صفحه 5 از 28 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 9 15 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 41 تا 50 , از مجموع 278
Like Tree214تشکر

موضوع: مقايسه ديجيتال با نگاتيو

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    0

به چشم بنده حقیر , رنگها در دوربین نگاتیو(فقط رنگ اصلاٌ بحث کیفیت مطرح نیست) دارای یه ته رنگ تیره یا قهوه ای هستند که عکس رو جذابتر میکنه. نمیدونم این به خاطر جنس نگاتیوه که در عکاسی دیجیتال وجود ندارد یا چیز دیگری؟اون ته رنگ خوشگل به چه دلیلی میباشد؟ فکر نمیکنم فیلتری در کار باشه چون در اکثر عکسهای آنالوگی که من دیدم این ویژگی وجود داشته ...

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

به ترتیب سعی میکنم جواب بدم...
    اول :
    پوریا:
    آقا خدایی عکاسی آنالوگ خیلی زیباتر و جذابتر و به نظر من طبیعی تر هستش حالا لابراتوارهای ما مشکل دارن به عکاسی آنالوگ بدبخت چه ربطی داره البته من خیلی از لابراتوار هارو میشناسم که به صورت حرفه ای هستن و حتی یک خط روی نگاتیو نمیندازن...
    ولی بهترین کار اینه که خود آدم چاپ کنه که من هنوز یاد نگرفتم و اگه بشه حتما حتما چاپ دستی رو یاد میگیرم...
    زیباتر جذابتر اگر نظر شخصی شماست... اصلا بحثی نداریم... لذت ببرید... مگه من نگاتیو عکس نمی گیرم؟ حال میده گاهی! و اینکه گفتم خط میندازن روی نگاتیو حرف امیر بود(که شخصا بارها به این مشکل بر خوردم) و همیشه و همه جا اینجوری نیست ... اگه بود که بدبخت شده بودیم! عکاسی های بسیار مرتب و با کلاسی هم تو تهران هست که نگاتیو رو خیلی با کلاس ظهور و چاپ میکنن... چاپ دستی هم میتونی یاد بگیری ولی اگر گمان میکنی مشکلت رو حل میکنه گمان نمیکنم... مشکلات رو اصولا بیشتر میکنه چون بصورت حرفه ای این کار رو نخواهی کرد... دارو طول عمر دما و خیلی مسایل داره ... که باید بهش توجه بشه ... تو چاپ خونگی این مسایل درست رعایت نمیشه... ولی خوب حال میده و همه کنترل ها دست خودته.... سالها انباری خونه ما چاپخانه پدرم و محل بازی بنده بوده! و اینا رو خوب تجربه کردم....

اما آقا فرشاد...
    عزیز جان F100 رو چند قیمت داری ؟
    دوم بهتاش سوال شما رو داد... اف 100 یا دوربین های هم رده که من همش F80 رو مثال میزنم چون خیلی ارزون تره(حدود 400 هزار تومان قیمت داره) و هم ازش استفاده میکنم.... گفتم عکسها بسیار عالی هستن ولی نتیجه ؟
    حالا اگر نگیم توی یکسال هزینه کل دوربین رو باید پول چاپ و نگاتیو بدین تفاوت قیمت رو بدست آوردین...
    و باز یادآوری میکنم... فرصت بی نظیری که دیجیتال برای تجربه کردن، خطا کردن و پیشرفت در اختیار ما میگذاره... امکانی که برای سرعت عمل ... عکاسی با تعداد بالا... سرعت عمل در انتشار بر روی اینترنت.... ذخیره سازی سریع- ساده و با طول عمر بالا (نگاتیو نهایتا 20 سال عمر مفید داره!) در آنالوگ وجود نداره... پس به صرفه میتونه باشه...
    باز هم تاکید میکنم... نگاتیو بد نیست... خیلی هم خوبه... ولی دیجیتال آسان تر ... انعطاف پذیر تر و به گمان من جذاب تر خواهد بود.... چون باعث میشه سریع تر پیشرفت کنیم...

اما باز پوریا:
    دوربینهای مکانیکی با همرهده دیجیتالی خودشون (حتی دیجیتالی پایینتر از اونها) خیلی به صرفه تر هستش اگه شما دقت کنید یک عکاس حرفه ای هم دوربین دیجیتال داره هم آنالوگ ولی چی از بهترین نوعش ویا مثلا دوربینهای قطع بزرگ (من اطلاعی ندارم که دیجیتالی هم قطع متوسط و بزرگ داره یانه) همه عکاسان حرفه ای آنالوگ دارن و اگرم دیجیتال نداره خوب اینو ثابت میکنه که هنوز دیجیتال نتونسته جای آنالوگ رو بگیره...
    پوریا تو یه جمله 3 مبحث مختلف رو مطرح میکنه که جواب رو مشکل میکنه...
    دوربین های مکانیکی در مقایسه با مشابه دیجیتالش خیلی ارزونتره... حرفی نیست... چیزی در حدود نصف یا یک سوم. ولی گفتم بحث هزینه ها رو ... شما اگر قرار باشه عکاسی کنی و بخاطر ارزانی سراغ دوربین آنالوگ بری در نهایت ضرر کردی...
    حالا بحث عکاس های حرفه ای... عکاسهای حرفه ای هم دیجیتال دارن و هم آنالوگ... جناب روشن آمار خوبی از عکاسهای حرفه ای که در آمریکا دوربین های نگاتیو رو تبدیل به دیجیتال کردن داشت... تقریبا همه گیر شده این قضیه... و اگر کسانی موندن.... شاید نمیتونن با کامپیوتر ارتباط برقرار کنن؟ کمتر بحث تکنیکی مهمه... و اگر دوتا عکاس سراغ دیجیتال نیومدن پوریا خان چیزی رو ثابت نمیکنه... میتونی به آمار رجوع کنی...
    و دیگه اینکه در ایران هم ما دوربین هامون رو دور نمیندازیم! و اصولا فروش دوربین به هیچ وجه به صرفه نیست... گاهی میشه نگاتیو رو از کمد بیرون کشید و لذتشو برد...
    دوربین های دیجیتال هم قطع بزرگ و متوسط داره... کافیه یه مجله عکس بخری و صفحه وسط اون رو نگاه کنی... یا پست های قبلی ما رو بخونی که کلی در مورد بکهای دیجیتال قصه سرایی کردیم.

درضمن من تا به امروز نمیدونستم ولی فهمیدم که شاتر دوربینهای دیجیتالی یه طول عمری دارن و بعد از اونم که بخواین شاتر رو عوض کنیم باید کلی پول بالاش بدیم ولی خیلی از دوربینهای آنالوگ سالها و سالها بدون تعمیر برات کار میکنه مثل اولی (به خصوص دوربینهای کاملا مکانیکی)
    پوریا این قصه شیرین رو کی بهت گفته ؟ شاتر تمام دوربین های مکانیکی طول عمر داره....مثلا فکر میکنی شاتر F80با D100 یا D70 (برا بهتاش!) خیلی فرق میکنه ؟ نه عزیزم... همونه... فقط فرقش اینه که دوربین نگاتیو رو شما برا اینکه خرجت بالا نره میزاری تو کمد... ولی من دوربینم رو میکشم بیرون! و شاتر دوربین من بیشتر شلیک میکنه... و زودتر شهید خواهد شد...(شاتر ها بین 20 تا 200 هزار شلیک گارانتی هستن... بسته به کمپانی و نوع دوربین...)

و دیگه اینکه کیفیت دیجیتال هر روز با رزولوشنهای بالتر میاد و هر دفعه باید با کلی ضرر و پول زیاد یه دوربین جدید تهیه کنیم ولی آنالوگ چه طور؟ آیا مشکلی داره؟ نه من خودم یه دوربین دارم ریکو مال 40-30 سال پیش که کیفیتش با دوربینهای در حال حاضر (حداقل با کنن300وی خودم) تفاوت چندانی نداره...
    دیجیتال هر روز بهتر میشه... ولی لازم نیست هر روز دوربین جدیدی بخرین... چون دیجیتال بالغ شده... و کیفیت دوربین من با دوربین نگاتیوی برابری میکنه....(حالا اگه نگیم بهتره...) پی دلیلی برا تعویض وجود نداره مگر اینکه احتیاج داشته باشیم... اگر شما قانع هستی از دوربین دیجیتالت میتونی 10 سال هم استفاده کنی...

اما فرشاد جان نمیدونم چه نتیجه ای باید بگیرم ... من نگاتیو رو نفی نمیکنم... یخچال دفتر کار ما جز آب خنک و نگاتیو چیزی توش پیدا نمیشه... ولی اگر کسی میتونه از این فروم استفاده کنه... (یعنی اینقدر با اینترنت و کامپیوتر نزدیکه... ) خیلی اشتباهه که بره یه F100 بخره...
    حرف من اینه...
    1986 تشکر می‌کند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر بسیار فعال Pooriya_Online آواتار ها
    تشکر کرده
    183

دارم کم کم قانع میشم ولی بازم نمیتونم نگاتیو رو کنار بزارم و 1تومن پول یک Dslr رو بدم من خودم عکاسی دیجیتال هم میکنم و دوربینمم برای همین چیز مالی نیست چون میخوام دم دستی باشه و هر وقت میرم از خون بیرون (بدلیل کم حجم بودن) دست باشه تا سوژه ای دیدم یا گزارش تصویری از جایی خواستم انجام بدم ولی نگاتیوم رو بیشتر برای سوژه های خواست استفاده میکنم...

درمورد عمر شاتر بگم که پدر من عکاس بودن و هستن و دوربینهای ایشون فکر کنم ماله 30-35 سال پیش هستش و فکر میکنم بیش از 400هزار شلیک داشتن (از تعداد عکسها میگم) ولی هنوزم کار میکنن و حتی بهتر از این دوربینهای جدید حالا شما میگید چشم ما قبول میکنیم...

ذر مورد طول عمر نگاتیو هم الان بگم اینقدر نگاتیو تو خونه ما ریخته که نگو که یه نگاتیو هستش ماله 60 سال پیش برای یکی از اقوام بوده و جدیدا هم دادم چاپ کردن و کیفیتش با عکس اصلی هیچ فرقی نداره تازه کانتراستشم به خاطر اینکه با دستگاه تغیراتی (خودم دادم) بهتر از اصلی هستش و فکر نکنم طول عمرش 20 سال باشه...

تو یخچال خونه ما هم به جز خوردنی چیزی نیست ((:

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    0

آرش خان جواب این سوال من رو ندادی که پرسیده بودم اون ته رنگ خوش رنگ در عکسهای نگاتیو که کمی تیره میباشد(مثل قهوه ای) و باعث خوشرنگی و جذابیت عکس میشه چیه؟ به دلیل جنس نگاتیوه؟
    سوال دیگه اینکه احساس من اینه که رنگها در دوربینهای نیکون شادابتر و زنده تر هستند(نسبت به کنون) و از عکسها میشه لذت بیشتری برد. آیا چنین چیزی هست یا من زیادی شیفته نیکون هستم!؟
    ویرایش توسط farshad_it : Wednesday 30 March 2005 در ساعت 22:59

تشکر کرده
    4010

پوریا نگاتیوی که میگی سیاه سفیده ؟
    و دیگه اینکه ما نگفتیم نگاتیو رو کنار بگذاری...
    در مورد طول عمر شاتر استاندارد خاصی وجود نداره... گفتم که دوربین ها گارانتی هستن یعنی نباید خراب بشن... حالا ممکنه پیش بیاد... کسانی رو هم میشناسم که بیش از 400 هزار شلیک کردن... همچین عجیب نیست... کلا شانسیه... + اینکه سرعت شاتر های بالا مثل 1/4000 اینا رم در نظر باید بگیری.... موقعی که نگاتیو کار میکنی ... بنا به حساسیت فیلم عموما تا 1/500 بالا میری..
    و شاتر اصلا ربطی به نگاتیو یا دیجیتال بودن دوربین نداره...
    و دوربین های غیر SLR هم که شاتر مکانیکی ندارن! اسپیکر دارن که صدای شاتر میده!
    در ضمن تو یخچال خونه ما هم جز خوردنی چیزی نیست.. اون یخچال دفتر کارمونه که مثل کمد میمونه! گمانم کفش هم توش پیدا بشه!

اما فرشاد
    در مورد رنگ متاسفانه هیچ نظری نمیتونم بدم!
    چون در مورد نگاتیو بطور کلی هر نگاتیو یه رنگی داره... جای مختلف رو کاغذ مختلف چاپ کنی .. کلا هیچ عکسی رو در دوجای مختلف نمیتونی یه شکل چاپ کنی... بخاطر همین نمیتونم نظر خاصی بدم... و با دیجیتال مقایسه کنم...
    شاید از یه سن دو عکس بگیریم بشه روش بحث کرد.. در صورتی که بطور کلی معتقد باشید نگاتیو خوشرنگ تره... که به نظر من تفاوت خاصی نمی بینم... بلکه بسته به نوع چاپ و... اینا میدونم... فقط در مورد نگاتیو و دیجیتال همون داینامیک رنج هست که متفاوته... که فاصله کوتاه تر شده... مثل دو نفری که یکی لباس سفید داره یکی سیاه... سنسور یا نگاتیو بتونه جفتش رو ثبت کنه... یا ابرهای آسمون رو با زمین... هردو رو بتونه نگه داره... و آسمون رو سفید و یا زمین رو سیاه نکنه...
    و در مورد رنگ های نیکون... این هم رو هواست!
    جنس رنگ دوربین های مختلف فرق میکنه... و به گمان من فقط کنون هست که در همه رده دوربین هاش سعی کرده به یه تنالیته رنگ برسه...
    مثلا دوربین فوجی من با دوربین های دیگه صد در صد تفاوت رنگ داره! اصلا ربطی به هم ندارن... در مورد دوربین های نیکون هم وضع همینجوره... دوربینهای کوچک و بزرگش و مدلهای قدیم و جدیدش کاملا تفاوت رنگ دارن با همدیگه! و نمیدونم شما کدوم رو میپسندید! باید رنگ اون دوربینی رو که دوس دارید بپسندین...
    دوست عزیزی دارم که Nikon D1h داشت و الان Canon 1d mark II خریده و داره هر روز تو سر خودش میزنه و اصولا از دوربین راضی نیس... به چند دلیل... رنگهاشو دوست نداره... لنز چند ملیونیش رونگ ها رو قاطی میکنه...(خود مارک 2 هم کمی بلاری عکس میگیره) و دیگه اینکه کنون مشکل بزرگی رو SLR هاش داره که به هیچ وجه یک دستی نمیشه با دوربین کار کرد... اون ارگنومی نیکون رو نداره به هیچ وجه... و اصولا با دوربین قدیمی کار میکنه! مگر کارهایی که نیاز به رزولوشن بالا داره... اینا بسته به سلیقه و نیاز های شماست...
    1986 تشکر می‌کند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه
    تشکر کرده
    2

Exclamation

در مورد بحث نگاتيو و ديجيتال -در بين عکاسها تکنولوژي ديجيتال مخالفان سر سخت داره -که اين مخالفت از حد مقاومت در برابر تغيير و اين صحبتها بيشتره - به نظر من اين مخالفت در بين عکاسهايي که در جوامع فعال و جهان اول زندگي ميکنند و زندگيشون از اين راه تعميين ميشه معنايي نداره چون واقعيات و مزاياي تکنولوژي ديجيتال در همه انواع عکاسي کاملا براش واضحه ومخالفتها صرفا منحصر به افرادي ميشه که در محيط فعال صنعتي و هنري جامعه نيستند و با موج روز جامعه همراه نيستند و اگر يک حرفه اي بخواد از تکنولوژي روز استفاده نکنه وفقط تا زماني ميتونه مترح باشه که از ديگران از نظر کاري درهيچ بعدي عقب نيفته اگر عقب افتاد حذف ميشه -خيلي از حرفه اي ها هم اين لزوم رو از همون سالهاي اول بوجود آمدن تکنولوژي ديجيتال حس کردن -بحثهاي زيادي هم در مورد آينده تکنولوژي ديجيتال در سالهاي قبل و حال در مجامع فني و هنري انجام شده وميشه و قابليتهاي فني جديد و دريچه هاي و اساسا جديدي که تکنولوژي تصاوير ديجيتال درصنعت و هنر باز کرده بررسي شده -در نتيجه عکاسها و تمام افرادي که با تصاوير سر وکار دارند خودشون رو در ضمينه کار با کامپيوتر و نرم افزار هاي گرافيکي آموزش دادند و فقط کساني اين کار رو نکردند که لزومي براشون نداشته-کما اينکه مي بينيم حرفه اي ها زماني که قسمت دوم عکاسي ديجيتال يعني کارهاي داخل کامپيوتر رو و ملاحظات لازم براي رسيدن به بهترين نتيجه رو ياد گرفتن به بهترين نتيجه ها رسيدن -يعني تجربه بالا و تکنولوژي جديد---ولي در کشور ما به دليل ورود ناگهاني تکنولوژيهاي جديدي کار بسياري از افراد قديمي سخت ميشه و بطور ناگهاني اونها نگران جايگاهاشون مي شن -و در بعضي موارد حتي يک نسل حذف مي شن-.-ولي در سطح بحث افراد نيمه حرفه اي به نظر من اساس وجود اين بحثها به ريشه در قيمت دوربينهاي ديجتال و تفاوت فاحش اون مخوصا در سطه حرفه ايه که در کشور ما اين تفاوت قيمت خيلي سنگين تره تا براي يک شهروند آمريکا يا اروپا تازه مساله اصلي فقط قيمت نيست مساله تحول سريع تکنولوژي ديجيتال وافت قيمته که پيش پيش تاثير رواني خودش رو ميگزاره به نظر من اين عامل اصلي مقاومته -اين تاثير رواني فقط در کساني وجود نخواهد داشت که يا از راه عکاسي در آمد کافي دارند! يا عکاسهايي که از دوربين به طرز وحشتناکي کار مي کشند و در سال تعداد خيلي زيادي عکس مي گيرند -والا اگر همين الان دوربين دي70 بشه 400 هزار تومان همين قيمت هم بمونه فکر نمي کنم ديگه هيچ کس دلش براي نگاتيو تنگ بشه-در حال حاضر دوربينهاي ديجيتال وافعا به حد فابل قبولي رسيدن چه برسه 5 سال ديگه که که هر سالش 1قرنه 50 سال پيشه-شايد اصلا اينقدر نويز عکسها کم بشه که اصلا مگاپيکسل هم اونقدر احتياج نباشه بالا بره همه کارها با نرمافزلر و تو کامپيوتر انجام بشه 12 مگا پيکسل رو با نرم افزار بکني 120مگاپيکسل ايزو 6400 بياد با نويز ايزو 100 آدم صاف صاف تو کوچه بره تو شب عکسهايي بگيره که الان سرعت بي مي خواد مگه اين تکنولوژي چند سالشه تازه بعيد نيست که الان هم دارن يک مقدار فس فس ميکنن و تکنولوژي رو آرام ميدن بيرون تا کارخونه ها تغيير کاربري بدن؟؟!!
    ویرایش توسط siavash : Thursday 31 March 2005 در ساعت 04:53

تشکر کرده
    183

ممنون از جوابت...

والله من یه نفری رو میشناسم که الان 62 سالش هست و حدود 40 ساله که داره عکاسی میکنه و جالب اینکه شما گفتی بالا50 دیگه حوصله فتوشا÷ رو ندارن ایشون هم عکاسی دیجیتال میکنه هم نگاتیو (بیشتر اسلاید) و با دوربینهای قطع بزرگ هم کار میکنه و هیچ فرقی هم بین دیجیتال و مکانیکی نمیدونه و هر دوش رو مثل بچه هاش دوس داره (چون مجرده) تازه دیشب بعد از 1سال 7ماه غیبت (معلوم نبود کجا رفته بود فقط گفته بود من یه 1هفته ای میرم و میام و این 1هفته تبدیل شد به 1 سال 7ماه (: )
    خودش گفت این یه سال تمام ایران رو رفته و عکاسی کرده و الان با خودش 152تا حلقه 35 تایی و 12تا مموری 512 و 24تا یک گیگ عکس با خودش اورده (البته یک سری عکس هم ریخته تو نوتبوکش حدود 400-500تا
    هیچ وقتم خونه نیست که برم ازش چاپ عکس و چیزهای مختلف عکاسی رو یاد بگیرم...
    همیشم بهش میگم برو گالری بزن فتوبلاگ بزن (چون واقعا عکسهاش عالی هستش) ولی میگه واسه دلم عکس میندازم...
    از من بهتر با فتوشاپ کار میکنه و پارسال بود که بعد از غیبت 7سالش (رفته بود کل خاورمیانه) برگست و یکسری عکسهایی انداخته بود که تاحالا ندیده بودم مقثل اونارو...
    الان 1دوربین قطع بزرگ و 2تا دوربین قطع متوسط و 3تا دیجیتال و 2تا آنالوگ داره...
    کاشکی یکی از اون دوربیناش ماله من بود (:
    Digital Cameras: Nikon D70-Fujifilm FinePix S3 Pro-Olympus E-300
    Analog Cameras: Canon EOS 3-Nikon F5
    قطع بزگش رو نمیدونم چه مارک و چه مدلی هستش ولی قطع متوسطهاش یکیش مامیا هستش و یکی دیگم هاسلبلاند هستش که بازم مدلش رو نمیدونم...

اینا رو گفتم که بدونید میشه هم دیجیتال کار کرد و آنالوگ (هم اندازه هم)...

تشکر کرده
    183

راستی دوستان شما که میگید تکنولوژی باید پیشرفت کنه و ما هم باید رو به تکنولوژی راه بریم پس بفرمایید دیگه نقاشی اصلا معنایی نداره وقتی کامپیوتر و برنامه های مختلف گرافیکی اومده و با اون ها میشه حتی نقاشیهایی کشید که با دست امکانش نیست... درسته؟

تشکر کرده
    4010

پوریا اولا جواب سوال منو ندادی در مورد نگاتیو...

دوم اینکه هر چیزی رو با هرچیزی قاطی نکن... نقاشی با عکاسی کلا فرق میکنه.... و نیمشه این دوتا رو مقایسه کرد... هنوز مشکل علما با عکاسی حل نشده و خیلی ها عکاسی رو هنر نمیدونن و تکنیک وفن میدونن... و دیگه اینکه اگه بخوای همچین حرفی بزنی اصلا چرا کسی نقاشی بکشه وقتی عکس هست!(مگه نقاشی فقط کشیدن دماغ بندست؟) پس لطفا بی خیال این یه مورد شو.. که ربطی به دیجیتال و نگاتیو ما نداره...

و من اصولا هیچ وقت نگفتم که نگاتیو رو بندازیم دور! اگه بخونی... ولی تاکید کردم در مقام مقایسه... برا ماها یا کسانی که میخوان 300 تومان 500 تومان 800 تومان و یا 2 ملیون تومان پول دوربین بدن و از عکاسی لذت ببرن...روش بهتریه...
    کلا ما قرار نیست برای کسی نسخه بپیچیم... یا دستور قضایی صادر کنیم که دوربین فقط دیجیتال... و من هم میدونم که میشه هم نگاتیو عکاسی کرد هم دیجیتال! چون خودم میکنم... اما به عنوان تفریح و یا در مواقعی خاص... نه به طور کلی...
    و یا در مقام خیلی حرفه ای ... عکاسهای ایرانی به دلایلی نگاتیو و اسلاید میگیرن چون جاهایی مثل صفیر اصولا اسلاید میخرن... نه فایل دیجیتال... اونها هم به همون دلیل سنتی بودن! که میگه اسلاید بخرم مال خودمه و فایل دیجیتال معلوم نیس مال کیه... البته اون بنده خدا یا نمیدونه یا نمیخواد بدونه که کسی که بخواد تقلب کنه از یه صحنه 6 تا عکس میگیره یا با دومتر جابجایی عکس میگیره...
    و در مرحله ای بعد... کسانی ممکنه بر اساس تجربیات و یا تخصص فوق حرفه ای در فضایی خاص نگاتیو رو ترجیح بدن........ خوب حرفی نیس...
    و نکته بعدی اینکه این دوست محترم شما رو نمیدونم کی هست... ولی بیشتر به نظرم کلکسیونر دوربین میاد! و انگاری یه چیزاییش هست.... یا شما یه جورای این بنده خدا رو ... نشون میدی!

و سیاوش جان
    در مورد فس وفس باید بگم.. مهم تر از تغیر کاربری... گمانم مساله پول هم هست....
    الان کنون شاید دوربین 22 مگا هم داشته باشه.. ولی وقتی نم نمک اینا رو بیرون میده شما رو مجبور به upgrade میکنه ولی اگه آخر تکنولوژیشو بده بیرون بقیه سال رو باید بشینه سماغ بمکه!
    ویرایش توسط Arash : Thursday 31 March 2005 در ساعت 14:09
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    0

اين چند وقته كه سر نزدم چقدر اينجا رونق گرفته، واقعا بحث داغي شده!
    به نظرم بهترين كار اين هست كه هر كدوم از اين زمينه هاي كاري رو به طور مستقل بسنجيم. مقايسه كردن اين دو به مراتب كار رو پيچيده تر ميكنه.
    اگر روزي كسي از من راهنمايي، براي خريد يه دوربين به عنوان وسيله ايي براي ثبت خاطراتش بخواد، به طور حتم يه دوربين ديجيتال رو پيشنهاد ميدم چون واقعا اين به نفعش هست. چون احتياجي نداره كه از رموز عكاسي سر در بياره و همينطور از شر چاپ عكس خلاص ميشه و محدوديتي تو گرفتن عكس نداره و ميتونه ازش لذت ببره. فكر كنم الان اون زمان تموم شده كه دوربين zenit يا اتوماتيك رو براي اينجور آدما پيشنهاد ميداديم.
    حتي يه آنالوگ كار هم لازمه كه دوربين ديجيتال رو همراه داشته باشه و بتونه باهاش كار كنه. تو يكي از همين سايتها بود كه عكاس ميگفت با اينكه از همه نوع dslr هم داشته ولي يه دوربين compact هم ميگيره تا از فوايدش سود ببره و گفته بود كه مهمترين فوايدش اينه كه براي سفرهاي معموليش لازم نيست كلي تجهيزات همراه خودش ببره و به عنواني نسبت به كيفيت عكساي ديجيتال compact، كم حجم بودنش مهمترين مزيتش بوده. و البته كار آسون با اونا. هر چند كه از دوربينش كلي ايراد فني گرفته بود كه من هيچ وقت نميتونم متوجه اون ايرادا بشم!
    اما كسي كه بخواد واقعا عكاسي كنه چي؟.....آيا بايد از ديجيتال شروع كنه؟...خب اينجا به نظرم بهترين كار اينه كه اين فرد مدتي با دوربيناي آنالوگ سر و كله بزنه. فك نميكنم بشه مفاهيم عكاسي و طرز كارشونو بوسيله دوربينهاي ديجيتال به كسي ياد داد و همينطور علاقمندشون كرد چون آشنايي با طرز كار دوربيناي ديجيتال خيلي پيچيده تر از آنالوگ هست. هر وقت يه نفر براي بار اول داره با دنياي عكاسي آشنا ميشه و از اينكه ميتونه دوربينشو دستكاري كنه و از نظر مكانيكي با تمامي جزييتاش آشنا بشه، ميبينم كه چه شور و هيجاني بدست مياره. فكر كنم دليلش اينه كه به طور كامل ميتونه علل و معلول موجود در اين دوربينا رو درك كنه. ولي ديجيتال چي؟........اگرم بشه مطمئنم به اين خوبي بازدهي نخواهد داشت چون خيلي پيچيده تره!
    پوريا نكته خوبي رو ياداوري كرد. يادمه در يكي از نمايشگاهاي گرافيك، داور آلماني موقع سخنرانيش از اينكه همه ايرانياي شركت كننده تو نمايشگاه كاراشون ديجيتالي بوده كلي شاكي بود.

صفحه 5 از 28 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 9 15 ... آخرینآخرین