نمایش نتایج : از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4
Like Tree11تشکر
  • 1 Post By Rofougaran
  • 9 Post By farsad
  • 1 Post By Hadi.F

موضوع: میشه تشخیص داد عکسی زوم شده یا طبیعی گرفته شده؟

كاربر فعال
    تشکر کرده
    2447

پیش فرض میشه تشخیص داد عکسی زوم شده یا طبیعی گرفته شده؟

دوستان آیا تشخیص اینکه عکسی توسط زوم اپتیکال گرفته شده یا طبیعی ,کار ساده ای هست؟ اصلا قابل تشخیصه؟ چطوری؟
    در یک کادر بندی مشابه میشه فهمید که فاصله تا سوژه طبیعی است یا از زوم اپتیکال استفاده شده؟
    من بیسوادم,لطفا مسخره نکنید
    mohammady تشکر می‌کند.

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

پیش فرض پاسخ: میشه تشخیص داد عکسی زوم شده یا طبیعی گرفته شده؟

سلام
    بله! در اكثر دوربین ها اطلاعات كاملی از شرایط عكاسی در EXIF عکس ذخیره می‌شود. برای دیدن این اطلاعات بر روی فایل عکس راست کلیک کرده و به صفحه مشخصات عکس بروید. در آنجا در بخش details برخی از اطلاعات EXIF را می‌توانید ببینید. اطلاعات مربوط به زوم اپیتکال در مشخصه focal lenght نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال عدد 85mm نشان دهنده این است که یا از یک لنز ثابت 85mm و یا با استفاده از یک لنز زوم در فاصله کانونی 85mm عکاسی شده است.
    البته در exif عکس اطلاعات خیلی کاملی ذخیره می‌شود که در اکثر برنامه‌ها نمایش داده نمی‌شود و فقط می‌توانید توسط نرم افزارهای مخصوص نمایش exif به آنها دست پیدا کنید. به عنوان مثال نوع دقیق لنز استفاده شده و فاصله دوربین تا سوژه فکوس شده! که خود من دیروز کشف کردم. البته می‌دونستم که دوربین‌های EOS 1ds mark III , EOS 1 Mark III , EOS 40d این اطلاعات را در فرمت RAW جهت رفع ایرادات ناشی از لنز بر روی عکس توسط نرم افزارها ذخیره می‌کنند. ولی من با دوربین خودم که G7 است امتحان کردم این اطلاعات در EXIF ذخیره می‌شد. تحقیقی که کردم حتی مدل‌های دیگر Powershot های کنون هم این اطلاعات را ذخیره می‌کنند. البته من در چند باری که تست کردم فقط دو دفعه فاصله ذخیره شده توسط دوربین به فاصله واقعی نزدیک بود. فعلا مشغول تحقیق بیشتر در این زمین هستم.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

كاربر جديد spiderman2007 آواتار ها
    تشکر کرده
    52

پیش فرض پاسخ: میشه تشخیص داد عکسی زوم شده یا طبیعی گرفته شده؟

من خیلی آماتورم.
    میخوام بدونم با چه نرم افزاری میشه EXIF را بطور کامل دید؟
    و اینکه جناب farsad تحقیقات شما به کجا رسید؟
    ممنون.

كاربر آشنا Hadi.F آواتار ها
    تشکر کرده
    7

پیش فرض پاسخ : پاسخ: میشه تشخیص داد عکسی زوم شده یا طبیعی گرفته شده؟

سلام
    بله! در اكثر دوربین ها اطلاعات كاملی از شرایط عكاسی در EXIF عکس ذخیره می‌شود. برای دیدن این اطلاعات بر روی فایل عکس راست کلیک کرده و به صفحه مشخصات عکس بروید. در آنجا در بخش details برخی از اطلاعات EXIF را می‌توانید ببینید. اطلاعات مربوط به زوم اپیتکال در مشخصه focal lenght نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال عدد 85mm نشان دهنده این است که یا از یک لنز ثابت 85mm و یا با استفاده از یک لنز زوم در فاصله کانونی 85mm عکاسی شده است.
    البته در exif عکس اطلاعات خیلی کاملی ذخیره می‌شود که در اکثر برنامه‌ها نمایش داده نمی‌شود و فقط می‌توانید توسط نرم افزارهای مخصوص نمایش exif به آنها دست پیدا کنید. به عنوان مثال نوع دقیق لنز استفاده شده و فاصله دوربین تا سوژه فکوس شده! که خود من دیروز کشف کردم. البته می‌دونستم که دوربین‌های EOS 1ds mark III , EOS 1 Mark III , EOS 40d این اطلاعات را در فرمت RAW جهت رفع ایرادات ناشی از لنز بر روی عکس توسط نرم افزارها ذخیره می‌کنند. ولی من با دوربین خودم که G7 است امتحان کردم این اطلاعات در EXIF ذخیره می‌شد. تحقیقی که کردم حتی مدل‌های دیگر Powershot های کنون هم این اطلاعات را ذخیره می‌کنند. البته من در چند باری که تست کردم فقط دو دفعه فاصله ذخیره شده توسط دوربین به فاصله واقعی نزدیک بود. فعلا مشغول تحقیق بیشتر در این زمین هستم.
    علاوه بر اطلاعات exif روش دیگری که میشه پی برد از چه لنزی استفاده شده (واید، نرمال، تله) یا به قول دوستمون Rofougaran آیا زووم شده یا نه، دقت در خود عکس و نسبت عناصر موجود در عکس هست به طور کلی در حالت نرمال نسبت و فاصله عناصر در عکس به شکل طبیعی دیده میشه اما در حالت زوم شده (تله) می شه تو عکس احساس کم بودن عمق میدان (محو شدن ÷س زمینه) و از اون مهمتر احساس فشردگی بین پیش زمینه و پس زمینه رو حس کرد مثلا اگر بین پیش زمینه (سوژه) و پس زمینه 30 متر فاصله باشه موقع استفاده از لنز تله (زووم کردن) احساس میشه فاصله کمتری بین پیش زمینه و پس زمینه هست.
    hajmohammad تشکر می‌کند.
    My Gears:
    Gluttony * Greed * Sloth * Envy * Wrath * Pride * Lust and Other Demons