صفحه 1 از 102 1 2 3 4 5 11 51 101 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 1013
Like Tree8749تشکر

موضوع: عکاسی از کودکان

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

پیش فرض عکاسی از کودکان

فکر می کنم جای این تاپیک در انجمن خالیست. هرچند که در تاپیک عکاسی پرتره پست هایی در زمینه عکاسی از کودکان وجود داره ولی اگر مدیران صلاح بدونند بحث عکاسی از کودکان به علت مسائل خاص اون به صورت جداگانه پیگیری شود وگرنه این تاپیک رو به عکاسی پرتره انتقال بدهند.

هفته پیش یکی از دوستان فرزندشون رو برای عکاسی پیش ما آورند. چون من تا بحال عکاسی پرتره انجام نداده ام به غیر از یک مورد که اونهم پدربزرگم بود. می خواستم که این کار رو قبول نکنم ولی بنا به دلایلی مجبور شدم. بر اساس تجربه و تجهیزاتی که داشتم شرایطی رو آماده کردم و عکس گرفتم.
    نور هایی که استفاده کردم:
    دو عدد پرژکتور تنگستن 1000 وات که جهت روشنایی بیشتر محیط به سقف تاباندیم.
    دو عدد پرژکتور هالید متال ۳۰۰ وات که روشنایی پس زمینه رو تامین می کرد.
    دو عدد نور مسطح دست ساز (هرکدام شامل ۱۷ لامپ کم مصرف OSRAM DULUX L 36W) که یکی با فاصله حدود ۵۰ سانتی متر از سمت چپ و دیگری با فاصله حدود ۷۰ سانتی متر از سمت راست کمی متمایل به جلوی سوژه قرار داشت.
    دوربین هم کانن 40d با لنز 100mm macro
    دیافراگم : f/7.1 (چون کمتر از این عملا عمق میدان خیلی کمی دارد)
    ایزو : 200 (همین رو هم مجبور بودم وگرنه اصلا وجود نویز رو تو عکس نمیتونم تحمل کنم)
    سرعت شاتر : 1/125 ثانیه ( چون سرعت بیشتر از این موجب تاریک شدن عکس‌ها میشد.)
    زمینه : یک پارچه سفید و یک میز با صفحه سفید در اندازه حدود دو متر در یک متر جهت نشستن کودک

من به کمک عکاسی پیاپی سریع دوربین 40d حدود ۲۰۰ عکس از این کودک گرفتم. حدود ۱۰۰ تا از آنها یا خیلی تار بود و یا حالات چهره مناسبت نبود. ولی بقیه نسبتا قابل تحمل بود. نکته ای که وجود داره اینه که در عکس‌هایی هم که خوب شده بود باز هم کم بودن سرعت شاتر احساس میشد و عکسهای کاملا شارپی نداشتم. فکر می کنم که سرعت شاتر مناسب برای عکس کودک از آنجایی که کودکان خیلی تکان می‌خورند 1/200 ثانیه باشد. که با میزان نوری که من در اختیار داشتم جور در نمی آمد. البته فکر می‌کنم که نور بیشتر از این باعث اذیت شدن چشم کودک بشود. و من منبع نوری ممتد و مسطح بیشتر از این سراغ ندارم. اگر دوستان راه حلی دارند خوشحال میشوم بدانم. نکته دیگری هم که وجود دارد کم شدن میزان شارپ بودن تصویر در سرعت های بالاست. و همانطور که دوستان می دانند بیشتر میزان دقت در سرعت های حدود 1/20 تا 1/40 ثانیه می‌باشد و هرچه سرعت بالاتر رود از میزان شارپ بودن تصویر کم می‌شود.
    پس از عکاسی و دیدن نتیجه عکسها به این موضوع فکر کردم که کدام یک از انواع نورپردازی برای عکاسی از کودکان بهتر است : عکاسی با نور ممتد و یا عکاسی با استفاده از فلاش
    از نظر من هر کدام از این گونه نورپردازی ها مزایا و معایبی دارند:

نور پردازی با نور ممتد:
    مزایا:
    استفاده از مد عکاسی پیاپی دوربین و از دست ندادن لحظه های زیبا
    بسته نشدن چشم کودک بدلیل نزدن فلاش
    اذیت نشدن کودک بعلت فلاش نزدن
    معایب:
    عدم تامین نور کافی جهت عکاسی با سرعت بالا به دلیل اذیت شدن کودک هنگام قرار گرفتن در محیط خیلی پرنور و در صورتیکه از اذیت شدن کودک صرف نظر کنیم من منبع نور مسطحی بیشتر از این سراغ ندارم

نورپردازی با فلاش:
    معایب:
    عدم امکان استفاده از مد عکاسی پیاپی دوربین و از دست دادن برخی لحظه های زیبا
    بسته شدن چشم کودک
    اذیت شدن کودک بعلت فلاش زدن پیاپی
    مزایا:
    تامین نور کافی برای بهره گیری از حداکثر سرعت شاتر ، ایزوهای پایین ، و دیافراگم‌های بسته تر جهت ثبت عکس‌های شارپ و با فوکوس بهتر

حالا این سئوال مطرحه که بهترین فرمول برای عکاسی از کودکان چیست؟

این هم سه تا عکس از این کودک البته پس از ویراش و افزودن زمینه مناسب در فوتوشاپ:

توجه : زیبایی عکس ها از کودک است نه مهارت عکاس

خوشحال میشم ایرادهای عکس ها رو تذکر بدین.
    nmroshan، ME، Hwt و 38 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

كاربر همراه xman_a آواتار ها
    تشکر کرده
    1417

پیش فرض پاسخ: عکاسی از کودکان

جناب آقای فرشاد خان باید بگم کار شما واقعا زیباس و من هم به نوبع خود از مدیران و دوستان خواهش می کنم بیان به این بخش توجه بیشتری بکنیم
    اما یک راهنمایی من بنا به توصیه یکی از دوستان در روم برای عکاسی از کودکان بجای آوردن اونها به عکاسی از یکی از هم کارای خانم خواهش می کنم به منزل کودک بره ساعتی با کودک بازی کنی بعد در همون محیط از کودک عکس بگیرم
    این کار باعث می شه مخصوصا در دختر بچه های بین 2 تا 5 سال که معنی ژست رو میدونن هرچی که بلدن انجام بدن اما در عکاسی این کار رو نمی کنن
    و طبع بازی گوش بچه ها به وسایل شما آسیب نزنه
    البته این نظر شخصی و جواب داده دوستان دیگه هم اگه تجربه ای دارن بگن
    Simaei و farsad تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    7124

سلام
    دوست عزیز
    با عرض پوزش من فرساد هستم نقطه ها اضافی است.
    من هم با این موضوع موافقم که اگر عکس در محیط زندگی کودک و به طور غیر رسمی گرفته شود کودک خیلی بهتر با دوربین کنار می‌آید. ولی در صورتیکه نور محیط کم باشد بدون تجهیزات نورپردازی آیا واقعا می‌توان عکسهای زیبا و شارپی تهیه کرد؟ البته قبول دارم که تجهیزات خیلی خوب نتایجی خوبی می دهند مثلا اگر یک eos1 ds marIII و یا یک 5d markII داشته باشیم مثلما می‌توانیم در ایزوهای بالاتر عکس بگیریم ولی خب این تجهیزات گرون هستند و هر کسی قادر به تهیه آنها نیست. من هنوز در مورد شیوه نورپردازی برای عکاسی از کودکان به نتیجه درستی نرسیده ام. امیدوارم که دوستان تجربیات خودشون رو در اختیار ما بگذارند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me

تشکر کرده
    1417

سلام فرساد جان
    درمحیط بسته مثل منزل انقدر هم نور زیاد لازم نیست 2 یا 3 تا فلاش اسلیو بزاری جواب میده من برای منزل از یار دیرینم s9600 استفاده می کنم تاحالا هم مشکل رنگ نور کم و نویز هم نداشتم
    دوستان دیگه نظری ندارن یا اگه تجربه ای دارن بگن ما هم استفاده کنیم
    farsad تشکر می‌کند.

كاربر همراه Farshad Afshari آواتار ها
    تشکر کرده
    1080

سلام دوستان خیلی تاپیک جالبیه:biggrin:(در ضمن اینجا چون عکس بچه هارو میزاریم حتما یک ما شا ا... بگید که یک بار بچه مردم چشم نخوره )
    من یک سوال داشتم که عکس کودکان زیر 6 ماه رو که توانایی نشستن ندارند به چه روش می گیرید ؟
    چون حتما باید دراز کشیده باشن
    پس نور پردازی چه طوری باشه و از چه زوایایی عکس بگیریم البته من 2 مورد از تلاشمو برای گرفتن این نوع عکسها میزارم لطف کنید منو راهنمایی کنید (البته من تازه تازه فهمیدم که باید از پارچه یک رنگ زیر بچه ها استفاده می کردم که بعدا راحت تر بتونم پس ضمینه عکسو عوض کنم)

Mojtaba-N و unforgiven تشکر می‌کنند.
    فرشاد افشاری

گالری من
    لنز بعدی انشا ا...Canon EF-S 10-22mm USM

تشکر کرده
    7124

سلام
    من تجربه ای تو گرفتن عکس از بچه های خیلی کوچک ندارم ولی تا جایی که تو اینترنت گشتم به این نتیجه رسیدم که اصلا نیازی نیست از کودک نشسته عکس بگیریم. البته استفاده از صندلی های مخصوص کودکان هم میتونه به این کار کمک کنه. ولی یکی از نکاتی که فهمیدم اینه که اگه نگاه کودک به دوربین باشه خیلی بهتره مخصوصا نگاه های خاصی که با خنده همراهه. بهترین کار اینه که اینترنت رو بگردید و عکسهای مختلف از کودکان رو نگاه کنید. تاجایی که دلتون بخواد عکس از بچه ها تو اینترنت هست. و سعی کنید بهترین حالت های قرارگرفتن کودک رو به خاطرتون بسپرین تا در موقع عکاسی بتونین بهترین حالت رو نسبت به سن و موقعیت کودک و امکاناتتون ایجاد کنید. برای جستجو در اینترنت جهت یافتن مقالات مربوط به نحوه قرارگیری کودک از کلمات baby poses photography استفاده کنید.
    یک نکته دیگه که من پیشنهاد میکنم اینه که سعی کنید عکسهای روشنی بگیرید. از نظر من یکی از مشکلاتی که عکسهای شما داره کم بودن نور محیط اونه. و در عکس دوم هم وایت بالانس تنظیم نشده . همه اینها را تا حدودی می‌تونید با فوتوشاپ درست کنید. و در کل عکس دومتون رو بیشتر میپسندم . اگر در عکس اول سر کودک کمی به طرف پایین بود و به دوربین نگاه می‌کرد بهتر میشد.
    این عکسها رو هم تو اینترنت پیدا کردم. فکر می‌کنم مثالهای خوبی برای عکاسی از کودکانی که توانایی نشستن رو ندارند باشه:

امیدوارم دوستان دیگر هم تجربیات و نظراتشون رو در مورد عکاسی از کودکان مطرح کنند.
    reza_Bahman، Mari-24، Farshad Afshari و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me

تشکر کرده
    1417

عکس دختر بچه تو عکاسی واسه همین اخم کرده اما پسر تو خونه خودش بعد دوربری کردم آوردم تو فن اماده
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده    
    Farshad Afshari و unforgiven تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    1080

نقل قول نوشته اصلی توسط farsad نمایش پست ها
    یک نکته دیگه که من پیشنهاد میکنم اینه که سعی کنید عکسهای روشنی بگیرید. از نظر من یکی از مشکلاتی که عکسهای شما داره کم بودن نور محیط اونه. و در عکس دوم هم وایت بالانس تنظیم نشده . همه اینها را تا حدودی می‌تونید با فوتوشاپ درست کنید. و در کل عکس دومتون رو بیشتر میپسندم . اگر در عکس اول سر کودک کمی به طرف پایین بود و به دوربین نگاه می‌کرد بهتر میشد.

امیدوارم دوستان دیگر هم تجربیات و نظراتشون رو در مورد عکاسی از کودکان مطرح کنند.
    ممنون از راهنمایی تون سعی می کنم رفعشون کنم
    یک مشکل دیگه اینه که بچه خیلی تکون می خوره واسه همین خیلی باید تلاش کنی یا باید به صورت پشت سر هم عکس بگیری که اینجوری نور فلاش چشم بچرو در میاره(حتی اگه مثل من نور فلاش رو غیر مستقیم بتابونی):confused:
    فرشاد افشاری

گالری من

تشکر کرده
    7124

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad_pickup نمایش پست ها
    (حتی اگه مثل من نور فلاش رو غیر مستقیم بتابونی):confused:
    میتونم بدونم از چه نوع فلاشی و چگونه استفاده کردید. من فکر می‌کردم که از یک لایت باکس استفاده کردین به خاطر تصویری که تو چشم کودک افتاده. البته هر چه که بوده با فاصله دور بوده و یا متحرک و جذاب :confused: چون در هر دو عکس کودک کاملا به اون خیره شده.
    فرساد غفاریان
    farsad.me

تشکر کرده
    1080

نقل قول نوشته اصلی توسط farsad نمایش پست ها
    میتونم بدونم از چه نوع فلاشی و چگونه استفاده کردید..
    فلاشم sigma 500 dg st
    در عکس اول بالای سر سوژه قرار گرفتم (سوژه به صورت خوابیده بود)و سر فلاش رو 180 درجه چرخوندم (نور فلاش رو به سقف تابوندم +فیلتر نرم کننده نور(از فیلتر خود فلاش استفاده کردم))
    در عکس دوم از دیوار+سقف به جای رفلکتور استفاده کردم:biggrin:
    farsad و picolo تشکر می‌کنند.
    فرشاد افشاری

گالری من

صفحه 1 از 102 1 2 3 4 5 11 51 101 ... آخرینآخرین