صفحه 2 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 33
Like Tree81تشکر

موضوع: RAW یا JPEG ؟ چرا ؟

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

پیش فرض پاسخ: raw يا jpeg ؟چرا؟

من شخصا هر دو فرمت رو توصیه میکنم
    اگر مورد خاصی نبود که میتونید با فایل Jpeg که سریعتر و کم حجم تر و کم دردسر تره کار کنید
    اگر نیاز به بازیابی یا اصلاح وایت بالانس یا چاپ با گستره رنگی بیشتری داشتید اونوقت میتونید از فایل RAW استفاده کنید
    در هنگام عکاسی باید به این موضوع توجه کنید که استفاده از فرمت راو در برخی شرایط اجباری است و ربطی به سلیقه کاربر نداره . مخصوصا در شرایط پر کنتراست و یا شرایط نوری عجیب.

=======
    این ضعف برنامه ویرایشی است که نمیتونه برخی فیلتر ها یا دستورات رو روی عکس های 16 و حتی 32 بیت انجام بده . در آینده این مورد حل میشه.

===========
    به هر حال اگرچه فایل راو دارای مزیت هایی است اما این مزیت ها وقتی قابل استفاده است که بتونید اونها رو کنترل کنید وگرنه فرق چندانی نخواهد داشت

در مورد اینکه چه برنامه هایی استفاده کنیم
    خب بدون هیچ شکی من فتوشاپ رو انتخاب میکنم.
    لایت روم برای من شاید آخرین برنامه انتخابی برای پردازش عکس هم نباشه
    منتها برای کسی که عکسش رو تنها در حد تنظیم رنگ و روشنایی به کار میگیره شاید لایت روم انتخاب بهتری باشه . برای منی که حتی یک عکس واحد رو به چندین حالت مخلف ویرایش میکنه لایت روم برنامه توجیه پذیری نیست
    همانگونه که در مورد دوربین ها , مقایسه یک کامپکت با اس ال آر نتیجه خوبی نخواهد داشت در اینجا هم مقایسه فتوشاپ با لایت روم اصلا چیز جالبی نخواهد بود. اصلا هدف این دو برنامه با هم فرق میکنه
    partow، FoadKhanlar و minaei تشکر می‌کنند.

كاربر همراه Aryan آواتار ها
    تشکر کرده
    84

سلام ياسر جان
    دقيقا با نظرتون موافقم .فکر ميکنم فتو شاپ برای کسانی که علاقه ماند هستند بيشتر وقت روی عکس هاشن بزارند بهتره و لايت روم يک اديت کلی تر به user ميده .در هر صورت من شخصاً محيط فتو شاپ رو بيشتر ميپسندم .
    Karl Lagerfeld: 'What i like about photographs is that they capture a moment that's gone forever

كاربر همراه towfigh آواتار ها
    تشکر کرده
    1085

نقل قول نوشته اصلی توسط Aryan نمایش پست ها
    دوستان سلام،
    بعد از مدتها وقت شد تا سری به سايت بزنم و به همه دوستان سلام ميگم .
    سؤالی که دارم اينه که شما کدوم فرمت رو برای عکاسی انتخاب ميکنيد ؟raw or jpeg ؟ و دليلتون رو بگيد .اميدوارم مرجع خوبی باشه اين تپيک.چون به نظر من انتخاب فرمت تصوير خيلی مهم هست .
    ممنون
    من پیشنهاد می کنم این سری مطالب با ارزش را مطالعه فرمائید.

http://www.akkasee.com/articles/7221/
    http://www.akkasee.com/articles/7223/
    http://www.akkasee.com/articles/7225/
    http://www.akkasee.com/articles/7229/
    Arash، Amir Mohebi، A_Maddah و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد علی توفیق

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

سلام
    من هم از وقتی 40d گرفتم عکسها رو raw میگیرم . و از وقتی که از raw استفاده می‌کنم احساس می‌کنم که وارد دنیای دیگه ای شدم. دیگه هیچ وقت این ریسک رو نمی‌کنم که عکس jpg بگیرم. البته سرعت بالای 40d رو در ذخیره عکسهای raw باید درنظر گرفت حتی تو عکاسی پیاپی هم کم نمیاره. عکسها رو هم همیشه تو فوتوشاپ ادیت می‌کنم چون امکانات بیشتری در اختیار میگذاره. فایل raw رو به عنوان یک Smart object تو فوتوشاپ لود می‌کنم تا بعد هم اگه نیاز به تغییراتی داشت بتونم دوباره تغییرش بدم.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

كاربر فعال artara74 آواتار ها
    تشکر کرده
    1113

من هميشه RAW + JPEG عكس مي گيرم. چون سر و كارم با كساييه كه تو عمرشون RAW رو نشنيدن. مثلا توي مسافرتي عيد كه بوديم از تولد 8 سالگي دختر عموم عكاسي مي كردم. بعدش كه خواستم عكسارو بدم به عمه ام راحت JPEG هاش رو كپي كردم. ولي اگه RAW مي دادم فقط بايد يك ساعت بهشون ياد مي دادم چطوري اينو تبديل به JPEG كنن. البته توي جدا كردن و پاك كردن عكس كمي مشكل ساز مي كنه. من اصولا وقتي مهموني يا خانوادگي عكس مي گيرم JPEG مي گيرم. اما وقتي مي زنم بيرون از خونه كه برم از در و ديوار و گل و ... عكس بگيرم مي زارم روي RAW + JPEG .

البته فرق اين ها هيچ وقت به راحتي ديده نميشه . حتما بايد كمي عميق بريد توش و زوم كنيد تا بفهميد.
    عليرضا تارا

كاربر همراه vahidmir2000 آواتار ها
    تشکر کرده
    424

raw + jpg اگر محدودیت حافظه ندارین بهترین انتخابه. هر عکسی که راضی کننده بود همون jpg رو نگه میداریم و هر کعکسی که احتیاج به کار داشت فایل raw رو ادیت میکنیم و خروجی میگیریم. در هر صورت من فکر میکنم بزرگترین سد در مقابل استفاده نکردن از فرمت خام محدودیت فضا باشه چه در مموری کارت چه روی هارد و البته لود شدن کند فایلهای حجیم خام روی سیستم بعضی از دوستان...
    Omid Araki تشکر می‌کند.
    Back for Good

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

نسخه پیچیدن برای فرمت RAW باید با ذکر سطح صورت گیرد: کاربر سطح مبتدی، کاربر جدی و کاربر پیشرفته. نسخه ای که برای کاربر مبتدی می تواند مناسب باشد، برای کاربر پیشرفته می‌تواند به طنز شبیه باشد.
    A_Maddah، odesa، Farhad71 و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر ويژه lamagra آواتار ها
    تشکر کرده
    12097

من هم مدتی هست که با ترس ولرز همه عکسهام رو راو میگیرم.دلیل هم این هست که شاید در حال حاضر در هیچ کدام از سه گروهی که دکتر روشن فرمودن قرار نگیرم اما میدونم همیشه اینجوری نمیمونه...در اینصورت اگر ثبت خوبی داشته باشم چند سال دیگه هم طول بکشه تا مهارت کافی رو کسب کنم همیشه خیالم از بابت داشتن فایل خام ثبت صورت گرفته راحته چون همون بعدها دستم برای هر گونه عملیاتی روی عکس بازتره و حسرتی در کار نخواهد بود.
    بنده اصولا از فتوشاپ ترس داشتم و با هر برنامه ای با عکسام ور میرفتم جز این...حتی نرو(این یکی خیلی جالبه چون عکسو نابود میکنه.فایل 10مگی بعد از پردازش با این برنامه میشه مثلا300 کیلو بایت!!!)
    این اواخر فتو شاپ نصب کردم و کاملا حسی و سلیقه ای با عکسهام کار میکنم تا یه وقتی یه استاد خوب پیدا کنم...
    Persian، king4 و NarimaN 7 تشکر می‌کنند.
    Canon Eos M+11-22+18-55+22mmf/2+90EX
    عقیل احمدی

كاربر بسیار فعال Walkman آواتار ها
    تشکر کرده
    6460

raw به نظره من بهتره(البته اگه خیلی با کمبود حافظه مشکل ندارید) چونکه با فرمت خام این قدر دست عکاس باز هست که تقریبا هرکاری بخواد میتونه با عکس انجام بده
    رضا اقبالی www.instagram.com/reza.eqbali

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط lamagra نمایش پست ها
    من هم مدتی هست که با ترس ولرز همه عکسهام رو راو میگیرم.دلیل هم این هست که شاید در حال حاضر در هیچ کدام از سه گروهی که دکتر روشن فرمودن قرار نگیرم اما میدونم همیشه اینجوری نمیمونه...در اینصورت اگر ثبت خوبی داشته باشم چند سال دیگه هم طول بکشه تا مهارت کافی رو کسب کنم همیشه خیالم از بابت داشتن فایل خام ثبت صورت گرفته راحته چون همون بعدها دستم برای هر گونه عملیاتی روی عکس بازتره و حسرتی در کار نخواهد بود.
    بنده اصولا از فتوشاپ ترس داشتم و با هر برنامه ای با عکسام ور میرفتم جز این...حتی نرو(این یکی خیلی جالبه چون عکسو نابود میکنه.فایل 10مگی بعد از پردازش با این برنامه میشه مثلا300 کیلو بایت!!!)
    این اواخر فتو شاپ نصب کردم و کاملا حسی و سلیقه ای با عکسهام کار میکنم تا یه وقتی یه استاد خوب پیدا کنم...
    سلام:

البته من با این قسمت از فرمایش شما خیلی موافق نیستم. برای عکاسی در فرمت خام "باید" تاکید میکنم باید اصول عکاسی رعایت شود در آنصورت ممکن است عکاسی که میداند چه میخواهد بتواند از قابلیت فایل خام در راستای اهدافش در محدوده ای که ابزار در اختیار او میگذارد نهایت بهره را ببرد. وگرنه با این دید که الان فایل خام را نگهداری کنیم تا زمانی که تسلط کافی پیدا کردیم و خیالمان از این بابت راحت باشد که برای آنروز دستمان باز است از دید من منطقی نیست. چون ممکن است بعد از مدتی که به اصول این کار و مواردی دیگر تسلط پیدا کردید این مورد همیشه پیش روی شما باشد که ای کاش زمان ثبت آن عکسها، اصول عکاسی را رعایت میکردیم.

در اصل من فکر میکنم اعجاز فایل خام به معنی آنست که با ابزاری درست در موقعیتی درست با نورسنجی درست و کادری بجا فایل خام این پتانسیل را دارد که بتوانیم در محدوده ای از قابلیت سنسور دوربین (یا بطور کل ابزار مورد استفاده ) بهترین بهره برداری ( جهت یک خروجی عالی ) از آن فایل داشته باشیم در غیر این صورت فایل خام دوربین هیچ فرقی با فایل Jpeg خروجی دوربین نخواهد داشت یا خوش بین به این موضوع نگاه کنیم تفاوت فایل خام و Jpeg دوربین به حداقل ممکن خواهد رسید.

موفق باشید
    nmroshan، merdax، Pooyan و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین