نمایش نتایج : از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
Like Tree10تشکر
  • 1 Post By mreza1001
  • 2 Post By behnamarena
  • 1 Post By mreza1001
  • 2 Post By ghanbar
  • 3 Post By Mashhadi Vahid
  • 1 Post By mreza1001

موضوع: پنجره در استدیو : بد یا خوب؟

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

Question پنجره در استدیو : بد یا خوب؟

اکثر آتلیه هایی که تا کنون دیده ام ( بهتره بگم همشون) بدون پنجره بوده اند.( شایدم من کم آتلیه دیدم یا اتفاقی بوده) اما مطالب مقالات و کتاب های خارجی رو که نگاه کردم دیدم همه از وجود پنجره در آتلیه به عنوان یک امتیاز یاد کرده اند. (البته مسلما با نور کنترل شده)

حالا من دقیقا در گیر همین مساله شدم : یک اتاق 3 در 4 دارم که یک طرفش کاملا پنجره است و خوشبختانه رو به شمال هم هست. من کار حرفه ای نمی کنم ولی این اتاق در یک دفتر کار قرارداره و محلش اداریه. اکثر مواقع بعد از غروب آفتاب اونجا عکاسی میکنم پنجره هم لوردراپه داره و مشکل انعکاس نداره اما امشب متوجه شدم که از بیرون (این اتاق رو به خیابونه) کاملا معلومه فلاش زده میشه (لازم به ذکر نیست که من مجوز کسب و ارشاد و ... ندارم و اصلا حد اقل برای یک سال شایدم بیشتر قصد حرفه ای شدن -پول دراوردن- ندارم چون کارم چیز دیگست و کاملا هم صفر کیلومتر هستم) حلا فکرش بکنین یکی بیاد یقه مارو بگیره که چرا اینجا آتلیه راه انداختی و . . . اونوقت من هی بگم بابا من حرفه ای نیستم اونم میگه اینهمه وسایل ریختی اینجا مگه حرفه ای شاخ و دم داره و . . . باقیشم درگیری با خیلیها از جمله دارایی !

حالا من تصمیم گرفت پنجره هرو بپوشونم جوری که شبا نور فلاش معلوم نشه روزها هم اگر یهو هوس کردم عکس بگیرم ! بتونم نور روز رو دیفیوز کنم و ازش بهره ببرم . خودم فکر کرد رو شیشه ها کالک بچسبونم اما بازم نور فلاش میره بیرون. . .

دوستان همفکری کنید کسی تجربه مشابه داره؟ راستی شما پنجره هاتون رو چی کار کردید؟ اصلا با وجود پنجره تو آتلیه موافقید؟ چه پیشنهادی دارید؟
    M. Beyrami تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه
    تشکر کرده
    127

پیش فرض پاسخ: پنجره در استدیو : بد یا خوب؟

سلام
    فکر کنم بودن پنجره یک خوبی باشه، چون در صورت لازم نداشتنش میتونین جلوشو بپوشونین.
    من هم مثل شما توی خونه دارم آتلیه راه میندازم البطه هنوز فلاش چتری نخریدم. اتاق من هم پنجره خوبی داره که نور آفتاب مستقیما وارد میشه.
    فکر نمیکنم کسی به فلاش زدن داخل یک ساختمان کاری داشته باشه!
    اصلا کی بیکاره بخواهد بیاد دنبال شما و ببینه کجا هستین. به نظر من جای نگرانی نیست. فکر کنم پرده لووردراپه هم جلوی نور رو کاملا بگیره. اگر هم خیلی مایلید میتونین زیرش 2 لایه دیگه پرده پارچه ای ضخیم بزارین.
    mreza1001 و M. Beyrami تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    16459

به قول قدیمیا کار از محکم کاری عیب نمیکه. (انقدر سر این موارد بیخود به من گیر داده شده چشمم ترسیده!)

چون اونجا دفتر کار جزو اماکن عمومی محسوب میشه و برای ورود نیاز به مجوز نیست از طرفی چون اونجا یک شرکت فعاله اگر درد سر ساز بشم دردسرش بیشتر برای شرکته و این خوب نیست !

با لوردراپه نور فلاش میره بیرون براحتی.

حالا من فکر کردم پنجره رو کالک بزنم یک پرده مخمل مشکی هم بگیرم یجوری درستش کنم که با بند مثل کرکره بره بالا که هم بشه از پنجره استفاده کرد هم از خور پرده ممکنه به عنوان فون استفاده بشه چون در اتاق جلوی پنجره است و می تونم برم تو در گاهی یا بیرون اتاق واستم و فاصله مناسب از سوژه رو بگیرم ازون ورم که فون اصلی سر جاشه عمود به پنجره!
    M. Beyrami تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه ghanbar آواتار ها
    تشکر کرده
    1809

من هم در اتاقي كه عكاسي مي كنم پنجره دارم و مشرف به دو مجتمع مسكوني هست چون من هم اكثرا" بعد اظهر ها وقت مي كنم كه عكاسي كنم ديدم كه نور فلاش باعث تحريك همسايگان شده شب ها ميان روي بالكون ها بيبينند چه خبر است .

من هم با استفاده از يك پتو مستعمل كه كلفت و رنگارنگ هم هست هر بار كه مي خواهم از فلاش استفاده كنم پنجره را مي پوشانم در واقع در حال حاظر حكم فون را دراد امان از بي پولي و همسايگان فضول !!!! چون نوري كه از پنجره به اتاق وارد ميشود بسيار خوب است و بدرد بخور واقعا حيف است كه پنجره نداشته باشد به زودي هم يك فون درست و حساب خواهم خريد . نوري ورودي با استفاده از رفلكتور تصاوير طبيعي و خوبي حداقل از ديد خودم به وجود آورده است.

بنظر من هر نوري در استوديو خوب است و يك كارايي مربوط به خودش به شرط آنكه قابل كنترل باشد و گرنه مزاحم خواهد شد .

تا نظر ديگر دوستان و صاحبنظران
    mreza1001 و M. Beyrami تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط mreza1001 نمایش پست ها
    چون اونجا دفتر کار جزو اماکن عمومی محسوب میشه و برای ورود نیاز به مجوز نیست....
    دفتر کار جزو اماکن عمومی محسوب میشود؟ فکر نمی کنم اینطور باشه.
    نقل قول نوشته اصلی توسط ghanbar نمایش پست ها
    بنظر من هر نوري در استوديو خوب است و يك كارايي مربوط به خودش به شرط آنكه قابل كنترل باشد و گرنه مزاحم خواهد شد .
    ولی به نظر من اگر نوری قابلیت کنترل داشته باشد، شاید! بتواند مفید باشد، حالا اگر کسی خواست خلاقیت به خرج دهد و به طور اتفاقی در عکسی از نور بیحال و خوشرنگ غروب هم استفاده کند، بحثش جدا است و چندان قابلیت تکرار هم ندارد.
    mreza1001، ghanbar و M. Beyrami تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

تشکر کرده
    16459

دفتر کار جزو اماکن عمومی محسوب میشود؟ فکر نمی کنم اینطور باشه.
    حالا اسم عمومی یا نیمه عمومی رو درست یادم نیست کدومه فکر کنم نیمه عمومی

منظورم اینه که نیاز به مجوز نداره برای بازرسی و به بهانه های مختلف می تونن به آدم گیر بدن. دست رو دلم نذار که خونهههههه وحید جان . جاش اینجا نیست اما تا حالا 5 6 بار بابت عکاسی دستگیر شدم! حالا تو تاپیک اجتماعی میگم براتون.

پتو هم خوبه ها موقتا
    M. Beyrami تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی