صفحه 2 از 127 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 12 52 102 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 1263
Like Tree1339تشکر

موضوع: فتوشاپ - پرسش و پاسخ - سطح مبتدی

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

پیش فرض پاسخ: فتوشاپ - پرسش و پاسخ - سطح مبتدی

البته این آموزش ها بسیار ارزنده هستند

من میدونم که نوشتن آموزش ها وقت زیادی میبره . تهیه کردن عکس و آپلود اون هم وقت زیادی خواهد برد
    اما حالا که قراره این همه وقت گذاشته بشه چرا این وقت رو صرف آموزش مقدماتی کنیم

وب سایت های ایرانی رو ببینید
    پر شده از آموزش ها مختلف
    مثل آموزش تری دی مکس
    آموزش پریمیر
    حتی مایا و فتوشاپ و ...

اما همه این آموزش ها ناقص اند . چرا؟
    چون شروع کردند به آموزش منوها و دستوراتی که با یک بار اجرا هم میشه کاربرد اونها رو فهمید
    چون تنها به اموزش قسمت هایی پرداختند که در یک کتاب ساده هم پیدا میشه ( آن هم نه به طور کامل . بلکه نیمه کاره رها شده )
    و چون هر برنامه دستورات پنهانی هم داره , لذا توضیح مختصر از هر منو یا دستور هرگز نمیتونه مفید باشه

من میگم اگر قراره وقتی گذاشته بشه بهتره این آموزش ها در سطح بالاتر دنبال بشه
    مثلا آموزش افکت آتش روی متن یا ایجاد انفجار یا افکت های ایجاد بافت و ...
    روش های دقیق رنگ آمیزی و ...
    و جالب اینکه این خودآموزهای سطح بالا , حتی موجب میشه توانایی به کار گیری ابزار پایه هم قوی تر بشه

و دسته بندی بهتری هم خواهد داشت
    مثلا دسته آموزش روتوش پرتره جدا باشه
    قسمت آموزش تصحیح رنگ جدا باشه
    قسمت آموزش ساخت افکت های متن جدا باشه
    و ...

این خودآموزها رو میشه جوری نوشت که از سطح مبتدی تا پیشرفته قابل استفاده باشه اما خوبی اش اینه که در چرخه تکرار مکررات نمیافتیم
    ضمن اینکه گاهی در خودآموزها به نکات و ترفندهایی میرسیم که با آموزش پایه هرگز به اونها نخواهیم رسید

من بارها گفتم برای شروع آموزش هر برنامه , بهتره ابتدا یک راهنمای کامل اما قدم به قدم گرفت و پس از مطالعه کامل اون و آشنایی با دستورات و ابزارهای پایه , به دنبال ترفند ها و ویژگی های خاص اون باشیم

==========

از طرفی فکر میکنم این پست های آموزشی باید در تاپیکی به نام آموزش فتوشاپ قرار بگیره
    بنابراین میشه همه این پست ها رو در تاپیکی به نام آموزش پایه فتوشاپ انتقال داد
    پرسش و پاسخ بیشتر محلی است برای بیان مشکلات و دریافت پاسخ سریع
    و نمیدونم چرا دوستان پیشنهاد دادند که آموزش های فتوشاپ رو در اینجا بنویسید
    Simaei، raffi، rezafh و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

Content-Aware Scale (این سری ابزار برای ریسایز کردن یک لایه از عکس یا یک ناحیه انتخاب شده از عکس هست) در این ابزار ریسایز با تلاش برای پر کردن ناحیه ریسایز شده میشود با کلید میانبر

- Auto-Align Layers برای مرتب کردن لایه های انتخاب شده روی یک عکس بصورت اتوماتیک به کار میره

- Auto-Blend Layers برای خم کردن لایه های انتخاب شده روی یک عکس بصورت اتوماتیک به کار میره

- Assign Profile برای تعیین پروفایل رنگی به کار میره

آقا رضا، ضمن تشکر، مواردی را که در بالا نقل قول کرده ام، نادرست هستند.
    rezafh، toti و محمد رنجبر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه chimeh آواتار ها
    تشکر کرده
    207

آقا رضا خیلی ممنون دقیقا منظورم همین بود!!
    در ضمن در مورد صحبتی که delbaz جان کردند فقط اینو یاد آور می شوم که من تنها جایی که پیدا کردم سوالم رو بپرسم همینجا بود فقط هم بخاطر تیترش چون سوالم مبتدی است! فکر می کنم مثل من کسایی باشند که بتونن سوالاشون رو در این سطح اینجا بپرسند و بمرور اینجا همونجوریکه از اسمش انتظار حالت پرسش و پاسخ خواهد گرفت و تکنیکها رو می شه در قسمت تکنیک ها و ترفندها ازشون بهره برد.
    partow، rezafh، toti و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه rezafh آواتار ها
    تشکر کرده
    3513

Smile پاسخ: فتوشاپ - پرسش و پاسخ - سطح مبتدی

سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    آقا رضا، ضمن تشکر، مواردی را که در بالا نقل قول کرده ام، نادرست هستند.
    ضمن تشکر از دکتر روشن عزیزبابت گوشزد این موارد ( کاش صحیح شون رو هم میفرمودید ) ، من اونها رو با اجازه شما حذف میکنم از پستم تا مطلب اشتباهی رو نگفته باشم

این غلط نوشتن 3 علت میتونه داشته باشه :
    1 - من هنوز اون طور که باید ، نوشتن بلد نیستم (نوشتن تجربه و ... میخواد که من متاسفانه همونطور که از نوشته هام معلومه ، کم دارم شایدم ندارم )
    2 - بعضی وقتها هم دلیل این غلط نوشتن ، میتونه بر اثر این باشه که من نمیتونم اونطور که باید منظورم رو برسونم
    3 - درکی که خود من از اون چیزی که میخوام یاد بدم ، غلطه

حال با این اوصاف و این اشتباهات من نمیدونم چیکار باید کرد

نقل قول نوشته اصلی توسط delbaz نمایش پست ها
    البته این آموزش ها بسیار ارزنده هستند

من میدونم که نوشتن آموزش ها وقت زیادی میبره . تهیه کردن عکس و آپلود اون هم وقت زیادی خواهد برد
    اما حالا که قراره این همه وقت گذاشته بشه چرا این وقت رو صرف آموزش مقدماتی کنیم

وب سایت های ایرانی رو ببینید
    پر شده از آموزش ها مختلف
    مثل آموزش تری دی مکس
    آموزش پریمیر
    حتی مایا و فتوشاپ و ...

اما همه این آموزش ها ناقص اند . چرا؟
    چون شروع کردند به آموزش منوها و دستوراتی که با یک بار اجرا هم میشه کاربرد اونها رو فهمید
    چون تنها به اموزش قسمت هایی پرداختند که در یک کتاب ساده هم پیدا میشه ( آن هم نه به طور کامل . بلکه نیمه کاره رها شده )
    و چون هر برنامه دستورات پنهانی هم داره , لذا توضیح مختصر از هر منو یا دستور هرگز نمیتونه مفید باشه

من میگم اگر قراره وقتی گذاشته بشه بهتره این آموزش ها در سطح بالاتر دنبال بشه
    مثلا آموزش افکت آتش روی متن یا ایجاد انفجار یا افکت های ایجاد بافت و ...
    روش های دقیق رنگ آمیزی و ...
    و جالب اینکه این خودآموزهای سطح بالا , حتی موجب میشه توانایی به کار گیری ابزار پایه هم قوی تر بشه

و دسته بندی بهتری هم خواهد داشت
    مثلا دسته آموزش روتوش پرتره جدا باشه
    قسمت آموزش تصحیح رنگ جدا باشه
    قسمت آموزش ساخت افکت های متن جدا باشه
    و ...

این خودآموزها رو میشه جوری نوشت که از سطح مبتدی تا پیشرفته قابل استفاده باشه اما خوبی اش اینه که در چرخه تکرار مکررات نمیافتیم
    ضمن اینکه گاهی در خودآموزها به نکات و ترفندهایی میرسیم که با آموزش پایه هرگز به اونها نخواهیم رسید

من بارها گفتم برای شروع آموزش هر برنامه , بهتره ابتدا یک راهنمای کامل اما قدم به قدم گرفت و پس از مطالعه کامل اون و آشنایی با دستورات و ابزارهای پایه , به دنبال ترفند ها و ویژگی های خاص اون باشیم

==========

از طرفی فکر میکنم این پست های آموزشی باید در تاپیکی به نام آموزش فتوشاپ قرار بگیره
    بنابراین میشه همه این پست ها رو در تاپیکی به نام آموزش پایه فتوشاپ انتقال داد
    پرسش و پاسخ بیشتر محلی است برای بیان مشکلات و دریافت پاسخ سریع
    و نمیدونم چرا دوستان پیشنهاد دادند که آموزش های فتوشاپ رو در اینجا بنویسید
    ضمن تشکر و تایید حرفهای جناب دلباز عزیز ،
    من هم دقیقا همین کار رو میخواستم انجام بدم که به پیشنهاد چند عزیز (3-4 نفر از دوستان فروم که با هم ارتباط داریم) گفتند که شاید بهتر باشه همین منوها رو ابتدا یه توضیحی داشته باشم و بعد شروع به ارسال اون خود آموزها کنم . حالا من واقعا موندم چیکار کنم
    البته من به علم خودم واقفم و میدونم که چیزایی که بلدم و میتونم یاد بدم ، سطح بالایی از فتوشاپ رو شامل نمیشه ولی خوب هدف از نوشتن این مطالب ، کمک به اون دسته از عزیزانی هست که میخوان از ابتدا شروع کنند .

در مورد مطالب قسمت دوم هم دقیقا من همین کار رو کردم ، و شاهدش هم تاپیک آموزشهای فتوشاپیو پست اولم (ساخت قلم (براش brush) در فتوشاپ) در اون تاپیک بود که بنا به صلاح دید جناب غفاری عزیز قفل شد
    (قرار بود پستها از اون تاپیک منتقل بشه که هنوز نشده)

http://www.akkasee.com/forum/showthread.php?t=8793

پی نوشت :
    حالا من از شما بزرگان و دوستان عزیز خواهش دارم که من رو راهنمایی کنید
    اصلا این چنین کارهایی (آموزشها) لازمه ؟
    اگر لازم نیست که بفرمایید وگرنه بفرمایید چطوری تا من به همون شکل ادامه بدم
    برای اینکه از بحث و عنوان این تاپیک دور نشیم و اگر صلاح دونستید حتما منو با پیام خصوصی راهنمایی کنید .

خیلی ممنون
    nmroshan، Delbaz، Mashhadi Vahid و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Nikon D5000 | 18-200mm VR II | 50mm F1.8G | SB-900

كاربر همراه partow آواتار ها
    تشکر کرده
    3722

آقا رضای عزیز سوای تمام صحبت هایی که شد . شما حتما ادامه بده ذره ای هم شک به دلت راه نده ...

مطمئن باش کسایی هستن (مثل خودم) که از این آموزش ها استفاده می کنن.

نفس کارت خیلی مهمه یعنی شروع این کار ... کاری که خیلی ها میتونستن اما انجام ندادن.

ممکنه که بعضی اشتباهات سهوی و کوچیک توش باشه... یا برای بعضی از دوستای حرفه ایمون پیش پاافتاده باشه، اما خواهش می کنم ادامه بده .

ببخشید که آف گذاشتم . ولی باید این حرف ها رو می گفتم.
    rezafh، amirnoori و محمد رنجبر تشکر می‌کنند.
    مهدی پرتو
    Canon 50D / 18-55 / 55-250

تشکر کرده
    11580

آقا رضا ضمن عذر بابت تاخیر در پاسخ،

content -Aware Scale نوعی تغییر سایز عکس است که در آن فتوشاپ سعی می‌کند کاهش اندازه عکس را در مناطق خاصی از عکس اعمال کند که کمتر اهمیت دارند. حاصل، عکسی خواهد بود که کوچکتر شده است اما عناصر مهم آن، کمتر تحت تاثیر این فرآیند قرار گرفته اند.

Auto-Align سعی می کند لایه ها را بر اساس تشابهاتی که در محتوا یا در لبه‌ها دارند بر هم منطبق کند. حین این فرآیند از چرخش و تغییر سایز هم استفاده می‌کند. مثلا فرض کنید که روی دست دو عکس از یک منظره گرفته اید که می خواهید برخی عناصر یکی را با دیگری ترکیب کنید. اگر قبل از این کار از دستور فوق استفاده کنید دو لایه، علیرغم تفاوت پرسپکتیو یا چرخش محور دوربین، بخوبی بر هم منطبق خواهند شد.

Auto-Blend هم برای ترکیب دو لایه است. این ترکیب گاهی برای ساخت پانوراما است و گاه برای استفاده از بهترین detail از عکسهای مختلفی که در شرایط مختلف از یک سوژه گرفته شده است

Assign Profile برای نسبت دادن یک فضای رنگی به یک عکس بکار می‌رود. کاربرد اصلی آن، اختصاص دادن پروفایل به عکسهایی است که فاقد پروفایل رنگ هستند.
    Arash، Persian، reza_Bahman و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن

كاربر همراه rezafh آواتار ها
    تشکر کرده
    3513

Smile پاسخ: فتوشاپ - پرسش و پاسخ - سطح مبتدی

سلام

منوي Image
    کار گزینه های این منو را با عکس زیر به عنوان مثال شرح میدم

- Mode‌ برای انتخاب فضاي رنگي عكس به كار ميره
    - Adjustments تنظيمات كلي عكسها در اين منو قرار داره كه به ترتيب در مورد اونها توضيحاتي ميدم :

• Brightness/Contrast براي تنظيم ميزان نور و كنتراست (تقابل) رنگ

• Levels براي تنظيم مقدارو فضاي رنگهاي عكس به كار ميره. به عنوان مثالبا نزديك كردن انتها و ابتداي كليد هاي لغزنده ي اين ابزار ، عكس نمونه به شكل زيررنگهاش تغيير پيدا ميكنه با كليد ميانبر Ctrl + L

کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/9ivtikshya9p87idjwpn.jpg
    • Curves اگر اشتباه نكنم، همون ابزار Levels‌ هست كه تنظيم اون بصورت منحني هست و كار با اون راحتتر و سريعتر انجام ميشه و البته هر کدام جای خودشونو دارن با كليد ميانبر Ctrl + M

• Exposure برای تنظیم میزان نوردهی (مثلا جبران نوردهی عکسهای Under expose و over expose) و تصحیح گامای عکس (افزایش یا کاهش مقدار گاما که تاثیرش رو تی یک آسمان ابری میتونیم بهتر ببینیم (مثل عکسی که در آموزش عکسهای HDR گذاشته بودم و با این ابزار ویرایش کرده بودم))

کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/yzv5vewslpgeomfhal8k.jpg
    • Vibrance ابزاری برای تنظیم میزان اشباع رنگ به همراه تنظیم طراوت رنگها ( تقریبا همچین چیزی میشه یعنی برای پر رنگ و لعاب کردن(یا برعکس) رنگها در عکس)

• Hue/Saturation براي تنظيم رنگ نمايه (تون رنگي) و اشباع رنگ با كليد ميانبر Ctrl + U

• Color Balance براي تنظيم بالانس (تراز) رنگها عكس با كليد ميانبر Ctrl + B

• Black & white براي سياه و سفيد كردن عكس با تنظيمات خاص برا هر رنگ با كليد ميانبر Alt + Shift + Ctrl + B
    کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/lr50rawv3vdoz6utqw2t.jpg
    • Photo Filter برای اضافه کردن یک فیلتر رنگی دلخواه با میزان کدری به عکس
    کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/hrxjyz1ifftgtt6kjzvh.jpg
    • Channel Mixer‌ براي مخلوط رنگ (ميكس رنگ) با رنگهاي كلي عكس
    کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/xyzvxc5r6quwurqin6ag.jpg
    • Invert برای برگرداندن (بر عکس کردن) رنگها با کلید میانبر Ctrl + I

• Thershold برای تبدیل عکس به 2 رنگ ( البته شاید اصطلاح دو رنگ صحیح نباشه و به نوعی میشه 0 و 1 بهتره )
    کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/wce5g16cehbsbe6efcyh.jpg
    • Gradient Map برای تعیین یک فضای رنگی دست ساز برای عکس هست که میتونه 2 یا چند رنگ رو شامل بشه (برای تعیین رنگ و دیدن تنظیمات رنگ این ابزار ، روی قسمتی که معمولا رنگهای بکگراند تا فورگراند رو به صورت 1 تا 0 داره کلیک کنید تا مثل عکس زیر پنجره تنظیمات ظاهر شود)

• Selective Color براي تغيير رنگي كه انتخاب شده (از منوي بالا) به صورت دلخواه
    کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/o3m0o9odt6f8mc9ydw13.jpg
    • Shadows/Highlights برای تنظیم سایه ها و روشناییها در عکس
    کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/l3rh01wq0ph9n7sl0rei.jpg
    • Variations به وسیله ی این ابزار میتونیم عکس رو در چند حالت پیشفرض مثل تیره یا روشنتر ، یا با تونهای آبی ، سبز ، قرمز و ...
    کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/2wgsfakxgkardaskmj0g.jpg
    • Desaturate اين ابزار ، اشباع رنگ را تا آخرين مقدار ممكن كاهش ميدهد (عكس سياه و سفيد ميشود) با كليد ميانبر Shift + Ctrl + U

• Match Color براي تنظيم ميزان تشعشع ، شدت و حجم رنگها به كار ميره
    کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/lr50rawv3vdoz6utqw2t.jpg
    • Replace Color براي جايگزين كردن رنگي كه انتخاب ميكنيم با يك رنگ تغيير يافته از لحاظ اشباع ، رنگ نمايه و نور(اينها رو خودمون تنظيم ميكنيم) مثل این مثال که در اون رنگ سبز برگهای گل به رنگی تقریبا مثل قهوا هی تبدیل شده
    کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/71pfxnfx1ap5m129ddpz.jpg
    • Equalize در واقع برای تنظیم اتوماتیک روشناییها و سایه ها و رنگها به کار میره
    کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/2zzdla7hfyq8vdhxii3p.jpg
    - Auto Tone (قبلا Auto levelبود) برای تنظيم Levels به صورت اتوماتيك با كليد ميانبر shift +Ctrl + L
    - Auto Color برای تنظيم Color به صورت اتوماتيك Shift + Ctrl + B
    - Auto Contrast برای تنظيم Contrast به صورت اتوماتيك Alt+ shift +Ctrl + L
    - Image Size برای تغییر اندازه عکس با کلید میانبر Alt + Ctrl + I
    - Canvas size برای تنظیم بک گراند عکس ( به عنوان مثال پرده ای که عکس وی اون قرار داره و وقتی مثلا یک رنگ و یک اندازه (کمی بزرگتر از اندازه خود عکس) برای اون در نظر بگیریم ، تقریبا میشه حاشیه ی عکس)

- Trim برای برش نقاط خالی عکس
    کد:
    http://www.imagehosting.ir/files/665frrzlq27zclwl0rzz.jpg
    قبل و بعد از Trim
    http://www.imagehosting.ir/files/5s9gfumlidcnxd2wuwyq.jpg
    - Image Rotation برای چرخاندن عکس
    - Duplicate برای ایجاد یک نسخه ی کپی از عکسی که روش داریم کار میکنیم

پی نوشت :
    خیلی ممنون دکتر روشن عزیز بابت این آموزش خیلی گیرا و خوبتون
    این منوها و چند مورد دیگه که باقی مونده رو هم با اجازه عزیزان مینویسم و تموم میکنم و بعد میرم سر اصل مطلب :D
    و باز هم تاکید میکنم اگر اشتباهی در حرفهام هست حتما بفرمایید.
    (متاسفانه تایپ فارسی و لاتین کنار هم خیلی مشکل سازه ، دوستان به بزرگی خودشون ببخشند)
    Mashhadi Vahid، shabab، omid22 و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Nikon D5000 | 18-200mm VR II | 50mm F1.8G | SB-900

تشکر کرده
    11580

-در مورد Brightness/Contrast در نسخه های جدید فتوشاپ، توجه شما را به این مطلب جلب می کنم:

http://www.akkasee.com/articles/11958/

- تفاوت Vibrance با saturation جالب است: Vibrance بیشترین تاثیرش بر رنگهایی است که بیشترین نیاز را به اشباع رنگ دارند. این کنترل فقط در CS4 وجود دارد.

- در مورد curve‌ و Level و مقایسه کاربردی آنها، توجه دوستان را به این مطلب جلب می‌کنم:
    http://www.akkasee.com/articles/8527/

- و در مورد shadow/highlight :
    http://www.akkasee.com/articles/7255/

-پی‌نوشت: مطالب و محتوای آموزشی بسیاری در آرشیو سایت وجود دارد . و هدف از این لینکها فقط جهت یادآوری است.
    بسیاری از دوستان طی این سالها،از این مطالب استفاده کرده اند و الان در کارشان استفاده می‌کنند.
    هر چند گاهی فراموش می‌شود که منبع این اطلاعات کجا بوده است...
    Arash، shabab، Amir Tavakoli و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن

كاربر همراه a_pendar آواتار ها
    تشکر کرده
    201

با سلام خدمت دوستان
    در ابزارهايي كه داراي تنطيم opacity هستند مثل brush يا Eraser يا .. دو گزينه opacity و Flow چه فرقي دارند؟
    rebwar تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    11580

نقل قول نوشته اصلی توسط a_pendar نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان
    در ابزارهايي كه داراي تنطيم opacity هستند مثل brush يا Eraser يا .. دو گزينه opacity و Flow چه فرقي دارند؟
    در ویرایش عکس، یکی از کاربردهایی که این دو گزینه دارند، هنگام ویرایش دقیق ماسک لایه است.

برای این که تفاوت این دو را متوجه شوید، یک فایل جدید با زمینه سفید باز کنید. براش سیاه انتخاب کنید و اپاسیته آن را روی 30 درصد و flow را روی 100 قرار دهید. حال دکمه ماوس را پایین نگه‌دارید و یک منطقه کوچک را رنگ کنید. یعنی آنقدر براش را روی آن منطقه بکشید که دیگر رنگ آن افزایش نیابد. حال در کنار آن، همین کار را با Flow های 80، 40 ، 20 و 1 تکرار کنید. متوجه خواهید شد که در هر مورد، حداکثر رنگ ناحیه ثابت است، اما با کاهش Flow باید مدت بیشتری رنگ کنید تا به این حداکثر برسید. در واقع flow شدت پخش رنگ را کنترل می کند.

در مورد ویرایش ماسک ها، flow می‌تواند دقت ویرایش را کنترل کند. اگر نیاز به دقت بیشتری دارید، flow را کمتر کنید. همین کاربرد می‌تواند برای سایر موارد و ابزارها، تعمیم داده شود.
    reza_Bahman، M.vatandoost، Saeed.gh.sh و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن

صفحه 2 از 127 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 12 52 102 ... آخرینآخرین