صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 19
Like Tree69تشکر

موضوع: آتلیه - پرتره - لنزهای پنتاکس

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

پیش فرض آتلیه - پرتره - لنزهای پنتاکس

لنز رویایی من برای پرتره با دوربین K20D Pentax یا کلا دوربین های پنتاکس یا سامسونگ لنز

Pentax SMC-DA* 50-135mm f/2.8 ED [IF] SDM

f ثابت و نسبتا پایین طول ثابت لنز کیفیت ساخت عالی و سیل بودن بدنه که خیال آدم رو برای استفاده تو پرتره های فضای باز راحت می کنه همینطور برای پرتره های داخلی که خارج از آتلیه و با نورهای ترکیبی یا با یک پرژکتور گرفته می شه خیلی وسوسه کننده است.

وزنش 685 گرم و در عدسی جلویی از سیستم Super Protect SP استفاده شده که در برابر آب و غبار و چربی مقاومه

دارای موتور داخلی فوکوس هستش با سیستم Supersonic Dynamic Motor (SDM) AF که معادل
    Canon's USM or Nikon's SWM است . فوکوسی تقریبا بی صدا و تا حدی سریعتر از سایر پسر عمه های کنونی و نیکونیش داره. ضمن اینکه سیستم فوکوس با بدنه دوربین رو هم ساپورت میکنه و روی بدنه Quick-Shift system برای تبدیل سریع اتوفوکوس به منوال فوکوس تعبیه شده تا قابلیت تصحیح و فاین تونینگ فوکوس باشه.

Optical construction: 18 elements in 14 groups inc. 3 ED elements
    9 تا پره دیافراگم داره مینیمم فوکوسش 1 متر و دهانه فیلتر 67 میلیمتره قیمت 750$ و تو ایران 950 هزار تومان

عکسش :

کد HTML:
       http://www.photozone.de/pentax/137-pentax-smc-da-50-135mm-f28-ed-if-sdm-review--test-report
    این یک معرفی اجمالی بود حالا تا اونجا که من سرم میشه رزولوشن خیلی خوبی داره یعنی MTF بالا و همینطور ویگنت قابل قبول در دیافراگم 2.8 و ناچیز از اف 4 تا 8 اما به نظر من اعوجاجش در حد انتظار نیست یعنی دیستورشن برای فوکال 50 90 و 135 تغییراتش قابل ملاحظه است لینک زیر رو ببینید:

کد HTML:
    http://www.photozone.de/pentax/137-pentax-smc-da-50-135mm-f28-ed-if-sdm-review--test-report?start=1
    دوستانی که وارد هستند لطفا بفرمایند که این میزان اعوجاج برای پرتره به چشم میاد یا نه؟ ( یعنی برداشت من از نمودار اعوجاج اشتباهه یا نه؟) میگم نکنه اصلا این لنز برای پرتره طراحی نشده؟ چون وقتی با نمودار اعوجاج لنز 200-50 مقایسه میکنم نه تنها تفاوت چندانی نداره بلکه به چشم من 200-50 بهتر هم هست.

کد HTML:
    http://www.photozone.de/pentax/138-pentax-smc-da-50-200mm-f4-56-ed-review--test-report?start=1
    حالا قیمت این لنز Pentax SMC-DA 50-200mm f/4-5.6 ED میدونید چنده؟ زیر 200$ حدود 190 دلار البته نمیدونم تو ا نمایندگی ایران هست یا نه اگه باشه احتمالا 300 هزار تومان بدن. به هر حال 600 هزارتومان اختلاف داره

علی رغم انتظاری که از اسم 200-50 داریم این لنز لنز کوچکی است و تنها کمی از 55-18 کیت بزرگتره البته در حالت بسته! و با زوم کردن و فوکوس کردن طولش تقریبا دو برابر میشه این لنز از کلاس حرفه ای نیست و موتور داخلی فوکوس هم نداره اجزای بدنه از پلاستیک ساخته شده اما ماونت فلزی هستش کیفیت ساختس خوب عرضیابی شده بر خلاف لنز های مشابه و هم قیمت سایر برند ها حلقه فوکوس دستی نرم و قابل استفاده ای داره و موقع فوکوس فیلتر ثابت میمونه . بنده لنز سیل نیست اما خلاصی تویوب ها بسیار ناچیز و تنگه . شیفت سریع به فوکوس دستی رو من تو عکسش نمی بینم اما ضاهرا اگر دوربین رو سینگل اتوفوکوس باشه میشه فوکوس دقیق تر رو بادست انجام داد و از شر اون نویز های اضافه خلاص شد. یه سوال هم که همینجا مطرح میشه اینه که اصلا جریان این نویز ها که در صورت عدم وجود موتور داخلی فوکوس به وجود میان چیه؟ آیا در حدی هست که آزار دهنده و مشهود باشه؟

Optical construction 11 elements in 10 groups inc. 1 ED element و 6 پره دیافراگم با فقط 260 گرم وزن

عکس هاش رو اینجا ببینید:

کد HTML:
    http://photozone.de/pentax/138-pentax-smc-da-50-200mm-f4-56-ed-review--test-report
    ویگنت در دیافراگم 8 قابل قبول و در 11 خوب و ناچیزه که تو آتلیه با نور کافی مناسب هستش رزولوشن هم که ظاهرا خوبه. به نظر من اگر تو آتلیه استفاده بشه جوابگو هست و اگه تو خاکو خل نبریش به ای ن زودی ها خراب نمیشه

دوستان برداشت های من درسته؟ البته به نظر من این قیمتش همه چیز رو توجیه میکنه اما سوال اینه آیا خرید این لنز مصادف با دور ریختن همون مبلغ اندک 200 دلاره؟( برای پرتره گرفتن تو آتلیه) یا اینکه خوبه و نیازی نیست آدم به لنز 250-18 560 هزار تومانی فکر کنه؟
    Simaei، Navid Sadat، mOhSeN.Gh و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

تشکر کرده
    16459

پیش فرض پاسخ: آتلیه - پرتره - لنزهای پنتاکس

الان قیمت این 200-50 رو از سیگل پرسیدم 285 هزار تومان.

میرزه؟ کسی نمی خواد کمک کنه؟ یعنی برم 285 تومن رو بریزم دور دیگه؟ :)

سوالم رو واضح تر می پرسم. به نظر شما این لنز زیر نور فلاش های آتلیه کارایی مناسب داره؟

به نظر خودم بد نیست اما دوستانی در باره لنز آگاهی بیشتری دارند لطفا راهنمایی کنند
    ویرایش توسط mreza1001 : Tuesday 7 April 2009 در ساعت 15:40 دلیل: افزودن عكس
    محمد رضا میلانی

كاربر آشنا Navid Sadat آواتار ها
    تشکر کرده
    670

با توجه به تجربیات افرادی که از 50-200 استفاده کرده اند به نسبت قیمتش لنز مناسبی به نظر می رسد اما با 50-135 اصلا قابل قیاس نیست(بالاخره این 700 تومن اضافه قیمت باید یه دلیلی داشته باشه) .

به این لینکها یه سری بزنی بد نیست

کد:
    http://www.pentaxforums.com/forums/pentax-slr-lens-discussion/56268-portrait-lens-questions.html
    http://www.pentaxforums.com/forums/pentax-slr-lens-discussion/54845-portrait-lens-2.html
    http://www.pentaxforums.com/forums/pentax-slr-lens-discussion/56620-da-50-200-good-choice.html
    و البته من گزینه 250-60 با f/4 رو هم اضافه می کنم . فکر می کنم ارزش صبر کردن رو داشته باشد .
    کد:
    http://translate.google.com/translate?hl=en&ie=UTF-8&sl=ja&tl=en&u=http://dc.watch.impress.co.jp/cda/lens/2009/04/06/10629.html
    yaghoobi، mreza1001، mOhSeN.Gh و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نوید سادات
    :::flickr:::

كاربر همراه journalist آواتار ها
    تشکر کرده
    298

با سلام حضور جناب ميلاني
    آقا من برعكس جناب سادات و با كسب اجازه از ايشون بايد بگم اصلا اين 60-250 ارزش صبر كردن نداره چون 1500 قيمت داره چه خبره!! براي لنز با دياف 4 ؟
    آقا من ميگم از خير لنزهاي سيگما و تامرون كه بگذريم شما تو اين رنج 3 انتخاب ميتوني داشته باشي.
    1- 50-200 با قيمت 280
    2- 55-300 با قيمت 450
    3- 50-135 با قيمت 900
    البته لنزهاي 75-300 كه فكر كنم لنز خوبي نيست و شارپنس ضعيفي داره و 80-200 ( 2.8 ) كه قيمتش 1300 هست . رو حذف كردم.
    حالا ببينيم هر كدوم چيكار ميكنه.
    50 - 200 ، 2 تا اشكال اساسي داره يكي دياف بسته و ديگري سرعت فوكوس كم و خوب اشكالات غير اساسي هم داره اينكه كيفيت اپتيكي اون كلا خيلي درخشان نيست و يك لنز معمولي تو اين رنج هست ( در مقايسه با برندهاي ديگه ميگم) و بدنه هم كاملا پلاستيكي معمولي . خوب پس در كل منتجه ميشه يك لنز ارزان و معمولي است . و مصرف اون ميتونه براي آتليه و عكاسي پرتره با شرايط نوري مناسب باشه يا براي عكاسي در نور روز خوب برد بلندي هم نداره كه براي عكاسي از جك و جونور استفاده بشه وي خوب يه كارايي ميشه كرد، ضمنا چون فوكوس سريعي نداره مشكلاتي كلا داريد.
    50-300 ، هم مثل لنز قبلي است البته كيفيت بدنه بهتر و كيفيت اپتيكي بهتر رو در ريويو ها اعلام كردن ، و شارپنس اون در 300 رو كه من خيلي تعريف شنيدم ، اگر علاقه مند به عكاسي پرندگان و برد بلند هستيد ( به علاوه پرتره در شرايط نوري تحت كنترل) اين انتخاب شماست اگر نه خيلي براتون مهم نيست ، همون 50-200 ارزونتره و بهتره.
    اما لنز 50-135 : من هميشه حسرت اين لنز رو ميخورم خيلي لنز كامليه اين لنز و خوراك پرتره در محيط indoor
    دياف باز - سرعت بالاي فوكو س- مقاوم در برابر رطوبت و گردو خاك ( سيلبندي اساسي از نوع پنتاكسي ) و كلي چيز ميز ديگه .
    اگر پرتره در محيطهايي كه شرايط نوري تحت كنترل نداريد انتخاب بسيار خوبي است سالنهاي ورزشي و يا سالن تئاتر و جشن تولد و عروسي تو محيط خونه و از اين دست. هيچ چيز جاي اين دياف باز رو پر نميكنه يعني شما با 50-135 در اين محيطها سربلند بيرون ميايد ولي با 50-200 بسته به نور محيط شايد بتوانيد و شايد نتوانيد ( اكثرا نا موفق ) :( .
    من جاي شما بودم پول جمع ميكردم . بخصوص شما كه لنز بلند هم دم دست داريد .
    راستي يه نگاه به لنزهاي فيكس هم بندازي بد نيست ( ولي خودمونيم ها يك لنزهايي تو اين لنزهاي پرايم پنتاكس پيدا ميشه كه تو قوطي هيچ عطاري پيدا نميشه مثلا 77 با دياف 1.8 )
    يه نكته كوچولو هم بگم : حالا شايد شما از سيگما خوشت نياد ولي شايد انتخابت آخرش سيگما بشه يعني همون 50-150 سيگما با قيمت 650 فكر كنم . چرا؟ چون هم دياف باز داره 2.8 و هم سرعت فوكوس داره يعني hsm ، اساسا تفاوت عمدهاي با لنز پنتاكس نداره ( روي اين همچين خوب فكر كن)
    ضمنا خيلي ارادتمنديم
    ویرایش توسط journalist : Tuesday 14 April 2009 در ساعت 07:45
    yaghoobi، mreza1001، Navid Sadat و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    سياوش
    It is not the gear, it is the guy behind the camera :)

تشکر کرده
    16459

با تشکر از نوبد و سیاوش عزیز

من یکمی نت رو شخم زدم و در باره 200-50 نظرات مختلف رو خوندم . در اینکه لنز حرفه ای نیست و ایراداتی هم داره که شکی نیست

از طرفی 135-50 پنتاکس رو هرکی دیده پسندیده و دیوانه کرده همرو اما فعلا برای من گرونه. جزو رویاهام محسوب میشه.محشره!

ضمن تشکر از نوید من هم با حذف 60-250 موافقم چون اگر میزان پس انداز به 950 برسه لنز 135-50 به صورت غریزی خریداری خواهد شد!

من میخوام بیشتر تو آتلیه ازش استفاده کنم. درسته من لنز بلند الان دارم اما سنگینه ! زیاد برا آتلیه خوب نیست فوکوس کردن باهاش تمرکز سرعت می خواد گاهی حالت سوژه از دست میره گاهی هم همه چیز عالیه اما فوکوس نیست و آدم حسرت میخوره ( اگه اون خط فوکوس دوربینهای قدیمی هنوز هم بود میشد یه کاریش کرد اما الان ملوم نیست کجا واقعا فوکوس میشه چشم ابرومژه . . . )

اما علی رغم سنگینیش تو دشت و دمن و گردش باهاش راحتم! بگذریم

الان می رم یه تحقیقی در باره سیگما انجام میدم .تعصبی ندارم
    اما من اگر پولم به 650 برسه حتما صبر می کردم تا 135-50 رو بگیرم. (یک ایده آل گرای افراطیه پنتاکس باز!!!)

300-55 هم که کم کم میره تو مایه های حیات وحش و اینا . نصف رنجش به درد آتلیه نمیخوره. اما لنز خوبیه

از طرف دیگه این 200-50 اگر تو فوکوس شل عمل کنه و اذیت کنه به نظر من مفت نمیرزه! یعنی بدرد من نمیخوره. چون فوکوس 55-18 رو دیدی که چه سریعه اونوقت آدم لنز رو عوض کنه خل میشه از دستش و تو پرتره هم کلافه میشه! ولی الان که فتو زون رو دوباره نگاه کردم دیدم زده :

The lens has no internal AF motor and relies on a slotted drive screw operated by the camera.
    As a result AF operation will generate a moderate degree of noise.
    The AF speed is reasonably fast although a little unsure at times and it's fairly accurate on the K10D.
    Thanks to a "Quick-Shift Focus System" manual focusing is instantly possible once the AF has achieved focus - this works very well and noiseless.

آقا یه سوالی برام مطرح شد این 55-18 کیت هم که موتور فوکوس نداره پس چرا سرعت فوکوسش سریعه؟ یا شایدم سریع نیستو و ما فقیر فقرا نمی فهمیم سریع چیه ؟ یعنی این 135-50 از اینم سریع تره؟ جللخالق! یا اینکه موتور داخلی دقت رو بیشتر میکنه؟ سرعت فوکوس رو که با فوکوس کنن مقایسه کردیم دید چطور بود؟ (میشه مدل دقیق اون لنز کنن رو اعلام کنید آقا سیاوش؟ موتور داره یا بی موتوره؟) ظاهرا دقت و صدا هم مطرحه

حالا یک مساله مهم اگر 200-50 تایید بشه (مثلا) الان که خودم رو بچلونم میتونم بخرمش (هرچند که باید از یه سری چیزا و کارای واجب دیگه بگذرم!) اما او یکی ها ولو اینکه 50 تومن بیشتر باشه نمی تونم الات بگیرم و باید صبر کنم.

به هر حال لنز ارزونیه

دیاف باز رو که دیگه نگو! واقعا لذت بخشه قبول دارم.(یک لنز پرایم 50 اف 1.7 دارم سری آ بدون فوکوس خودکار)

سعی میکنم امروز یه سر برم سیگل اگه بذاره لنز رو تست کنم.

پ ن : حالا یک سری مسائل هست که بعدا خدمتتون عرض می کنم سیاوش خان.

تهران اومدی در خدمتیم هااا

ویرایش :

الان زنگ زدم سیگل که برم ببینم گفت 200-50 رو تموم کرده گفت یکشنبه یا دو شنبه میاره. من تا اون موقع به تحقیق ادامه میدم!

پ ن 2 : آقا من موندم که این دوربینای پنتاکس رو کیا می خرن که ما نمی بینیم؟ آخه هفته پیش زنگ زدم گفت 3 تا 200-50 داریم خیالت راحت الان 3 تاشو فروخته لنز 135-50 رو هم که قبل از عید 4 5 تا داشت خودم دید تو مغازش الان تموم کرده! من موندم حیران!
    ویرایش توسط mreza1001 : Tuesday 14 April 2009 در ساعت 14:32 دلیل: افزودن اطلاعات
    yaghoobi، journalist، Navid Sadat و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر آشنا Navid Sadat آواتار ها
    تشکر کرده
    670

والا در مورد 50-200 باید بگم یک سری که چه عرض کنم فراوان ایراد داره و تقریبا به عنوان بدترین لنز پنتاکس شهرت دارد و از نظر من برای منظوری که شما لازم دارید اصلا مناسب نیست و هدر دادن هزینه است . شاید اگه همین بودجه رو روی یک فلاش AF-360 بزاری نتیجه بهتری بگیری.
    من پیشنهاد می کنم به خاطر کمبود بودجه به خرید لنز ضعیف رضایت ندهی . با خرید فلاش بیشتر موافقم تا لنز 50-200 یا حتی 55-300 .

در مورد 50-135 که هیچ حرفی نیست ولی به قول خودت یه جور رویاست (هرچند همین تجهیزات ناقابلی هم که الان داریم یه روز برامون رویا بود) .
    yaghoobi، mreza1001 و mOhSeN.Gh تشکر می‌کنند.
    نوید سادات
    :::flickr:::

تشکر کرده
    298

اين هم نظر سايت slrgear :
    The 50-200mm ƒ/4-5.6 focuses relatively slowly, but then this is a mechanically-driven lens that has to push a fair amount of glass around. On a K100D Super, a full focus racks through in 1.3 seconds and is fairly noisy; click here for a recording of the lens focusing. Point-to-point focusing was
    somewhat sluggish
    البته بريد تو سايتش ميبينيد كه يك صداي خيلي ضايعي ميده مثل اينكه يك سوسك گنده بغل گوشتون زيغ زيغ كنه.
    من هم مثل آقا نويد ميگم صبر كن ولي البته فكر نكنم فلاش مشكلي ازت حل كنه .

ضمنا اينم بگم كه سرعت فوكوس روي دوربينهاي مختلف فرق ميكنه ( البته اين مطلب در دوربينهاي نيكون بود تا جايي كه يادمه ) والا پنتاكسها رو نميدونم اون پيچگوشتي كه به لنز فرو ميره رو دارن يا نه ولي اگه موتور لنز داخل بدنه است مطمئن باش سرعت فوكوس روي k20 بيشتر از k10 هست.

من تجربه عكاسي با 55-250 كنون تو آتليه داشتم هيچ مشكلي نداشتم خيلي عكسهاي خوبي هم گرفتم باهاش و شما هم قطعا مشكلي نميخوري با اين لنز . شك نكن ... ولي تجربه عكاسي با اين لنز تو محيط ايندور هم داشتم و نميدوني چه فرصتهايي از دست رفت و ديگه هرگز پيش نمياد.

ضمنا اينم بگم آقا همون قضيه ما فقير فقراست وگرنه من شنيدم بعضي لنزهاي كنون و نيكون معادل سرعت فوكوس در چشم فوكوس ميكنند!!! و البته به همون بي صدايي!!!!
    در خدمت هسيتم آقاي ميلاني حتما تهران مزاحم ميشيم.
    ضمنا اين هم نظر سايت slrgear در مورد لنز 18-55 :
    Autofocus Operation
    Autofocus timing depends largely on the body the lens is mounted to, as the lens is mechanically driven with a screw. On a K100 Super, the lens is surprisingly quick to focus, at less than one second to rack through the entire range. Being mechanically driven, the lens does make some noise while the lens does a full-range focus. Point to point focusing on the K100 is very quick, and comparatively silent.
    پس پنتاكسها هم پيچگوشتي دارن.
    ویرایش توسط journalist : Tuesday 14 April 2009 در ساعت 15:16
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    سياوش

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

journalist و mreza1001 تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

تشکر کرده
    16459

دستت درد نکه اونم خونده بودم . و کمک کرد شاید باید این تاپیک رو ذیل اون ادامه میدادیم اما دیر دیدم . اگر مدیران لازم میدونن این دو تارو یکی کنن. هرچند که اون یکی مستقل تره اینجا بحث کلی تره!
    journalist تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

تشکر کرده
    298

جسارتا فكر نميكنم اين تاپيك به اون مربوط باشه كلا دو مقوله متفاوت هستند ، آقا وحيد هم فكر ميكنم ميخواستند بگويند در رده مقايسه ما اين لنز بسيار خوب توكينا هم هست . كه ميتونيد بهش فكر كنيد.
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    سياوش

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین