نمایش نتایج : از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
Like Tree16تشکر
  • 9 Post By Delbaz
  • 1 Post By Minoosepehr
  • 5 Post By Delbaz
  • 1 Post By Amir Tavakoli

موضوع: محدویت های ویرایشی برای شركت در مسابقه

كاربر جديد rozha آواتار ها
    تشکر کرده
    0

پیش فرض محدویت های ویرایشی برای شركت در مسابقه

سلام.
    سوال من در مورد ادیت عکسهاست.
    برای شرکت تو مسابقات عکاسی میگن نباید عکس ادیت شده باشه. تفاوتی که من بین EXIF های دو فایل ادیت شده و نشده دیدم 1- اسم نرم افزاریه که با اون ادیت شده
    2- تغییر تاریخ دیجیتال با تاریخ گرفتن عکس
    ( تا اینجا اگه مورد دیگه ای هم هست و من پیدا نکردم بهم بگید.لطفا)

خوب یعنی عکسی که ادیت نشده باشه این دو تفاوت رو نداره. اما واسه ارسال میگن با فرمت TIFF, CMYK. تا اونجا که من میدونم هیچ دوربینی CMYK نمیگیره. پس باید برم تو فتوشاپ و ...
    حالا بازم اون دو تا(1 و 2) اضافه میشن.یعنی عکس پر؟
    با وجود اینکه به راحتی میشه EXIF رو تغییر داد و به شکل اول درآورد( عین روز تولدش)

علاوه بر این نوع ویرایش هم مورد سواله. اینکه تغییر نور و کنتراست و رنگ یا حذف لنز فلیر یا چرخوندن کادر یا کراپ کردن یا افزایش سایز( برای چاپ) هم جز ویرایش های ممنوع به حساب میاد یا حذف لکه های رنگی مزاحم، یا نقاشی یا ...
    لطفا دوستانی که سابقه شرکت تو مسابقات رو دارن یا در جریانش هستن منو راهنمایی کنن.+بقیه که مطلع هستند.
    فکر میکنم با زیاد شدن عکاس(از نوع آماتورش مثل من) ومسابقه دونستن این محدودیت کمک کنه.
    ممنون

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

پیش فرض پاسخ: محدویت های ویرایشی برای شركت در مسابقه

اینکه گفته میشه ادیت پذیرفته نیست مخصوص آندسته از ویرایش هایی است به طور آشکارا عکس تغییر کرده باشه
    یعنی شما تغییراتی در رنگ و روشنایی و .. ایجاد میکنید که شاید از لحاظ بصری زیبا باشه اما نقش نرم افزار در تهیه اونها مشهوده

مثل عکس زیر:

کد:
    http://www.photos-of-the-year.com/contest/08/potm/showphoto.php?photo=1252
    دیدن چنین ابری در زندگی معمولی از محالاته
    ==========================

اما فقط این نیست
    شما ممکنه لک روی صورت رو بردارید بدون اینکه کسی متوجه این امر بشه
    میتونید آشغالی که در سبزه زار موجوده رو بردارید بدون اینکه مجرب ترین ویرایش گر ها هم متوجه این امر بشن
    پس اینها ویرایش هایی هستند که براحتی قابل انجام ( و به نظر من ضروری ) هستند.

=============================

ویرایش هایی دیگری مانند تنظیم رنگ و نور و کنتراست و روشنایی عکس هم هست که در عکس های دوربین دیجیتال ضروری است و هر گروه داوری باید حداقل اینقدر تجربه داشته باشه که این نوع ویرایش ها رو قابل قبول بدونه

ویرایش های دیگری وجود دارند مثل عوض کردن یک صحنه
    مثلا روی میزی که خالی است یک گلدان بذارید . یا جسمی رو در صحنه جابجا کنید یا اینکه مثلا از ترکیب چند عکس استفاده کنید

انجام این ویرایش ها بستگی به مهارت داره . ممکنه به قدری حرفه ای کار کنید که باز کسی متوجه این موضوع نشه . و ممکنه با همان نگاه اول متوجه مونتاژ بودن این عکس ها شد

اینکه گفته شده مثلا در فلان اندازه خاص و با فلان دی پی آی باید عکس رو تحویل بدید قطعا کار با نرم افزار ضروری است و نباید از اینکه نام نرمافزار در اگزیف ثبت بشه نگران باشد
    اینکه گفته شده عکس با فرمت تیف و رنگ CMYK باید تحویل داده بشه اینن معنی رو میرسونه که عکس ها برای چاپ آماده میشن. حالا یا عکس چاپ شده رو باید تحویل داد یا عکس بعدا قراره چاپ بشه ( البته امیدوارم قضاوت عکس های شما روی دیوار گچی و سیمانی نباشه ) . پس باز هم کار با نرم افزار ضروری است و نباید از ثبت نرمافزار در اگزیف روگردان باشید ( البته اینها وقتی درسته که گروه برگزار کننده خودشان به این امر واقف باشند )

قضاوت از روی اگزیف عکس خیلی ساده لوحانه است . بسیارند برنامه های ویرایشی که اگزیف رو ثبت نمیکنند و خیلی ها از این برنامه ها برای تغییر سایز عکس یا فرمت عکس استفاده میکنند. و بسیارند برنامه هایی که اگزیف رو بازنویسی میکنند

===========================

معمولا کسانی که بر مسند قضاوت مینشینند افراد مجربی هستند اما عیب کار اینجا است که این افراد مجرب که از قدیم عکاسی میکردند با فرآیند عکاسی دیجیتال و ظاهر سازی اون ( در برنامه های ویرایش دیجیتال ) نا آشنا هستند.
    نحوه برگزار کردن مسابقه کاملا گویای این واقعیت هاست

============================

خلاصه اینکه ویرایش عکس ها گاهی مثل دم خروس واضح و عیانه و گاهی مثل یک مورچه سیاه در دل شب بدون علامته
    پس شما نباید ویرایشی رو انجام بدید که خیلی واضح باشه
    ولی تا وقتی که ویرایش عکستون خیلی اغراق آمیز نیست مجاز به انجام اون هستید . حتی اگر قید شده باشه که ویرایش مجاز نیست

======================

در برخی از مسابقات هم که اعلام میشه ویرایش روی عکس ها مجازه ( که البته محدوده مجاز بودن رو هم مشخص میکنند ) که تکلیف مشخصه

======================

و صحبت آخر اینکه اگر جایی دیدید که مسابقات عکاسی برگزار کرد اما سرسختانه قید کرد که هیچ نوع ویرایشی روی عکس های دوربین دیجیتال پذیرفته نیست و فقط و فقط عکس برآمده از دوربین دیجیتال رو خواستار شد کمی در مورد سلامت عقل برگزار کندگان اون تحقیق کنید و بعد در مسابقه شرکت نکنید

و در آخر هم اینها همه نظر من بود . ممکنه کسان دیگه ای نظر دیگه و مخالف من داشته باشند
    Persian، Minoosepehr، Amir Tavakoli و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال Minoosepehr آواتار ها
    تشکر کرده
    1796

و صحبت آخر اینکه اگر جایی دیدید که مسابقات عکاسی برگزار کرد اما سرسختانه قید کرد که هیچ نوع ویرایشی روی عکس های دوربین دیجیتال پذیرفته نیست و فقط و فقط عکس برآمده از دوربین دیجیتال رو خواستار شد کمی در مورد سلامت عقل برگزار کندگان اون تحقیق کنید و بعد در مسابقه شرکت نکنید
    آقای دلباز با این حساب باید به عقل خیلی از برپا کنندگان مسابقات شک کرد!
    و با این وضع هیچ کدام از اعضای سایت که ویرایش تصویر را جزو جدایی ناپذیر عکاسی (و بخصوص دیجیتال ) میدانند و بسیار بر روی ویرایش هر چند جزئی بر روی عکسها تاکید دارند، نباید در مسابقات شرکت کنند.

البته حرفهای بنده رو بعنوان همدردی و همفکری حساب کنید تا ایراد به حرف شما.

مثلا شرایط چند مسابقه عکاسی که در خود سایت عکاسی هم تبلیغ شده اند :

فراخوان مسابقه عکاسی تابستان

فقط عکس‌هایی داوری خواهند شد که هیچ گونه دخل و تصرف رایانه‌ای بر روی آن‌ها انجام نشده باشد.
    کد:
    http://www.akkasee.com/news/12762/
    فراخوان نخستين جشنواره عکس دانشگاه آزاد

5. فقط عكس‌هایی به بخش رقابتی راه پیدا می‌كنند كه هیچ‌گونه دخل و تصرف و تغییرات رایانه‌ای بر روی آن‌ها انجام نشده باشد.
    کد:
    http://www.akkasee.com/news/12738/
    Delbaz تشکر می‌کند.
    آریو مینوسپهر

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

بازم میگم اینهایی که میگم فقط نظر شخصی منه

به نظر من باید تغییر در عکس رو تعریف کرد . باید برگزار کنندگان ریز این موضوع رو بیان کنند تا هم خودشون و هم شرکت کنندگان دچار سردرگمی نشوند
    همه جا این طور نیست . در خیلی از مسابقات قید میشه که ویرایش های اولیه و تنظیم رنگ پذیرفته است
    در خیلی جاها دیدم که نوشته شده ویرایش روی عکس ها تا زمانی که اصالت عکس هنوز برقراره اشکالی ندارد
    و خیلی جاها هم ویرایش رو تا حد تغییر عکس مجاز میشمرند

و منظور از اصالت همان خود داری از ویرایش هایی است که ما به نام تغییر و ترکیب عکس میشناسیم( همانی که من خیلی دوست دارم )

اگر اینطور باشه صحبت این دوستمان کاملا صحیح است.
    خیلی از جاها گفته میشه که نباید عکس رو با هیچ نرمافزاری ویرایش کرد اما در انتها از شرکت کننده میخوان تا عکس رو مثلا در اندازه 20 در 30 سانتی متر و با پی پی آی 300 ارائه بدن
    چطور میشه به عکس دست نبرد و اون رو در نرمافزار باز نکرد اما اندازه رو تنظیم کرد . اینجاست که باید به عقل برگزار کنندگان شک کرد.

وقتی هم که قرار شد عکس در نرمافزار تغییر اندازه داده بشه , حالا اگر شما مثلا کمی عکس رو روشن تر کنید چه کسی متوجه خواهد شد. چه کسی متوجه میشه که شما فلان لک صورت رو با ابزار درست و بدون کوچکترین ردی پاک کردید
    چه کسی متوجه میشه شما اصلا فلان ابر رو از عکسی دیگه کپی کردید و با مهارت در این عکس جای دادید
    چه کسی متوجه خواهد شد که شما عکس رو کراپ کردید

این ها رو اگر بدرستی انجام بدید حتی حرفه ای های ویرایش عکس هم متوجه نمیشند چه برسه به کسانی که از علم روز هم اگر نگیم خیلی حداقل کمی فاصله دارند

============================

بنابراین اگر به سلامت عقل اونها ظنین باشیم راه بیهوده ای نپیموده ایم که هیچ , بر جاده سلامت قدم برداشتیم.

دیجیتال و برنامه های ویرایش های دیجیتالی ارمغان بزرگی برای ویرایش در اختیار ما گذاشت . با ویرایش واقعا میتوان محدوده بیشتری از نرخ کنتراست را در عکس بوجود آورد یا حداقل نمایش آنرا بهبود بخشید. آیا این درسته که چنین امکانی رو بیهوده بپنداریم و بگیم باید به همانی که ثبت شده قانع باشیم . وقتی امکان بهتر به نظر رساندن عکس تنها با کمی تنظیم رنگ و روشنایی وجود داره چرا نباید این کار رو بکنیم

خیلی از دوربین های حرفه ای علاوه بر تفکیک بهتر نور به خاطر لنز های مرغوب و سنسور مرغوب و توانایی بهتر و تنظیمات بیشتر دارای عکس های بهتری هستند. در دوربین های رده پائین تر این امکانات وجود نداره
    خب مسلمه که خروجی این دو دوربین با هم قابل قیاس نیست
    حالا اگر هنگام برگزاری یک مسابقه اعلام کنیم فقط عکس خام پذیرفته است آیا این به معنی این نیست که عمدا داریم به دارندگان دوربین های بهتر لطف زیادی میکنیم

البته من هم قبول دارم همه چیز کیفیت نیست اما آنچنان بی تاثیر هم نیست. در مورد تنظیمات خاص موجود در دوربین های حرفه ای هم که دیگر حرفی نیست
    اگر از ویرایش های ترکیبی واقعا صرف نظر کنیم , کادر بندی , موقعیت سنجی , عکس العمل و ... و خیلی از مسائل دیگه ربطی به ویرایش شدن یا نشدن عکس ها نداره
    عکسی از آقای کسرائیان وجود داشت که هنگامی که قاطر در حال سقوط از دره بود فورا عکس رو برداشته بود . این عکس واقعا جالبه چه با ویرایش و چه بدون ویرایش

به هر حال باید برگزار کنندگان مسابقات تا به این حد از فهم و درک عکاسی دیجیتال رسیده باشند تا بتوانند یک رقابت سالم برگزار کنند و فکر میکنم امروزه در کنار داوران عکاسی حداقل یک داور آشنا به فنون ویرایش هم باید حضور داشته باشه

مسابقاتی که تعداد داوران بیشتر هستند ویا خود شرکت کنندگان به عکس ها رای میدهند رو در هر سطحی که برگزار بشه به مسابقه ای با فقط یکی دو داور ترجیح میدم.

من همیشه یک حرفی دارم و اون هم اینکه اگر روزی در خود دوربین برنامه ای مثل فتوشاپ تعبیه بشه ( که بعید هم نیست ) آیا باز هم شاهد این جبهه گیری ها بر علیه ویرایش عکس ها خواهیم بود
    هر چند میترسم مسابقات بعدی با این عنوان مطرح بشه که : (( فقط ویرایش با فتوشاپ موجود در دوربین پذیرفته است نه فتوشاپ موجود در کامپیوتر ))

خلاصه من از اون مسابقه یه درسی گرفتم و اونم اینکه نباید زیاد سخت گرفت .
    مخلص آریو خان هم هستیم
    Minoosepehr، farsad، Amir Tavakoli و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Amir Tavakoli آواتار ها
    تشکر کرده
    7229

نقل قول نوشته اصلی توسط delbaz نمایش پست ها
    .
    .
    .
    خلاصه اینکه ویرایش عکس ها گاهی مثل دم خروس واضح و عیانه و گاهی مثل یک مورچه سیاه در دل شب بدون علامته
    پس شما نباید ویرایشی رو انجام بدید که خیلی واضح باشه
    ولی تا وقتی که ویرایش عکستون خیلی اغراق آمیز نیست مجاز به انجام اون هستید . حتی اگر قید شده باشه که ویرایش مجاز نیست
    .
    .
    .
    بنظرم یاسرجان توی این پاراگراف به بهترین وجه منظور رو رسوندن.
    گاهی وقتها ویرایش ها بقدری ناشیانه و اغراق آمیزه که از یه فرسخی داد میزنه که من توسط فتوشاپ تولید شدم!
    ولی ویرایشهایی مثل کراپ کردن و اصلاح وایت بالانس و تنظیم کنتراست تصویر و میزان غلظت رنگها کارهای طبیعی در عکاسی دیجیتال هست.
    حالا اگه داوری پیدا میشه که به این چیزها گیر میده ، دیگه مشکل از خودشه.
    بنظرم جمله "ویرایش مجاز نیست" برای کسانی باشه که بخوان 7-8 تا عکس از اینور و اونور جور کنن و باهاش عکس جدیدی خلق کنن و اونو بخورد داوران بدن
    Delbaz تشکر می‌کند.