صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14
Like Tree15تشکر

موضوع: پیکسلهای مازاد!

كاربر همراه
    تشکر کرده
    456

پیش فرض پیکسلهای مازاد!

پيکسلهاي مازاد چه مي شوند؟!

با سلام و احترام خدمت دوستان عزیز. خواهش می کنم دوستان به رفع ابهامات من درباره ی مبحث کلیدی پیکسل کمک کنند. متشکرم.

مي دانيم که براي چاپ عکسي در سايز 20x25 با رزولوشن 300 به حدود 7 ميليون پيکسل نياز است. اما اگر خروجي سنسور دوربين ما پيکسلهاي بيشتري مثلآ 14 ميليون پيکسل باشد
    و ما نخواهيم رزولوشن را بالاتر از 300 ببريم چه اتفاقي مي افتد؟ فرايند حذف پيکسلهاي مازاد که قطعآ قسمتي از جزييات تصوير هستند اجتناب ناپذير مي نمايد ، اين چطور انجام مي شود؟...
    فتوشاپ با چه الگوريتمي از يک فايل 14 مگاپيکسلي يک فايل 7 مگاپيکسلي مي سازد؟
    پيکسلهاي مازاد حذف يا ادغام مي شوند؟ در اين صورت آيا کيفيت کاهش پيدا نمي کند؟
    آيا در چاپ عکسي در ابعاد 20x25 با رزولوشن 300 تفاوتي ميان خروجي 7 مگاپيکسل و 14 مگاپيکسل و بالاتر وجود ندارد؟!
    Omid Araki و mreza1001 تشکر می‌کنند.
    کشف زیبایی چه زیباست...

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

پیش فرض پاسخ: پیکسلهای مازاد!

سوال اشتباه است. به عبارت دیگر یک پارادوکس است. چون برای چاپ تنها می‌توانید دو فاکتور از فاکتورهای سه گانه ابعاد پیکسلی، دقت چاپ و اندازه چاپ را کنترل کنید. فاکتور سوم توسط دو فاکتور دیگر کنترل می‌گردد. یعنی نمی‌توان گفت عکس ۱۴ مگاپیکسلی را با دقت 300dpi و اندازه ۲۰در۲۵ چاپ کنیم. ممکن نیست. اگر چنین فایلی را در چنین اندازه ای چاپ کنید دقت چاپ بالا می‌رود.

پس کاهش یا حذف نخواهیم داشت. مگر اینکه دستگاه چاپ امکان دقت بالاتر را نداشته باشد که خود بخود در دقت پایینتر چاپ می‌کند. در آن صورت مانند این است که عکسی با ایعاد پیکسلی کمتر ( با بقول شما مگاپیسل کمتر) را چاپ کرده اید.

از سوی دیگر افرایش دقت چاپ مثلا از ۳۰۰ به ۶۰۰dpi ممکن است در ابعاد کوچک تاثیری نداشته باشد.
    mreza1001، hamedch67، Anoosh-Em و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه platoali آواتار ها
    تشکر کرده
    175

شاید منظور دوست ما این بوده که ما یک عکس ۱۰ مکا پیکسلی داریم. وقتی آن را چاپ می کنیم و در موقع چاپ ۴ مگا پیکسل بیشتر نیاز نیست. تحوه ی تبدیل این ۱۰ مگا پیکسل به ۴ مگا پیکسل چگونه هست.

آیا پیکسل های اضافی دور ریخته می شوند؟ یا برنامه یا پردازش تصویر این پیکسل های با الگوریتم خاصی در هم ادغام می کند؟

این الگویتم ها چگونه کار می کنند و کدام از همه بهتر جواب می دهد؟
    mreza1001 تشکر می‌کند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    456

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    سوال اشتباه است. به عبارت دیگر یک پارادوکس است. چون برای چاپ تنها می‌توانید دو فاکتور از فاکتورهای سه گانه ابعاد پیکسلی، دقت چاپ و اندازه چاپ را کنترل کنید. فاکتور سوم توسط دو فاکتور دیگر کنترل می‌گردد. یعنی نمی‌توان گفت عکس ۱۴ مگاپیکسلی را با دقت 300dpi و اندازه ۲۰در۲۵ چاپ کنیم. ممکن نیست. اگر چنین فایلی را در چنین اندازه ای چاپ کنید دقت چاپ بالا می‌رود.

پس کاهش یا حذف نخواهیم داشت. مگر اینکه دستگاه چاپ امکان دقت بالاتر را نداشته باشد که خود بخود در دقت پایینتر چاپ می‌کند. در آن صورت مانند این است که عکسی با ایعاد پیکسلی کمتر ( با بقول شما مگاپیسل کمتر) را چاپ کرده اید.

از سوی دیگر افرایش دقت چاپ مثلا از ۳۰۰ به ۶۰۰dpi ممکن است در ابعاد کوچک تاثیری نداشته باشد.

ضمن تشکر فکر می کنم شما متوجه سوال من نشدید. دقیقآ به همین دلیل که نمی توان یک فایل 14 مگاپیکسلی را با دقت 300dpi در سایز 20x25 چاپ کرد این سوال مطرح است که بر سر پیکسلهای اضافه چه خواهد آمد؟ البته اگر رزولوشن را بالاتر ببریم در سایز کوچکتر از این هم امکان چاپ خواهد بود اما در رزولوشن ثابت 300 چه فرایندی صورت می گیرد؟...
    کشف زیبایی چه زیباست...

كاربر همراه
    تشکر کرده
    456

نقل قول نوشته اصلی توسط platoali نمایش پست ها
    شاید منظور دوست ما این بوده که ما یک عکس ۱۰ مکا پیکسلی داریم. وقتی آن را چاپ می کنیم و در موقع چاپ ۴ مگا پیکسل بیشتر نیاز نیست. تحوه ی تبدیل این ۱۰ مگا پیکسل به ۴ مگا پیکسل چگونه هست.

آیا پیکسل های اضافی دور ریخته می شوند؟ یا برنامه یا پردازش تصویر این پیکسل های با الگوریتم خاصی در هم ادغام می کند؟

این الگویتم ها چگونه کار می کنند و کدام از همه بهتر جواب می دهد؟

بله سوال همین است. متشکرم. ضمن اینکه یادآوری می کنم در هر دو صورت ادغام یا حذف پیکسلها انتظار می رود کاهش کیفیت در تفکیک رنگ و جزییات عکس رخ دهد در حالی که چاپ فایلهای بزرگ در اندازه های کوچک کیفیت بهتری به دست می دهد!....؟
    کشف زیبایی چه زیباست...

تشکر کرده
    11580

خدمتتان عرض کردم. دقت چاپ فاکتور مستقل نیست. ما دقت چاپ را بالا نمی‌بریم. خود بخود بالا می‌رود. چون نتیجه تاثیر دو فاکتور اندازه عکس و اندازه چاپ است. علت اینکه شما می فرمایید چاپ فایلهای بزرگ در اندازه کوچک کیفیت بهتری می‌دهد همین است. یعنی خود بخود دقت چاپ بالا می‌رود. و شما نمی‌توانید آن را ثابت نگه‌دارید.

اگر بازهم متوجه حرف من نمیشوید بروید داخل فتوشاپ یک سند بازکنید و سعی کنید هر سه فاکتور ابعاد پیکسلی، اندازه چاپ و دقت چاپ را تعیین کنید. خواهید دید که ممکن نیست. فاکتور سوم توسط دو فاکتور دیگر تعیین خواهد شد.

عرض کردم تنها استثنا محدودیت دستگاه چاپ است. یعنی دستگاه چاپ نتواند دقت چاپ را بالا ببرد در آن صورت فقط مانند این است که عکس با رزولوشن کمتری ( مثلا ۷ مگا پیکسل بجای ۱۴ ) چاپ شده باشد. این کاهش توسط درایو چاپگر و معمولا با الگوریتم bicubic صورت می‌گیرد.
    SBadri تشکر می‌کند.
    نعما م. روشن

كاربر فعال Viper آواتار ها
    تشکر کرده
    1607

با سلام و اجازه اساتيد

dpp مخفف ( Dot Per Pixel)، پرینتر ها برای چاپ رنگهای مختلف معمولا از ترکیب 4 رنگ اصلی استفاده می کنند، به این ترتیب برای چاپ یک پیکسل ترکیبی از نقاط به رنگهای اصلی را کنار هم چاپ می کنند که این مجموعه نقاط به صورت یک پیکسل به نظر می آید. به تعداد نقاط چاپ شده برای تشکیل یک پیکسل dpp گفته می شود.
    dpp = dpi / ppi
    به طور مثال وقتی یک عکس با کیفیت 200dpi را با کیفیت 4800dpi چاپ می کنیم، dpp برابر با 24 است.

مطلب زير را هم پيشنهاد مي كنم بخوانيد
    http://www.afravi.com/news.php?extend.21.2

با احترام

كاربر همراه
    تشکر کرده
    456

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    خدمتتان عرض کردم. دقت چاپ فاکتور مستقل نیست. ما دقت چاپ را بالا نمی‌بریم. خود بخود بالا می‌رود. چون نتیجه تاثیر دو فاکتور اندازه عکس و اندازه چاپ است. علت اینکه شما می فرمایید چاپ فایلهای بزرگ در اندازه کوچک کیفیت بهتری می‌دهد همین است. یعنی خود بخود دقت چاپ بالا می‌رود. و شما نمی‌توانید آن را ثابت نگه‌دارید.

اگر بازهم متوجه حرف من نمیشوید بروید داخل فتوشاپ یک سند بازکنید و سعی کنید هر سه فاکتور ابعاد پیکسلی، اندازه چاپ و دقت چاپ را تعیین کنید. خواهید دید که ممکن نیست. فاکتور سوم توسط دو فاکتور دیگر تعیین خواهد شد.

عرض کردم تنها استثنا محدودیت دستگاه چاپ است. یعنی دستگاه چاپ نتواند دقت چاپ را بالا ببرد در آن صورت فقط مانند این است که عکس با رزولوشن کمتری ( مثلا ۷ مگا پیکسل بجای ۱۴ ) چاپ شده باشد. این کاهش توسط درایو چاپگر و معمولا با الگوریتم bicubic صورت می‌گیرد.
    من متوجه رابطه ی اندازه ی پیکسلی و سانتیمتری فایل در فتوشاپ هستم ولی متوجه منظور شما نمی شوم. اکثر چاپگرها حتی دستگاه های بزرگ چاپ عکس رنگی با دقت 300dpi کار می کنند. البته بعضی مدلها تا 600dpi دقت دارند. بحث ما دقت چاپ چاپگرها نیست.

در هنگام چاپ فایل کوچک در ابعاد بزرگ ما 2 راه داریم: یا اینکه از dpi کم کنیم یا اینکه پیکسلهای مجازی بسازیم تا به dpi مورد نظر در سایز مورد نظر برسیم حالا وقتی عکس این جریان انجام شود هم 2 راه داریم: یا اجازه دهیم dpi افزایش یابد یا از پیکسلها کم کنیم که همان کاهش سایز است و وقتی شما ابعاد پیکسلی را کاهش می دهید در واقع تعداد پیکسلها کم می شود. سوال این است : پیکسلها چه می شوند ؟ ادغام ؟....
    کشف زیبایی چه زیباست...

كاربر همراه
    تشکر کرده
    456

با سلام و احترام خدمت اساتید گرامی...

هرچند که بیشترین پاسخها به درخواستهای راهنمایی برای خرید دوربین و تجهیزات داده میشود ولی سوال من هم به نوعی مربوط به خرید دوربین است. هرچند شاید سوال پیش پا افتاده ای به نظر برسد ولی لطفآ در بحث شرکت کنید. با تشکر.
    کشف زیبایی چه زیباست...

تشکر کرده
    11580

در پست ۶ جواب سوال داده شده است.
    نعما م. روشن

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین