صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15
Like Tree23تشکر

موضوع: لنز ماکرو بسازیم !

كاربر همراه Shafy آواتار ها
    تشکر کرده
    414

پیش فرض لنز ماکرو بسازیم !

سلام
    چند وقتی بود همش ذهنم مشغول بود با توجه به گرونیه خیلی از لنز ها آیا می شه یه لنز ساخت ؟
    البته نه در حد حرفه ای، ولی خوب یه کمی آزمایش کردم و تونسم یه عکاسیه ماکرو لنز 18-70 خودمو قوی تر کنم :::big grin:::
    از اساتید این سوال رو داشتم ، به دوربین که آسیبی وارد نمی کنه ؟ عمل فوکوس اتوماتیک رو به خوبی انجام میده !
    یه سری آزمایشات اولیه روش انجام دادم، خوب جواب داده

[IMG]http://i25.*******.com/4imzvc.jpg[/IMG]
    Delbaz، Kaveh Ghobadi، farhad44 و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر جديد maraghechi آواتار ها
    تشکر کرده
    65

پیش فرض پاسخ: لنز ماکرو بسازیم !

جالب است.بیشتر اگر میشه توضیح بدید
    احسان مراغه چی
    Nikon D80 18-135 nikkor--70-300 G nikkor--10-20 Sigma/ FujiFilm s5500/ Zenit 212 K
    www.shutter.ir

تشکر کرده
    414

Smile پاسخ: لنز ماکرو بسازیم !

نقل قول نوشته اصلی توسط maraghechi نمایش پست ها
    جالب است.بیشتر اگر میشه توضیح بدید
    سعی کردم با عکس گرفتن ار مراحل انجام کار همه چیز رو نشون بدم ! خوب اول چندین بار با استفاده از عدسی های مختلف (ذره بین) جلوی لنز قرار دادم در فاصله 20-30 سانتی متری دیدم تصویر جالبی نمی ده و عمل فوکوس خودکار هم گیج میزنه :::big grin::: کم کم عدسی رو نزدیک دهانه لنز کردم چشمم پشت چشمی بود که یهو یه تصویر ماکرو فوق العاده دیدم، و فهمیدم اگر یه ذره بین به طور کامل به دهانه لنز بچسبونیم قدرت ماکروی لنز بالا میره و کار فوکوس و ... به خوبی هم انجام میشه !
    maraghechi تشکر می‌کند.

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

شافی جان تجربه بسیار خوبی است.

اما یقنیا در فوکوس تاثیر خواهد گذاشت.ترجیحا از تک نقطه مرکزی استفاده کنید اما اگر کنتراست را کاهش ندهد و شارپنس زیاد از حد از دست نرود روش بدی نیست.
    Saeed.gh.sh تشکر می‌کند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

تشکر کرده
    414

Smile پاسخ: لنز ماکرو بسازیم !

نقل قول نوشته اصلی توسط Kaveh Ghobadi نمایش پست ها
    شافی جان تجربه بسیار خوبی است.

اما یقنیا در فوکوس تاثیر خواهد گذاشت.ترجیحا از تک نقطه مرکزی استفاده کنید اما اگر کنتراست را کاهش ندهد و شارپنس زیاد از حد از دست نرود روش بدی نیست.
    بله درسته ! نوع و جنس شیشه عدسی خیلی تاثیر داره، آزمایش هایی که انجام دادم میزان شارپن و بعضی از خطا های نوری در عدسی های مختلف فرق می کرد، ولی خوب یه عدسی پیدا کردم به نظر شیشه بسیار شفافی داره و عکساش بهتر ار بقیه در میاد، تحقیقاتمو ادامه می دم :::big grin:::
    Kaveh Ghobadi، Pouriya و data تشکر می‌کنند.

كاربر همراه rtoraby آواتار ها
    تشکر کرده
    590

سلام
    من هم تجربه این کار و داشتم. ولی نکته مهم عدد اف هست. اگر راهی برای اون بشه پیدا کرد فوق العاده است.
    غلامرضا ترابی
    Canon EOS 400D + EF-S 18-135mm STM

كاربر جديد photohamrah آواتار ها
    تشکر کرده
    13

شما براي اين كار مي تونيد از فيتر هاي كلوزآپ استفاده كنيد كه هم قيمتش خوبه هم كيفيت قابل قبولي داره.معمولا اين فيلتر ها در يك پكيج با سه شماره بزرگنمايي هاي مختلف ارائه مي شه كه قيمتش بسته به دهنه لنز از 7-8 تومن تا 20 تومن هست.

تشکر کرده
    414

نقل قول نوشته اصلی توسط rtoraby نمایش پست ها
    سلام
    من هم تجربه این کار و داشتم. ولی نکته مهم عدد اف هست. اگر راهی برای اون بشه پیدا کرد فوق العاده است.
    ببخشید منظورتون رو متوجه نشدم !؟ منظورتون همون دیافراگم هست ؟ اتفاقا خودم هم به این موضوع شک کردم که آیا در این حالت باز یا بسته شدن دیافراگم خوب عمل می کنه ؟
    جالب بود ! خیلی خوب کار می کنه انگار که از یه لنز ماکرو داریم استفاده می کنیم !
    شفیع فیروزبخش
    Nikon D7100 - SONY ALPHA 100
    گالری
    (می میرم، تا ایران بماند) «بایندر»

كاربر همراه
    تشکر کرده
    112

فکر می کنم نام "لنز ماکرو" برای چیزی که ساخته اید چندان مناسب نیست. در واقع ابزار شما امکان بزرگنمایی(magnification) را فراهم می کند درحالی که وظیفه اصلی لنز ماکرو امکان هرچه نزدیک شدن به سوژه است...گرچه بزرگنمایی هم در ماکروگرافی می تواند جذاب باشد اما واقعیت اینست که چیزهایی هم با بزرگنمایی از دست می روند و به همین دلیل هم هست که می بینیم خیلی از لنزهای ماکرو امکان بزرگنمایی را ندارند و برای بزرگنمایی بیشتر از فلیلترهایی که کار همان ذره بین را انجام می دهند در مواقع خاص استفاده می شود...در واقع ابزار شما جایگزین یک لنر ماکرو که قیمت بالایی هم دارد نیست و حداکثر می تواند جایگزین یک فیلتر باشد... اشتباه نمی کنم؟
    آرش

Java Intelligent Network Infrastructure

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط JiNi نمایش پست ها
    فکر می کنم نام "لنز ماکرو" برای چیزی که ساخته اید چندان مناسب نیست. در واقع ابزار شما امکان بزرگنمایی(magnification) را فراهم می کند درحالی که وظیفه اصلی لنز ماکرو امکان هرچه نزدیک شدن به سوژه است...گرچه بزرگنمایی هم در ماکروگرافی می تواند جذاب باشد اما واقعیت اینست که چیزهایی هم با بزرگنمایی از دست می روند و به همین دلیل هم هست که می بینیم خیلی از لنزهای ماکرو امکان بزرگنمایی را ندارند و برای بزرگنمایی بیشتر از فلیلترهایی که کار همان ذره بین را انجام می دهند در مواقع خاص استفاده می شود...در واقع ابزار شما جایگزین یک لنر ماکرو که قیمت بالایی هم دارد نیست و حداکثر می تواند جایگزین یک فیلتر باشد... اشتباه نمی کنم؟
    آرش جان سلام: در مورد وسیله فوق نظری ندارم اما در ارتباط با مواردی که اشاره کردید بگمانم اینگونه نیست.

وظیفه لنز ماکرو امکان هر چه نزدیکتر شدن به سوژه نیست. در اصل وظیفه لنز ماکرو امکان بزرگنمایی به تصویر 1:1 است. هر چقدر لنزی( جدای از فاصله ای که به این موضوع(1:1) نزدیک شود) امکان ایجاد تصویر 1:1 را داشته باشد. قابلیت ماکرو بودن را دارد. بعضی از لنزهای ماکرو در 40 سانتی متری به این موضوع میرسند بعضی در 20 سانتی متری ( اعداد تقریبی است) این موضوع درست است که لنزهای ماکرو در کوتاه ترین فاصله ای که قادر به فکوس خواهند بود امکان خلق تصویر نزدیک به 1:1 را پیدا میکنند. اما این کوتاه بودن (Close Focus) مصداقی روشن است بر این موضوع....... در اصل همان امکان خلق تصویر 1:1 معیاری بر ماکرو بودن یک لنز خواهد بود.

مثال : لنزی در فاصله 30 سانتی متری کوتاهترین فاصله ایست که قادر به فکوس خواهد بود. در این فاصله در حداکثر فوکال لنت قابلیت بزرگنمایی 0.25x را دارد. لنز دیگری در حداقل فاصله 40 سانتی متری قادر به فکوس خواهد بود و در همین فاصله قادر به ایجاد بزرگنمایی 1:1 خواهد بود. طبیعی است که لنز دوم یک لنز ماکرو خواهد بود. و لنز اول قابلیت ماکرو بودن را دارد. لنز اول در شرایطی با استفاده از اکستنشن تیوب قادرافزایش بزرگنمایی تا مثلا 0.5x را خواهد داشت.

حالتی دیگر.... لنز 300 اف4 لرزشگیر دار کانن در حداقل فاصله ای که قادر به فکوس خواهد بود (Close Focus)

1.5 متر با بزرگنمایی 0.24x و لنز 180 ماکرو در حداقل فاصله ای که قادر به فکوس خواهد بود 0.5 متر با بزرگنمایی 1x و لنز 17-55 با حداقل فاصله ای که قادر به فکوس خواهد بود 31 سانتی متر با بزرگنمایی کمتر از دولنز قبل......

================================================== ============

اما در دوربین هایی مثل اس3 یا از این دست. اینگونه عنوان شده که فرضا تا فاصله 0 (برای سوپر ماکرو) شما قادر به ثبت هستید. و اینگونه عنوان میشود که این مزیتی است بر ثبت تصاویر ماکرو...... در حالی که بنظر بنده اگرچه این نوع دوربین ها در این فواصل به ماکرو نزدیک میشوند( و کوچکتر بودن سنسورهایشان مزید بر علت است) اما اینها یک قابلیت نیست و یک ترفندی در راستای مارکتینگ است. چرا که مزیت اصلی آنست هر چقدر دورتر از سوژه قادر به خلق تصویر ماکرو باشید.......

تصویر 1:1 در اصل ابعاد واقعی سوژه بر روی سنسور میباشد(صرفه نظر از آن ابعاد چاپی که بعدا خواهید داشت)

The true definition of macro photography (also known as "photomacrography") is production of an image that is the same size (or larger) on the film plane as it is in real life (lifesize). Thus, if you photograph an insect that is 2 centimeters long at 1:1 (lifesize), it will take up 2 centimeters of space on the film plane (negative/positive film or digital sensor

یا

کد:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Macro_photography

خلاصه کلام انکه لنز ماکرو لنزی است که قابلیت ایجاد تصویر 1:1 صرفه نظر از هر MFD که قادر به انجام آن باشد.
    یکی دو مورد دیگر هم هست که الان حضور ذهن ندارم باشد در فرصتی مقتضی

ارادتمند شما دوست خوب
    Saeed.gh.sh و JiNi تشکر می‌کنند.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین