صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 18 , از مجموع 18

موضوع: آیا بازو بسته کردن فایل جی پگ باعث خرابی آن می شود؟

كاربر ويژه infinity آواتار ها
    تشکر کرده
    4379

پیش فرض پاسخ: آیا بازو بسته کردن فایل جی پگ باعث خرابی آن می شود؟

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan
    نه!!

- حتی اگر درصد فشردگی را تغییر ندهید، باز و بسته کردنهای مکرر فایل با data loss همراه است

- حتی اگر فایل ویرایش نشود، باز وبسته کردنهای مکرر فایل میتواند باعث data loss شود
    جناب روشن

من در این مورد هیچ رفرنسی را قبول ندارم ! نه بی منطق هستم ، نه متعصب.

__ از فایل A کپی تهیه کنید با نام B
    __ فایل B را باز کرده ، بدون ویرایش ببندید.
    __ فایل A و B را با یک نرم افزار Binary File Compare با هم مقایسه کنید ( از دستور FC در ویندوز با سوییچ B/ هم میتوان استفاده کرد )

__ اگر اختلافی مشاهده نشد ، فرمایش شما یا هر رفرنس دیگر غلط است.
    __ اگر اختلاف بود ... اشتباه و جای سوال و تعجب بسیار از جانب بنده است.

من جهت اطمینان بیشتر خودم این کار را کردم .
    نتیجه : دو فایل A و B حتی در یک بیت هم اختلاف نداشتند ، که منطقا انتظاری غیر از این هم نداشتم.
    هادی هژیرآذر

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

نقل قول نوشته اصلی توسط maf.ir
    جناب محبی فکر می کنم منظور از باز و بسته کردن عکس این هست که عکس باز بشه و دوباره ذخیره بشه بدون اینکه ویرایشی در عکس داده بشه نه اینکه اگر فایل jpeg رو 10 تا بار با image viewer نگاه کردید کیفیت اون از بین بره.

فکر نمی کنم کسی این عقیده رو داشته باشه که view کردن فایل Jpeg باعث کاهش کیفیت اون بشه!
    نرم افزارهاي ويرايش فايل حداقال اينقدر هوشمند هستند كه اگر فايلي را باز كنيد و ويرايش نكنيد، آن را دوباره بازسازي و ذخيره نكنند، بلكه تنها فايل را ببندند.

100 حالت وجود ندارد، يا ويرايش ميكنيد، كه حتي در ساده ترين ويزايش ها به علت لزوم باز سازي recostruct فايل و فشرده سازي مجدد، افت كيفيت خواهيد داشت. يا اين كه هيچ ويرايشي انجام نميدهيد.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

برای ادامه بحث بهتر است اصطلاحاتی را که استفاده میکنیم، هماهنگ نماییم:

وقتی میگوییم باز و بسته کردن فایل، یعنی فایل را مثلا در فتوشاپ باز میکنیم و بعد از طریق منوی فایل آنرا میبندیم، نه اینکه مثلا روی دکمه بستن پنجره کلیک کنیم. ( هادی عزیز، شما منظورتان از باز و بسته کردن فایل چیست؟)
    یا مثلا منظور مان این نیست که image viewer ویندوز ببینیم و بعد انرا ببندیم.
    سوال: وقتی فایلی را در فتوشاپ باز میکنیم، آیا فایل از حالت فشرده خارج میشود یا خیر؟
    این سوال اهمیت دارد.
    بنظر بنده فایل از حالت فشرده خارج میشود، چون به عنوان مثال لازمه امکان رویت کانالهای سه گانه رنگی باز شدن فایل است. و نیز اگر فایل jpeg را باز کنید ، و در قسمت document size نگاه کنید، حجم فایل باز شده را مشاهده میکنید
    سوال آیا وقتی فتوشاپ فایل را باز میکند، به همه اطلاعات فایل اولیه دسترسی پیدا میکند؟

خب این فایل باز شده برای ذخیره مجدد به فرمت jpeg نیاز به فشرده سازی دارد. حال این سوال پیش میاید که آیا مثلا فتوشاپ از همان الگوریتمهای قبلی استفاده میکند و هوشمندانه اطلاعات را حفظ میکند؟

در رفرنسهای مختلف در پاسخ به این سوال مطالب مختلفی گفته شده است. شخصا فکر میکنم که این وسط یه چیزایی تغییر میکند.

بهترین راه امتحان کردن است.

یک فایل jpeg را باز کردم و حدود 12 بار بدون تغییر و بدون تغییر فشردگی آنرا ذخیره کردم. درست مانند کاری که آقای فیروزآبادی انجام دادند.

با کراپ صد در صد فایل اولیه و فایل نهایی را مقایسه کردم، تغییرات قابل مشاهده بودند. جالب است که حتی این تغییرات در هیستوگرام هم خودش را نشان داد

شرائط کار باید تعریف شده باشند: اگر تغییری در فایل ندهید، تنها راه استفاده از دستور save as است.
    این دستور بنظر من مجددا فایل را فشرده میکند و کمی هم با dataloss همراه است.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    8560

نعماي عزيز حرف شما كاملاً صحيح است، اگر فايلي را باز كنيم و آن را با هر نوع درصد فشردگي "ذخيره كنيم" فايل اطلاعاتي را از دست مي دهد. اما اينجا كاري كه انجام داده ايم، "باز كردن و ذخيره" است ، اما ما از "باز كردن و بستن " صحبت كرديم، بستن، همان چيزي كه در منوي فايل فتوشاپ به صورت كاملاً تفكيك شده از save و save as موجود است و طبعاً اگر تغييري در فايل نداده باشيم، انتخاب مناسب تري را نسبت به save در اختيارمان گذاشته است. آيا اگر 20 بار فايل را "باز و بسته" معادل open & close كنيم، همان از دست رفتن دوباره اطلاعات موجود را خواهيم داشت؟ ما از اول تاپيك تنها از باز كردن و بستن صحبت كرديم، كه به خودي خود تغييري در فايل نميدهند..

اما چيزي كه من از مطالب ارزنده نعما آموختم اين بود كه براي داشتن نسخه كپي از يك فايل، بهترين راه انجام اين كار در سيستم عامل است، در محيط فتوشاپ فايل را حتي اگر با فشرده سازي كمتر هم ذخيره كنيد، data loss خواهيد داشت، چون اين وسط اطلاعاتي از دست مي روند.
    امير علي محبي

تشکر کرده
    4379

نعما جان
    __ بستن فایل از طریق دستور Close با کلیک روی دکمه بستن پنجره ، دقیقا ، یکی است.
    __ فایل را در هر جایی که ببینید و ببندید ، عمل باز و بسته کردن به طریقی اتفاق افتاده است.
    __ Open یعنی خواندن محتویات فایلی از روی یک رسانه و انتقال آن به Ram ، به قصد ویرایش یا هر کار دیگر.
    __ فرمایش شما در پست قبل تر ، " باز و بسته کردنهای مکرر " بود ، نه " باز و ذخیره با نام جدید " های مکرر. این ها دو مقوله کاملا مجزا است.
    __ دیدن فایل یا ویرایش نکردن آن و سپس بستن ( نه Save As فایل Jpeg ) هیچ تغییری در فایل ایجاد نخواهد کرد ، حتی یک بیت !
    هادی هژیرآذر

تشکر کرده
    4379

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir A
    اما چيزي كه من از مطالب ارزنده نعما آموختم اين بود كه براي داشتن نسخه كپي از يك فايل، بهترين راه انجام اين كار در سيستم عامل است.
    یعنی حقیقتا ، شما تا بحال برای عمل کپی فایل ، مسیری غیر از سیستم عامل ، مثل Open و Save As در فتوشاپ را ، می پیمودید ؟
    هادی هژیرآذر

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

بله. شاید تقصیر من بود که در ابتدا اصطلاحات را تعریف نکردم. بستن فایل برای من close کردن نبود، بلکه بدون ویرایش save نمودن بود. و صد البته اعمالی که با compress نمودن مجدد همراه نباشند، هیچگاه تغییری در فایل نمیدهند.

هادی عزیز، این راه چندان هم غیر شایع نیست و گاهی ناخواسته آن چه که در عمل اتفاق میافتد همین مسیر است: یعنی فایلی را باز میکنیم، نگاهی به آن میاندازیم و بدون تغییر، آنرا مجددا تحت نام جدیدی ذخیره می کنیم ( نا خواسته بجای سیستم عامل از برنامه ویرایش تصویر استفاده میکنیم) و در نهایت اطلاعات را از دست میدهیم.

یک آزمون دیگر هم انجام دادم: این بار در ذخیره کردنهای مکرر، از درصد فشردگی ثابت اما بیشتری استفاده کردم: نتیجه جالب بود: اینبار برخلاف دفعه قبل، تغییر حجم فایل اتفاق نیافتاد اما تغییرات خیلی کمی در هیستوگرام بوجود آمد. در کراپ صد در صد نیز تغییرات خیلی خیلی کم بود.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    8560

البته هادي عزيز، هيچ گاه به قصد كپي كردن فايل را باز نميكردم، اما شده بود قبل از ويرايش، فايل را به نام ديگري ذخيره كرده باشم. در عمل، در بيشتر مواقع ، عكس را بازميكردم و پس از ويرايش و تغيير سايز، به نام ديگري ذخيره .ميكردم، البته به اين ترتيب فايل اصلي بي تغيير مي ماند
    امير علي محبي

صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2