صفحه 1 از 9 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 89
Like Tree190تشکر

موضوع: مدیریت رنگ - Color Management

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

پیش فرض مدیریت رنگ - Color Management

سلام:

مدیریت رنگ ( Color Management )

حقیقت مدتی است روی این موضوع دقیق شده ام و در حال خواند مطالب و کسب تجربه در این زمینه هستم. اینقدر که مطالعه پیرامون این مبحث باعث سردرگمی من شدم مطالعه پیرامون مباحث اپتیک با همه سختی دردسر ساز نبود... خلاصه کلام این مبحث در فروم نیست یا من نمیدانم لینک آن کجاست. کتابهایی در این زمینه هستند یا فیلم های آموزشی که دوستان میتوانند پیگیر آنها باشند یا لینکی که تاریکخانه دیجیتال هست از آقای نعما روشن

بحثی در مورد فضاهای رنگ

اصلا از اول خروجی را برای چه میخواهیم ؟ یا جابجایی از این محیط به ان محیط ( که در مطالب آقای روشن هم اشاره شده )

یا وقتی می گویند یک شارپ سازی هم میتواند تاثیری متفاوت در محیط های رنگی داشته باشد ( با دقت به مطالبی که خواندم و نتیجه حاصله ) یک فرد پیش از ثبت حتما باید بداند خروجی نهایی برای چیست تا با دقت به آن شروع از چه محیط رنگی باشد . یا ویرایش بر چه اساسی ادامه پیدا کند. وقتی این موارد را کنار محیط های رنگی متفاوت با تلفیقی از ستینگ های کامپیوتر ها قرار میدهیم من به جمع بندی درستی نمیرسم.

این درسته که وقتی یک فایل خام باشد از هر راهی اشتباه رفته باشیم میتوانیم بدرسی مسیر را تصحیح کنیم ولی بقول یکی از با تجربه های این زمینه که میگوید وقت برای من پول است من فرصت جبران اشتباه را ندارم و همیشه سعی میکنم با کوتاه ترین راه ( یا بگوییم منطقی ترین راه ) بهترین نتیجه را بگیرم این فکر که فایل خام همیشه چاره ساز است را بدجوری تحت ااشعاع قرار میدهد . بنظرم در یک کار حرفه ای واقع فرصت جبران یک اشتباه به منزله از دست دادن کلی وقت و نتیجه از دست رفتن پول است

سخن کوتاه آنکه این مدیریت رنگها برای من دردسری شد نمیدانم منچ بازی کرده اید یا خیر اما حکم رسیدن به خانه پایانی که آن مار بزرگ..... و شروع از اول :confused: :)

*اگر چه میتواند یک تاپیک مجزا هم باشد ولی نمیدانم چرا جدیدا دوست ندارم تاپیکی باز کنم که مشتری اول آخرش خودم باشم ;) و از طرفی اطمینان ندارم سوالاتی یا احیانا مطالبی که در این زمینه برای من یا دوستان ایجاد خواهد شد با موضوع این تاپیک همخوانی دارد یا نه ؟ و اصلا نمیدانم میبایست تاپیکی مجزا باز کرد یا نه ؟ منتظر میمانم تا تظر دوستان را جویا شویم که کجا این بحث یا سوالاتی که پیش رویمان خواهد بود یا دوستان اطلاعات خوبشان را با دیگران به اشتراک بگذارند

اینجا ؟ یا لینکی که میدانید؟ یا تاپیکی مجزا ؟

موفق باشید
    Kholeno، kurosh_1349، rezafh و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1219

پیش فرض پاسخ: فتوشاپ - پرسش و پاسخ - سطح پیشرفته

نقل قول نوشته اصلی توسط QashQai نمایش پست ها
    سلام:

مدیریت رنگ ( Color Management )

حقیقت مدتی است روی این موضوع دقیق شده ام و در حال خواند مطالب و کسب تجربه در این زمینه هستم. اینقدر که مطالعه پیرامون این مبحث باعث سردرگمی من شدم مطالعه پیرامون مباحث اپتیک با همه سختی دردسر ساز نبود... خلاصه کلام این مبحث در فروم نیست یا من نمیدانم لینک آن کجاست. کتابهایی در این زمینه هستند یا فیلم های آموزشی که دوستان میتوانند پیگیر آنها باشند یا لینکی که تاریکخانه دیجیتال هست از آقای نعما روشن

بحثی در مورد فضاهای رنگ

اصلا از اول خروجی را برای چه میخواهیم ؟ یا جابجایی از این محیط به ان محیط ( که در مطالب آقای روشن هم اشاره شده )

یا وقتی می گویند یک شارپ سازی هم میتواند تاثیری متفاوت در محیط های رنگی داشته باشد ( با دقت به مطالبی که خواندم و نتیجه حاصله ) یک فرد پیش از ثبت حتما باید بداند خروجی نهایی برای چیست تا با دقت به آن شروع از چه محیط رنگی باشد . یا ویرایش بر چه اساسی ادامه پیدا کند. وقتی این موارد را کنار محیط های رنگی متفاوت با تلفیقی از ستینگ های کامپیوتر ها قرار میدهیم من به جمع بندی درستی نمیرسم.

این درسته که وقتی یک فایل خام باشد از هر راهی اشتباه رفته باشیم میتوانیم بدرسی مسیر را تصحیح کنیم ولی بقول یکی از با تجربه های این زمینه که میگوید وقت برای من پول است من فرصت جبران اشتباه را ندارم و همیشه سعی میکنم با کوتاه ترین راه ( یا بگوییم منطقی ترین راه ) بهترین نتیجه را بگیرم این فکر که فایل خام همیشه چاره ساز است را بدجوری تحت ااشعاع قرار میدهد . بنظرم در یک کار حرفه ای واقع فرصت جبران یک اشتباه به منزله از دست دادن کلی وقت و نتیجه از دست رفتن پول است

سخن کوتاه آنکه این مدیریت رنگها برای من دردسری شد نمیدانم منچ بازی کرده اید یا خیر اما حکم رسیدن به خانه پایانی که آن مار بزرگ..... و شروع از اول :confused: :)

*اگر چه میتواند یک تاپیک مجزا هم باشد ولی نمیدانم چرا جدیدا دوست ندارم تاپیکی باز کنم که مشتری اول آخرش خودم باشم ;) و از طرفی اطمینان ندارم سوالاتی یا احیانا مطالبی که در این زمینه برای من یا دوستان ایجاد خواهد شد با موضوع این تاپیک همخوانی دارد یا نه ؟ و اصلا نمیدانم میبایست تاپیکی مجزا باز کرد یا نه ؟ منتظر میمانم تا تظر دوستان را جویا شویم که کجا این بحث یا سوالاتی که پیش رویمان خواهد بود یا دوستان اطلاعات خوبشان را با دیگران به اشتراک بگذارند

اینجا ؟ یا لینکی که میدانید؟ یا تاپیکی مجزا ؟

موفق باشید
    با درود
    دوست عزیز
    این تنها شما نیستید که چنین پریشان بر سر چهارراه چه کنم گیر افتاده اید اگر کمی به اطراف دقیق شوید امثال مرا هم خواهید دید.
    حال گاهی صادقانه مثل شما به زبان می آوریم که دراخر با تمام پیگیریها و مطالعات و پرس و جوها وشرکت در سمینارها و.... باز هم سردر گمیم .
    ویا مثل جمع بسیار زیادی از عکاسان آماتور ویا حرفه ای با یک ژست متفکرانه و پیروزمندانه ای در پاسخ به سوالی در مورد مدیریت رنگ یکسری موارد سطحی را عنوان کنیم و بر پایه همان مطالب خود را مجاز بدانیم هرکاری دوست داریم با فایلهای نازنینمان نموده وپس از مراجعه به لاراتوار
    توقع چاپ عکسی با کیفیت و رنگ خوب داشته باشیم.
    واقعیت اینست که مدت زمانسیت که با این مشکل رو به رو هستم.
    حدودا از سال ۸۱ از زمانی که اولین ماشنهای چاپ دیجیتال بر روی کاغذ حساس عکاسی وارد ایران شد و بدبختانه یا خوشبختانه ما هم حول شدیم ویکی خریدیم . ماشین فرانسوی بود ونماینده ایرانی داشت روزهای اول هرچه چاپ میکردیم خوب بود چون از روی تستهای شرکت مادر و با اسکنر خود ماشین نگاتیو اسکن میشد وچاپها خیلی خوب میشد اما مشکل از زمانی پیش آمد که فایلی با فتوشاپ روی ماشین خروجی میداد ویا از دوربین دیجیتال قصد چاپ عکس داشتی در یک کلام گریت در میومد.
    نماینده شرکت فرانسوی رو کشیدیم تهران یک نگاتیو رو در تاریک خانه چاپ کردیم وهمونو اسکن کردیم وبا ماشین دیجیتال چاپ کردیم باهم فرق داشتند درچاپ دیجیتال در نواحی سفیدی رنگ زرد وجود داشت واین رنگ اصلا گرفته نمی شد عکس تا مرز ابی شدن جلو میرفت ولی آن قسمتی که زرد بود درست نمی شد که نمی شد.
    میدونید نماینده فرانسوی ماشین در ان زمان (سال ۸۱) چی جواب مارو داد اینکه این ماشین چاپ بیشتر از این توانایی نداره؟؟؟!!!!
    این خلاصه مطلب بود .
    به لطف گذر ایام و بیشتر شدن تجربه به این نتیجه رسیدیم که کار راه داره وبه یاری مطالب عنوان شده توسط دوستان درتاپیکهای مختلف که شما دوست عزیز هم در ان بسیار سهیم بودید امروز با یک ماشین چاپی از نسل اول نتایج قابل قبولی را میگیریم.
    آنچه مشکل ما را حل کرد :
    ۱- تهیه کردن پرو فایل برای دیواسهای ورودی مثل دوربینهای عکاسی
    ۲- تهیه پروفایل برای مانیتور ها
    ۳- تهیه پروفیل برای ماشین چاپ
    البته برای تهیه این پرو فایلها از دوستی که به صورت حرفه ای کار منیج رنگ انجام میدهد کمک خواستیم.
    خلاصه درد وصالی کشیدیم و داریم میکشیم که نه پرس.
    ویرایش توسط kurosh_1349 : Thursday 30 April 2009 در ساعت 16:03
    QashQai و M. Beyrami تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

مدیریت رنگ بیشتر از اینکه مربوط به یک خروجی باشد مربوط به کارهای چند خروجی است

وقتی میخواهید کار را فقط برای چاپ , آن هم به یک چاپ خانه بدهید شاید مدیریت رنگ اهمیت چندانی نداشته باشد

وقتی بخواهید فایل را فقط برای نمایش در وب آماده کنید شاید مدیریت رنگ چندان خودش را نشان ندهد

مدیریت رنگ و استفاده از پروفایل های رنگی و پیش نمایش و پروف رنگ ها وقتی میتوانند چاره ساز باشند که شما بخواهید یک کار را به طرق مختلف نمایش دهید و یا توسط دستگاه هایی که شناخت رنگی متفاوتی دارند چاپ کنید و توقع داشته باشید که رنگ ها در همه آنها علاوه بر اینکه درست باشد , کمابیش نزدیک به یکدیگر هم باشند

ما مدل های رنگی مختلفی داریم
    مثل RGB و CMYK و ...
    اکثر این مدل ها غیر از Lab color از نوع وابسته به سخت افزار هستند
    این مدل های رنگی دارای مولفه های خاص خود هستند. مثلا مدل رنگی RGB دارای مولفه های Red و Green و Blue است که هر کدام از 0 تا 255 میتوانند تغییر کنند

اما مسئله این است که این مولفه ها کاملا نسبی هستند. یعنی کاملا وابسته به فضای رنگی هستند . یک آبی خالص در فضای رنگی sRGB ممکن است با یک آبی خالص در فضای Adobe RGB تفاوت کند

و یا ممکن است در یک فضای رنگی دارای طیفی باشیم که در فضای رنگی دیگر وجود نداشته باشد
    تصور کنید که دو چاپگر دارید که اولی فقط فضای sRGB را پشتیبانی میکند و دومی فضای رنگی AdobeRGB را نیز میشناسد

شما عکس را برای هر دو چاپگر آماده میکنید اما اگر مدیریت صحیح رنگ را به کار نبرید ممکن است عکس های چاپ شده شما تفاوت زیادی داشته باشد و یا در شرایط بدتر , رنگ ها اشتباه در بیایند

اساس سیستم مدیریت رنگ CMS بر مبنای پروفایل های رنگی یعنی همان فایل های ICC شکل میگیرد
    اگر ما در مثال بالا یک مترجم خوب داشتیم که رنگ ها را خوب تفسیر میکرد , کارمان تا حد زیادی راه میافتاد
    مثلا وقتی عکس شما در فضای رنگی AdobeRGB ساخته و پرداخته شده و شما میخواهید با پرینتری در فضای sRGB آنرا چاپ کنید
    خب اگر مترجمی وجود داشته باشد که که رنگ های موجود در فضای AdobeRGB را به طور خیلی دقیق و بر اساس رنگ دستگاه , به رنگ های مشابه در sRGB ترجمه و تبدیل کند مشکل کلی کار ما حل میشد

فایل های ICC دقیقا همین کار را میکنند.

==================

گاهی مواقع شما نیاز دارید تا مثلا یک عکس را برای پرینتری با فضای رنگی Adobe RGB آماده کنید . در این حالت پسندیده آن است که اصلا در این فضا شروع به کار کنید و ویرایش را در این فضا به پایان برسانید
    یعنی محیط فتوشاپ را برای کار در این فضا آماده کنید

همچنین برای فضاهای رنگی دیگر

این مفهوم ساده مدیریت رنگ است
    ===================

اما گاهی شما یک فایل دارید که میخواهید آنرا در فضاهای مختلف رنگی نمایش بدهید و چاپ کنید
    آن هم با دستگاه های مختلف مانند پرینتر خانگی در فضای RGB و یک چاپگر در فضای CMYK و ...
    اینجا مدیریت رنگ وارد مرحله مهم تری میشود
    یعنی باید فایل را برای چاپگری بفرستید که ممکن است فضای رنگی متفاوتی با فضای رنگی عکس شما و فضای رنگی ویرایشی شما دارد

در اینجا نیاز به پروفایل ها بیشتر میشود . یعنی همان فایل هایی که کارشان ترجمه رنگ ها است

===================

مدیریت رنگ یک کار مطلق نیست
    یعنی یک تنظیم برای همه کارها وجود ندارد

شما اگر نیازمند مدیریت رنگ هستید باید اطلاعاتی در مورد دستگاه های نمایش و چاپ خود داشته باشید
    باید بدانید هر دستگاه در چه فضای رنگی کار میکند . باید پروفایل های خاص هر دستگاه را داشته باشید و ...

اگر چاپ در جای دیگری صورت میگیرد باید اطالاعات آن دستگاه را از متصدی مربوطه دریافت کنید

و اطمینان داشته باشید که متصدی مربوطه هم این ها را میفهمد و به کار میگیرد( که البته شک دارم )

====================

مدیریت رنگ کارش را فراتر از فایل خام و تنظم رنگ های عکس انجام میدهد.
    فایل های خام تنها دست ما را برای انتخاب فضای رنگی بازتر میگذارند و کار دیگری در اینجا انجام نمیدهند
    QashQai، rezafh، rezanazemi87 و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    5125

خوب این موارد فعلا آشنایی با چند و چون این ماجرا هستند . یعنی رویه ای که میبایست انجام شود یکی از مشکلاتی که دست به گریبان عده ای خواهد بود اینکه ویرایش هایی خاصی را به نتیجه ای برسانند اما دستگاه چاپی را برای اینکار پیدا نکنند. یعنی اینکه ظاهرا اینجا اول باید بدانیم امکانات چاپخانه ها چیست و روی چه مبنایی کار میکنند و بر اساس آن از ابتدا شروع کنیم؟ اطمینان ندارم

مدیریت رنگ بیشتر از اینکه مربوط به یک خروجی باشد مربوط به کارهای چند خروجی است

وقتی میخواهید کار را فقط برای چاپ , آن هم به یک چاپ خانه بدهید شاید مدیریت رنگ اهمیت چندانی نداشته باشد

وقتی بخواهید فایل را فقط برای نمایش در وب آماده کنید شاید مدیریت رنگ چندان خودش را نشان ندهد
    خوب مواردی که باعث شده من بنوعی در این وادی سرگردان باشم اینست که براحتی این موارد را نپذیرفتم یعنی معتقدم عوامل بسیار دیگری هم دخیل خواهد بود یا اصلا بگونه ای دیگر به این موضوع نگاه میکنم که ممکن است اشتباه هم باشد.

اینکه مدیریت رنگ مربوط به کارهای چند خروجی باشد؟

یا آنکه آنرا بطور معمول به یک چاپخانه بدهیم و نتیجه کار معقول بود یعنی راه درستی انتخاب کرده باشیم ؟

یا آنکه عکس را در وب نشان دهیم مدیریت رنگ خودش را نشان ندهد ؟ بنوعی میتواند درست باشد اما پذیرفتن این موارد بنظرم بهترین راه یا بنوعی کامل ترین راه نیست.

من خیلی دوست دارم بدانم کار در این محیط های رنگی چگونه خواهد بود؟ طبق هیستوگرام وقتی یک ثبت را ویرایش میکنم اجازه دسترسی یا ویرایش به خیلی از منو های فوتوشاپ را نخواهم داشت نه اینکه نشود بلکه طبق تفسیر هیستوگرام مجاز نیستم هر ویرایش انجام دهم یعتی عکس دچار کمبود هایی خواهد شد یا حتی Posterization حالا ممکن است من بتوانم در محیط sRGB روی وب عکس را نمایش دهم و آب از آب هم تکان نخورد اما مشکل زمانیست که میخواهم همین عکس با همین ویرایش که روی وب دیده میشود ( مانیتور را بای دیفالت اینجا و فقط برای همین مثال یکسان فرض کنید ) را چاپ کنم در ابعادی بزرگ حتی اگر تمامی سکانس های ظاهری مدیریت را انجام داده باشم.... خوب مشکلات دیده خواهند شد.

در کل مبحث مدیریت رنگ شاید در ظاهر ساده باشد اما نکات بسیار ظریفی دارد که حقیقتا من به آنها اشراف ندارم نمیدانم کجا بود اشاره میکرد اگر همه این عوامل را هم در نظر داشته باشید تازه بحث کاغذ مورد استفاده هم داستانی خواهد بود حقیقت آنکه من نمیدانستم کاغذ هم داینامیک رنج دارد یعنی ظاهرا هر کاغذی داینامیک رنجی خواهد داشت یا توانایی ارایه هر رنگی را نخواهد داشت (دوستانی که متخصص امر هستند صحبت های من را تصحیح کنند)

اینکه کار در فضای ProRGB یا AdobeRGB به مهارت خاصی نیاز خواهد داشت یک جمله بسیار کوتاهی است که یک کتاب پشت آن نهفته است. نمیخواهم قضیه را خیلی مشکل کنم چون قسمتی از این به دانسته های پایین من بر میگردد که برایم سخت شده. ولی وقتی زیاد به این نکته دقت میکنم کار در فضای AdobeRGB حتی میبایست نورسنجی را هم مد نظر قرار داد ( ضمن عکاسی ) و نکات ریز به ریز را رعایت کرد تا کار در آن فضا توجیه خاص خود را داشته باشد ......

بدیهی است که بحث روی ثبت های متعارف با نورسنجی های آن نیست ( هر چند همین هم در حد یک تنظیم کنتراست یا وایت بالانس ساده دقت خاص خود را میخواهد بلکه مشکلات بیشتر (و حل آن ) روی ویرایش های خاص روی عکس است به این روال عمده ویرایش هایی که انجام ( خودم را مثال میزنم تا سوبرداشتی نباشد ) داده ام

قظعا قابلیت چاپ در ابعاد بزرگ را نخواهند داشت

حقیقتا فکر نمیکردم رد پای این مبحث در تمام کوچه پس کوچه های عکاسی به این وسعت باشد. و یک عکاس الزما برای غایت کیفیت حتما میبایست قدم به قدم این نکات را رعایت کند برای استفاده کنندگانی مثل من حتما میبایست از خروجی اطمینان داشته باشند تا برای چاپ در ابعاد بزرگ بدهند در غیر اینصورت هزینه هر بار چاپ و تصحیح توجیه نخواهد داشت. این ممکنه که با یک پرینت نمونه ای از سایز واقعی چاپ کرد ولی بررسی تمام قسمت های آن عکس باز خود مشکلی دیگرخواهد شد. مخصوص آنکه مانیتور و یا کاغذ چاپ ممکن است دامنه ارایه رنگ متفاوتی داشته باشند. حالا با کلی تلاش ذهن را در کامیپوتر پیاده میکنید تا رنگ مورد نظر را بدست بیارید. بعد بی آنکه بدانید ایراد از کجاست به یکباره چاپ با ایده شما زمین تا آسمان فرق کند کافیست شما در ویرایش اصرار داشته باشید فرضا رنگی در تغییر از تیره به روشن طبق سلیقه شما ترند رفتاری داشته باشد که شما روی مانیتور میبینید. اما در چاپ آن ترند رفتار بگونه ای دیگر باشد؟

شاید اصلا خیلی از ثبت ها نیاز به استفاده از محیط رنگی Adobe را نداشته باشد؟ شاید محیط های عکاسی دیگر یا عکاسی در استودیو روی یک پرتره بهتر است از Adobe استفاده کرد. یا استاندارد های دیگر؟

دوستانی که بطور حرفه ای کار چاپ میکنند یا عکسهایشان را برای چاپ در ابعاد بزرگ میدهند یا کارهای گرافیکی میکنند اگر به غایت کیفیت دقت داشته باشیم بزرگترین مشکلاتی که پیش رو داشته اند چه چیزی بوده؟

یا بنظر شما دوستان فروم اولین نکته جهت قدم درست برداشتن در این راه ( مدیریت رنگ ) چیست؟ فرض کنیم دوربین در دست صحنه حاضر ......... اولین کاری که میکنید چیست؟

*دروغ نگویم کنکاش روی مدیریت رنگ من را دچار یاس فلسفی کرد;) بگونه ای که الان احساس میکنم چیزی نمیدانم :)
    MohammadRanjbar تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط kurosh_1349 نمایش پست ها

آنچه مشکل ما را حل کرد :
    ۱- تهیه کردن پرو فایل برای دیواسهای ورودی مثل دوربینهای عکاسی
    ۲- تهیه پروفایل برای مانیتور ها
    ۳- تهیه پروفیل برای ماشین چاپ
    البته برای تهیه این پرو فایلها از دوستی که به صورت حرفه ای کار منیج رنگ انجام میدهد کمک خواستیم.
    خلاصه درد وصالی کشیدیم و داریم میکشیم که نه پرس.
    الان فکر میکنید مواردی که هنوز برایتان مشکل ساز باشد چیست؟ عدم آشنایی کاربران با محیط های رنگی ؟ یا حتی عکاسان؟ در ارایه کارهایشان به مرکز چاپ؟ یا هنوز هم دیوایس های شما در پاره ای موارد ساز ناکوک میزنند؟ بیشترین مشکل را روی کدام ارزیابی میکنید؟ سوای از تفاوت رنگها یا نبود رنگها روی پرینت در تفاوت با مانیتور آیا شده که مشکلات اساسی ناشی از ویرایش یا عدم نورسنجی صحیح یا نویز ریداکشن های ( بقولی خفن :) ) شدید یا بطور کل تاثیر ویرایش های شدید را بوضوح روی چاپ ( در ابعاد بزرگ ) ببینید . آیا راه چاره ای بوده ؟ فکر میکنید این موضوع چقدر اتلاف وقت و هزینه داشته......

ممکن است چند روزی خدمت دوستان نباشم و پیگیر این بحث

آقای خورشید فر پیشاپیش ممنون از پاسخ

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

بزرگترین مشکلاتی که پیش رو داشته اند چه چیزی بوده؟
    افشین عزیز
    مدیریت رنگ مانند آن مار بزرگ مارپله، ترسناک نیست. اتقاقا خیلی هم ساده است. یک مسیر دارد که باید بدقت طی شود. یکسری مفاهیم دارد که باید فهمیده شود. نیاز خود را باید بدانیم. محدودیت‌ها را بشناسیم.

تبدیل فضاهای رنگ مستلزم چند پیش‌نیاز است: یکی اینکه در تمام مراحل سیستم آگاه بر رنگ داشته باشیم. یعنی در هر مرحله بدانیم که فضای رنگ فایل و سیستم‌مان چیست. دوم پروفایلها به درستی نصب باشند. پروفایل مانیتور، پروفایل پرینتر. سوم اصول تبدیل فضاها را بدانیم و در موقع مناسب استفاده کنیم. چهارم؛ برای چاپ، مشخصات دستگاه، کاغذ و جوهر را بدانیم. همانگونه که گفتید کاغذها متفاوتند. مثلا مقیاسی به نام dmax در مورد کاغذ وجود دارد که کیفیت بازتولید رنگ سیاه را می‌نمایاند.

اما از مشکل پرسیدید. مشکل من در مرحله آخر است. جایی که دیگر من بر آن کنترلی ندارم. مرحله چاپ نیازمند دستگاههای مجهز به پروفایل است که بتوانند عکس شما را به درستی چاپ کنند. اما مشکل اینجاست که در سیستمهای چاپ مقیاس صحت چاپ، نه پروفایل بلکه مقدار داد و فریاد مشتری است. در آخرین باری که عکسهایی را چاپ کردم، به عمد چند کپی از یک عکس را فرستادم و در کمال تعجب هر یک با ته رنگ خاصی چاپ شد.

به همین علت هم علیرغم هزینه‌های بیشتری که باید بپردازم، به طور جدی به خرید پرینتر درست و حسابی فکر می‌کنم.

این دو مطلب هم علیرغم قدیمی بودن، هنوز نکاتی را برای خواندن دارند:
    http://www.akkasee.com/articles/7128/
    http://www.akkasee.com/articles/7180/
    Persian، yasin-m، Kholeno و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1219

نقل قول نوشته اصلی توسط QashQai نمایش پست ها
    الان فکر میکنید مواردی که هنوز برایتان مشکل ساز باشد چیست؟ عدم آشنایی کاربران با محیط های رنگی ؟ یا حتی عکاسان؟ در ارایه کارهایشان به مرکز چاپ؟ یا هنوز هم دیوایس های شما در پاره ای موارد ساز ناکوک میزنند؟ بیشترین مشکل را روی کدام ارزیابی میکنید؟ سوای از تفاوت رنگها یا نبود رنگها روی پرینت در تفاوت با مانیتور آیا شده که مشکلات اساسی ناشی از ویرایش یا عدم نورسنجی صحیح یا نویز ریداکشن های ( بقولی خفن :) ) شدید یا بطور کل تاثیر ویرایش های شدید را بوضوح روی چاپ ( در ابعاد بزرگ ) ببینید . آیا راه چاره ای بوده ؟ فکر میکنید این موضوع چقدر اتلاف وقت و هزینه داشته......

ممکن است چند روزی خدمت دوستان نباشم و پیگیر این بحث

آقای خورشید فر پیشاپیش ممنون از پاسخ
    با درود
    تقریبا در تمامی سوالات شما پاسخ هم مستتر میباشد .
    ۱- بله دوستانی که با شجاعت تمام به جان فایلها می افتند و با تغییر رنگ و کنتراست به دنبال تصحیح کردن فایل به گونه ای هستند که خروجی خوبی داشته با شند بیشترین مشکل را بوجود می آورند.
    ۲- بله باز هم در بسیاری از موارد فایلی که دور بین تولید میکند ممکن است که در مانیتور رنگ کاملا صحیحی را نشان ندهد و در چاپ هم در همان مرحله اول نتیجه صد در صد قابل قبولی را ندهد وبا چند با ر تست به نتیجه قابل قبول میرسیم. که این به عدم یکی بودن صد در صد شرایط عکسبرداری با شرایط تهیه پروفایل دوربین باز میگردد که در هر فریم عکاسی شده نمی توان همه جیز را ست نمود و مشتری ممکنه همان فریمی را بخواهد که از شرایط استاندارد تولید پروفایل بدور بوده اید واین شروع مشکل برای یک خروجی عالی میباشد.
    ۳- اولین مشکل برای من این است که کمتر مانیتوری محیط رنگ Adobe RGB را ساپورت میکند وحتی آن مانیتوری هم که این توانایی را دارد و نهایتا برای تصحیح آخرین مرحله قبل از چاپ استفاده میشود باسلام و صلوات کا را به پیش میبرد یعنی همانطور که شما هم تجربه آن را دارید در بعضی از قسمتهای منحنی کنتراست مثل بالا ترین و پایین ترین قسمت پاسخ منایبی به تصحیحات رنگ نمی دهد واین مشکل فقط با کار دانی و تجربه اپراتور قابل جبران است.(البته تا حدی)
    ۴- این موارد تماما موجب اتلاف وقت و هزینه خواهد بود اگر به دنبال انجام کاری خوب باشیم .اگر نه خیلی از عکاسها کاهایشان در خیلی از لابراتوارها در حال چاپ است و همه ظاهرا راضیند.
    ویرایش توسط kurosh_1349 : Saturday 2 May 2009 در ساعت 09:55
    QashQai و Ali Bayati تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1219

اما از مشکل پرسیدید. مشکل من در مرحله آخر است. جایی که دیگر من بر آن کنترلی ندارم. مرحله چاپ نیازمند دستگاههای مجهز به پروفایل است که بتوانند عکس شما را به درستی چاپ کنند. اما مشکل اینجاست که در سیستمهای چاپ مقیاس صحت چاپ، نه پروفایل بلکه مقدار داد و فریاد مشتری است. در آخرین باری که عکسهایی را چاپ کردم، به عمد چند کپی از یک عکس را فرستادم و در کمال تعجب هر یک با ته رنگ خاصی چاپ شد.
    با درود
    این دقیقا مصداق جمله جانا سخن از زبان مامیگویید است .
    برداشت یک اپراتور ماشین چاپ از فایلی که شما برای چاپ به او میسپارید این است که با ابزاری که ماشین در اختیارش میگذارد انقدر تغییر به فایل اعمال کند که به تصور او چاپ خوبی انجام شود واز او هم میخواهند که چنین باشد .
    وحتی سازندگان ماشین های چاپ هم در رسته تولیدات عمومیشان امکان زیادی به اپراتور جهت تصحیح فایل قبل چاپ میدهند. امادر رده حرفه ای تر عموما ماشینها بیشتر فقط وظیفه چاپ را دارند و تصحیح را به عهده نمی گیرند مگر مواردی در حد کادر بندی و انتخاب سایز .
    دوست عزیزم جناب روشن
    در حرفه ای ترین لابراتوار ها هم استفاده صحیح از کالر منیجمنت و پروفایل را ندیدم. که اگر واقعا بنا به رعایت تمام نکات ریز و دقیق با شد شاید به جرات روزانه در هر لابراتوار حرفه ای (با شرایط فعلی) تنها روزی ۵۰ قطعه عکس چاپ نخواهد شد. (آیا از خود تا به حال پرسیده ایم چرا چاپ عکس حرفه ای در خارج ایران گران است؟) .که شاید بهترین انتخاب در زمان حال جستجو به دنبال پرینتری با کیفییت خوب باشد چیزی که بهترین سازنده های ماشینهای چاپ مثل نوریتسو هم امروز به ان جدی نگاه میکنند با توجه به کمبود منابع طبیعی ( حتی آب که برای درست کردن دارو و شستشوی روزانه هفتگی وماهانه دستگاه) روی به سیستمهای جوهر افشان آورده اند .
    امید وارم روزی به بهترین شکل این مشکلات حل شود.
    در عکاسی آنالوگ حدود ۱۲۰ سال طول کشید در سیستم صفر و یک امید است به عمرما قد دهد.( راستی آیا وارثان خوبی برای عکاسی آنالوگ بودیم ؟)
    ویرایش توسط kurosh_1349 : Saturday 2 May 2009 در ساعت 10:10

Forum Administrator Kholeno آواتار ها
    تشکر کرده
    4056

سلام
    چه جالب من هم به دلیل عکسهایی که برای چاپ داشتم دوباره با این مشکل روبرو شدم. همانطور که دکتر فرمودند مشکل زمانیست که شما تسلطی بر کار ندارید و اون هم در لابراتور هست. هر چقدر هم شما به مباحث مدیریت رنگ مسلط باشید و کار رو درست انجام بدید مرحله آخر که مهمترین مرحله هم هست یعنی تهیه خروجی روی کاغذ قضیه 50-50 میشه! از همه دردآورتر اینه که کلی برای تهیه عکس و بعد ویرایش زحمت میکشی، کوچکترین نکات و ظریف ترین موارد رو هم رعایت می کنی تا همه چیز عالی باشه بعد تازه مثل تخم مرغ شانسی باید منتظر نتیجه بشینی. این مشکل برای افرادی مثل من که در طول سال کار زیادی هم برای چاپ ندارند بدتره چون کسی که مدام یک جایی کار رو چاپ می کنه بالاخره به قلق دستگاه و اپراتور و کاغذ حداقل بطور تجربی آشنا میشه.
    کاش یکی از لابراتوار داران عزیز عضو اینجا میشد همچین اساسی خودمونو باهاش کالیبره می کردیم!:biggrin:

* به نظر من اگر تا حالا تایپیکی برای مدیریت رنگ نداریم، وجودش لازمه
    darkness_land تشکر می‌کند.
    پيام حمزه‌ای
    PayamPix

كاربر همراه Aryan آواتار ها
    تشکر کرده
    84

پیش فرض پاسخ: فتوشاپ - پرسش و پاسخ - سطح متوسط

تازگی مشکلی پيدا کردم و اون اين هست که عکس رو که تو محيط فوتوشاپ ميبينم وقتی save ميکنم رنگش تو windows فرق ميکنه و کمی کم رنگ تر هست .فضای رنگی فوتشاپ هم srGB IEC61966-2.1 هست .مشکل از کجا ميتونه باشه ؟
    Karl Lagerfeld: 'What i like about photographs is that they capture a moment that's gone forever

صفحه 1 از 9 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین