نمایش نتایج : از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9
Like Tree1تشکر
  • 1 Post By M.R.Shahbazi

موضوع: نمیتونم از اونی که میبینم عکس بگیرم....

كاربر فعال
    تشکر کرده
    35

پیش فرض نمیتونم از اونی که میبینم عکس بگیرم....

سلام
    خیلی وقتا شده که مثلا یه منظره ی قشنگ رو که میبینم با خودم میگم::::اگه یه دوربین داشتم.....چه عکسی میشد...
    ما الان که دوربین دارم حس میکنم و قتی یه منظره یا هر چیز جذابی رو میبینم که به نظرم جذاب میاد ...وقتی از اون صحنه عکس میگیرم حس میکنم هیچ زیبایی ای وجود نداره...
    فکر کنم این بر میگرده به همون مبحث خوب دیدن...ولی خوب دیدن با چی؟؟؟با چشم یا با دوربین؟؟؟؟
    می خواستم دوستان راهنمایی کنند که چطوز میشه این خوب دیدن رو تمرین کرد؟؟؟؟
    ممنون!

كاربر فعال Minoosepehr آواتار ها
    تشکر کرده
    1796

با سلام خدمت شما. به نظر من این طبیعی است که بعضی وقتها دقیقا همان چیزی را که با چشم میبینیم در عکس نیفتد بعضی وقتها بهتر از و بعضی اوقات بدتر از دید چشم میفتد. البته اینجا بزرگانی هستند که به سوال شما دقیقا پاسخ دهند اما خواهش میکنم نوع دوربین و مارک آن و حتی لنز آن را درج کنید.

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

در مناطر فرقهایی بین دید چشم و دوربین هست که باعث می شه یک منظره زیبا بعداز گرفتن عکس دیگر به زیبایی که با چشم دیده می شد دیده نشود. تا جایی که به نظر من می رسد این فرقها عبارتند از:
    1- دیدن سه بعدی چشم و دید تخت دوربین: ما همه چیز را با دو چشم می بینیم و مغز با تلفیق دو تصویر به یک تصویر سه بعدی می رسد که شما حسی از ابعاد و فاصله ها و عمق و برآمدگی در آن دارید که نشان دادن آن با عکس دوربین که از یک نقطه دید دارد، بسیار مشکل است.
    2- رنگ: چشم انسان یکی از دقیقترین ابزارهای اپتیکی از لحاظ رنگ و دقت در تفکیک آن است که بعضی تا حدود 20 میلیون رنگ نیز ذکر کرده اند. هیچ دوربین دیجیتال یا هیچ فیلم نگاتیوی تا بحال به وجود نیامده که چنین دقتی داشته باشد و بعد از عبور تصویر از مدیاهای مختلف (فیم، سنسور ، کاغذ، مانیتور، ....) ، قطعا تصویر با واقعیت فرق زیادی دارد.
    3- محدوده دینامیکی چشم انسان بیش از دو برابر محدوده دینامیکی دوربین های دیجیتال و حدود 1.5 برابر نگاتیو است. بنابر این از لحاظ نور، دوربین های دیجیتال راه زیادی برای تولید تصاویری واقعی از لحاظ چشم در پیش دارند.
    4- تراز سفیدی: مغز انسان با دقت بسیار بالا در هر شرایطی یک سیستم تراز سفیدی دارد که می تواند در هر شرایطی رنگها را تا حد ممکن طبیعی ببیند. مثلا شما در زیر لامپهای تنگستن رنگها را عادی می بینید و مثل عکسها همه چیز را نارنجی یا زرد نمی بینید. ولی عدم تنظیم رنگ در دوربنیهای عکاسی یکی از دلایل طبیعی نبودن تصاویر است.
    5- زاویه باز چشم: لنز چشم و همپوشانی دید دو چشم، یک تصویر پانورامایی عریض به شما می دهد که شاید دو برابر زاویه لنز عادی شما باشد. البته بدون اینکه مثل لنزهای واید در تصویر اعوجاج ایجاد نماید.
    فرقهای دیگری نیز که مربوط به فیزیولوژی چشم و مغز می شود نیز وجود دارد که خلاصه، باعث می شود تصویر دوربین های عکاسی مصنوعی به نظر برسد.
    همین عوامل و محدودیتها باعث شده که تکنیکهایی درعکاسی برای جبران این ضعفها و بهبود شرایط ابداع شود که خیلی ها یشان از چشم انسان ایده گرفته شده و بعضی، به ساختار مغزی و دید انسان بستگی دارد. مثلا دو برابر بودن تعداد سلولهای سبز در سنسور های تصویر یا نقاط طلایی ترکیب بندی مصائلی هستند که به ساختار تصویری مغز وابسته هستند.
    دراینجا ست که هنز عکاس خود را نشان می دهد. یعنی با وجود این همه محدودیت، بتواند یک منظره زیبا را به همان زیبایی یا حتی در بعضی مواقع زیباتر نشان دهدف عواملی مثل زاویه دید، ترکیب بندی، تنظیم صحیح نور و رنگ، عمق میدان و موارد دیگر از جمله مسائلی هستند که یک عکاس با بهره گیری مناسب از آنها به نتیجه دلخواه می رسد.
    از این به بعد هر وقت عکس منظره زیبایی دیدید، به این فکر کنید که عکاس با چه دید و نگرشی توانسته به این منظره برسد و اگز شما در آن شرایط بودید آیا همین زاویه و دید را داشتید و آیا می شد عکس بهتر از این باشد یا نه؟
    darya_s تشکر می‌کند.

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

البته اون جزئیات ابرها که ما می بینیم بیشتر با محدوده دینامیکی چشم و سنسور بستگی دارد و ربطی به رزولوشن ندارد.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    35

تشکر فراوان از همه ی دوستان خوب..
    امیدوارم موفق باشید...

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

بيشتر مشكلي كه شما داريد تركيب بندي است ، كه در ابتدا همه با آن مواجهند، يعني سوژه را جذاب مي يابيد، دوربين را به سمتش نشانه ميگيريد، اما عكس چيز معمولي از آب در مي آيد، شما غير از سوژه - كه قاعدتا چيزي است كه در مقابل شماست -به يك مركز توجه يا Center of interest نيز نياز داريد تا توجه بيننده را به خود درگير كند. اين مركز توجه بايد قوي باشد تا اثر لازم را روي بيننده بگذارد. در مورد چيدن اين ها نيز ميبايست يك كتاب يا مقاله خوب راجع به تركيب بندي بخوانيد.

به نظر من مشكل شما مشكل فني - يعني محدوديت مديوم - نيست، مشكلي است كه كه همگان در ابتداي درگيري با عكاسي با آن درگيرند
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

كاربر فعال
    تشکر کرده
    35

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir A
    بيشتر مشكلي كه شما داريد تركيب بندي است ، كه در ابتدا همه با آن مواجهند، يعني سوژه را جذاب مي يابيد، دوربين را به سمتش نشانه ميگيريد، اما عكس چيز معمولي از آب در مي آيد، شما غير از سوژه - كه قاعدتا چيزي است كه در مقابل شماست -به يك مركز توجه يا Center of interest نيز نياز داريد تا توجه بيننده را به خود درگير كند. اين مركز توجه بايد قوي باشد تا اثر لازم را روي بيننده بگذارد. در مورد چيدن اين ها نيز ميبايست يك كتاب يا مقاله خوب راجع به تركيب بندي بخوانيد.

به نظر من مشكل شما مشكل فني - يعني محدوديت مديوم - نيست، مشكلي است كه كه همگان در ابتداي درگيري با عكاسي با آن درگيرند
    میشه شما لطف کنید و یک کتاب خوب در مورد عکاسی معرفی کنید؟
    خدا خیرتون بده...

كاربر همراه
    تشکر کرده
    89

نقل قول نوشته اصلی توسط tonino_baliardo
    میشه شما لطف کنید و یک کتاب خوب در مورد عکاسی معرفی کنید؟
    خدا خیرتون بده...
    چیشنهاد می کنم اول مطالب و مقالات سایت رو بخونی. راجع به همه چی مطلب هست. نکاتی در سایت هست که به طور منسجم توی یک کتاب وجود نداره. این هم لینک لیست مقالات.
    http://www.akkasee.com/digitalcamera/paperslist.php
    رحمان حق پرست / Rahman Haghparast
    Konica Minolta Dimage Z3 / HP PSC 1315
    Canon EOS 550D, Canon EFS 18-55 IS, Canon EFS 55-250 IS, Canon 35-80 Reverse

كاربر فعال
    تشکر کرده
    35

ممنون جناب حق پرست...