صفحه 4 از 6 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 31 تا 40 , از مجموع 51
Like Tree202تشکر

موضوع: عکاس خبری

كاربر همراه kooshanjazayeri آواتار ها
    تشکر کرده
    338

پیش فرض پاسخ: عکاس خبری

دوستان البته از کانون ( ؟ ) خبرنگاران جوان هم میشه کارت گرفت من خودم بعد از ماه رمضان اولین کاری که میکنم همینه آدرسش هم که خیابان ولیعصر - خیابان جام جم هستش که بعد از چند جلسه کلاس و یک امتحان کارت میدن اگر کسی خواست میخواد از یکی از دوستان که اونجا آشنا داره اطلاعات کاملش رو میگیرم
    Nikon D700
    Nikon 70-200 2.8 II
    Nikon micro AF-D 60mm

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

پیش فرض آیا عکاسی در سطح شهر تهران مجوز میخواهد؟

سلام دوستان
    من یک عکاس آزاد و آماتور هستم.نه خبرنگارم و نه دانشجوی عکاسی.
    تا حالا در شهرستانهای مختلف ( یزد شیراز اصفهان ) عکاسی کردم حتی در تهران در مناسبتهای ویژه ( تاسوعا عاشورا و شبهای قدر ) هم عکاسی کرده بودم و کسی من رو دستگیر نکرده بود.
    چند ماه پیش برای یک پروژه تحقیقاتی در مورد مدیریت شهری و معماری شهر سازی احتیاج به یک سری عکس داشتیم .من هم گفتم خوب میریم عکس میگیریم !

اما اتفاقی برام افتاد که براتون می نویسم.

در حین عکاسی [ سوژه : صندلی های سنگی جدید نصب شده در پیاده رو خیابان ولی عصر ، مکان حوالی خیابان پسیان و فرشته] یک دفعه یک افسر پلیس (جالبیش اینه که افسر راهنمایی بودن) دشمن تا به دندان مصلح ! (یعنی من با یک دوربین 400D و یک لنز کوچولوی ناقابل 18-55 Kit) رو در حین ارتکاب به جرم دستگیر کرد.
    پلیس :[با عصبیت فراوان] چیکار میکنی آقا ! از کی عکس میگیری؟
    نوید: از کسی عکس نمیگیرم قربان از صندلی های پیاده رو عکس میگرم.
    پلیس : یعنی چی؟ مسخره میکنی منو؟ دوربینت توقیف آقا جان بیا بریم .
    [در این لحظه پلیس دوربین من رو گرفت و در حالی که بند دوربین توی گردنم بود من رو کشان کشان همراه خودش برد تا نزدیک چهار راه پارک وی]
    نوید: جناب سروان به خدا مسخره نکردم. آخه یک لحظه صبرکنید. خوب عکسامو نگاه کنید!
    پلیس: خبرنگاری؟
    نوید: نه
    پلیس : دانشجوی عکاسی هستی؟کارت دانشجویی داری؟
    نوید: نه . من کارم عکاسی نیست !
    پلیس: مجوز داری؟
    نوید: مجوز چی آخه؟ مگه اینجا تابلوی عکاسی ممنوع داره؟
    پلیس: اصلا تو چی کاره ای؟
    نوید: من مهندس نرم افزارم.
    ( همه این روده درازی ها رو کردم تا به این تیکه از دیالوگ برسم ! )
    پلیس: اگه مهندسی پس چرا عکس میگیری؟؟
    نوید: خوب جناب سروان من عکاسی دوست دارم. الانم برای پایان نامه برادرم دارم از پیاده رو و صندلی هاش عکس میگرم.مگه اشکال داره ؟
    پلیس: بله ! شما باید مجوز عکاسی داشته باشین.
    ........
    خلاصه با هزار بار خواهش و التماس جناب سروان عکسهای ما رو دید و با یک نگاه عاقل اندر سفیه یه نگاه به من کرد ( منظور ایشان هم احتمالا این بود که آخه آدم عاقل از صندلی و تیرچراغ برق عکس میگیره! )
    سرتون رو درد اوردم ولی بعد از 1 ساعت سئوال جواب ما رو آزاد کردند.

تو چند هفته گذشته با دوتا عکاس و خبرنگار و یک دانشجوی معماری برخورد کردم.اون ها هم بهم گفتن که عکاسی در تهران ممنوعه ! مخصوصا مرکز شهر حوالی خیابان انقلاب دانشگاه تهران و ...
    حتی با دوست دانشجوی معماری هم خیلی جدی تر از من برخورد شده بود.

حالا من میخوام بدونم آیا واقعا عکاسی در خیابان های تهران ممنوعه؟ یا من خیلی بد شانسم؟
    یعنی واقعا برای ثبت چند تصویر از پاییز خیابان های تهران باید خبرنگار باشم؟
    آیا دوستان دیگه هم چنین تجربه ای داشتن؟ ممنون میشم راهنمایی کنید که باید چه کار کنم؟
    بازهم ببخشید که یکم زیاد نوشتم.
    rtoraby، fartow و Hossein Arabi تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر همراه
    تشکر کرده
    542

پیش فرض پاسخ: آیا عکاسی در سطح شهر تهران مجوز میخواهد؟

دوست عزیز متاسفانه ما در کشوری هستیم و زندگی میکنیم که مردمان این کشور سطح سواد و دانش عمومی در آنها زیر حد استاندارد هست و وقتی از چیزی سر در نیاورند آنرا تخلف و جرم محسوب میکنند و سیاسی با قضیه برخورد میکنند و تا قسم خدا پیغمبر نخوری اذیت میشی توهین میشنوی و .... مشابه مورد شما مصداقهای زیادی در جامعه داره که من نمیخوام مطرح کنم ولی در ایران نفس هم بکشی باید مجوز بگیری وگر نه ... خلاصه همین که کاریت نداشتن شانس آوردی باز هم خدا رو شکر .
    محمد سعدی

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid7h نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من یک عکاس آزاد و آماتور هستم.نه خبرنگارم و نه دانشجوی عکاسی.
    تا حالا در شهرستانهای مختلف ( یزد شیراز اصفهان ) عکاسی کردم حتی در تهران در مناسبتهای ویژه ( تاسوعا عاشورا و شبهای قدر ) هم عکاسی کرده بودم و کسی من رو دستگیر نکرده بود.
    چند ماه پیش برای یک پروژه تحقیقاتی در مورد مدیریت شهری و معماری شهر سازی احتیاج به یک سری عکس داشتیم .من هم گفتم خوب میریم عکس میگیریم !

اما اتفاقی برام افتاد که براتون می نویسم.

...

تو چند هفته گذشته با دوتا عکاس و خبرنگار و یک دانشجوی معماری برخورد کردم.اون ها هم بهم گفتن که عکاسی در تهران ممنوعه ! مخصوصا مرکز شهر حوالی خیابان انقلاب دانشگاه تهران و ...
    حتی با دوست دانشجوی معماری هم خیلی جدی تر از من برخورد شده بود.

حالا من میخوام بدونم آیا واقعا عکاسی در خیابان های تهران ممنوعه؟ یا من خیلی بد شانسم؟
    یعنی واقعا برای ثبت چند تصویر از پاییز خیابان های تهران باید خبرنگار باشم؟
    آیا دوستان دیگه هم چنین تجربه ای داشتن؟ ممنون میشم راهنمایی کنید که باید چه کار کنم؟

بازهم ببخشید که یکم زیاد نوشتم.
    سلام بر شما دوست خوب:

از این شماره استعلام بگیرید اگر ایرادی داشته باشد راهنمایتان میکنند.

197 بازرسی ناجا

پاینده باشید
    fartow، Navid7h، rezafh و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    7879

پست من به اینجا منتقل شد. از مدیران عذر خواهی میکنم اگه جای نامناسب مطلب نوشتم.
    اما منظرم عکاسی خبری در تهران نیست !
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

خیلی سعی کردم چیزی ننویسم.
    ولی از اینکه پلیس راهنمایی شما رو دستگیر! کرده بسیار خندم گرفته!
    البته دفعه اولی نیست که این آقایان به عکاسان گیر داده‌ اند! خودم هم چند بار تجربش رو داشتم! هر دفعه هم خیلی جدی گفتم فکر می‌کنی خلاف کردم؟!‌ پلاکم رو بردار! یا جریمم رو بنویس!
    یکی از اینها هم باحالتر و یا شجاع تر بود گفت زنگ می‌زنم ۱۱۰! گفتم که نه! من زنگ می‌زنم چون مزاحم کار من شدی!

عکاسی در فضای شهری آزاد است. مگر اینکه تابلوی عکاسی ممنوع وجود داشته باشد و یا نیروی انتظامی درخواست عدم عکاسی کند.

(استفاده از ۳ پایه به طور کلی ممکن است مشکل ساز شود.)
    (عکاسی در شب در شهر اونهم در جاهای بی ربط ممکن است مشکل ساز شود و یا حتی گرفتار پلیس امنیت شوید.)
    اما این موارد با مذاکره و توضیح به سادگی قابل حل است و پلیس امنیت حرفه‌ای و آموزش دیده است و با گروهبان راهنمایی رانندگی فرق دارد.

فیلمبرداری آماتوری هم شرایط بالا رو دارد.(فیلمبرداری حرفه‌ای نیاز به مجوز دارد. ۳ پایه که حتما!)

خلاصه اینکه اگر بدانید چه کاری انجام می‌دهید و خلاف نیست؟ آدم بی ربطی به شما گیر نمی‌ده اگر هم بده از کرده خودش پشیمان می‌شه...
    معذرت می‌خوام ولی اگر چلمنگ ظاهر بشید؟ بلبل!(منظور بقال محترم محل عکاسی) هم برایتان ابوعطا خواهد خواند.
    paya، infinity، Minoosepehr و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

تشکر کرده
    7879

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    خیلی سعی کردم چیزی ننویسم.
    ولی از اینکه پلیس راهنمایی شما رو دستگیر! کرده بسیار خندم گرفته!
    البته دفعه اولی نیست که این آقایان به عکاسان گیر داده‌ اند! خودم هم چند بار تجربش رو داشتم! هر دفعه هم خیلی جدی گفتم فکر می‌کنی خلاف کردم؟!‌ پلاکم رو بردار! یا جریمم رو بنویس!
    یکی از اینها هم باحالتر و یا شجاع تر بود گفت زنگ می‌زنم ۱۱۰! گفتم که نه! من زنگ می‌زنم چون مزاحم کار من شدی!

عکاسی در فضای شهری آزاد است. مگر اینکه تابلوی عکاسی ممنوع وجود داشته باشد و یا نیروی انتظامی درخواست عدم عکاسی کند.

(استفاده از ۳ پایه به طور کلی ممکن است مشکل ساز شود.)
    (عکاسی در شب در شهر اونهم در جاهای بی ربط ممکن است مشکل ساز شود و یا حتی گرفتار پلیس امنیت شوید.)
    اما این موارد با مذاکره و توضیح به سادگی قابل حل است و پلیس امنیت حرفه‌ای و آموزش دیده است و با گروهبان راهنمایی رانندگی فرق دارد.

فیلمبرداری آماتوری هم شرایط بالا رو دارد.(فیلمبرداری حرفه‌ای نیاز به مجوز دارد. ۳ پایه که حتما!)

خلاصه اینکه اگر بدانید چه کاری انجام می‌دهید و خلاف نیست؟ آدم بی ربطی به شما گیر نمی‌ده اگر هم بده از کرده خودش پشیمان می‌شه...
    معذرت می‌خوام ولی اگر چلمنگ ظاهر بشید؟ بلبل!(منظور بقال محترم محل عکاسی) هم برایتان ابوعطا خواهد خواند.

جناب آقای آرش عاشوری نیا
    ازاینکه اتفاقی که برام افتاد حداقل شما رو به خنده انداخت خوشحالم.
    شاید یکم تونستم زحمت شما تو در این فروم رو جبران کنم.
    چون از نوشته های شما و (سایرین دوستان حرفه ای و صبور ) تاحالا بسیار چیز یاد گرفتم.

البته دستگیر که نه ! فقط گیر شدید داد !

یه جوارایی فهمیدم که آدم باید جدی و محکم باشه (مخصوصا برای آدم پلیس پسندی مثل من !)

ولی این اتفاق و صحبت های چند نفر از دوستان خبرنگار و ... من رو به شک انداخت که شاید قانون خاصی وجود داره

البته بعضی وقتها قوانین نانوشته اند !!!

بازهم از توضیحاتتون ممنونم.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر فعال yasin-m آواتار ها
    تشکر کرده
    4861

كلا" در فضاهاي عمومي ،دوربين و لنز ،جلب توجه مي كند و هر آجان و يا آدم كنجكاوي دوست داره سر از كار شما در بياره.شانس و شعور هم گاهي خيلي دخيلند .
    شانس براي شما و شعور براي طرفتون. اگر چه در بيشتر زمان ها محكم ايستادن جلوي طرف به قول شما جواب ميده اما خوب آدم عاقل شرايط رو هم در نظر ميگيره و بي خود خودش و تجهيزاتش رو دچار دردسر نمي كنه.چون گاهي وقتا سمبه پرزور و كله، شق است.
    Arash تشکر می‌کند.
    یاسین محمدی

Nikon D700 / 70-200 vr / 24-70 N / 85 f 1.8D / 14-24 N / ٍSB 800 /Manfrotto 190MF4 / CompuRover AW /MC-36 Remote

تشکر کرده
    4010

یه جوارایی فهمیدم که آدم باید جدی و محکم باشه
    دقیقا جواب سوال همینه که فرمودید.

باید جدی باشید و به کاری که انجام می‌دید اعتقاد داشته باشید و جایگاه قانونی خودتون و حق و حقوقتان را بشناسید.
    به قانون هم احترام بگذارید.
    و اگر لازم باشه این شما باشید که با پلیس تماس می‌گیرید! چه با ۱۱۰ و یا با ۱۹۷.

این مورد در مورد افراد معمولی هم صادق است.
    مغازه دار و الاف سر کوچه که خودش رو صاحب محل می‌دونه و اینها ممکنه مزاحم عکاسی شما بشوند و یا مزاحم خودتان.
    (حلیم فروشی یکی از عکاسان عزیز رو مورد نوازش قرار داده بود، عکاس عزیز ما پلیس خبرکرد و طرف حلیم شد!)
    yasin-m، Kaveh Ghobadi، smn و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

تشکر کرده
    4010

شاید اضافه کردن این نکته هم بد نباشه که عکاسی در تهران کلا سخت است.
    ولی در شهرهایی مثل اصفهان، شیراز و یزد بسیار آسان تر...
    مردم شهرهای توریستی با این داستان کاملا آشنا هستند و آگاه.

شهرهای کوچکتر در شمال کشور، غرب سمت کردستان و کرمانشاه هم مشکلی برای شما بوجود نخواهند آورد.(دقت در ارتباط درست و حرفه‌ای مخصوصا هنگام عکاسی از خانمها حافظ جان عکاس است!:::big grin::: )
    استفاده از راهنمای محلی(می‌تونه فک و فامیل شما باشه؟ آشنایی در اون منطقه؟ و یا جان نثاری که در یک دهات، شهر و یا محله پیدا می‌کنید! که از این افراد بسیار پیدا می‌شه... در صورتی که ارتباط انسانی با افراد برقرار کنید. یعنی همانقدر که باید با مزاحمین شهری محکم و جدی برخورد کرد باید مردم روستایی رو بوسید و بغل کرد و محکم دست داد و به حرفشون گوش کرد. حتی اگر با شما راه نمیان؟ بزرگترین اشتباه اینه که باهاشون جدی برخورد کنید! دست بدید و تشکر کنید و برید پی کارتون! این کار باعث می‌شه سلامت بمانید و ارتباط درست شما این امکان رو به عکاس بعدی بده که اونجا عکاسی کنه.)

حالا یه خاطره کوچیک هم من از این روزهام بگم!
    با یه تیم ۱۵ تا ۲۰ نفره این روزها در شهرهای زیادی مشغول عکاسی بودم و هستم از اصفهان و یزد گرفته تا شیراز و بندرعباس و قشم و تبریز(بقیه هم فیلمبرداری... ریل چینی و ماجراهای اونجوری)
    هم روز و هم شب... حتی شده که کوچه ای رو و یا میدان امیرچخماق یزد رو هم نورپردازی کنیم تا صبح!
    همه جور مجوز هم حاضر و آماده بود اما دریغ از کسی که بیاد این مجوز ها رو ببینه! علتش هم برمی‌گرده به برخورد حرفه‌ای گروه .
    paya، yasin-m، Kaveh Ghobadi و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

صفحه 4 از 6 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 آخرینآخرین