صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 21
Like Tree31تشکر

موضوع: لنز نرمال!

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

پیش فرض لنز نرمال!

سوالی که برای من پیش آمده:
    قبلا که Canon SX10is داشتم برای عکس گرفتن از یک منظره معمولا 85mm را در لنز انتخاب میکردم علت این بود که اگر کمتر از این مقدار بود(واید) پرسپکتیو عکس یه جورهایی به هم میخورد صحنه گسترده میشد اما سوزه کوچک و اگر بیشتر بود(تله) صحنه دور میشد و فاصله قسمتها در عکس نامعقول و نامشخص

ولی الان که d90 گرفتم با nikor 18-105 چطوری میتونم این مقدار را محاسبه کنم آیا فرمول خاصی دارد؟ آیا با اندازه سنسور رابطه ای دارد؟
    سوال من دقیقا اینه که
    در كدام فاصله كانوني این لنزی که من استفاده میکنم مانند لنز نرمال عمل ميكنه منظورم فاصله اي هست كه زاويه ديدي حدود 140 درجه ايجاد كنه و تغييري در اندازه عمق ميدان و تاثيري بر حالت پرسپكتيو تصوير نداشته باشد!؟
    قبلا یک بار این سول را مطرح کرده بودم ولی از دوستان کسی جواب نداده بود نمیدونم شاید سوال من نامفهوم و نا مشخص است :(:confused:

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

پیش فرض پاسخ: لنز نرمال!

نقل قول نوشته اصلی توسط am30 نمایش پست ها
    سوالی که برای من پیش آمده:
    قبلا که Canon SX10is داشتم برای عکس گرفتن از یک منظره معمولا 85mm را در لنز انتخاب میکردم علت این بود که اگر کمتر از این مقدار بود(واید) پرسپکتیو عکس یه جورهایی به هم میخورد صحنه گسترده میشد اما سوزه کوچک و اگر بیشتر بود(تله) صحنه دور میشد و فاصله قسمتها در عکس نامعقول و نامشخص

ولی الان که d90 گرفتم با nikor 18-105 چطوری میتونم این مقدار را محاسبه کنم آیا فرمول خاصی دارد؟ آیا با اندازه سنسور رابطه ای دارد؟
    سوال من دقیقا اینه که
    در كدام فاصله كانوني این لنزی که من استفاده میکنم مانند لنز نرمال عمل ميكنه منظورم فاصله اي هست كه زاويه ديدي حدود 140 درجه ايجاد كنه و تغييري در اندازه عمق ميدان و تاثيري بر حالت پرسپكتيو تصوير نداشته باشد!؟
    قبلا یک بار این سول را مطرح کرده بودم ولی از دوستان کسی جواب نداده بود نمیدونم شاید سوال من نامفهوم و نا مشخص است :(:confused:
    دوست عزیز، زاویه ی دید ۱۴۰ درجه رو معمولان نرمال به حساب نمیارن. ۱۴۰mm از واید هم اون طرف تره.

لنز نرمال اگه روی دوربین‌های فیلمی یا دوربین‌های فول فریم، ۵۰mm می‌شه و روی دوربین‌های کراپ دار نیکون می‌شه حدودا ۳۴mm و روی دوربین‌های کراپ دار کنون هم می‌شه حدودا ۳۲mm.

شما حتا اگه از ۱۸mm هم استفاده کنین هنوز با ۱۴۰ درجه خیلی‌ فاصله دارید.
    behnamarena، Saadat و Amin.S تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    5366

روی دوربین‌های کراپ دار نیکون می‌شه حدودا ۳۴mm و
    سلام دو ست عزیز میشه بگید این مقدار را چطوری محاسبه کردید؟ آیا فرمول خاصی داره؟
    در این مقدار زاویه دید ر هم میشه مشخص ی محاسبه کرد؟
    با تشکر

كاربر آشنا picolo آواتار ها
    تشکر کرده
    861

اگر درست فهمیده باشم منظور شما رسیدن به زاویه‌دید چشم انسان (140 درجه) است.
    در انسان این زاویه‌ی دید با همپوشانی تصویر‌های دو چشم ایجاد می‌شود. اما اگر بخواهیم با یک لنز به همین زاویه‌ی دید برسیم و تصویر هم مثل تصاویر فیش‌آی اعوجاج نداشته باشد، فاصله‌ی کانونی چقدر باید باشد؟

خوب من با رسم مثلث تصویر به این رابطه رسیدم:

کد:
    f=L/(2 x tg(a/2))

که در آن f فاصله‌ی کانونی، L طول سنسور یا فیلم و a زاویه‌ی دید است.

یعنی برای اینکه با یک سنسور DX نیکون به زاویه‌ی دید 140 درجه برسیم، فاصله‌ی کانونی باید 4.3mm باشد.
    برای سنسور‌ها یا فیلم‌های 36 میلی‌متری، فاصله‌ی کانونی مورد نیاز 6.5mm است.

تا جایی که می‌دانم لنزهایی با این فاصله‌ی کانونی ساخته نشده است.

behnamarena تشکر می‌کند.

پی‌کولو

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

سلام دو ست عزیز میشه بگید این مقدار را چطوری محاسبه کردید؟ آیا فرمول خاصی داره؟
    در این مقدار زاویه دید ر هم میشه مشخص ی محاسبه کرد؟
    با تشکر
    سلام
    دوربین های کراپ دار یک ضریب ثابتی به نام crop factor دارن. این ضریب برای دوربین های غیر فول فریم نیکون برابر 1.5 هست. تاثیر این ضریب بر روی فاصله کانونی به این شکل هست که اگه شما بخواین روی D90 همون زاویه ای رو داشته باشید که فرضا لنز mm50 روی دوربین D700 می ده باید عدد 50 رو بر عدد 1.5 تقسیم کتید که میشه همون 34. این ضریب واسه بعضی از دوربین های کنون 1.6 و برای بعضی هم 1.3 هست. علت این مساله هم تفاوت سایز سنسور دوربین های کراپ دار با دوربین های فول فریم هست.
    زاویه دید رو هم میشه حساب مرد ولی روش راحت ترش استفاده از جدول های از پیش اماده شده هست. چون محاسبه دقیق زاویه نیاز به محاسبه توابع وارون مثلثاتی داره.
    توی این لینک می تونین زاویه دید طولی و عرضی و قطری بعضی از فاصله کانونی های رایج رو ببینید. فقط یادتون باشه که این جدول واسه دوربین های فول فریم هست. اگه خواستید استفاده کنید باید سطر اول رو در 1.5 ضرب کنید.
    yaghoobi، behnamarena، Saeed.gh.sh و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    5366

با تشکر از دوستان عزیز jebrahim و picolo
    امروز مقاله جلبی پیدا کردم که در قسمتی از آن به این مورد اشاره شده است
    عینا نقل قول میکنم شاید به درد دوستان دیگر هم بخورد:

ما لنزها را به دو دسته عمومی، لنزهای با فاصله کانونی ثابت و متغیر (زوم) تقسیم میکنیم. از طرف دیگرما لنزها را با سه اصطلاح واید ، نرمال و تله دسته بندی می‌کنیم . به طور عمومی لنزهای با فاصله کانونی کمتر از لنز نرمال را واید نامیده و به لنزهای با فاصله کانونی طولانی تر از لنز نرمال تله گفته میشود.
    از نظر اپتیکی لنزی که دارای زاویه دید 45 درجه باشد لنز نرمال گفته میشود.
    (لنز نُرمال معمولی Normal : زاویه دید چشم انسان حدود 140 درجه می‌باشد اما تمام تصاویری که در زاویه چشم قرار می‌گیرند دارای وضوح کامل نیست وتنها در زاویه‌ای در حدود 52 درجه می‌توان تصاویر را به صورت واضح می‌توان دید لنز نرمال نیز زاویه دیدی شبیه به چشم انسان دارد به همین دلیل لنز معمولی نیز گفته می‌شود.)
    بواسطه عمومیت دوربین‌های 135 اغلب عکاسان مبتدی تصور میکنند که هر لنز 50 میلیمتری، لنز نرمال است. درحالی که، لنزی دارای زاویه دید 45 درجه است که: دارای فاصله کانونی برابر قطر گیت دوربین باشد، اندازه گیت همان اندازه نگاتیو یا سنسور دوربین است. از آنجایی که اندازه استاندارد نگاتیو دوربینهای 135 به اندازه 24*36 میلیمتر است. پس در واقع لنز نرمال برای این دوربین‌ها دارای فاصله کانونی 43 میلیمتر خواهد بود. طبیعی است که به طورمثال برای دوربین‌های قطع متوسط ( یا همان 120) که دارای اندازه نگاتیو بزرگتری هستند لنز نرمال دارای فاصله کانونی طولانی‌تری است. در دوربین ها قطع متوسط ، معمو‌ل‌ترین اندازه نگاتیو60*60 م م ( و گاهی 90*60 م م) میباشد. پس در نوع معمول این استاندارد، لنز نرمال دارای فاصله کانونی 85 م م است. از همین جا دوستداران عکاسی دیجیتال دلیل ضریب فاصله کانونی برای معادل سازی لنز با استاندارد 135 برای دوربینهای دیجیتال را حدس میزنند، چرا که سنسور دوربین های دیجیتال عموما کوچکتر از اندازه استاندارد 135 است. در واقع چون اغلب عکاسان تلقی‌شان از لنزها بر اساس استاندارد 135 است از این ضریب استفاده میشود تا بدانیم با چه لنزی مواجه هستیم. از آنجایی که سنسور دوربین‌های دیجیتال دارای اندازه‌های مختلفی هستند، این ضریب نیز ثابت نیست. مثلا برای Nikon D70 این ضریب 1.5 و برای دوربین‌های Canon EOS 300 D, EOS 10D ضریب 1.6 است و یا برای Canon EOS 1D این ضریب 1.3 است. البته در میان دوربین‌های دیجیتال، دو دوربین بسیار مشهور Canon EOS 1Ds و Kodak 14n Pro بواسطه مجهز بودن به سنسوری با اندازه استاندارد 135 از این قاعده مستثنی هستند.
    در اینجا بد نیست که برخی از لنزهای مشهور در استاندارد 135 را معرفی کنیم. در عکاسی معماری و طبیعت لنزهای واید 24 م م و 28 م م در کنار لنزهای چشم ماهی ( لنزهای با فاصله کانونی خیلی کوتاه ) بسیار پر طرفدار هستند. لنزهای تله 85 م م ، 105 م م همین طور 135 م م، بعنوان لنزهای مرسوم در عکاسی پرتره شناخته میشوند. در عکاسی ژونالیستی، بخصوص عکاسی ورزشی لنزهای تله قوی ( بخصوص لنزهای با فاصله کانونی بلند تر از 200 م م ) به خصوص با عدد دیافراگم کوچک که به اصطلاح لنزهای سریع نامیده میشوند مورد نوجه هستند. بدیهی است این گروه آخر مورد توجه عکاسان حیات وحش نیز هستند. البته واضح است این تقسیم بندی، یک تقسیم بندی دقیق نیست ولی به ما تصویری از لنزها و کاربری عمومی آنها میدهد.
    در مورد لنزهای زوم توضیحی دیگری را نیز باید یادآور شوم. اغلب عکاسان مبتدی از متغیر بودن فاصله کانونی لنز به اصطلاح برای دور کردن و یا نزدیک کردن سوژه استفاده میکنند. در واقع به جای آنکه عکاس به سوژه نزدیک یا از آن دور شود این عمل را با تغییر دادن فاصله کانونی لنز انجام میدهند. این از رایج‌ترین اشتباهات در عکاسی مبتدی‌هاست. اگر چه گاهی بواسطه محدودیت در محل قرار گرفتن عکاس ( بخصوص برای عکاسان ژورنالیست) این ویژگی به کمک میآید. اما باید توجه داشت که مثلا واید تر کردن لنز و دور شدن از سوژه در واقع دارای اثر یکسانی در تصویر نیستند. تغییر فاصله کانونی در لنزها دو اثر مهم دارد، اول درتغییر اندازه عمق میدان و سپس تاثیر بر حالت پرسپکتیو تصویر میباشد. عمق میدان ) ( Depth of fieldبه اندازه دامنه وضوح در جلو و در پشت موضوعی که بر آن فوکوس انجام شده اشاره دارد، که سه عامل بر آن اثر دارند: فاصله تا موضوع، فاصله کانونی و دیافراگم . عمق میدان و فاصله کانونی نسبت معکوس به هم دارند، در واقع هر چه فاصله کانونی بیشتر شود عمق میدان کمتر خواهد شد. به نظر میرسد اثر فاصله کانونی بر پرسپکتیو مهم‌تر از اثر اولی است، چرا که کم شدن یا افزایش ناخواسته عمق میدان را میتوان با عدد دیافراگم جبران کرد.
    اما تغییر در حالت پرسپکتیو اثری است جدی، که هر عکاس باید به آن توجه داشته باشد. طبیعی است که استفاده هوشمندانه از این اثر در خلق یک تصویر هنرمندانه بسیار موثر است و بی‌توجهی به آن میتواند به کار عکاس لطمه وارد کند. به زبان ساده هر چه لنز تله تر شود پرسپکتیو فشرده تر میشود و لنزهای وایدتر باعث منبسط شدن پرسپکتیو میشوند. به طور مثال فاصله دو جسم در موقع استفاده از لنزهای تله کمتر از واقع به نظر میآید و استفاده از یک لنز واید باعث میشود که این فاصله بیشتر به نظر آید. اثر فاصله کانونی بر پرسپکتیو بخصوص در موقع استفاده از لنزهای بسیار واید و تله به خوبی خود را نشان میدهد. همانطور که در مثالهای پایین می‌بینید، اگرچه تقریبا محدوده تصویر در همه تصاویر یکی است اما تغییر حالت پرسپکتیو و عمق میدان تا چه اندازه در نتیجه تصویر موثر بوده است........
    پس با این حساب با توجه به اینکه اندازه سنسور D90 = 15.8*23.6 هستش پس لنز نرمال برای این دوربین‌ها دارای فاصله کانونی 28.4 میلیمتر خواهد بود

كاربر فعال
    تشکر کرده
    4296

پس با این حساب با توجه به اینکه اندازه سنسور D90 = 15.8*23.6 هستش پس لنز نرمال برای این دوربین‌ها دارای فاصله کانونی 28.4 میلیمتر خواهد بود
    از کی تا حالا D90 مدیوم فرمت شده؟!
    دوست عزیز تقسیم نکن، ضرب کن!
    قطر سنسور D90 میشه 28.40 و قطر فول فریم هست 43.26.
    این دو تا رو به تقسیم کنی میشه 1.5
    50 *1.5=75میلیمتر
    ویرایش توسط AslanAslan : Friday 1 May 2009 در ساعت 15:09
    behnamarena تشکر می‌کند.
    اصلان نورقاسمی

تشکر کرده
    5366

50 *1.5=85میلیمتر
    اصولا باید تقسیم بشه !!
    ببخشید این 50 از کجا اومده آیا همان 43.26 هستش؟(عجب سوالی معلومه که 50 همان 43.26 نیست )

كاربر همراه
    تشکر کرده
    542

نقل قول نوشته اصلی توسط aslanaslan نمایش پست ها
    50 *1.5=85میلیمتر
    منظور شما احتمالا 55.6*1.5= 85 هست اکثر اوقات رند در نمیاد ولی مثلا 135 روی فول فریم دقیقا معادل 90 روی کراپدار نیکون میشه
    محمد سعدی

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

نقل قول نوشته اصلی توسط aslanaslan نمایش پست ها
    50 *1.5=85میلیمتر
    ظاهراً دو تا نکته با هم قاطی‌ شده.

اگه شما بخواین ببینین که لنز ۵۰mm روی D۹۰ معادل چه فاصلهٔ کانونی روی دوربین فول فریم هست باید در ۱.۵ ضرب کنید که می‌شه ۷۵. اما اگه بخواین ببینین چه فاصلهٔ کانونی روی D۹۰ معادل فاصلهٔ کانونی ۵۰mm روی فول فریم می‌شه باید بر ۱.۵ تقسیم کنید.
    yaghoobi، behnamarena، Saeed.gh.sh و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین