صفحه 1 از 34 1 2 3 4 5 11 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 333
Like Tree626تشکر

موضوع: اکستنشن تیوب / Extension Tube

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

پیش فرض اکستنشن تیوب / Extension Tube

سلام
    من نمیدونستم این مطلب رو کجا باید بگذارم، دیدم اینجا عمومیتره. اگه مدیران مدیران انجمن جایی رو بهتر تشخیص دادند، میتونن بگذارنش اونجا.
    دیشب دوستانم برای من تولد سورپریز گرفته بودند (تولد من روز 30 اسفنده! همه 4 سال زورشونو جمع میکنند تا یکسال سورپریزم کنن!) و یکی از دوستان عزیزم یکسری Extension Tube بهم کادو داد..
    از دیشب تا الان دارم باهاشون کارای مختلفی میکنم و فکر کردم یکسری از این تجربیات برای دوستان مفید باشه.

برای ماکروگرافی راههای مختلفی هست که سادهترین و بهترین اونها استفاده از لنزهای ماکرو میتونه باشه. خیلی از لنزهای زوم نرمال و زوم تله روشون ماکرو نوشته شده ولی به اندازه لنزهای ماکرویی که به همین منظور طراحی شده اند(مثل Canon MP-E 65mm Macro) بزرگنمایی ندارند.

یک راه دیگه که من خیلی ازش استفاده کردم، بستن لنزها پشت هم با استفاده از رینگهای کوپلره. مشکلی که به وجود میاد، سنگینی مجموعه و فضای دید پایینه (کادرتون بسته به دهنه لنز محدود به یک دایره سیاه میشه!) و البته کار کردن باهاش واقعا سخته!
    و اما extension tubeها، در واقع یکسری لوله های توخالی هستند که لنز رو از سنسور دور میکنند وارتباط کنتاکتهای الکتریکی لنز رو هم حفظ میکنند.

مشکلی که دیده میشه اینه که چون لنز بلندتر میشه نسبت طول لنز یه دهانه لنزبیشتر میشه و در نتیجه مثلا لنز 50mm F1.8 شما تبدیل میشه به F2.2 . و خوب رو نورسنجی شما تاثیر بدی میگذاره ولی بدتر از همه اینه که برای ماکروگرافی شما معمولا احتیاج دارین که دیافراگم رو ببندین که عمق میدان رو کم کنید و مثلا اگه از یه مگس پورتره میگیرین!! یه جفت چشم هیولا با پس زمینه بدن مگس به صورت blur نبینید!!! اینجا دیگه حتما لازمه که از فلاش استفاده کنید اونم فلاشهای ماکرو با TTL metering مثل این فلاش بامزه Canon MT-24EX Macro ! منکه فعلا فلاش ندارم و از خورشید استفاده میکنم!!

آها داشتن سه پایه با هد ماکرو خیلی مفیده که من ندارم :(
    خود Canon از این extension tubeها تولید میکنه ولی اون چیزی که من کادو گرفتم مارکش Kenko هست. قیمتها رو که تو اینترنت چک کردم قیمت Canonش خیلی بیشتره (در حدود 3 برابر!) ولی کیفیت ساختشون کاملا به جرات میگم که یکیه. اگه شما هردوتاشو کنار هم بگذارین و مارکشو نبینید هیچوقت متوجه نمیشین که کدوم کانن هست. از اونجا که هیچگونه المان شفافی در اونها بکار نرفته کیفیت تصویر به هیچوجه افت نمیکنه. البته Kenkoها EF-S mount ندارند ولی ظاهرا کانن نوع EF-Sش رو هم تولید کرده.
    Extension tubeها بین بدنه دوربین و لنز قرار میگیرند. باید دقت کنید که طول تیوب از طول کانون لنزبیشتر نباشه که تصویر روی سنسور یا فیلم تشکیل بشه. مثلا تیوب 36م.م رو نمیتونید با لنز 28م.م استفاده کنید.
    سری Kenko من شامل سه تیوب 12م.م و 20م.م و 36م.م میشه. هر کدام رو میشه به تنهایی یا به همراه بقیه استفاده کرد. هرچه تیوب شما طول بیشتری داشته باشه بزرگنمایی بیشتری عایدتون میشه.
    و اما کجا میشه اینا رو پیدا کرد. دوستان من کل تهران رو زیر پا گذاشتند و بالاخره تو مغازه کانن 5 تو خیابان تخت طاووس (مطهری) روبروی کوه نور پیدا کردند. ظاهرا خیلی وقت بوده که اینا رو داشته و مثل اینکه دو سه تا دیگه هم داره. بیب بیب قابل توجه آرش: نیکونش رو هم داره!!
    فقط میتونم بگم که مشکل عمق میدان تو ماکروگرافی کشنده¬س! عمق میدان در حد یک میلیمتره! کلی زحمت میکشی و بعدش جناب مگس حال نمیکنه پرتره بگیری ازش و پرواز میکنه و همه چی اوتوتو.!!
    فعلا من خوش میگذرونم با این extension tubeها تا شاید یه روزی MP-E 65 بگیرم. عجب چیزیه با 5X بزرگنمایی! آها راستی مشکل ابیراهی لنز ها روی تیوبها خیلی بیشتر به چشم میاد!
    ویرایش توسط Amin : Sunday 20 March 2005 در ساعت 14:48
    partow، Digital Lover، barca007 و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    امین خسروشاهی
    [Canon Digital Rebel]
    [EF-S 18-55 f/3.5-5.6] [EF 70-200 f/4L] [EF 50 f/1.4USM] [Canon 17-40 f/4L][Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM]
    [Canon SpeedLite 580EX] [Manfrotto 055PROB tripod+Manfrotto 322RC2 head]

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

اول از بیب بیبت ممنون!
    میرم سراغشون!
    منم از روی ناچاری کلوزآپ گرفتم... ولی مشکلاتی داره.... اول اینکه روی دهنه لنز نصب میشه... شما رو مجبور میکنه فقط روی همون لنز از کلوزآپ استفاده کنید... کیفیت رو شدیدا تحت تاثیر میگذاره... و اصولا ! فعلا فرصت نشده استفاده خیلی خوبی ازشون بکنم!
    بیشتر مشکل فوکوس پیدا میکنه دوربین و ... این حرفا!
    mreza1001، Mehdi Rojaie، m.a.i و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه Akazemi آواتار ها
    تشکر کرده
    303

پیش فرض پاسخ: Extension Tubeها

با عرض سلام خدمت دوستان اينا رو در حال حاضر كجا ميشه پيدا كرد؟؟:confused: ؟ من خيلي دنبالش گشتم ولي چيزي گيرم نيومد مخصوصاً مارك هاي متفرقه مثل kenko -اگه شماره تلفن فروشگاهش رو هم بديد كه عالي ميشه (آخه من شهرستانم)
    پيشاپيش ممنونم...
    Canon Digital Body With Canon & Sigma Lenses
    Mamiya 35mm Gear

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

سلام به دوستان عزیز.
    می خواستم ببینم کسی از دوستان هست که تجربه ی استفاده از extension tube kenko همراه با لنز60mm f/2.8 AF Macro or 70-300mm AF نیکون رو داشته باشه؟
    توی پستهای قبلی که چیزی پیدا نکردم. به چند نفر هم پیام دادم ولی تا الان جواب نگرفتم.
    در ضمن می خواستم ببینم که تاثیر extension tube ها روی بزرگ نمایی یک لنز از چه رابطه ریاضی محاسبه میشه؟
    و همین طور مینیمم فاصله ی فوکوس چطوری تغییر می کنه؟
    ممنون میشم اگه کمک کنین.
    شاد باشید.

m.a.i تشکر می‌کند.

كاربر آشنا picolo آواتار ها
    تشکر کرده
    861

دوست عزیز

اینجا نحوه‌ی محاسبه‌ی بزرگنمایی با استفاده از extension tube را شرح داده است:
    کد:
    http://xoomer.virgilio.it/ripolini/Introduction%20to%20closeup.htm
    همچنین یک تجربه‌ی عملی با در فواصل کانونی متفاوت در این سایت آمده است:
    کد:
    http://www.shutterfreaks.com/Tips/ExtensionTube.htm
    بزرگنمایی بهتر در فواصل کانونی کوچکتر رخ می‌دهد.

امیدوارم دوستان با تجربه‌تر این توضیحات را تکمیل کنند.
    mdarvish، rezafh، jebrahim و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

پی‌کولو

كاربر همراه rezafh آواتار ها
    تشکر کرده
    3513

نقل قول نوشته اصلی توسط jebrahim نمایش پست ها
    سلام به دوستان عزیز.
    می خواستم ببینم کسی از دوستان هست که تجربه ی استفاده از extension tube kenko همراه با لنز60mm f/2.8 AF Macro or 70-300mm AF نیکون رو داشته باشه؟
    توی پستهای قبلی که چیزی پیدا نکردم. به چند نفر هم پیام دادم ولی تا الان جواب نگرفتم.
    در ضمن می خواستم ببینم که تاثیر extension tube ها روی بزرگ نمایی یک لنز از چه رابطه ریاضی محاسبه میشه؟
    و همین طور مینیمم فاصله ی فوکوس چطوری تغییر می کنه؟
    ممنون میشم اگه کمک کنین.
    شاد باشید.

سلام
    تا جایی که من میدونم میزان بزرگنمایی حاصل برابر هست با :

( X mm of ET تقسیم بر X mm of Lense ) + میزان بزرگنمایی خود لنز = بزرگنمایی معادل

مثلا اگر با لنز 60 میلیمتر (که بزرگنمایی 1:1 داره ) یه اکستنشن تیوب 30 میلیمتر استفاده بشه مجموع بزرگنمایی میشه :
    30 تقسیم بر 60 که میشه 0.5
    حالا 1:1 + 0.5 میشه 1.5:1
    در ضمن فکر نکنم محدودیتی برای لنزهای مختلف داشته باشه
    اگر اشتباه نکنم !

در ضمن فکر کنم جناب نظام الرعایا تجربه ی کار با اکستنشن تیوب رو دارن و ایشون بهتر بتونن توضیح بدن
    موفق باشید
    شاهین اکبری، partow، picolo و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Nikon D5000 | 18-200mm VR II | 50mm F1.8G | SB-900

كاربر فعال
    تشکر کرده
    1617

دوستان نمایندگی کانکو در ایران کیه؟
    کجا میتونم تهیه کنم؟

مرسی
    وحید بیگدلی

كاربر بسیار فعال Pooyan آواتار ها
    تشکر کرده
    7620

نقل قول نوشته اصلی توسط vbigdeli نمایش پست ها
    دوستان نمایندگی کانکو در ایران کیه؟
    کجا میتونم تهیه کنم؟

مرسی
    سلام؛
    كنكو (Kenko) يك شركت ژاپني تولد كننده لوزم جانبي عكاسيه (در ارتباط با لنز) كه قسمتي از محصولاتش رو تحت ليسانس توكينا مي‌سازه كه هيچكدام هم نمايندگي خاصي در ايران ندارند. مبدلها و خصوصا تله كانورتورهاي خوبي هم دارد.
    اما من فيلترهاي كنكو را در فروشگاه فيلتر نور ديده ام (نمي دانم چقدر ممكن است اصل باشند) مي‌توانيد سري به آنجا بزنيد.
    vbigdeli و m.a.i تشکر می‌کنند.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    1617

آقا کمی آدرس دقیق تر میدهید ؟ ساکن تهران نیستم.
    وحید بیگدلی

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

سلام

دوستان احیانا ً از وجود و قیمت اکستنشن تیوب کنکو اطلاعی دارند؟ به نظر خیلی با کیفیت و جذاب میرسند، اینطور که شنیدم آفومار قبلا ً نمایندگی کنکو بوده!

و یک رویو :

کد:
    http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Kenko-Extension-Tube-Set-Review.aspx
    vbigdeli، rezafh، AslanAslan و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

صفحه 1 از 34 1 2 3 4 5 11 ... آخرینآخرین