صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 16
Like Tree10تشکر

موضوع: پارامترهاي مهم در انتخاب دوربين

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

پیش فرض پارامترهاي مهم در انتخاب دوربين

براي انتخاب يك دوربين ديجيتال فيلمبرداري بايد چه پارامترهايي را مد نظر قرار داد. قبلا در مورد دوربين عكاسي ديجيتال بحثهاي زيادي شده و اين اصول مشخص شده است . بهتر است در مورد دوربينهاي فيلم برداري نيز قبل از اينكه انجمن وارد بحث مدلهاي مختلف دوربين شود، اصول انتخاب و مقايسه دوربينها را بررسي نماييم تا بتوانيم روي دوربين هاي مختلف بر اساس اين اصول اظهار نظر كنيم.
    به نظر من پارامترهاي مهم در دوربينهاي فيلمبرداري به دو دسته مشخصات مهم براي عموم و براي حرفه ايها تقسيم مي شود. مشخصات عمومي مهم يك دوربين ديجيتال عبارتند از:
    1- كيفيت رنگي و رنگهاي واقعي در نور روز
    2- كيفيت رنگي و نوري مناسب در نور كم ( لازم به ذكر است كه از لحاظ فني نور اتاق معمولي نور كم محسوب مي شود)
    3- راحتي كار با دكمه ها و خوش دست بودن و سبكي دوربين
    4- عملكردهاي اتوماتيك دقيق و سريع
    5- لرزه گير خوب

از لحاظ كساني كه كمي حرفهاي تر به موضوع نگاه مي كنند پارامترهاي ديگري نيز ممكن است مهم باشند كه بعضي از آنها عبارتند از:

1- داشتن امكان كنترل دستي (منوال) خوب بر روي فوكوس، تنظيم نور، تراز سفيدي و غيره
    2- داشتن پورتهاي خروجي و ورودي لازم (مثل خروجي/ورودي DV يا بقول دوربين هاي سوني
    I-Link يا IEEE1394 )
    3- مبدل آنالوگ به ديجيتال

پارامترهاي ديگري نيز ممكن است براي بعضي افراد مهم باشد، مثل مقدار رزولوشن كل دوربين يا امكانات گرفتن عكس ديجيتال و يا ميزان زوم اپتيكال
    در كل اصول كلي حاكم بر دوربين هاي ويديويي ديجيتال مثل دوربينهاي عكاسي مي باشد، ولي در بعضي موارد تفاوت دارند. مثلا بحث رزولوشن در دوربينهاي فيلمبرداري پيچيده تر از دوربينهاي عكاسي است. چون هر چه هم رزولوشن يك دوربين بالاتر باشد براي ضبط فيلم به فرمت هاي استاندارد براي نمايش در تلويزيون يا ضبط بصورت VCD يا نهايتا DVD يك حداكثر مقدار رزولوشن استانداردي وجود دارد كه رزولوشن بالاتر از آن ديگر بدرد فيلمبرداري نمي خورد و فقط در كيفيت عكسي كه دوربين مي گيرد موثر است. در بقيه موارد هم تفاوتهاي اين چنيني وجود دارد كه اميدوارم دوستاني كه تجربه و اطلاعات بيشتر از من دارند محبت نموده و بحث را تكميل نمايند.

در مرحله بعدي مي توانيم به بحث و معرفي دوربين هاي ويديويي مختلف و بيان نقاط قوت و ضعف آنها همانند دوربين هاي ديجيتال بپردازيم.
    اين موضوع مبحثي است كه در سايتهاي فارسي من منبعي براي آن نيافتم و اميدوارم اينجا مرجعي براي پاسخگويي به سوالات علاقمندان شود.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

با سلام ...من از sonyhc20e استفاده ميكنم ... يه مشكلي با هاش داشتم ... من تنظيمات فوكوس و وايت بالانس رو روي اتوماتيك گذاشتم موقع فيلم برداري در نور كم يا نور خيلي زياد مثل كنار دريا تصوير كمي نقطه نقطه ميشه علت چيه؟ در ضمن در اين دوربين كليه تنظيمات رو ميشه دستي انجام داد ... يه مشكل ديگه اينكه در نرم افزار اين دوربين قسمتي براي كپي كردن روي هارد نيست و فقط ميشه رو سي دي burn كرد و فقط رو هارد ميشه كليپ هاي پيش فرض برنامه رو ساخت و كپي كرد اسم نرم افزارش هم : picture package ver:1 هست در ضمن من از پورت usb استفاده ميكنم ... اساتيد لطفا راهنمايي كنند ...

تشکر کرده
    298

نقطه نقطه شدن در نور كم را نمي توان با تنظيمات خاصي اصلاح نمود. به اين مشكل نويز گفته مي شود و بستگي به قدرت نوري دوربين دارد. قدرت نوري دوربين ها در نور كم بستگي به سايز و كيفيت سنسور تصوير آنها دارد و در بين دوربين هاي خانگي، دوربينهاي كمي هستند كه در اين مورد مشكل نداشته باشند. فعلا دوربين هاي 3 CCD پاناسونيك در اين زمينه كمي بهتر هستند.
    در مورد انتقال فيلم روي هارد فكر نمي كنم امكان انتقال فيلم روي هارد از طريق پورت USB امكان پذير باشد. من فكر مي كنم فقط كليپهايي كه بصورت MPEG روي حافظه ضبط مي شود را مي توان با USB منتقل نمود. براي انتقال فيلم با كيفيت و سرعت بالا از پورت IEEE1394 يا I-LINK استفاده نماييد كه با خريد يك كارت I-Link امكانپذير مي باشد.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

با سلام و تشكر از پاسخ شما ... دوربين من اصلا كارت حافظه نداره ... كليپي هم كه ميسازه از روي فيلم دوربين كپي ميكنه و تو كامپيوتر ميسازه در ضمن با اينكه در راهنماش نوشته شده كيفيت تصوير با i-link بهتر خواهد بود ولي با usb هم منتقل ميكنه فقط بايد سيستم بالا باشه (بالاي 1ghz) فقط من نميدونم چرا فقط رو سي دي كپي ميكنه و روي هارد نميكنه !!!

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

سلام
    ميخوام يه دوربين فيلمبرداري ديجيتال بگيرم كه اين دو تا چيز واسم مهمه
    1- داشتن كارت جافظه
    2- امكان انتقال فيلم روي هارد
    پولم هم رو 500 -600 تومنه
    ضمنا در مورد دوربين سوني DCR-IP220 Network Handycam Camcorder نظرتون چيه؟ حدودا چند قيمته؟
    با تشكر

تشکر کرده
    298

1- بيشتر دوربين هاي جديد داراي كارت حافظه مي باشند.
    2- انتقال فيلم روي هارد بيشتر به امكاناتي كه شما روي كامپيوترتان داريد بستگي دارد نه دوربين. اگر كارت i-link داريد مي توانيد دوربيني بخريد كه پورت DV in/out داشته باشد تا با اين پورت فيلم را روي هارد منتقل نماييد و اگر كارت كپچر داريد مي توانيد از خروجي AV دوربين فيلم را روي كامپيوتر منتقل نماييد. بيشتر دوربين هاي امروزي اين خروجي و پورتها را دارند و شما روي كامپيوترتان بايد كارت كپچر و يا كارت i-link را داشته باشيد.
    3- دوربين سوني را كه شما معرفي كرديد من نمي شناسم. ولي در اين محدوده قيمت من Panasonic PV-GS200 را پيشنهاد ميكنم. فقط باتري اين دوربين كمي ضعيف است كه بهتر است در صورت خريداري يك باتري پر ظرفيت اضافي برايش بگيريد. در اين رده قيمتي اين دوربين، يك دوربين 3 CCD با كيفيت نوري و تصويري عالي است. تمام پورتهاي ورودي و خروجي را دارد و داراي كارت حافظه نيز هست.
    4-براي انتخاب دوربين مي توانيد از رده بندي موجود در اين سايت و مطالعه بررسي هاي انجام شده و نقاط ضعف و قوت دوربين ها استفاده نماييد:
    http://www.camcorderinfo.com/ratings.php

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

به نظر شما کارت کپچر مناسب تر است یا کارت i-link
    من با کارت کپچر آشنا هستم اگر ممکن است در مورد i-link کمی توضیح دهید

تشکر کرده
    298

i-link يك پورت ارتباطي پر سرعت است كه ميتوان از طريق آن فيلم دوربين هاي فيلمبرداري ديجيتال يا نيمه ديجيتال و بعضي دوربين هاي عكاسي ديجيتال را با سرعت بسيار بالا روي كامپيوتر منتقل نمود. مشخصه اين پورت اين است كه بخاطر سرعت بالا امكان انتقال فيلم با حداكثر رزولوشن دوربين را ممكن مي سازد و ضمنا هنگام كپچر با استفاده از نرم افزار كنترل دوربين را هم در اختيار شما مي گذارد. يعني با نرم افزار مي توانيد فيلم را روي دوربين عقب و جلو برده و ناحيه مورد نظر را علامت گذاري نموده و نيز سكانس هاي مختلف فيلم را بر اساس زمان فيلمبرداري جدا نموده و به صورت تكه ها جدا كپچر نماييد. امكانات بسيار ديگري نيز به شما مي دهد كه مهمترين آن كيفيت كپچر است كه اصلا افت كيفيتي در آن وجود ندارد (چون اطلاعات از دوربين بصورت ديجيتال به كامپيوتر منتقل مي شود و با رزولوشن بالا).
    اين پورت دو طرفه است و مي توان از روي كامپيوتر هم اطلاعات را روي دوربين منتقل نمود.

aty
    aty آنلاین نیست
    كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

Question

سلام
    نیکون 3700 یا کانن A80 ;کدام بهتره؟

D:\Documents and Settings\aty\Desktop\Compare Digital Cameras - Camera Prices and Reviews.htm
    در این لینک مقایسه شده ولی خیلی چیزاشو سر در نیاوردم .

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

سلام دوستان

من دوربين gs120 ه پاناسونيك خريدم. اما به نظرم رنگهاي اين دوربين طبيعي نيستن. با وجود داشتن
    3ccd خيلي جالب نيست تصوير نهايي. تو نور طبيعي هم رنگها اگزجره ميشن!!! و تندتر از حالت طبيعي
    هستن. علت رو نميدونم. در نور اتاق هم چندان جالب فيلمبرداري نمي كنه و تصوير به نسبت دوربين هاي
    سوني تاريك تره . البته دوربين خوش دست و سبكيه اما واقعا 600 هزار تومن نمي ارزه! چون تصور مي كنم
    تصويري كه دوربين به شما ميده خيلي خيلي مهم تر از خوش دستي و سبكيه خود دوربينه.
    اگر براي زياد كردن نور هم بخواين از effect هاي موجود استفاده كنين تصوير slowmotion ميشه! با تنظيمات
    دستي هم به جايي نمي رسيد!
    اينها رو بخاطر توصيه آقاي منجر در مورد دوربين gs200 گفتم. البته نمي دونم چقدر اين دو مدل باهم
    تفاوت دارن اما تا جايي كه ميدونم در مورد تصوير خيلي فرقي ندارن.
    در ضمن در سايت camcorderinfo هم كه مطالعه كردم به يه مطلبي برخوردم كه بد نيست بگم. يكي از
    خوانندگان سايت از نوشته هاي ديگران در مورد اين دوربين نتيجه گرفته بود كه خريداران اين دوربين در آمريكا
    همه از دوربين راضي هستن و خريداران در اروپا اكثرا ناراضي. علت هم سيستم هاي متفاوت اين دو قاره
    هست. اروپا pal و آمريكا ntsc ! درست و غلط بودن نتيجه گيري رو نمي دونم اما خواستم با شما هم در ميون
    بذارم.
    البته من دوربينهاي زيادي رو نديدم و شايد در حال حاضر واقعا تو اين رنج قيمت دوربين خوبي باشه اما
    ضعفهاي زيادي هم داره.
    reza76622201 تشکر می‌کند.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین