صفحه 53 از 83 نخستنخست ... 3 43 49 50 51 52 53 54 55 56 57 63 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 521 تا 530 , از مجموع 828
Like Tree3905تشکر

موضوع: نگاهی به وضعیت بازار و محصولات عکاسی

كاربر همراه
    تشکر کرده
    251

دوستان عزیز

بعد از خواندن این تاپیک، کلاً مبهوت دریایی از اطلاعات غلط،شایعات بی فایده، اعداد و ارقام غیر واقعی و پیشنهاد به کار گیری راه حل‌هایی شدم که البته متأسفانه عجیب نیست ولی جای تأسف بسیار دارد.

من خودم به شخصه در زمینه‌ای که اطلاعات کافی ندارم تلاش میکنم از اظهار نظر خوداری کنم، ولی در این مورد به‌خصوص عرض میکنم:

۱: افزایش قیمت در ایران اصلاً عجب نیست بلکه با بررسی وضعیت فعلی کشور امری کاملاً عادی میباشد.دلایل اصلی آن شامل:

- تنش شدید در بازار ارز ایران، افت شدید ارزش ریال نسبت به دلار آمریکا ( توضیح: درآمد ایران از فروش نفت و گاز به دلار آمریکا است و اگر دقت بفرمایید در چند سال خیر حتی با نوسان سایر ارز ها از جمله یورو، نرخ تبدیل دلار به ریال تقریباً ثابت بوده است. در نتیجه وقتی ارزش ریال با دلار نیز دچار نوسان می‌شود این به معنی افت ارزش ریال و تورم بسیار جدی در ایران است )

ا- افت شدید دلار آمریکا در بازار های جهانی نسبت به سایر ارز های جهانی از جمله یورو و ین ژاپن
    کد:
    http://finance.yahoo.com/echarts?s=USDEUR=X+Interactive#chart2:symbol=usdeur=x;range=ytd;indicator=volume;charttype=line;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=on;source=undefined
    - افزایش هزینه انتقال پول از ایران به خارج از کشور، در حالی که این نقل و انتقالات تا اوایل سال ۸۹ به سادگی و از طریق سیستم بانکی انجام میگرفت ولی هم‌اکنون به دلیل تحریم سیستم بانکی ایران از طریق صرافی ها و با هزینه‌های پنهان بیشتر و نا مطمئن تر انجام می‌شود )

- افزایش سایر هزینه‌های محاسباتی در قیمت تمام شده مانند حمل و نقل، بیمه، افزایش احتمالی تعرفه گمرکات (‌این مورد را مطمئن نیستم و ممکن است تعرفه با پارسال یکی باشد ) و افزایش دیگر هزینه‌های ترخیص کالا، انبارداری و غیره.

- صدمه جدی به خطوط تولیدی شرکت های تولید کننده در ژاپن به علت سونامی و زلزله.لینک های مرتبط:
    کد:
    http://www.canon.com/news/2011/mar13e.html
    کد:
    http://www.canon.com/news/2011/mar14e.html
    کد:
    http://www.nikon.com/news/2011/0314_01.htm
    کد:
    http://www.nikon.com/news/2011/0322_01.htm
    کد:
    http://www.nikon.com/news/2011/0331_01.htm
    - شاید برخی از دوستان بگویند چرا این تأثیر در آمریکا و اروپا وارد نشده و قیمتها آنجا افزایش پیدا نکرده است. دلیل آن خیلی ساده است: شرکتهای تولیدی در بخش توزیع کالا استراتژی مشخصی دارند و بازار ها اولویت بندی میشوند. مشخص است که کالاهایی که رزرو استراتژیک هستند را به بازار های با اولویت بالا تزریق میکنند و حداکثر تلاش را میکنند تا به این بازار ها از نظر کمبود کالا فشاری وارد نیاید و قیمت ها افزایش پیدا نکند. شرکتهایی که در ایران دوربین وارد میکنند تقریباً همگی از بازار های خاکستری Gray Market آسیای جنوب شرقی و ژاپن خرید میکنند و این سورس های خرید در انتهای صف توزیع کالای این شرکتها هستند. این به معنی این است که اولین و بیشترین فشار های کمبود کالاهای تولیدی به این کانال‌ها وارد می‌شود و نه مثلاً به آدوراما یا آمازون در آمریکا

- در مورد جابجایی ارز توضیح دیگری که باید بدهم این است که کلاً شما در ایران برای واردات اگر بخواهید از ارز با نرخ دولتی استفاده کنید شرط استفاده از آن استفاده از سیستم بانکی و ال سی یا بروات تضمینی است که به دلایل مطرح شده در بالا امکان استفاده از آن وجود ندارد

۲: مسایل مطرح شده بسیار زیادی را هم در بین متون دوستان دیدم. توضیحات زیر را درباره روشن شدن برخی از مسایل عرض میکنم:

- حتی تا پارسال هم که تحریم بانکی وجود نداشت باز هم شرکتهای وارد کننده دوربین در ایران نمیتوانستند از ارز دولتی استفاده کنند و دلیل آن ثبت سفارش با کارت بازرگانی اشخاص دیگر و عدم ثبت نمایندگی رسمی در وزارت بازرگانی ایران است

- منبع اطلاعات نماینگی های رسمی در ایران سایت رسمی وزارت بازرگانی ایران برای ثبت شرکتهای خارجی است
    کد:
    http://www.ittc.ir/welcome.php
    و شما میتوانید با ورود به این سایت از حقیقی بودن ادعای هر شرکتی منباب نماینگی رسمی بودن یک برند از خارج از کشور اطلاع حاصل فرمایید. اگر شرکت مورد نظر شما در معاونت بازرگانی داخلی اصناف و بازرگانان ثبت نباشد مطمئن باشید که نمایندگی واقعی نیستند و کالا را بطور مستقیم از شرکت سازنده خریداری نمیکنند. این مهم البته در مورد دوربین های عکاسی مجدداً بدلیل تحریم کاملاً مشخص و معلوم است ولی برای پایان دادن به بحث بی پایان نمایندگی ها در فروم خدمتتان عرض کردم.

- سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان ایران تنها کاری که نمیکند حمایت از تولید کننده و مصرف کننده است. از بحث‌های فنی این مطلب امنتاع میکنم ولی همین را عرض کنم که گزارش به این سازمان بزرگترین ضربه‌ای است که میتوانید به خودتان به عنوان مصرف کننده نهایی بزنید.

- هیچ شرکتی به تنهایی در ایران در تجارت دوربین و امثالهم به اندازه کافی سهم بازار و نفوذ و نقدینگی ندارد تا بتواند بازار را کنترل کند. این را مطمئن باشید. تبانی و غیره و هم کلاً در بازار بسیار رقابتی ایران کلاً منتفی است.

- با توجه به مطالب مطروحه به شخصه بسیار بعید میدانم قیمت در آینده نزدیک خیلی پایین بیاید، احتمال افت جزیی با توجه به التهاب فعلی بازار وجود دارد ولی افت قیمت کلی منتفی است مگر اینکه کلیه پارامتر ها به وضعیت سابق برگردند که این نیز منتفی است.

با تشکر - حامد خرم یار
    ویرایش توسط Khoramyar : Sunday 15 May 2011 در ساعت 17:18
    Arash، ARASH II، A_Maddah و 36 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Hamed Khoramyar
    My Gear: D300 + Nikkor(s) 10.5mm / 10-24 / 17-55 / 70-200 / TC 1.7 / SB800 / MF3a + 50 F1.4 D

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان ایران تنها کاری که نمیکند حمایت از تولید کننده و مصرف کننده است. از بحث‌های فنی این مطلب امنتاع میکنم ولی همین را عرض کنم که گزارش به این سازمان بزرگترین ضربه‌ای است که میتوانید به خودتان به عنوان مصرف کننده نهایی بزنید.
    قسمت اول صحبتتون که تقریبا بر همگان مشهود بود. اما لطفا در مورد قسمت دوم کمی توضیح بیشتر بفرمایید.

ممنون
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر همراه navidsohi آواتار ها
    تشکر کرده
    122

با تشکر از آقای خرم یار

در تائید گفته های همکار گرامیمان ، همانطور که بنده و برخی از دوستان مانند آقای مبین بارها عرض کرده ایم، افزایش قیمت ها بیشتر از اینکه به واردکنندگان مربوط باشد به عوامل دیگر مانند افزایش قیمت ارز در بازار آزاد ( نه ارز دولتی)، افزایش قیمت دوربین در مبدا ( حتی در آمریکا)، افزایش هزینه های گمرکی، حوالجات ارزی، کم شدن لوازم در بازار به دلیل تولید کمتر و افزایش دیگر هزینه های جاری ارتباط دارد.

در سالهای گذشته چندین بدنه ، لنز ، تجهیزات نورپردازی و لپ تاپ را از کشور های چین، کانادا و آمریکا جهت مصرف شخصی وارد کردم. اما در حال حاضر اگر قصد خرید مجدد همان لوازم را داشته باشم با افزایش قیمتی حداقل 35 درصدی روبرو خواهم شد و این افزایش 35 درصدی را نمیتوانم گردن احتکار وارد کننده ، تبانی و زیاده خواهی فرشندگان بیندازم چراکه هیچکدام از آنها در خرید و وارد کردن لوازم شخصی بنده دخیل نبوده اند.

اگر میبینید که قیمت ها به صورت روزانه افزایش می یابند ، نه به خاطر افزایش قیمت روزانه دوربین در بازار مبدا بلکه به دلیل افزایش روزانه قیمت دلار میباشد. اما در این بین برخی از فروشندگان نیز کمی بی انصافی کرده و به پیشواز افزایش قیمت دلار میروند !

بنده هم از دوستان میخواهم با دادن اطلاعات دارای پشتوانه ، مستدل و غیر احساسی، درباره مسائل مربوط به واردات، باعث جلوگیری از سردرگمی بیشتر دیگر عزیزان شوند.

با تشکر
    سهی
    Khoramyar، Daruosha، Navid7h و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    251

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    قسمت اول صحبتتون که تقریبا بر همگان مشهود بود. اما لطفا در مورد قسمت دوم کمی توضیح بیشتر بفرمایید.
    خدمت شما عرض کنم که بخش اولویت توزیع خیلی کم و بخش اختلاف ارزش دلار با سایر ارز ها نیز کلا اشاره نشده بود که مطالب بسیار مهمی هستند. با بررسی پست های قبلی مشاهده میفرمایید که بر همگان مشهود نیست وگرنه احتیاجی به توضیحات نبود.

دو مورد سازمان حمایت هم بیشتر از این نمیتوانم مطلب را باز کنم چون با قوانین فروم مطابق نیست و پست پاک میشود. در عین حال مجددا باید عرض کنم که خود اینجانب در چند سال اخیر درگیر چند پرونده بزرگ در این سازمان و بازرسی بازرگانی بوده ام و همچنین با انجمن صنفی مربوطه با مجموعه ای حدود پنجاه شرکت درگیری حقوقی بزرگی با این ارگانها داشته ایم و میتوانم خدمت شما با تجربه دست اول و با اطمینان عرض کنم که بزرگترین ضربه به خود ما به عنوان مصرف کننده نهایی وارد خواهد شد.

متاسفانه بعضی اوقات حقایق سیاه و سفید اند.

-- خرم یار
    Rouzbeh Ehsani، Amir Abdolpanah، aidin594 و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Hamed Khoramyar
    My Gear: D300 + Nikkor(s) 10.5mm / 10-24 / 17-55 / 70-200 / TC 1.7 / SB800 / MF3a + 50 F1.4 D

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد خرم یار نمایش پست ها
    دوستان عزیز

بعد از خواندن این تاپیک، کلاً مبهوت دریایی از اطلاعات غلط،شایعات بی فایده، اعداد و ارقام غیر واقعی و پیشنهاد به کار گیری راه حل‌هایی شدم که البته متأسفانه عجیب نیست ولی جای تأسف بسیار دارد.

من خودم به شخصه در زمینه‌ای که اطلاعات کافی ندارم تلاش میکنم از اظهار نظر خوداری کنم، ولی در این مورد به‌خصوص عرض میکنم:

۱: افزایش قیمت در ایران اصلاً عجب نیست بلکه با بررسی وضعیت فعلی کشور امری کاملاً عادی میباشد.دلایل اصلی آن شامل:

- تنش شدید در بازار ارز ایران، افت شدید ارزش ریال نسبت به دلار آمریکا ( توضیح: درآمد ایران از فروش نفت و گاز به دلار آمریکا است و اگر دقت بفرمایید در چند سال خیر حتی با نوسان سایر ارز ها از جمله یورو، نرخ تبدیل دلار به ریال تقریباً ثابت بوده است. در نتیجه وقتی ارزش ریال با دلار نیز دچار نوسان می‌شود این به معنی افت ارزش ریال و تورم بسیار جدی در ایران است )
    ]

- افزایش هزینه انتقال پول از ایران به خارج از کشور، در حالی که این نقل و انتقالات تا اوایل سال ۸۹ به سادگی و از طریق سیستم بانکی انجام میگرفت ولی هم‌اکنون به دلیل تحریم سیستم بانکی ایران از طریق صرافی ها و با هزینه‌های پنهان بیشتر و نا مطمئن تر انجام می‌شود )

- افزایش سایر هزینه‌های محاسباتی در قیمت تمام شده مانند حمل و نقل، بیمه، افزایش احتمالی تعرفه گمرکات (‌این مورد را مطمئن نیستم و ممکن است تعرفه با پارسال یکی باشد ) و افزایش دیگر هزینه‌های ترخیص کالا، انبارداری و غیره.

- صدمه جدی به خطوط تولیدی شرکت های تولید کننده در ژاپن به علت سونامی و زلزله.لینک های مرتبط

با تشکر - حامد خرم یار

درود

حال که چنین مواردی را دلیل گرانفروشی اخیر عنوان کردید ، امیدوارم جواب این سوال را هم داشته باشید که
    چرا فقط در صنف تجهیزات عکاسی دلار گران شده و ژاپن زلزله شده و....

و به عنوان نمونه در دیگر محصولات الکترونیکی، کمترین تغییر قیمتی در ایران نداشته ایم
    به عنوان نمونه تلوزیون LCD سونی 32 اینچ مدل Ex500 چرا؟!

مگر نه اینکه این را هم همان ژاپن ساخته و در همین ایران هم وارد میشود...

انوش
    M. Beyrami، mdei، ahmad-d و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    817

آنچه که می دانستیم و عیان بود و اکنون نیز با روشنگری کارشناسانه ی جناب خرم یار آشکارتر شد، حقیقتی جز این نیست که: «خانه از پای بست ویران است!»

اگر کمی درنگ کنیم خواهیم دید که گرانی در تمامی عرصه ها بیداد میکند و تنها در بازار دوربین نیست.
    البته گرانی مضاعف تجهیزات عکاسی نیز دلایلی دارد که به درستی برشمرده شد و درک این نکته نباید چندان دشوار باشد.

اکنون چه نتیجه ای میتوان گرفت؟!

آیا باید از این پس نیز تمام هم و غم خود را بر سر اعداد و ارقام بگذاریم و همه ی توجه و دغدغه ی هنری مان را به قربانگاه بازار دوربین ببریم؟!

همه ی ما کمابیش دوربین داریم و کار عکاسیمان نخوابیده است.
    اغلب یا میخواهیم بدنه ی بهتری تهیه یا لنز دیگری اضافه کنیم.
    من هم بر این باورم که اگر توان پرداخت هزینه های امروز عکاسی را نداریم و چندان ضرورتی برای خرید حس نمیکنیم، مدتی با همین تجهیزات فعلی بگذرانیم.
    اما اگر حرفه ی ما در گرو این کار می باشد و یا عشق ما با آن گره خورده است، باید بهای حرفه و عشقمان را بپردازیم و در اندیشه ی زیان نباشیم، چرا که در این راه، چیزهای ارزشمندتری به دست خواهیم آورد.

من امیدوارم سونامی ژاپن و سونامی اقتصادی خودمان و هیچ سونامی دیگری نتواند ما را از پرداختن به هنر و شور و عشق راستینمان باز بدارد.

نباید بگذاریم دغدغه های بازار، حضور ما را در تالارهای دیگر این اندیشگاه، کمرنگ کند.
    اتحاد ما باید برای هجوم به بخشهای هنری و انتقادی و نظری فروم باشد، نه خریدن یا نخریدن یک کالا.

دوستان، دست ما از اقتصاد کلان کشور کوتاه است.
    نبرد ما باید در جبهه ی خودمان باشد: جبهه ی هنر، جبهه ی عکاسی.

.
    Khoramyar، Navid7h، Rouzbeh Ehsani و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    251

Smile

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoosh-Pro نمایش پست ها
    حال که چنین مواردی را دلیل گرانفروشی اخیر عنوان کردید ، امیدوارم جواب این سوال را هم داشته باشید که
    چرا فقط در صنف تجهیزات عکاسی دلار گران شده و ژاپن زلزله شده و....

و به عنوان نمونه در دیگر محصولات الکترونیکی، کمترین تغییر قیمتی در ایران نداشته ایم
    به عنوان نمونه تلوزیون LCD سونی 32 اینچ مدل Ex500 چرا؟!
    دوست عزیز

با نگاه کوچکی به دیتا بیس شرکتهای خارجی ثبت شده در وزارت بازرگانی ایران، مشاهده میکنید که شرکت بازرگانی ایران با کد شناسایی 2220000401 نماینده رسمی سونی الکترونیکس آسیا پاسفیک از مبدا سنگاپور است.
    کد:
    http://www.ittc.ir/agencylist.php?ist
    وقتی که شرکت با نمایندگی رسمی کالا به فروش میرساند سیاست های داخلی قیمت مصرف کننده را از طرف تولید کننده باید به اجرا بگزارد و حتی در مواردی شرکتهای تولید کننده با نظر به فاکتور های متفاوت از جمله قدرت خرید مصرف کننده داخلی آن بازار، قاچاق محصولات از یک کشور به کشور دیگر و بسیاری از مسایل دیگر قیمتها را تا جایی که امکان داشته باشد کنترل میکنند یعنی بعضی اوقات حتی در شرایط ویژه قیمت خرید را برای نمایندگی پایین هم میاورند تا این مشکلات رخ ندهند.

در ضمن، شما وقتی نمایندگی رسمی ثبت شده هستید احتمالا از کارت بازرگانی خودتان برای واردات استفاده میکنید و مشکلاتی که قبلا گفتم رو تا جایی میتوان حل کرد، در نتیجه حتی احتمال استفاده از ارز دولتی هم برایشان بیشتر خواهد بود و شاید با ارز دولتی وارد میکنند.

میشود بحث را بیشتر از این باز کرد ولی مطمئن باشید مسایل خیلی زیادی درگیر هستند و به این سادگی ها نیست.

با تشکر
    -- خرم یار
    Arash، infinity، reza_Bahman و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Hamed Khoramyar

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

دوست عزیز

با نگاه کوچکی به دیتا بیس شرکتهای خارجی ثبت شده در وزارت بازرگانی ایران، مشاهده میکنید که شرکت بازرگانی ایران با کد شناسایی 2220000401 نماینده رسمی سونی الکترونیکس آسیا پاسفیک از مبدا سنگاپور است.

وقتی که شرکت با نمایندگی رسمی کالا با نظر به قدرت خرید مصرف کننده داخلی ........ تا جایی که امکان داشته باشد حتی در شرایط ویژه قیمت خرید را برای نمایندگی پایین هم میاورند تا این مشکلات رخ ندهند
    درود

پس اگر چنین باشد ، باید قیمت نمایندگی های فروش سونی به حدی پایین باشد که باعث شود قاچاق چنین کالایی با توجه به قیمتش توان رقابت
    با کالایی را که به صورت رسمی توسط نماینده سونی وارد شده و ارزان توزیع میگردد! را نداشته باشد در حالیکه چنین نیست

خصوصا اینکه در ایران همیشه قیمت محصولات سونی در مراکز فروش رسمیش گرانتر از فروشگاه های عادی و غیر رسمی است.

و کلا اگر بنا باشد کمپانی ها در کشور هایی که بقول شما مردمش قدرت خرید کمتری دارند مثل یک بنگاه خیریه عمل کنند و قیمتهای خود را پایین بکشند و دلیل عدم تغییر قیمت ها از جمله همان LCD سونی مدل EX500 که به عنوان نمونه ذکر شد این باشد پس با این اوصاف هم اکنون باید همه در کار قاچاق تلوزیون سونی از ایران به کشور های دیگر هم باشند!

انوش
    ویرایش توسط Anoosh-Em : Sunday 15 May 2011 در ساعت 20:11
    radioheadz، mdei، Walkman و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    251

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoosh-Pro نمایش پست ها
    درود

پس اگر چنین باشد ، باید قیمت نمایندگی های فروش سونی به حدی پایین باشد که باعث شود قاچاق چنین کالایی با توجه به قیمتش توان رقابت
    با کالایی را که به صورت رسمی توسط نماینده سونی وارد شده و ارزان توزیع میگردد! را نداشته باشد در حالیکه چنین نیست

خصوصا اینکه همیشه قیمت محصولات سونی در مراکز فروش رسمیش گرانتر از فروشگاه های عادی و غیر رسمی است.

و کلا اگر بنا باشد کمپانی ها در کشور هایی که بقول شما مردمش قدرت خرید کمتری دارند مثل یک بنگاه خیریه عمل کنند و قیمتهای خود را پایین بکشند و دلیل عدم تغییر همان LCD سونی مدل EX500 که به عنوان نمونه ذکر شد این باشد پس با این اوصاف هم اکنون باید همه در کار قاچاق تلوزیون سونی از ایران به کشور های دیگر هم باشند!
    دوست عزیز، جناب آقای انوش خان

ابن یک نمونه بسیار خواص همانطور که مطرح شد میتوان دهها دلیل متفاوت داشته باشد و من نمیدانم چه اصراری وجود دارد یک نمونه تلوزیون را به کل بازار با اصرار تعمیم دهیم. به عنوان کسی که از واردات و فروش کالا به ایران بی اطلاع نیستم، مدیر عامل شرکتی با ۵۵ میلیون یورو فروش در ایران، اداره ۲۰۰ نفر پرسنل، سابقه مدیریت واردات ۹ ساله و در گیری های مربوطه، برای بار چندم عرض میکنم مسایل پیچیده تر از تعمیم یک مدل تلوزیون سونی به کل بازار تمام کالاها در ایران است.

بنده پالیسی های کلی شرکت های بزرگ را به عنوان نمونه خدمت شما و دوستان محترم عرض کردم، جهت اطلاع حضرتعالی و دوستان فروم.

لطفا بنده را از این بحث مستعفی قلمداد فرمایید.

با احترام
    -- خرم یار
    Arash، infinity، Daruosha و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Hamed Khoramyar

كاربر همراه radioheadz آواتار ها
    تشکر کرده
    719

دوستان عزیز

ا- افت شدید دلار آمریکا در بازار های جهانی نسبت به سایر ارز های جهانی از جمله یورو و ین ژاپن
    با تشکر
    می بخشید ولی بعید است از شما که در امر واردات باشید و از این امر مطلع نباشید الان چند سالی هست که ایران نفت خود را با یورو معامله می کنند و اگر کمی به اخبار دقت کرده باشید حتی فاینانس های اجرایی و عمرانی رو با یورو می بندند...
    بنا به فرمایش شما با تقویت یورو وضع ما بهتره که..
    لذا...........

پ.ن: سوال دلیل دوستان برای افت ارزش ریال به دلار چیه؟ (دلیل علمی البته)
    خراب رفاقت آنم که جان دهد در بهر دوست ... خط و خال لغو بر در نهاده و بی آرزوست

صفحه 53 از 83 نخستنخست ... 3 43 49 50 51 52 53 54 55 56 57 63 ... آخرینآخرین