صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 34
Like Tree105تشکر

موضوع: مکينتاش سريعتر است يا کامپيوتر خانگي؟

كاربر همراه
    تشکر کرده
    52

Thumbs up مکينتاش سريعتر است يا کامپيوتر خانگي؟

مقاله‌اي که مي‌خوانيد ترجمه‌اي است که از يکي از آخرين نوشته‌هاي تري وايت در وب‌سايت شخصي خودش که در آن به مقايسه بين دو سيستم عامل مکينتاش و ويندوز. سيستم عامل ميکنتاش يا به اختصار "مک" سيستم عاملي است که شرکت اپل آن را ساخته و روي کامپيوتر‌هاي اپل ارائه مي‌شود. اين سيستم عامل سالهاست به عنوان سيستم عامل اول گرافيست‌ها شناخته مي‌شود و اغلب گرافيست‌هاي بزرگ دنيا با افتخار از آن استفاده مي‌کنند. تا چندي پيش، تنها کساني مي‌توانستند از اين سيستم عامل استفاده کنند که خود کامپيوتر مکينتاش را هم خريداري مي‌کردند. اما از زماني که اپل به استفاده از پردازنده‌هاي اينتل رو آورد، مي‌توان اين سيستم‌ عامل را روي کامپيوتر‌هاي ويندوزي نيز نصب کرد، همچنين با اين کار امکان استفاده از سيستم عامل ويندوز که مخصوص کامپيوتر‌هاي خانگي يا PC است نيز روي اين کامپيوتر‌ها فراهم شده است.
    از سوي ديگر کامپيوتر‌هاي خانگي يا PCها به عنوان رقيب جدي مکينتاش شناخته مي‌شوند. اين کامپيوتر‌ها همان چيزيست که اغلب ما در خانه‌ها و دفاتر‌مان از آن استفاده مي‌کنيم و سيستم عامل شناخته شده ويندوز روي آن نصب مي‌شود. اين هم نوشته تري وايت:

اخيرا از دانشجوياني که در کالج دارم و همچنين يکسري از عکاسان يک سري شايعاتي مي‌شنيدم درباره اينکه عکاسي و انتقال تصاوير به PC که روي آن ويندوز نصب است، سريعتر از مک است. ظاهرا اين مسئله مربوط مي‌شد به رفتار طبيعي درايورهاي USB 2.0 که روي هر دو سيستم عامل وجود داشت. من تقريبا 99 درصد از زماني را که در آتليه در حال عکاسي هستم با Adobe Lightroom کار مي‌کنم و شش هفت ثانيه انتظار براي اينکه عکسي که در دوربين گرفته‌ام در لايت‌روم باز شود، آنقدرها زمان طولاني به نظر نمي‌رسد. مزيتي که روش عکاسي و انتقال سريع تصوير به کامپيوتر (Shooting Tethered) دارد اين است که شما مي‌توانيد بلافاصله پس از گرفتن عکس نتيجه آن را در حالت تمام صفحه روي کامپيوترتان ببينيد و در صورت نياز تغييرات لازم را اعمال کنيد.

به همين دليل تست کردم
    دوستان، عذر مي‌خواهم. من از آن آزمايشگاه‌هاي تست سخت‌افزار با آدم‌هاي حرفه‌اي پوشيده در روپوش‌هاي سفيدرنگ ندارم. فقط خودم هستم و يک تايمر که روي گوشي iPhone ام دارم. بنابراين اگر فکر مي‌کنيد که اشتباهي کرده‌ام، احتمالا حق با شماست. بنابراين بهتر است خودتان هم يکبار تست کنيد. تنظيمات تست من بسيار ساده بود: من يک Macbook Pro (نام کامپيوتر جديد اپل) دارم که روي ان هم سيستم عامل Mac OS X (آخرين نسخه از سيستم عامل مک) نصب شده است و هم آخرين نسخه ويندوز يعني XP SP2. دوربيني هم که با ان عکس مي‌گيرم Nikon D300 است. براي انتقال خودکار تصاوير از دوربين به يک پوشه روي کامپيوترم هم از برنامه Camera Control Pro 2 استفاده مي‌کنم. از انجائيکه اين برنامه هم براي نسخه مک و هم براي ويندوز کاربرد دارد، ديگر لازم نبوده که چيز ديگري بخرم.

ضمنا طوري Lightroom را تنظيم کرده‌ام که به محض انتقال تصاوير به پوشه مورد نظرم، تصاوير را به صورت خودکار وارد کرده (قابليت Auto Import در لايت ‌روم) و تصاوير را به صورت چرخشي نمايش دهد، يعني اينکه بلافاصله يک پيش نمايش از آنها به نمايش بگذارد. به جز اينها در هيچ يک از دو محيط هيچ برنامه ديگري را اجرا نمي‌کنم.
    براي انجام تست، هر دوبار پس از شروع به کار سيستم پس از يک بوت کاملا طبيعي و آرام اين کار را شروع کردم. همچنين چندين عکس را به صورت همزمان تست کردم که اطمينان پيدا کنم زمان‌بندي ثابت بماند. از آنجائيکه 99.9% از عکس هايي که مي‌گيرم روي حالت RAW است ترجيح دادم که براي تست از فرمت JPEG استفاده نکنم. اگرچه احتمال مي‌دهم به دليل کوچک‌تر بودن اندازه عکس‌هاي JPEG زمانبندي مورد نظر براي اين تست کمتر مي‌شد، اما زمان کمتر براي من چندان اهميت ندارد.

اين هم نتايج من، که متعجبم کرد!
    امل خواستم ببينم کدام‌يک از دو سيستم عامل مي‌توانند فايل‌هاي خام (.NEF) 12 مگاپيکسلي نيکون D300 را سريعتر وارد کنند. براي همين برنامه Camera Control Pro 2 (CCP2) را بدون اينکه هيچ برنامه ديگري را اجرا کنم، باز کرده و شروع به عکاسي کردم. PC در اين تست Mac را قورت داد! نتيجه‌اي که گرفتم تا اينجا اصلا خوب نبود. PC در زماني برابر 3.2 ثانيه از لحظه فشردن شاتر، عکس‌ها را وارد پوشه کرد، در حالي که اين زمان براي مک برابر 7.2 ثانيه بود. اما اين فقط نيمي از ماجرا بود. نيم ديگر ماجرا مربوط به زماني است که عکس ها وارد پوشه موردنظر روي کامپيوتر شده و قرار است وارد برنامه Lightroom شوند. اينکه چقدر طول مي‌کشد تا LR اين عکس‌ها را نمايش دهد؟
    سپس آزمايش را با باز کردن برنامه LR 1.4.1 و تنظيم برنامه براي وارد کردن خودکار عکس‌ها ادامه دادم. سپس دوباره آزمايش را از لحظه فشردن دکمه شاتر تا نمايش عکس ها در لايت‌روم آغاز کردم. باور نمي‌کنيد اين زمان براي PC چقدر سريعتر از مک بود: 7 دهم ثانيه! به نظر مي‌رسد کارآيي لايت‌روم براي وارد کردن خودکار عکس‌ها و نمايش آنها روي مک بسيار بيشتر از چيزيست که روي PC وجود دارد.

حرف آخر
    اگر کلا مي‌خواهيد با دوربين‌تان عکس بگيريد و آنها را به پوشه‌اي روي کامپيوترتان منتقل کنيد، به نظر مي‌رسد ويندوز اين کار را سريعتر انجام مي‌دهد. اما اگر مي‌خواهيد عکس بگيريد و انها را وارد LR کنيد، تفاوت سرعت آنقدر‌ها زيادتر نيست که بخواهيد از Mac OS خداحافظي کنيد! کاربران کانن، ممکن است زمانبندي ديگري بدست آورند. از انجائيکه برنامه کانن براي وارد کردن عکس از دوربين به کامپيوتر ممکن است براي سيستم‌ عامل‌هاي مختلف پيکربندي متفاوتي داشته باشد، ممکن است زمانبندي ورود عکس بيشتر يا کمتر از چيزي بشود که در اين تست مشاهده کرديد. من اين تست را روي سيستم کاري خودم که شامل Nikon D300 و CCP2 به LR بود انجام دادم.

لينک‌هاي مرتبط:
    کد:
    http://terrywhite.com/techblog/?p=668
    nmroshan، rezakh، Persian و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه Jesmi آواتار ها
    تشکر کرده
    1713

پیش فرض پاسخ: مکينتاش سريعتر است يا کامپيوتر خانگي؟

در درست و غلط بودن و همیچنین درجه اهمنیت اون و یا نتیجه گیری که این آقا کرده کاری ندارم

اما به نظر من مک در دراز مدت جهت پردازش عکس بسیار بسیار بهتر از ویندوز عمل میکند و باز هم در دراز مدت بیشتر به درد یک عکاس میخورد با توجه به مزایا و معایب بسیار کمی دارد.

چند وقتی هم هست دارم داشتن یک هکیناش رو بررسی میکنم با توجه به امکاناتی که نسبت به مک داره بسیار جذاب به نظر میرسه
    اینجا میتونید راهنمای ساخت یک هکینتاش رو بخونید

کد:
    http://www.updateblog.net/archive/2007/11/_hackintosh_macintosh.php
    و اینجا هم مقایسه ای بین هیکینتاش و MacBook Pro و Mac Pro

کد:
    http://www.updateblog.net/archive/2007/12/_mac_pro_macbook_pro.php
    nmroshan و infinity تشکر می‌کنند.
    حمید جسمی

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    31

با احترام به گفته هاي دوستان بايد عرض كنم كه من حدود سه ماهي ميشه كه Mac OS X Leopard 10.5 رو روي لپ تاپ سوني خودم مدل VAIO VGN-FE890N/H كنار ويندوز ويستا نصب كردم .
    براي كارهاي عمومي بايد عرض كنم كه مكينتاش سيستم عامل خوبي هست و انتظار دارم با توجه به برنامه هايي كه روش هست بتونه رقيب جدي اي براي ويندوز باشه. اما با توجه به اينكه شركت اپل از منابع غير رسمي اعلام كرده ( تاكيد مي كنم غير رسمي ) اين سيستم عامل هيچ وقت براي كامپيوترهاي غير از مكينتاش بهينه نخواهد شد و سعي بر آن است تا جلوي اجراي اين سيستم عامل بر روي سكوهاي ديگر به منظور كسب درآمد از فروش سخت افزارها جلوگيري شود . ( چون سخت افزارهاي مك اين قدر گرونه كه اگر واقعا يك روزي يك نسخه كاملا سازگار با PC ارائه شه - احتمالا سخت افزارهاي مكينتاشي ديگر فروش چندانينخواهند داشت )

اما تجربه اي كه اين چند وقته كسب كردم به من ميگه با توجه به تسلط و منابعي كه بر روي ويندوز دارم . هيچ وقت به مهاجرت به مك در آينده فكر هم نكنم چون مشكلات بسيار زيادي داره كه حتي فكر كردن بهش هم خنده داره

البته براي ما ايراني ها

اما براي اينكه يك سيستم عامل ديگري جز ويندوز رو تجربه كنيم هم بد نيست كه يكبار هم كه شده . اون رو نصب كنيم و از برنامه هاي خوبي مثل اپرچر و ... استفاده كنيم .
    در كل من ويندوز رو با هزاران برنامه و سخت افزار سازگار ترجيح ميدم تا يك مكينتاش با تعداد محدود برنامه و مشكلات فارسي براي ما ايراني ها و يك سخت افزار ناسازگار كه هر لحظه ممكنه يك بلايي سرش بياد

شايد اگر يك روزي نسخه ي كاملا سازگار با PC بياد نظرم عوض شه
    Rofougaran و امیر یاری تشکر می‌کنند.
    شیوایی سخن ، پاسداري از ميراث كهن

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

با تشکر از جناب یاری، بخاطر ارائه این مطلب و مطالب دیگری که در این مدت، زحمت تهیه آنها را بر عهده داشته‌اند، چند نکته در این زمینه قابل ذکر است:

1- این تست در واقع مقایسه دو سیستم از لحاظ Tethered Shooting (یا همان عکاسی در حالت اتصال دوربین به کامپیوتر است) و نه مقایسه کلی این دو سیستم.

2- در زمینه Tethered Shooting توجه دوستان را به دو مطلب زیر جلب می کنم:
    http://www.akkasee.com/articles/12269/
    http://www.akkasee.com/articles/12367/

3- در مقاله اصلی، علت تفاوت ناچیز Pc و Mac در پروسه کامل را به دو مساله ربط داده است: یا کارآیی لایت‌روم در مک بهتر از pc‌است یا در این مورد خاص، یعنی Tethered Shooting ، لایت روم کارآیی خوبی در Pc ندارد. به عبارت دیگر معلوم نیست که اختلاف بعلت تفاوت کارآیی لایت روم است یا سیستم.
    Persian، infinity، Jesmi و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه vargha آواتار ها
    تشکر کرده
    161

سرعت سریع انتقال داده ها از یک هارد بیرونی به یک سیستم یا هارد درونی به چندین عامل بستگی دارد. مهمترین عامل آن پورتUsb و هارد درونی کامپیوتر است.

وقتی می توان از این آزمایش نتیجه گرفت که از مساوی بودن سرعت و قدرت سخت افزارهای آنها هم اطلاع کامل داشت..

كاربر ويژه rezakh آواتار ها
    تشکر کرده
    2259

جناب لورکا از مطلبی که قرار دادید بسیار لذت بردم.
    و اینکه من یک مکینتاش قدیمی دارم اما مثل تانک و تراکتور کار میکند
    Jesmi و امیر یاری تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    52

دوستان عزيز
    همانطور که جناب آقاي روشن هم تذکر دادند در مقاله اصلي، جداي از تيتر و عکسي که براي مقاله به کار گرفته شده (و قطعا تنها براي رعايت قوانين جذابيت بخشيدن به مقاله در حيطه روزنامه‌نگاري و ژورناليسم است) تنها در مورد کارکرد لايتروم درباره اين روش خاص عکاسي بحث شده است و اين مقايسه به هيچ وجه به منظور توجيه سرعت و کارآيي بالاتر PC نسبت به Mac نيست.
    نکته بعدي اينکه سخت‌افزاهاي مورد استفاده دقيقا در مقاله تشريح شده و کاملا يکسان هستند. يعني هر دو تست روي يک کامپيوتر واحد با دو سيستم عامل متفاوت انجام شده است.
    ضمن اينکه اين مقاله تنها ترجمه من از مطلب فوق است و اصلا نموداري از علاقه‌مندي يا توجيه من نسبت به هيچيک از اين دو نيست.
    منظور از تاپيک‌هاي من تنها و تنها اطلاع رساني بدون جانبداري درباره دنياي عکاسي و گرافيک ديجيتالي مرتبط است. از دقت شما متشکرم.
    امير ياري
    rezakh، vargha، M.vatandoost و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

به نظرم کم کم باید به فکر یه تاپیک حسابی برای مقایسه بین مک و پی‌سی ها باشیم.... تعداد دوستانی که از مک استفاده می‌کنند بسیار زیاد شده... و تعداد دوستانی که به دنبال کوچ به سمت مک هستند.
    به هرحال لینک ها و مقالات این چنینی در این انتخاب می‌تونه موثر باشه.
    rezakh و M.vatandoost تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه vargha آواتار ها
    تشکر کرده
    161

با توجه به این موضوع که اپل از پروسسور اینتل استفاده می کنه میشه به یک نتیجه رسید که اگر در سیستم دیگر که از Xp استفاده می شود پردازشگر Amd بکار رفته باشد سرعت انتقال داده ها و حتی پروسس بر روی عکس ها سریع تر انجام می شود..
    اگر برای کارهای گرافیکی و سنگین از اینتل استفاده میشه بخاطر سریع بودن آن نیست، بلکه بخاطر موضوع سخت جونی اینتل و داغ نکردن پروسسور است. به قول معروف در اینجا اینتل مثل تراکتور عمل می کنه.
    علت تغییر پروسسورهای 32 بیتی به 64 بیتی و تغییر شکل ظاهری آنها به پردازشگرهای اینتل هم بحث قدرت و مقاومت در پردازش کارهای سنگین گرافیکی و خنک ماندن پردازشگر بود.

پ.ن : ما این تست را 3 سال پیش بین 2 کامپیوتر Amd و اینتل انجام دادیم. برای یک مشتری یک Pc با پروسسور Amd باید می بستیم و برای یک مشتری دیگر اینتل.
    هارد، مموری ، گرافیک کارت و... مثل هم بودند...
    در اینستال کردن ویندوز هم Amd سریع تر عمل کرد...

كاربر ويژه infinity آواتار ها
    تشکر کرده
    4379

ورقا جان
    موضوع به این سادگی‌ها نیست. تست سه سال پیش را فراموش کنید، حتی اگر امروز AMD قوی‌تر باشد باز هم استناد به آزمون سه سال پیش در دنیای امروز سخت‌افزار درست نیست.

بررسی های خیلی فنی - نمی‌دانم- شاید از حوصله‌ی فروم خارج باشد. اما در هر حال چنانچه قصد بر این باشد بهتر است تا موضوع OS (سیستم عامل) از Hardware (سخت‌افزار) تفکیک شود.
    ضمنا مستقل از نظر شخصی و جهت گیری به سمت...

Win‌ یا Mac
    Apple‌ یا X86
    Intel یا AMD

بین سرعت و پایداری، سرعت و بازده فرق بگذاریم.

عامیانه‌ترین پاسخ این است که اگر حرفه‌ای های عکاسی و گرافیک دنیا متمایل به Apple و Mac OSx هستند، تصادفی نیست. لابد حکمتی دارد!
    M.vatandoost و Saeed.gh.sh تشکر می‌کنند.
    هادی هژیرآذر

صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین