صفحه 14 از 15 نخستنخست ... 4 10 11 12 13 14 15 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 131 تا 140 , از مجموع 145
Like Tree355تشکر

موضوع: كاربرد فلاش در عكاسي

كاربر همراه
    تشکر کرده
    66

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها
    خواهش می کنم، چه بهتر.

همونطوری که می دونید red eye به دلیل اینکه نور فلاش با زاویه خاصی به چشم تابش می کنه باعث می شه که چشمها قرمز دیده بشند و در واقع قرمزی چشم حاصل انعکاس نور فلاش از چشم می باشد بنابراین اگه از سوژه های انسانی با فلاش عکاسی می کنید بهتره که red eye روشن باشه. این مساله حاد نیست و به راحتی در مراحل post processing قابل حل است.

چند پست قبل با جناب سیافی بحثی در مورد حالت مصنوعی و سرد و بی روح شدن عکسها با فلاش سر خود داشتیم. مسلما فلاش سرخود هیچ وقت به کاربردهای یک فلاش حرفه ای اکسترنال نمیر سه. اما اگه دفترچه دوربین رو به دقت مطالعه کنید و با چند حالتی که برای فلاش در دوربین تعبیه شده کمی کار کنید و عیار کار دستتون بیاد مسلما در نتیجه کار تاثیر مثبتی داره. استفاده از وایت بالانس هم گزینه خوبی در این مورد است و می تونه به کارتون بیاد. کلا بسته به محیطی که در اون قرار می گیرید دمای رنگها هم تغییر می کنند در اینصورت من پیشنهاد می کنم که اول به مود live view برید و سپس با وایت بالانس مود K که مخفف کلوین هست، وایت بالانس رو تغییر بدید و ببینید که نتیجه مطلوب در چه دمایی حاصل می شه و نتیجه رو مستقیما توی لایو ویو می تونید ببینید. کاری که من همیشه انجام می دم و همیشه هم از نتیجه کار راضی بودم.
    سلام
    اول اینکه قرمزی چشم بعلت باز تاب نور از شبکیه چشم ، اغلب در محیط های تاریک بعلت قرار داشتن مردمک چشم در بازترین حالت بوجود می آید و نحوه رفع آن در دوربین ها اینطور هست که با شلیک فلاش قبل از گرفتن عکس این نور باعث بسته شدن مردمک چشم شده و از بازتابش نور از شبکیه جلوگیری میشود (البته در دوربین های SLR نیکون از لامپ کمکی بجای فلاش استفاده میشود) و نکته اینکه قرمزی چشم در همه انسانها یکجور نیست در بعضی شدت آن بیشتر و در بعضی اصلا وجود ندارد پس شما میتوانید حالت رفع قرمزی چشم را نسبت به سوژه خود فعال یا غیر فعال کنید. در مورد زاویه خاص هم که شما فرمودید دوستان اگه اطلاعات جامع تری دارند بفرماییند تا ما هم بی نصیب نمانیم.

دوم اینکه شما برای وایت بالانس از لایو ویو استفاده میکنید و حالت کلوین را بکار می برید بسیار خوب و عالی ، ولی اینکه نتیجه عملکرد فلاش دوربین را چگونه در لایو ویو می بینید و وایت بالانس درست را تشخیص میدهید جای بسی تامل و تعمق دارد؟
    nicebluesky و uldoz تشکر می‌کنند.
    علی مهدی زاده

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط charli نمایش پست ها
    سلام
    اول اینکه قرمزی چشم بعلت باز تاب نور از شبکیه چشم ، اغلب در محیط های تاریک بعلت قرار داشتن مردمک چشم در بازترین حالت بوجود می آید و نحوه رفع آن در دوربین ها اینطور هست که با شلیک فلاش قبل از گرفتن عکس این نور باعث بسته شدن مردمک چشم شده و از بازتابش نور از شبکیه جلوگیری میشود (البته در دوربین های SLR نیکون از لامپ کمکی بجای فلاش استفاده میشود) و نکته اینکه قرمزی چشم در همه انسانها یکجور نیست در بعضی شدت آن بیشتر و در بعضی اصلا وجود ندارد پس شما میتوانید حالت رفع قرمزی چشم را نسبت به سوژه خود فعال یا غیر فعال کنید. در مورد زاویه خاص هم که شما فرمودید دوستان اگه اطلاعات جامع تری دارند بفرماییند تا ما هم بی نصیب نمانیم.

دوم اینکه شما برای وایت بالانس از لایو ویو استفاده میکنید و حالت کلوین را بکار می برید بسیار خوب و عالی ، ولی اینکه نتیجه عملکرد فلاش دوربین را چگونه در لایو ویو می بینید و وایت بالانس درست را تشخیص میدهید جای بسی تامل و تعمق دارد؟

جناب charli با سلام.

اولا بنده با نظر شما که قرمزی چشم در همه انسانها وجود ندارد موافق نیستم. بالاخره تمام انسانها شبکیه چشم دارند و اگه قرار باشه نور فلاش از شبکیه چشم فرد x منعکس بشه قطعا و یقینا و حتما از شبکیه چشم فرد y هم منعکس خواهد شد و استثنایی در کار نیست.

ثانیا من در کجای پست خودم گفتم که نتیجه عملکرد فلاش دوربین رو در لایو ویو میبینم؟؟؟؟؟؟؟

بنده عرض کردم که نتیجه تغییر وایت بالانس رو در لایو ویو می بینم و بر اساس اون وایت بالانس دلخواه رو تنظیم می کنم و اصلا کلمه فلاش در جمله من وجود نداشته.

این توصیه ای بود که بنده خارج از بحث فلاش برای جناب uldoz کرده بودم و ربطی به فلاش نداشت.
    uldoz تشکر می‌کند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    39

ممنون از دوستان عزیز که لطف کردند و به سوال من پاسخ دادند
    من از فلاش سرخود استفاده نمی کنم از فلاش اکسترنال استفاده می کنم فروشنده هم موقع فروش توصیه کرد که فلاش خود دوربین را در حالت اف قرار دهم دوربینم canon 40 d هست گزینه ای برای ان پیدا نکردم اما پست دوستان را که خواندم توصیه شده بود red eye را در حالت خاموش قرار دهم (برای استفاده از فلاش اکسترنال) من هم محض احتیاط این کار را کردم اما لزومش را نمی دانم؟!!! چون همانطور که دوستان اشاره کردند این گزینه رفع قرمزی چشم است
    منظور شما از قرار دادن در حالت live view استفاده از ازمایش و خطا هست؟ ممنون که تجربه اتان را در اختیارم گذاشتید امتحان می کنم
    منم با نرم افزار acr دما را تنظیم میکردم بعد به فکرم رسید که دوربین را روی همین دما تنظیم کنم؟
    چون کار من عکاسی مهد کودک هست و یه سری عکس روتین میگیرم فکر کردم دمای یکی را با acr پیدا کنم و دما را برای بقیه عکسها روی همان بگذارم (تنظیم وایت بالانس) ایا راه درستی هست؟ یا همون color balance بهتر هست؟

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط uldoz نمایش پست ها
    ممنون از دوستان عزیز که لطف کردند و به سوال من پاسخ دادند
    من از فلاش سرخود استفاده نمی کنم از فلاش اکسترنال استفاده می کنم فروشنده هم موقع فروش توصیه کرد که فلاش خود دوربین را در حالت اف قرار دهم دوربینم canon 40 d هست گزینه ای برای ان پیدا نکردم اما پست دوستان را که خواندم توصیه شده بود red eye را در حالت خاموش قرار دهم (برای استفاده از فلاش اکسترنال) من هم محض احتیاط این کار را کردم اما لزومش را نمی دانم؟!!! چون همانطور که دوستان اشاره کردند این گزینه رفع قرمزی چشم است
    منظور شما از قرار دادن در حالت live view استفاده از ازمایش و خطا هست؟ ممنون که تجربه اتان را در اختیارم گذاشتید امتحان می کنم
    منم با نرم افزار acr دما را تنظیم میکردم بعد به فکرم رسید که دوربین را روی همین دما تنظیم کنم؟
    چون کار من عکاسی مهد کودک هست و یه سری عکس روتین میگیرم فکر کردم دمای یکی را با acr پیدا کنم و دما را برای بقیه عکسها روی همان بگذارم (تنظیم وایت بالانس) ایا راه درستی هست؟ یا همون color balance بهتر هست؟

بله دقیقا چون در حالت live view وقتی که وایت بالانس رو تغییر میدید عملا نتیجه رو در live view می بینید که با تغییر وایت بالانس تصویر live view هم تغییر می کند و می شود که نوعی آزمون و خطا است.

هنگامی که وارد یک محیط می شید که برای شما مهد کودک هست انواع و اقسام لامپ ها روشن هست که معمولا تداخل دمایی تولید شده توسط لامپها رو داریم فرض کنید یک لامپ کم مصرف مهتابی در کنار لامپ کم مصرف خورشیدی یا یخی قرار بگیره و هر دو یا هر سه روشن باشند. چون برای دوربین فقط استفاده از یک نوع لامپ تعریف شده بنابراین دوربین قطعا در تشخیص دمای محیط دچار اشتباه خواهد شد و وایت بالانس درست رو تحویل شما نخواهد داد و شما بر اساس نوع اون لامپها باید تنظیم وایت بالانس رو دستی و از گزینه کلوین انجام بدید. تا زمانی هم که از اون محیط خارج نشید همون وایت بالانس ( به شرط خاموش نشدن و روشن نشدن لامپهای دیگه و بر هم نخوردن اون دما ) برای هر تعداد عکس که می گیرید صادق هست.

یک راه دیگه هم برای تنظیم وایت بالانس استفاده از کارت خاکستری 18% یا یک جسم سفید هست. در این صورت می تونید یک ورق A4 ضخیم سفید رو جلوی دوربین بگیرید و از اون عکس بگیرید ( در هر محیطی که قرار می گیرید ) البته باید از قبل تنظیمات دوربین رو انجام داده باشید که دوربین آماده تشخیص وایت بالانس باشه. این روش معمولا دقیق تر از سایر روشها عمل می کنه.

و نکته آخر اینکه همیشه و در همه حال سعی کنید که خروجی مطلوب رو رو ی همون دوربین بگیرید و برای نرم افزارهایی چون photo shop و acr و ... کارهای جزیی و کمتری بذارید، color balance دوربین هم جزو post process محسوب میشه و عملا فرقی با سایر نرم افزارهای ادیت عکس نداره. راه بهتر، عملی و اصولی استفاده از وایت بالانس خود دوربین در حین عکاسی هست که علاوه بر اینکه در وقت شما بسیار صرفه جویی می شود باعث می شه که عکسهای بهتر و قابل پسندتری داشته باشید.

موفق باشید.
    uldoz، mehran2190 و fosoos تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا faridz آواتار ها
    تشکر کرده
    173

نقل قول نوشته اصلی توسط K_NMT نمایش پست ها
    محمد منتظري عزيز
    در ادامه جواب مختصر و مفيد دكتر روشن عزيز توضيحاتي رو برات اضافه مي كنم:
    دوست من، اون Preflash كه شما در Custom Function خاموش و روشن مي كني، AF Assist Beam هست كه در واقع فلاشهاي متناوب كمك فوكوس دوربين در نور كم رو شامل مي شه...نه Preflash مربوط به نورسنجي!
    در واقع اين Preflash در مدلهاي كانن (حداقل تا 30D) قابل خاموش كردن نيستند و وظيفه اونها (در سيستم Ettl) سنجش شرايط نوري محيط در هنگام عكاسي با فلاش و بعد محاسبه ميزان نور صحيح فلاش پس از مقايسه با بانك اطلاعاتي دوربين هست.
    اين Preflash ها در حد صدم ثانيه قبل از باز شدن شاتر زده مي شن و به سختي قابل تشخيص هستند.
    موضوع روشن شد؟
    سلام ببخشید تاپیک قدیمی آوردم بالا ولی برام سواله که همونطور که در پست های قبل دوست عزیزی گفتند اگه فلاش رو به سقف بزنیم Bounce منی که فلاش 430 exii دارم و دوربین 6d چطوری میتونم وقتی با لنز 85 با f 1.8 میخوام عکسی بگیرم و فلاشم رو به سقفه نمیتونه درست نورسنجی کنه و عکس over در میاد . چه تنظیماتی رو روی دوربین و فلاش باید انجام بدم . ممنون

كاربر فعال peacekeeper آواتار ها
    تشکر کرده
    1716

نقل قول نوشته اصلی توسط faridz نمایش پست ها
    سلام ببخشید تاپیک قدیمی آوردم بالا ولی برام سواله که همونطور که در پست های قبل دوست عزیزی گفتند اگه فلاش رو به سقف بزنیم Bounce منی که فلاش 430 exii دارم و دوربین 6d چطوری میتونم وقتی با لنز 85 با f 1.8 میخوام عکسی بگیرم و فلاشم رو به سقفه نمیتونه درست نورسنجی کنه و عکس over در میاد . چه تنظیماتی رو روی دوربین و فلاش باید انجام بدم . ممنون
    در مود TTL حتی اگر نور فلش روی سقف منعکس شود نباید مشکلی ایجاد شود.دوربین از طریق preflash اقدام به نور سنجی می کند.
    nicebluesky و ata_m3 تشکر می‌کنند.
    "If Your pictures aren't good enough, you're not close enough"
    ROBERT CAPA
    محمدعلی جعفرزاده

كاربر آشنا faridz آواتار ها
    تشکر کرده
    173

نقل قول نوشته اصلی توسط peacekeeper نمایش پست ها
    در مود TTL حتی اگر نور فلش روی سقف منعکس شود نباید مشکلی ایجاد شود.دوربین از طریق preflash اقدام به نور سنجی می کند.
    ممنون .
    preflash اتوماتیک هستش ؟ یعنی نمیشه خاموش یا روشنش کرد ؟ پس چرا وقتی مثلا با لنز 85 داخل اتاق فاصله 2 متری از سوژه وقتی سر فلاش به سقف هست عکس میگیرم . سوژه تاریکه با اینکه جبران نوردهی هم روی 3 هست .؟

كاربر همراه
    تشکر کرده
    128

ممنون .
    preflash اتوماتیک هستش ؟ یعنی نمیشه خاموش یا روشنش کرد ؟ پس چرا وقتی مثلا با لنز 85 داخل اتاق فاصله 2 متری از سوژه وقتی سر فلاش به سقف هست عکس میگیرم . سوژه تاریکه با اینکه جبران نوردهی هم روی 3 هست .؟
    سلام
    دوست عزیز به شدت کنتراست کادرتون دقت کنید برای مثال کنتراست چهره و لباس یا کنتراست سوژه و بکگراند.
    در مواردی که کنتراست بین المانهای موجود در کادر زیاد باشد این کنتراستها نورسنجی TTL را گمراه کرده و نتیجه با خطا مواجه میشود بنابر این بهتر است مد نورسنجی فلاش را چک کنید و در صورت لزوم آن را تغییر دهید یا با جبران نوردهی خطا را اصلاح کنید.(TTL علیرغم کاربری بسیار عالی و آسان چیزی شبیه مد A در تنظیمات دوربین است که لزوما در تمام موارد جوابگوی نیاز عکاس نیست دلیلش هم کارکرد کاملا اتوماتیک است به همین دلیل در موارد زیادی هنگام کاربرد TTL اعمال جبران نوردهی الزامی میشود که در همه موارد هم یکسان نیست)
    faridz تشکر می‌کند.

كاربر فعال peacekeeper آواتار ها
    تشکر کرده
    1716

ممنون .
    دوست عزيز منظور من اين نيست كه براي شما اتفاق نيفتاده.منظور من اين است كه TTL نبايد با تغيير جهت فلش به اين راحتي گول بخورد.لينك زير رو مربوط به صاحبان MARK III هستش كه مشكلي شبيه مشكل شما دارند.راه حلهايي پيشنهاد شده كه مي تونيد امتحان كنيد.

5DIII + 580EX II = Under exposed: Canon EOS-1D / 5D / 6D Talk Forum: Digital Photography Review
    faridz تشکر می‌کند.
    "If Your pictures aren't good enough, you're not close enough"
    ROBERT CAPA
    محمدعلی جعفرزاده

كاربر همراه Mehrdad-PL آواتار ها
    تشکر کرده
    2215

نقل قول نوشته اصلی توسط dayani نمایش پست ها
    سلام
    دوست عزیز به شدت کنتراست کادرتون دقت کنید برای مثال کنتراست چهره و لباس یا کنتراست سوژه و بکگراند.
    در مواردی که کنتراست بین المانهای موجود در کادر زیاد باشد این کنتراستها نورسنجی TTL را گمراه کرده و نتیجه با خطا مواجه میشود بنابر این بهتر است مد نورسنجی فلاش را چک کنید و در صورت لزوم آن را تغییر دهید یا با جبران نوردهی خطا را اصلاح کنید.(TTL علیرغم کاربری بسیار عالی و آسان چیزی شبیه مد A در تنظیمات دوربین است که لزوما در تمام موارد جوابگوی نیاز عکاس نیست دلیلش هم کارکرد کاملا اتوماتیک است به همین دلیل در موارد زیادی هنگام کاربرد TTL اعمال جبران نوردهی الزامی میشود که در همه موارد هم یکسان نیست)
    در تایید و ادامه فرمایشات دوستمون وقتی با مو TTL عکس می گیرید جبران نور دهی دوربین تاثیر چندانی در نوردهی سوژه در برخی شرایط میتونه نداشته باشه شما باید از جبران نور دهی فلاش استفاده کنید .
    ارادتمند
    faridz، ata_m3 و Dariush Chegini تشکر می‌کنند.

صفحه 14 از 15 نخستنخست ... 4 10 11 12 13 14 15 آخرینآخرین