صفحه 3 از 9 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 89
Like Tree190تشکر

موضوع: مدیریت رنگ - Color Management

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

پیش فرض پاسخ: فتوشاپ - پرسش و پاسخ - سطح متوسط

بله متاسفانه مدتی قبل بروس فریزر با ظاهری پیرتر از عکسی که در آن پست شما بود , از دنیا رفت
    اما شاید اغراق آمیز نباشه که بگم : کتاب Real World Color Management , کامل ترین کتابی است که من در زمینه مدیریت رنگ مطالعه کردم . و به قدری علاقه مند سبک نگارش اون شدم که تقریبا نیمی از این کتاب رو ترجمه کردم

در این پیشرفتی که عکاسی دیجیتال انجام داده , جای دو مقوله بین کتاب های آموزشی فارسی تقریبا خالیه

یکی مسائل مربوط به HDR و HDRi است که تقریبا نه تنها هیچ کتاب بلکه هیچ مقاله کامل و جالبی در این زمینه نوشته نشده و اگر هم در جایی یا در پستی یا در مقاله ای به اون اشاره شده , در حد اشاره به برخی گوشه های این تکنیک بوده

یکی هم همین مسائل مربوط به مدیریت رنگ چه در حوزه تنظیمات دستگاه های نمایشی و نوری و چه در حوزه دستگاه های چاپ است .
    و باز هم به جرات میگم که کتابی که به صورت فراگیر , به مدیریت رنگ در اکثر برنامه های ویرایشی بپردازه و کاربر رو تا مرحله چاپ همراهی کنه , در ایران نوشته نشده

و خب صد البته تاسف آورتر اینجا است که مدرسان و برنامه ریزان موسسه های آموزشی ( چه آموزشگاه های فنی حرفه ای و چه حتی کلاس های دانشگاهی) از این علم عقب هستند و خودشان نیازمند یادگیری

من یک پیشنهاد برای شما و بقیه کسانی که در اینجا مشغول تدوین و تالیف و ترجمه هستند دارم و اونم اینکه با توجه به این همه مقالاتی که ترجمه شده و وقتی که قرار داده شده , آیا بهتر نیست که مطالب مربوط به یک مبحث
    اولا به صورت کامل تر و جامع تر
    دوما به صورت منظم تر و فصل بندی شده تر
    و سوما به صورت یک کتاب مرجع

ترجمه و تالیف و چاپ بشه .

و در واقع این همه بحث و نوشته و سخن , حالت جهت دار تری به خود بگیره
    nmroshan، pinax، adineh و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

جناب دلباز در مورد نشر مطالب فارسی کاملا با شما موافقم. کمبود چنین مطالبی و مشکلات کاربران، کاملا حس می‌شود.
    تنها مانعی که در سر راه وجود دارد کمبود فرصت‌ است. که گویی هر چه زمان می گذرد، فرصتهای آزاد برای چنین فعالیتهایی کمتر هم می‌شود.

با فایرفاکس 3.5.1 امتحان کردم.عکسها به درستی دیده می شوند.
    مطلبی که در مورد غیرفعال بودن Color Management فایرفاکس گفته بودم از زمان معرفی نسخه 3 در خاطرم بود. با ارسال پست شما، جستجویی کردم و متوجه شدم که در نسخه 3.5 به طور پیش‌فرض این ویژگی فعال است. علاوه بر آن فایرفاکس 3.5‌ از Rendering Intent هم پشتیبانی می‌کند. چیزی که هنگام تبدیل فضاهای رنگی بسیار اهمیت دارد.

( برای ورود به قسمت تنظیمات درونی فایرفاکس، عبارت About:config را در نوارآدرس تایپ کنید و در قسمت فیلتر عبارت GFX را وارد کنید. gfx.color_management.mode قسمت مربوط به تنظیمات مدیریت رنگ فایرفاکس است)

اطلاعات بیشتر در مورد Color Management فایرفاکس 3.5

کد:
    https://developer.mozilla.org/En/ICC_color_correction_in_Firefox
    ویرایش توسط nmroshan : Saturday 25 July 2009 در ساعت 23:30 دلیل: اصلاح غلط املایی
    Delbaz، Navid7h، R.Asgari و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    11580

این دو عکس را در دو پنجره ( یا دو Tab) از Browser تان باز کنید و ببینید. یکی با فضای رنگی AdobeRGB است و دیگری sRGB . اگر تفاوتی در رنگ‌ها مشاهده نکردید، مرورگرتان، قابلیت شناسایی و نمایش فضاهای رنگی مختلف را دارد و اگر تفاوت داشتند، مرورگرتان این قابلیت را ندارد:

کد:
    http://nmroshan2.googlepages.com/090715-nmroshan-7281-adobe.jpg
    http://nmroshan2.googlepages.com/090715-nmroshan-7281.jpg
    Amir Mohebi، comando2705، Amateur و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن

كاربر فعال
    تشکر کرده
    2447

پیش فرض پاسخ: مدیریت رنگ

سلام

ویندوز ویستا:

در IE 7 تفاوت دارند!

در Firefox 3.5 تفاوت ندارند.

قابل توجه دوستاران Opera: در Opera ورژن 9.64 هم بای دیفالت تفاوت دارند!

برای من جالب بود.این هم یکی دیگر از دلایل عدم استفاده از IE
    ممنون آقای دکتر

آقای دکتر البته که سوالم از روی ناآکاهی است ممکنه بگید چرا در مرورگری که قابلیت شناسایی رو داره هر دو تصویر را در فضای Adobe میبینیم و نه sRGB ؟
    ویرایش توسط Rofougaran : Friday 7 August 2009 در ساعت 00:31 دلیل: تست Opera

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

سلام
    در ویندوز ویستا و IE 8 هم تفاوت داشت.

:biggrin:
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

تشکر کرده
    11580

البته این دلیلی برای استفاده یا عدم استفاده از یک مرورگر نیست. چون بهتر است موقع انتشار عکس، دقت کنیم که آن را به صورتی منتشر نمائیم که برای همگان به بهترین وجه قابل رویت باشد. بنابراین توصیه اکید این است که خروجی عکسها برای وب حتما با فضای رنگی sRGB باشد و نه فضاهای دیگر.
    اما اگر این مساله فراموش شد، این مرورگرهای جدید که می توانند فضاهای رنگی را بشناسند، مشکلی از این بابت نخواهند داشت.

نکته دیگر اینکه برخی مرورگرها باید تنظیم شوند تا دارای این قابلیت شوند. شاید مرورگرهای دیگر هم این امکان را داشته باشند.

دوستانی که اپل دارند نیز با Safari تست کنند. زیرا safari نیز قادر به درک فضاهای رنگی است.

آقای دکتر البته که سوالم از روی ناآکاهی است ممکنه بگید چرا در مرورگری که قابلیت شناسایی رو داره هر دو تصویر را در فضای Adobe میبینیم و نه sRGB ؟
    این دو تصویر چگونه ایجاد شده اند؟ عکس اصلی در فضای AdobeRGB بوده است که موقع تهیه خروجی نهایی در دو نسخه خروجی گرفته شد. یکی بدون تبدیل و دیگری با تبدیل به فضای sRGB. وقتی تبدیل به درستی انجام شود، عکس sRGB تفاوتی با AdobeRGB نخواهد داشت. و در یک سیستم مدیریت شده، هر دو به یک صورت دیده خواهد شد.
    اما در سیستمی که مدیریت رنگ را نشناسد، عکس AdobeRGB نمی‌تواند به طور صحیح نمایش داده شود و دچار تغییر رنگ خواهد شد. (به عبارت بهتر، در سیستمی که مدیریت رنگ را می شناسد، این تبدیل AdobeRGB به sRGB در خود نرم‌افزار یا مرورگر صورت گرفته و طبق پروفایل مانیتور نمایش داده می‌شود. اما در نرم‌افزار های دیگری که با این مساله ناسازگار باشند، این تبدیل انجام نمی‌شود فقط همان عکس با همان فضای وسیع و بدون تبدیل به عنوان sRGB فرض شده و نمایش داده می‌شود. در اینحالت، مقداری از رنگهای خارج از محدوده حذف شده و تصویر دچار اختلال رنگ خواهد شد) بنابراین اختلافی که مشاهده می‌کنید ناشی از عدم نمایش صحیح عکس AdobeRGB‌است.
    farsad، Jesmi، Rofougaran و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

چند سوال برام پیش اومده که ممنون میشم اگر کسی‌ از دوستان اطلاعاتی‌ داره بهم کمک کنه.

در مورد سوال اول پیشاپیش باید بگم که مشکلی‌ که دارم چیزی نیست که در عمل پیش بیاد و قابل حل نباشه، اما از اونجایی‌ که می‌خوام مطلب رو درک کنم لازمه که جواب سوالم رو پیدا کنم.

سوال من این هست که فرض کنید یک عکس raw رو در ACR باز کردیم و بعد از آماده سازی فایل خام، یک نسخه ۱۶ بیتی رو در فضای رنگی‌ prophoto برای ویرایش بیشتر به فوتوشاپ فرستادیم. فرض کنید که این عکس دارای گامت بالای رنگ باشه اما در فضای prophoto, هیچ کدوم از کانالهای RGB, کلیپ نشده باشند. وقتی‌ که فضای رنگی‌ رو به sRGB تبدیل می‌کنیم، عکسی‌ رو مشاهده خواهیم کرد که مشابه عکس در فضای prophoto هست. (اگر چه فضای sRGB فضای کوچکتری هست اما از اونجا که مانیتور لپتاپ هم فضای رنگی‌ در حد sRGB داره، حتا وقتی‌ عکس در فضای prophoto باشه امکان دیدن رنگ‌های اشباع شده تر وجود نداره. پس تا اینجا مشکلی‌ وجود نداره)

چون sRGB فضای کوچکتری هست، بعد از تبدیل این امکان وجود داره که بعضی‌ از کانالها کلیپ شده باشند. حالا دوباره عکس رو از فضای sRGB به فضای Prophoto تبدیل می‌کنیم. و در کمال تعجب میبینیم که اگر چه هیستوگرام عکس تغییر اندکی‌ میکنه، اما کانالهای رنگی‌ باز هم به صورت غیر کلیپ شده در میان.

من متوجه نمیشم که چطوری این امکان هست که اطلاعات یک کانال رنگی‌ که کاملا کلیپ شده و از دست رفته، بعد از تبدیل به یک فضای دیگه باز یابی‌ بشه و اون کانال دیگه کلیپینگ نداشته باشه.

سوال دوم من این هست که در صورت آماده کردن عکس برای چاپ، بهترین زمان برای soft proofing, چه مرحله‌ای از ویرایش عکس هست.

سوال سوم هم اینه که در صورت دسترسی‌ به ابزار کلیبراسین پرینتر، پروفایل تولید شده رو چطوری باید استفاده کنیم؟ در هنگام soft proofing یا در dialog box‌ای که وقت چاپ باز میشه یا هر دو؟ (احتمالا جواب این هست که هر دو، اما برای اطمینان خاطر پرسیدم)

سوال بعدی اینه که آیا با وجود پروفایل embed شده در عکس لازم هست که فضای رنگی‌ عکس قبل از ارسال به پرینتر تغییر کنه؟

و سوال آخر این هست که در صورت داشتن پروفایل دستی‌، آیا باز هم لازمه در قسمت مربوط به انتخاب کاغذ عکس، از گزینه‌های پیش فرض استفاده کنیم؟ نمی‌شه برای کاغذ هم پروفایل دستی‌ بسازیم؟

با سپاس.
    ویرایش توسط jebrahim : Sunday 20 November 2011 در ساعت 20:40
    rezanazemi87 و Ali Bayati تشکر می‌کنند.
    ج.ابراهیمی
    instagram

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

مشکلی که من با مدیریت رنگ دارم
    رنگها با آن چه در فتوشاپ دیده میشود با آنچه که در ACDSee Pro 5 دیده میشود متفاوت است ,و آنچه در ACDsee دیده میشود به واقعیت نزدیک تر حتی عین واقعیت است!
    مقادیر R G B در نقاط مشخصی در هر دو نرم افزار یکسان می باشد. ولی فتوشاپ رنگها را سردتر نمایش میدهد

مانیتور DELL U2711 همراه با کالیبراتور سخت افزاری(مانیتور کالیبره شده)

کسی اطلاعی در این زمینه دارد؟

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

نقل قول نوشته اصلی توسط Saadat نمایش پست ها
    رنگها با آن چه در فتوشاپ دیده میشود با آنچه که در ACDSee Pro 5 دیده میشود متفاوت است ,و آنچه در ACDsee دیده میشود به واقعیت نزدیک تر حتی عین واقعیت است!
    مقادیر R G B در نقاط مشخصی در هر دو نرم افزار یکسان می باشد. ولی فتوشاپ رنگها را سردتر نمایش میدهد

درود

آیا در Ps میتوان فضای رنگی خاصی را برای بنمایش درآمدن رنگها در مونیتور، به خود نرم افزار دیکته نمود ؟ یادمه که ACDSee این امکان رو داره؛ ولی Ps رو نمیدونم

كاربر همراه Maisam.H آواتار ها
    تشکر کرده
    2471

نقل قول نوشته اصلی توسط Saadat نمایش پست ها

ﺳﻼﻡ ﺟﻨﺎﺏ ﺳﻌﺎﺩﺕ
    ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﻣﻴﺮﺳﻪ ps ﺑﺼﻮﺭﺕ ﺧﻮﺩﮐﺎﺭ ﻳﮑﺴﺮﯼ ﺗﻨﻈﻴﻤﺎﺕ ﺑﺮ ﺣﺴﺐ ﻧﻮﻉ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﻓﺎﻳﻞ ﺧﺎﻡ ﻭﺭﻭﺩﯼ ﺍﻋﻤﺎﻝ ﻣﻴﮑﻨﺪ ﻭ ﻣﻦ ﺭﺍﻩ ﺣﻠﯽ ﻧﻴﺎﻓﺘﻢ ﮐﻪ ﺍﻳﻥ ﻣﺸﮑﻞ ﺭﻭ ﺑﺮﻃﺮﻑ ﮐﻨﻪ
    ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﻣﻦ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﺭﺍﻩ ﺍﻋﻤﺎﻝ ﺗﻦﻇﻴﻤﺎﺕ ﺍﻭﻟﻴﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﻧﺮﻡ ﺍﻓﺰﺍﺭ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﻭ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩﻥ ﻓﺎﻳﻞ ﺍﺯ ﻫﻤﺎﻧﺠﺎ به ps ﺑﺼﻮﺭﺕ tif
    ﻭ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺭﻭﻧﺪ ﮐﺎﺭﯼ ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    ...

صفحه 3 از 9 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین