صفحه 2 از 14 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 12 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 132
Like Tree273تشکر

موضوع: هود لنز

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

پیش فرض پاسخ: هود لنز

وحید جان هودهایی که من دارم درون آن یک الیافی نمد مانند دارد. بطور کل هر جنسی باشد باید از بازتاب نور درون هود جلوگیری کند. اگر دقت کرده باشید درون هودها مشکی است و جاذب نور(فکرکنم اصلا هودی بغیر از مشکی نباشد). اما جنس آنها بازتابی در بیرون دارد. این الیاف نمد مانند ظاهرا از آن بازتاب جلوگیری میکند. دوستانی که از هودهای برندهای دیگر استفاده میکنند. احتمالا در هودهایشان این را دیده اند

هود در لنزهای کانن از کارخانه بصورت بسته بندی روی خود لنز هست. معمولا لنزههای سری L و پرایم. اما عده ای دیگر میبایست جداگانه خریداری گردد. که در سایت ها قید میگردد که یک لنز دارای هود و کیف یا جعبه مخصوص(مثل 300 اف 2.8 کانن) هست یا خیر...... آنهایی هم که ندارند قید میشود که بدون جعبه مخصوص یا هود فروخته میشود. و میبایست مثلا هود سری SDFASDGFSG مربوط به این لنز است. این موارد بیشتر مربوط به لنزهای کانن بود . لنزهای برندهای دیگر را دوستان میگویند............

* بگمانم علت تفاوت ظاهری هود ها در طراحی آنها حداکثر میزان نور مفیدی است که میبایست بدرون لنز داشته باشند نسبت به حداقل نور غیر مفید که باعث Flare میگردد.
    yaghoobi، Mashhadi Vahid و ghz تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Amir Tavakoli آواتار ها
    تشکر کرده
    7229

نقل قول نوشته اصلی توسط Mashhadi Vahid نمایش پست ها

حالا ميفهمم كه در بعضي از موارد، گذاشتن هود به همراه دوربينهاي SLR Like صرفا" براي دلخوشي مشتري است، مثل Panasonic FZ18 كه هود روي بدنه پيچ ميشود و بعد موقع زوم كردن، سر لنز كلي جلو مي آيد، ولي هود سر جايش هست!! :biggrin:
    .
    .
    .
    .
    راستي، الآن اين هود چه فايده اي براي اين لنز دارد ؟؟؟
    سلام وحیدجان
    فکر کنم هود دوربینهای لایک هم همچین بی حساب و کتاب نباشه. مثلا همون fz18 هودش خیلی جلوتر از لنز قرار میگیره. تا زمانی که کاربر از حداکثر تله استفاده میکنه و لنز از جای خودش بیرون میاد هم اثر هود حفظ بشه.

در مورد هود توی عکس ، بنظرم کمترین اثرش محافظت از شکم قلنبه اون لنز باشه :::big grin:::

آف تاپیک: چقدر دلم برای هود خوشگل fz50 تنگ شده :( کاشکی نگهش داشته بودم و با چسب دوقلو میچسبوندمش به این 55-18
    yaghoobi، Mashhadi Vahid، shabab و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال Sama01 آواتار ها
    تشکر کرده
    1844

در مورد هود این لنز
    [IMG]http://i28.*******.com/242bd6r_th.jpg[/IMG]

به نظر می‌رسه این لنز، یک لنز واید و Fish eye باشه که دامنه‌ی پوشش زیادی داره. طبیعتا هود بزرگ‌تر، وارد تصویر می‌شود. فکر نمی‌کنم تا کنون هودی ساخته شده باشد که نور منابع نوری داخل تصویر را مهار کند.:biggrin:

ولی همین مقدار هم خیلی اثر داره.

این هم یک عکس از لنز 10.5Fish eye نیکون. هودش خیلی باحاله.

فکر می‌کنم این لنز در حد 180 درجه! تصویر می‌ده.
    ویرایش توسط Sama01 : Friday 13 June 2008 در ساعت 23:46 دلیل: تکمیل
    yaghoobi، Mashhadi Vahid، Mastermehdi و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    سید مصطفی آهنگرها
    S a m a P i x . i r
    Canon 50D + 16-35 f2.8 L II +70-200 f2.8 L IS

كاربر همراه Babak25 آواتار ها
    تشکر کرده
    871

سلام.

فکر می‌کنم این لنز در حد 180 درجه! تصویر می‌ده.
    بله مصطفي جان، زاويه ديد اين لنز دقيقاً 180 درجه هست. اميدوارم رضا خليلي عزيز به زودي تجربيات خود را با اين لنز به ما بگه. (البته اگر تا حالا نگفته چون من بي خبرم.)

وحید جان هودهایی که من دارم درون آن یک الیافی نمد مانند دارد. بطور کل هر جنسی باشد باید از بازتاب نور درون هود جلوگیری کند. اگر دقت کرده باشید درون هودها مشکی است و جاذب نور(فکرکنم اصلا هودی بغیر از مشکی نباشد). اما جنس آنها بازتابی در بیرون دارد. این الیاف نمد مانند ظاهرا از آن بازتاب جلوگیری میکند. دوستانی که از هودهای برندهای دیگر استفاده میکنند. احتمالا در هودهایشان این را دیده اند
    بنده دقيقاً نمي دانم اين لايه نمدي براي چيست. من اين لايه را تا به حال روي هيچكدام از هودهاي لنزهاي نيكون نديدم ولي هود لنز توكيناي بنده داراي چنين لايه اي است و به شدت مايه عذاب است. چون شديداً روش غبار مي نشينه و تميز كردنش هم سخته و به همين دليل هم سطح روي لنز به سرعت غبارآلود ميشه. فكر كنم هودهاي متفرقه و ارزان قيمت چنين نمدي داشته باشند.

و نكته ديگر هم اين كه ظاهرا" همين هودهاي كنگره اي عملكرد بيشتر و بهتري در مقايسه با هود هاي گرد (ساده) دارند.
    وحيد جان، هودهاي گلبرگي يا به قول شما كنگره اي به اين دليل اين طور هستند كه مقطع هود دايره اي است در صورتي كه تصوير دوربين مستطيلي و افقي است. به همين علت براي اين كه هود داخل تصوير نباشد به اين صورت ساخته مي شود. توجه كنيد كه بالاي هود به علت قرار گرفتن در راستاي عرض مستطيل تصوير پيش آمدگي بيشتري دارد ولي طرفين هود چون در راستاي طول مستطيل تصوير هستند پيش آمدگي كمتري دارند و البته واضح است كه گوشه هاي تصوير داراي كمترين پيش آمدگي هستند.

اين هود هاي گلبرگي مورد استفاده شان در لنزهاي وايد و وايد-تله است در صورتي لنزهاي تله بلند نيازي به چنين طرحي ندارند و از هودهاي گرد ساده استفاده مي كنند.
    yasin-m، Kaveh Ghobadi، yaghoobi و 11 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    بابك قبادي
    Nikon D80 | Nikon 18-200 f/3.5-5.6 VR | Tokina 12-24 f/4 | Speedlight SB-800 | Remote ML-L3
    Lowepro Toploader 70 AW | NG Medium Backpack | Manfrotto 190XPROB + 804RC2

تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط Babak25 نمایش پست ها
    سلام.

بنده دقيقاً نمي دانم اين لايه نمدي براي چيست. من اين لايه را تا به حال روي هيچكدام از هودهاي لنزهاي نيكون نديدم ولي هود لنز توكيناي بنده داراي چنين لايه اي است و به شدت مايه عذاب است. چون شديداً روش غبار مي نشينه و تميز كردنش هم سخته و به همين دليل هم سطح روي لنز به سرعت غبارآلود ميشه. فكر كنم هودهاي متفرقه و ارزان قيمت چنين نمدي داشته باشند.

.
    بابک جان هودهایی که گفتم هود فابریک لنزهای کانن بود. تو محیط گردو خاک زیاد عکاسی نمیکنم که بتونم تشخیص بدم در آن حالت مشکل ساز هست یا نه...... ولی در شرایط متعارف جاذب گردو خاک یا غبار به شکل مشکل ساز نیست بطوری که نیازی به تمیز کردن مدام ندارد............ ولی در کل درون هود از هر جنسی که باشد نباید بازتابی از بابت نور داشته باشد. یک سوال شما برای هودهایی که روی سطح داخلی آنها از چیزی پوشانده نشده اگر از پشت هود به محیط بیرون نگاه کنید( با تغییر زاویه چشم نسبت به کل سطح مقطع پشت هود) بازتابی از نور محیط بیرون روی سطح داخلی هود میبینید؟
    Mastermehdi تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    5125

یک عکس از پشت هود در جهت نور آفتاب با زاویه ای که حدودا از همین جا روی این لنز ایجاد Flare میکند همراه با پوشش داخلی که مانع از انعکس نور ( ایجاد نور مزاحم) میشود آن غباری که بابک عزیز اشاره کردند روی این هود تقریبا همین میزان است البته بنظرم کم پیش میاد( من برخوردی نداشتم) که این غبار روی فیلتر برود چون روی پوشش داخلی جذب شده. و انرا با Blower میشود از محل مورد نظر بلند کرد.

[IMG]http://www.*******.info/files/hbdk5n7zq9zqxd1h6vq8.jpg[/IMG]

عکس بعد ایجاد بازتاب نور روی بدنه هود در همان جهت تقریبی.

[IMG]http://www.*******.info/files/2nk1pp9fb2m72w234r29.jpg[/IMG]

صرف نظر از هر برندی و هر طراحی جهت کاهش میزان نورهای مزاحم. بنظرم این نوع بازتاب با توجه به زاویه تابش نباید روی سطح درون هود باشد. که با بررسی هر هودی از پشت و با تغییر زاویه چشم در همان راستایی که لنز میتواند ایجاد Flare کند(با توجه به زاویه تابش) میشود به مناسب بودن آن پی برد.

ارادتمندتان
    Kaveh Ghobadi، yaghoobi، Mashhadi Vahid و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه Babak25 آواتار ها
    تشکر کرده
    871

نقل قول نوشته اصلی توسط QashQai نمایش پست ها
    بابک جان هودهایی که گفتم هود فابریک لنزهای کانن بود. تو محیط گردو خاک زیاد عکاسی نمیکنم که بتونم تشخیص بدم در آن حالت مشکل ساز هست یا نه...... ولی در شرایط متعارف جاذب گردو خاک یا غبار به شکل مشکل ساز نیست بطوری که نیازی به تمیز کردن مدام ندارد............ ولی در کل درون هود از هر جنسی که باشد نباید بازتابی از بابت نور داشته باشد. یک سوال شما برای هودهایی که روی سطح داخلی آنها از چیزی پوشانده نشده اگر از پشت هود به محیط بیرون نگاه کنید( با تغییر زاویه چشم نسبت به کل سطح مقطع پشت هود) بازتابی از نور محیط بیرون روی سطح داخلی هود میبینید؟
    قشقايي عزيز (ببخشيد اسم خودتان را نمي دانم)،

درباره بازتاب نور كاملاً صحيح مي فرماييد ولي به نظر من زاويه لبه هود با لنز طوري است كه اگر پرتوي نوري به داخل لنز بازتاب كند، قطعاً منبع نور همان پرتو در كادر ديده خواهد شد. به تعبيري اگر منبع نور بيرون كادر باشد، به هيچ وجه به داخل لنز بازتاب نمي كند. براي لنزهاي خيلي وايد (مثل لنز فيش آي نيكون كه عكس آن در همين تاپيك موجود است) چون اين احتمال كه شما مي فرماييد وجود دارد، به همين علت لبه داخلي آن را به صورت پله پله طراحي كرده اند. راجع به اين مورد به طور كامل مطمئن نيستم. اين قضيه را فردا دقيقتر بررسي مي كنم و نتيجه را به عرض شما و دوستان مي رسانم.

در كل به نظر من پله پله كردن داخل بهتر از چسباندن نمد به داخل است چون همانطور كه عرض كردم خيلي مشكل ساز است. البته نمد هود لنز بنده بافت مخملي دارد و از نظر گرد و خاك بسيار بدتر از هود لنز شما كه عكس آن را گذاشته ايد، رفتار مي كند.

موفق باشيد.
    yaghoobi و Mastermehdi تشکر می‌کنند.
    بابك قبادي
    Nikon D80 | Nikon 18-200 f/3.5-5.6 VR | Tokina 12-24 f/4 | Speedlight SB-800 | Remote ML-L3
    Lowepro Toploader 70 AW | NG Medium Backpack | Manfrotto 190XPROB + 804RC2

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

سلام

البته در همان لينك اولي كه دكتر روشن گذاشتند، به اين قضيه نمد و ...اشاره شده:
    Ensure that this hood has a completely non-reflective inner surface, such as felt, and that there are no regions
    which have rubbed off
    ولي براي من هم عجيبه كه به قول بابك خان، وقتي منبع نور خارج از كادر باشد، اصولا" زاويه هود طوري است كه بازگشت پرتو نور به سمت خارج خواهد بود:

[IMG]http://i30.*******.com/2uizynr.jpg[/IMG]

و فكر ميكنم يكي دوتا از هودهايي هم كه من ديده بودم، نوعي حالت حلقه حلقه داخل آن وجود داشت.
    ویرایش توسط Mashhadi Vahid : Saturday 14 June 2008 در ساعت 22:26
    yaghoobi، Babak25، Amin Zarif و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

Question پاسخ: هود لنز

سلام

يك سوال ديگر:

آيا ديافراگم هم بر روي تعيين شكل هود موثر است؟؟؟

مثلا" Canon 200-70 f2.8 IS اگر اشتباه نكنم هود گلبرگي (كنگره اي) دارد و f4 آن هود ساده (گرد) !!

يا اينكه اين تفاوت ظاهر هود فقط براي امكان تمايز و تشخيص اين دو مدل از هم (مثلا" در يك عكس نه چندان كلوزآپ) ايجاد شده؟؟؟
    yaghoobi، Mastermehdi و translator تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

نقل قول نوشته اصلی توسط Mashhadi Vahid نمایش پست ها
    سلام

يك سوال ديگر:

آيا ديافراگم هم بر روي تعيين شكل هود موثر است؟؟؟

مثلا" Canon 200-70 f2.8 IS اگر اشتباه نكنم هود گلبرگي (كنگره اي) دارد و f4 آن هود ساده (گرد) !!

يا اينكه اين تفاوت ظاهر هود فقط براي امكان تمايز و تشخيص اين دو مدل از هم (مثلا" در يك عكس نه چندان كلوزآپ) ايجاد شده؟؟؟
    وحید جان دیافراگم تاثیر بسیار مستقیمی بر شکل هود دارد و هود هم تاثیر مستقیم در ویگنتینگ.

و بعد اینکه چون کادر ها مستطیل شکل است هود های گلبرگی بر روی هر راس قرار می گیرند و اضلاع کوچک تر دارای انهنا و ارتقفاع کمتر ی هستند.

لنز هایی که در زمان فوکوس الملن جلویی لنز نمی چرخد دارای هود گلبرگی هستند و لنز هایی که دارای چرخش هستند هود های دایره ای ساده داند ( قسمت دوم الامی نیست اما قسمت اول الزامی است )
    yaghoobi، Kholeno، Mashhadi Vahid و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

صفحه 2 از 14 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 12 ... آخرینآخرین