگ است(نتیجه اش گمراهی شماست) از مراجع برای مطالعه استفاده کنید
    کتاب فتوشاپ بخش چاپ مرجع خوبی برای شروع است
    اوکی! فیلتر رو برداشتم.اما :

1-من در تمام چند پستی که گذاشتم صحبتی از dpi نکردم.همچنین مثل شما به مفهوم رزولیشن در چاپ واقفم و ممنونم که دوباره توضیح دادید.
    2-عکس زیر اگزیف یک فایل RAW بدون هیچ ویرایش نمایش داده شده توسط فتوشاپ می باشد :

Screenshot (2).jpg

فرموده بودید که :
    اما همان طور که در عکس می بینید جلوی Resolution نوشته 240.00 و با واحد Pixel per inch نه Dots Per Inch و این بدان معناست که منظور از این Resolution پیکسل بر اینچ مربوط به سنسور دوربین است و ربطی به چاپ ندارد و البته مربوط به نمایشگر هم نخواهدبود چرا که طبق گفته دوستان برای نمایشگر مقدار 240 معقول نیست.

همچنین آن چیزی که اینجا نمایش داده می شود(Resolution در اگزیف) عددی نیست که من بخواهم روی دوربین یا فایل تنظیم کنم ،چیزی است که آنجا وجود دارد.

3-
    خب البته مشخص است که سایز یک عکس که یکی از المان های موثر بر کیفیت می باشد وابسته به تعداد پیکسل عرض و تعداد پیکسل ارتفاع سنسور می باشد اما اگر سایز یک پیکسل بر روی سنسور یک دوربین با سایز یک پیکسل بر روی سنسور دیگری متفاوت باشد تعداد پیکسل های در واحد یک اینچ نیز یرای این سنسورها متفاوت خواهد بود دقت کنید که در تعریف پیکسل آمده است :

پیکسل – نقطه - کوچک‌ترین جزء تصویر سازی در CCD یا کوچک‌ترین جزء نقطه‌ی خروجی تصویر در یک نمایشگر. تصویر اصلی از کنار هم قرار گرفتن میلیونها پیکسل تشکیل شده و به صورتی مثل 1280x960 بیان می‌شود که نشانگر تعداد پیکسل‌های واقع در طول و عرض تصویر است و از ضرب آنها در هم رزولوشن دوربین یا تصویر به دست می‌آید.
    به نقل از دانشنامه.

لذا اولا پیکسل می تواند کوچکترین جزء سنسور هم باشد ثانیا این کوچکترین در هیچ جایی به صور مشخص مقدار دهی نشده است که چقدر دقیقا مثلا یک میلی متر یا چیز دیگری لذا می تواند یک میلی متر یا کوچکتر باشد برای سنسور و یا همون طور که دوستمون در پست 6 همین مبحث گفتند:

می توان تصویری حاصل از یک بک دیجیتال 22 مگاپیکسلی را آنچنان بزرگ چاپ کرد که رزولوشن آن 1 پیکسل در اینچ باشد!
    4- خب حال اگر آنچه در در بالا به آنها اشاره کردم صحیح باشد باز هم همان سوالات که قبلا پرسیدم پابرجاست.
    5-در پایان باید عنوان کنم که به قصد یادگیری و فهم بیشتر این مبحث را پیش کشیدم و دنبال می کنم لذا همون طور که فرمودید سعی در مطالعه بیشتر خواهم کرد.

ممنون از توجه ای که می کنید

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین