صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 2 3 4 5 6
نمایش نتایج : از شماره 51 تا 60 , از مجموع 60
Like Tree124تشکر

موضوع: چگونه فيلتر ها را تميز كنيم ؟

كاربر ويژه msh2200 آواتار ها
    تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط adeliry نمایش پست ها
    پاک کردن فیلترهای دارای Coating به این روش شاید باعث صدمه زدن به اون پوشش بشه. حتی چند وقت پیش نیکون برای تمیز کردن لنزهای دارای Coating، "ها کردن" رو برای کمک به تمیزکاری دارای ایراد دونسته بود که بعدا ظاهرا این مطلب رو پس گرفت.
    تقریبا تمام سازندگان اپتیک (البته منظورم عدسی ها هست نه لنز) بدون استثنا این روش رو داخل پیشنهادات تمیز کردن قرار دادن!
    مثلا عینک های آفتابی آدیداس که از شیشه مخصوص لباس های فضانوردان استفاده کرده و یا تعداد زیادی از دوربین های دو چشمی خاص
    دلیلش هم این موارد هست
    1- ایجاد سطح لیز برای جلوگیری از بوجود آمدن اصطکاک و در نهایت خش افتادن روی اپتیک و coating
    2- ساختار ساده و چربی پاک کن که تا حد زیادی باعث حذف چربی می شود

در ضمن نمی شه گفت شرکت نیکون اشتباه کرده چون دلیلش کاملا مشخصه!
    همین "ها کردن" بدلیل اینکه بخشی از رطوبت داخل دهان را هم بر روی لنز هدایت می کنه ممکنه دارای درصدی خاصیت قلیا یا اسیدی باشه و نه تنها باعث تمیزی نشه بله لک نیز روی اپتیک بندازه و یا به مرور زمان ( مثلا بعد از 2 سال) باعث ایجاد مشکل برای کوتینگ بشه!
    یکی دیگر از دلایل اینکه گفته شده از "ها کردن" استفاده نشه هم بر می گرده به اینکه ممکنه قطرات ریز آب دهان و ... روی لنز افتاده و ایجاد لک کنه!
    باتوجه به تعطیلی فروم در تلگرام پاسخگوی دوستان هستم:Telegram:@msh2200
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط msh2200 نمایش پست ها
    تقریبا تمام سازندگان اپتیک (البته منظورم عدسی ها هست نه لنز) بدون استثنا این روش رو داخل پیشنهادات تمیز کردن قرار دادن!

اگه ممکن است لطفاً منبع را ذکر کنید.

تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    اگه ممکن است لطفاً منبع را ذکر کنید.
    سلام
    والا یک سرج با گوگل زیاد لینک خواهد داشت ولی این لینک را بخوانید!

edmundoptics

An important point to stress is that you should NEVER clean plastic optics or optics in plastic housings with Acetone because it will damage the plastic. Therefore, if you have a plastic optic, then you should use Compressed Air, Reagent-Grade Alcohol, or De-ionized Water. If you are unsure about the type of optic that you have or the reactivity of your optical substrate or coating, then using De-Ionized Water and a little bit of dish soap is the safest way to make sure the optic is not damaged by harsh chemicals.

این هم لینک سرچ در گوگل

این هم یک لینک مربوط به تمیز کردن شیشه عینک ها

این هم یک نمونه در سایت DPReview

خوب البته در مورد چند مورد عینک های ضد آفتاب تخصصی ارتفاع هم نمونه کاتالوگ موجود است که در صورت نیاز باید اسکن کنم و براتون ارسال کنم!
    در ضمن در تمام این متون تاکید بر استفاده از آب و صابون با شرایط خاص هست و آن هم این است که صابون با خاصیت خنثی باشد و آب هم به قول معروف مقطر (من آب تصفیه شده با دستگاه خانگی را امتحان کردم)!
    loner تشکر می‌کند.
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

سلام

edmundoptics

An important point to stress is that you should NEVER clean plastic optics or optics in plastic housings with Acetone because it will damage the plastic. Therefore, if you have a plastic optic, then you should use Compressed Air, Reagent-Grade Alcohol, or De-ionized Water. If you are unsure about the type of optic that you have or the reactivity of your optical substrate or coating, then using De-Ionized Water and a little bit of dish soap is the safest way to make sure the optic is not damaged by harsh chemicals.

این هم لینک سرچ در گوگل

خوب البته در مورد چند مورد عینک های ضد آفتاب تخصصی ارتفاع هم نمونه کاتالوگ موجود است که در صورت نیاز باید اسکن کنم و براتون ارسال کنم!
    در ضمن در تمام این متون تاکید بر استفاده از آب و صابون با شرایط خاص هست و آن هم این است که صابون با خاصیت خنثی باشد و آب هم به قول معروف مقطر (من آب تصفیه شده با دستگاه خانگی را امتحان کردم)!
    ممنونم. من در لینک هائی که لطف کردید، سازندگان لنز و تجهیزات عکاسی را ندیدم. من در آلمان در نمایندگی کانن با مسئول بخش لنزها در خصوص پاک کردن لنزها صحبت کردم و او تاکید داشت در هیچ شرایطی از دستمال کاغذی (نه خشک و نه تر) برای پاک کردن لنز استفاده نشود. همچنین تاکید کرد هیج ماده شیمیائی و شوینده ای هم استفاده نشود. کلاً پاک کردن خشک (با دستمال های بسیار نرم مخصوص پاک کردن لنز یا لنز پن) را توصیه می کرد.
    ارادت
    Niaz، adeliry، msh2200 و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Majix آواتار ها
    تشکر کرده
    3755

اگر عدسی روکش نداشته باشه با دستمال کاغذی خط ميوفته (مثل عدسی عقبی)
    اما جلو لنز به اين راحتی خط نمياوفته
    من لنز 24-70 ال رو باز کردم و خودم کل عدسی ها رو تميز کردم سری اول اشتباه کردم با دستمال کاغذی تميز کردم (دستمال های مخصوصم همه چرب بود و کاغذ های عدسی هم به خوبی تميز نميکرد)
    خط های خيلی ريز روی عدسی ها افتاد اما بعد که با پنبه تميز کردم هيچ مشکلی پيش نيومد فقط اول پنبه رو کاملاً گرد کنيد که کمتر پرز بده
    واسه لنز جلو تو مواقع اضطراری دستمال کاغذی مشکلی پيش نميآره چون لايه محافظ داره اما نبايد زياد اين کار رو انجام بديد
    msh2200، suzanfire و Dariush Chegini تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    ممنونم. من در لینک هائی که لطف کردید، سازندگان لنز و تجهیزات عکاسی را ندیدم. من در آلمان در نمایندگی کانن با مسئول بخش لنزها در خصوص پاک کردن لنزها صحبت کردم و او تاکید داشت در هیچ شرایطی از دستمال کاغذی (نه خشک و نه تر) برای پاک کردن لنز استفاده نشود. همچنین تاکید کرد هیج ماده شیمیائی و شوینده ای هم استفاده نشود. کلاً پاک کردن خشک (با دستمال های بسیار نرم مخصوص پاک کردن لنز یا لنز پن) را توصیه می کرد.
    ارادت
    خوب این مسئله رو من شخصا امتحان کرده بودم.
    در مورد استفاده از شوینده باز هم تاکید می کنم نوع شوینده اگر از صابون خنثی ( نه اسیدی باشه و نه قلیا) استفاده به دقیقا مثل یک آب مقطر عمل می کنه.
    در مورد دستمال هم حق با شماست! در حال حاضر بهترین گزینه استفاده از دستمال های میکروفایبر است که به وفور هم داخل بازار یافت می شود! البته برای تمیز کردن سطوح میکروسکوپ از کاغذ لنز پاک کن استفاده می شود و دلیلیش هم برای جلوگیری از پرز گرفتن اپتیک می باشد!!
    اگر یک پرز بسیار کوچک به اپتیک بچسبد، اثر آن با بزرگنمایی بالای میکروسکوپ قابل مشاهده می باشد.
    در ادامه هم یک فایل از شرکت زایز هست که امیدوارم مورد علاقه دوستان زایس دوست واقع بشه
    البته ربطی به استفاده از آب صابون نداره!
    ولی خوبیش به این هست که مواد سازنده شوینده زایس رو تا حدودی نوشته!

Cleaning Product

این هم یک فیلم برای تمیز کردن فیلتر با محلول زایس
    ویرایش توسط msh2200 : Saturday 24 August 2013 در ساعت 08:04
    suzanfire و Dariush Chegini تشکر می‌کنند.
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

كاربر همراه adeliry آواتار ها
    تشکر کرده
    912

سلام

edmundoptics

این هم لینک سرچ در گوگل

صرفا جهت اطلاع باید عرض کنم آب Deionized با آب تصفیه شده با دستگاه خانگی متفاوت هست و اکثرا این دستگاهها یونهای کلسیم و منیزیم رو با یونهای سدیم جایگزین میکنند، چون نمکهای سدیم حلالیت بسیار بالاتری نسبت به نمکهای کلسیم و مینزیم دارند. ولی اگه قرار باشه آب تبخیر بشه هر دو نمک بصورت املاح روی سطح میمونند. اگه دسترسی به آب مقطر نداشتید برای مقادیر کم میتونید کتری رو بار بذارید و جلوی بخار خروجی از دهانه کتری یه ظرف شیشه ای سرد بگیرید تا بخار در اثر میعان تبدیل به مایع بشه و این آب فاقد هر گونه املاح خواهد بود.
    افشين دليري

Nikon D800, Nikkor 70-200 vrii, Nikkor 105mm, Nikkor 50mm 1.8G,Nikon SB 80DX, Mini S&S studio flash lighting MSFK-150-3

كاربر جديد loner آواتار ها
    تشکر کرده
    171

سلام

edmundoptics

این هم لینک سرچ در گوگل

صابون به خاطر چرب بودنش برای لنز و فیلتر خوب نیست. dish soap همون مایع ظرفشویی خودمونه.

تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط loner نمایش پست ها
    صابون به خاطر چرب بودنش برای لنز و فیلتر خوب نیست. dish soap همون مایع ظرفشویی خودمونه.
    البته تاکید اکثر این منابع بر این هست که صابون خاصیت خنثی داشته باشه! (نه قلیایی و نه اسیدی)
    فکر کنم مایع ظرف شویی بخاطر اینکه قدرت پاک کنندگی بهتری داشته باشه خاصیت قلیایی بیشتر داشته باشه!
    suzanfire و loner تشکر می‌کنند.
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

vahidshah
    Guest

درباره دستمال های میکرو فایبر مخصوص پاک کردن شیشه.مظمعنید صدمه ای نمیزنه به لنز یا قیلتر ؟چون بقول تولید کننده ها روشون با موادر ریز نانو پوشش داده شده و موقع لمسشون من حس میکنم بسیار زبر هستن یعنی زبری های بسیار ریزی دارن /آیا واقعا وجود دارن؟آیا باعث خط انداختنای بسیار ریز رو شیشه نمیشن؟

جای معتبری این دسمال ها رو توصیه کرده؟
    suzanfire تشکر می‌کند.

صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 2 3 4 5 6