صفحه 1 از 6 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 52
Like Tree22تشکر

موضوع: فرمتهای تصویری

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    0

Exclamation فرمتهای تصویری

سلام
    لطفا بفرمایید که كیفیت کدامیک از فرمتهای Minidv یا DVD و... بهتر است؟البته اگر امكان دارد مقایسه هم بفرمایید.
    با تشكر
    m.a.i تشکر می‌کند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    6

MiniDV كیفیت بالاتری دارد.
    m.a.i تشکر می‌کند.

كاربر فعال Minoosepehr آواتار ها
    تشکر کرده
    1796

با سلام . این اشتباه است. در اكثر موارد دوربینهای DVD رزولوشن بالاتری دارند بخصوص که در آنها از کاست استفاده نشده و بالاترین رزولوشن دوربینهای سونی در یک دوربین DVD است با رزولوشن ویدیوی 2 مگاپیکسل و عکس 3 مگاپیکسل. در ضمن یک ضبط مخصوص صدا در این دوربین هست کهه در هیچ کدام از Mini DV ها نیست و آن ضبط صدای دالبی از 5 کانال به صورت 3 بعدی است. لطفا یک سری هم به این تاپیک بزنید :

http://www.akkasee.com/forum/showthread.php?t=1755
    ویرایش توسط Minoosepehr : Sunday 21 May 2006 در ساعت 22:42
    m.a.i تشکر می‌کند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط a80300d
    با سلام . این اشتباه است. در اكثر موارد دوربینهای DVD کیفیت بالاتری دارند بخصوص که در آنها از کاست استفاده نشده و بالاترین رزولوشن دوربینهای سونی در یک دوربین DVD است با رزولوشن ویدیوی 2 مگاپیکسل و عکس 3 مگاپیکسل. در ضمن یک ضبط مخصوص صدا در این دوربین هست کهه در هیچ کدام از Mini DV ها نیست و آن ضبط صدای دالبی از 5 کانال به صورت 3 بعدی است. لطفا یک سری هم به این تاپیک بزنید :

http://www.akkasee.com/forum/showthread.php?t=1755
    دوست عزیز دو موضوع وجود دارد:
    1- فرق کیفیت فرمت MiniDV با DVD
    2- کیفیت و امکانات دوربینهای مبتنی بر MiniDV یا DVD.
    در مورد موضوع اول تا جایی که من میدانم، فرمت DV فشرده نشده است و بعد از انتقال به کامپیوتر بصورت فایل AVI ذخیره میشود. در حالیکه فرمت ذخیره در DVD (و در نتیجه کامپیوتر) اکثرا MPEG-2 است که یک فرمت فشرده شده و با افت کیفیت است. در شرایط مساوی حجم فایلهای AVI چند برابر حجم فایلهای MPEG-2 است.
    در مورد موضوع دوم، البته باز تا حد اطلاعات من، دوربین ها از نظر اپتیکی و الکترونیکی ممکن است متفاوت باشند که بنظر من ارتباط خاصی با فرمت ذخیره ندارد.
    شما چند مورد برای برتری DVD عنوان کردید که برای من جای تامل دارد:
    1- استفاده از DVD بجای کاست؛ در این مورد چون براحتی میتوان DVDها را بدون نیاز به کامپیوتر و دوربین در دستگاههای آن قرار داد و بسرعت مرور کرد، بله این یک مزیت میتواند باشد.
    2- رزولوشن و ضبط صدا؛ این بسته به کیفیت اپتیکی و الکترونیکی دوربین است و شاید دوربین مبتنی بر MiniDV با این شرایط هم باشد یا در آینده ساخته شود.
    3- در کل بنظر شخصی من فشرده کردن (با افت کیفیت) باعث از بین رفتن مزیتهای بالقوه تصویری دوربینهای مبتنی بر DVD میشود. یعنی درست است که رزولوشن بالا میرود ولی چون افت کیفیت بوجود می آید چندان نمیتوان از این برتری استفاده کرد. ولی در مورد صدای 5.1 ، این یک برتری قابل توجه برای کسانی که به آن نیاز دارند میتواند باشد. ولی خوب اینکه یک دوربین دستی با چه دقتی صدای 5.1 را میتواند ذخیره کند، این هم قابل بحث است.
    m.a.i تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    1796

اگر هم فشرده سازی صورت گرفته باشد افت کیفیت رخ نداده و فقط حجم کمتری گرفته که این خود یک مزیت است.
    در مورد برتری DVD ها که شما فرمودید جای تامل دارد که شما درمورد اول موافق هستید پس چرا آن را عنوان کردید که جا تامل دارد؟
    در مورد رزولوشن هم به عنوان برتری نگفتم اما نمیتوان به امید روزی که یک دوربین Mini Dv رزولوشن بالاتر بزند آن را بود و گفت که در آینده خواهد زد چون آینده دردی را دوا نمیکند و هنوز هم رزولوشن بالاتر نزده. ولی خیلی خوب بود که تاپیکی که در بالا نوشته بودم را یک سری میزدید چون این دو دوربین را مقایسه کرده ام.
    اما هیچ افت کیفیتی در این دوربینها وجود ندارد و من خودم دیده ام. پس لطفا حتما سری به تاپیکی که در بالا نوشته بودم بزنید.
    در ضمن دلیل نمیشود چون دوربین دستی است امکان این را داشته باشد که کیفیت صدای دالبی کمی داشته باشد.
    ویرایش توسط Minoosepehr : Wednesday 15 February 2006 در ساعت 15:16
    m.a.i تشکر می‌کند.

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

عزیز جان واضح و مبرهن است! که فرمت Dvd کیفیت پایین تری نسبت به فرمت Dv دارد...
    فشرده سازی انجام شده بر روی Dvd کیفیت تصویر را بصورت محسوسی کاهش میدهد....

هرچند برای مصارف خانگی دوربین های Dvd را به همگان توصیه میکنم... ولی از لحاظ بحث فنی لطفا دقت کنید... اگر اطلاع درست و کافی ندارید دوستان دیگر رو به اشتباه نیندازید....

و اما در مورد امکانات و مزیت های دوربین های مختلف باید بر روی معایب و محاسن اونها جداگانه بحث کرد که علاقه ای به دوربین های فیلمبرداری ندارم ولی باز تکرار میکنم، به گمان من برای دوستانی که اهل کامپیوتر هستند و دوربینی برای مصارف خانگی میخواهند Dvd انتخاب بهتری خواهد بود....
    m.a.i تشکر می‌کند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

تشکر کرده
    1796

با سلام خدمت شما آقای آرش خان. بنده قصد گمراه كردن دیگران را ندارم و اطلاعاتم هم كم نیست. لطفا فضا را طوری نكنید كه باعث ناراحتی كسی شود. در مورد این دوربینها من خودم كیفیت هر دو این دوربینها را دیدم. شاید فشرده سازی صورت گرفته باشد اما كیفیت افت پیدا نمیكند. شما از كجا این اطمینان را دارید كه تمام دوربینهای DVD حال حاضر از مارکهای مختلف و مدلهای گوناگون فشرده سازی همراه با افت کیفیت دارند؟ کیفیت تصویری که من از این دوربینها دیدم بالاتر از دوربینهای Mini DV بود. خطا هم نکردم. هر دو دوربین در یک رده بودند. کسی به دانش شما شک ندارد. اما نظرات هم وجود دارد و مطمئن هستم که کسی هم با نظر من گمراه نشده است.
    m.a.i تشکر می‌کند.

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

a80300d جان که متاسفانه هنوز اسم محترمتون رو به امضا منتقل نکردین....

قصد ناراحت کردن شما رو نداشتم... اما توجه کنید:

سوال مشخص است:
    سلام
    لطفا بفرمایید که كیفیت کدامیک از فرمتهای Minidv یا DVD و... بهتر است؟البته اگر امكان دارد مقایسه هم بفرمایید.
    با تشكر

اگر از لحاظ فنی بخواهیم پاسخ بدیم.... گمان میکنم جواب همان است که گفتم... (خود بزرگ بینی!)
    فرمت DV فرمت خام تصویریست... کیفیت بسیار بالایی دارد... و در بسیاری از دوربین های حرفه ای هم از این استاندارد استفاده میشود... ساده ترین اونها هم شاید XL1S کنون باشه که ازش استفاده میکنم (بیشتر برادرم! علاقه ای به فیلم ندارم)
    و چون حداقل تجهیزاتی هم داریم میتوانم با اطمینان بگم فیلم DV با هر روش و کلکی ؟ با هر سخت افزاری که تبدیل به DVD میشه افت کیفیت محسوسی پیدا میکنه.... اما DVD رو به سادگی میشه بدون تفاوت قابل درک روی نوار DV کپی کشید....(چون کافیه DVDهای هالیود رو هم دقیق ببینید! اشکالات فشرده سازی DVD در اونها هم به سادگی دیده میشه)

اما اصلا این روش درستی برای پاسخ فنی نیست؟ که من با DVD رکوردر خودم چک کردم و این حرفا!

فرمت DVD تصویر رو فشرده میکند... فریم ها رو هم با ترفند های خاصی فشرده میکند... و اشکال فرمت DVD رو در طیف رنگهای یکدست و یا حرکت های سریع میتوانید ببنید... البته در DVD میتوان از فشرده سازی های مختلفی استفاده کرد... که در بعضی از حالات کیفیت بسیار بالاست...(مثل همون فرمت jpg خودمون)

فرصت هم نداشتم دنبال منبع خارجی بگردم برای نحوه فشرده سازی در DVD ولی دوستانی که اطلاعات دقیق تر یا منبع دارن لطف کنن این تاپیک رو دریابند...

باز تاکید میکنم... ممکن است دوربین های DVD باشند که از دوربین های DV تصاویر با کیفیت تری تولید کنند...(بالعکس هم هست) اما وقتی بحث بر سر فرمت تصویر باشد.. اینگونه است...
    اما اگر صحبت چه دوربینی بخریم برای چه کاری؟ میتونیم فکر کنیم DVD به کار ما میاید یا DV که گفتم برای مصارف خانگی من شخصا DVDرو میپسندم.
    m.a.i تشکر می‌کند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

دوربينهاي DVD از فشرده سازي MPEG-2‌استفاده ميكنند. همان فشرده سازي كه فيلمهاي DVD ازش استفاده ميكنند . اما اين كجا و آن كجا! چون فيلمهاي DVD با سيستمهاي پيشرفته اي فشرده سازي ميشوند كه امكان فشرده سازي variable bit rate با نرخ نمونه برداري بالا را فراهم ميكنند. اما دوربينهاي DVD معمولي از فشرده سازي با نرخ نمونه برداري پايين و ثابت استفاده مي كنند. و اين يعني اينكه فرمت DVD نسبت به Mini dv ( كه اساسا فرمتي است غير فشرده)كيفيت پايينتري دارد . اين تفاوت خودش را بيشتر در صحنه هايي نشان ميدهد كه تحرك بيشتري دارد.
    ویرایش توسط nmroshan : Tuesday 29 November 2005 در ساعت 12:54
    m.a.i تشکر می‌کند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر آشنا just_bekind آواتار ها
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Amator
    سلام
    با تشكر
    از نظر فنی همانطور كه دوستان گفتند minidv به دلیل عدم فشرده سازی مانند DVD که به Mpeg2 تبدیل میکند از نظر کیفیت بهتر است ولی فکر میکنم اگر دوستمان اقا یا خانم Amator منظورشان را از این سوال دقیقتر بیان می کردند میشد جمع بندی بهتری کرد ولی به هرحال ذکر چند نکته را در این رابطه ضروری میدانم

استفاده از دوربین minidv این امکان را به شما میدهد که پس از انتقال فیلم به کامپیوترتان با فرمت avi که در واقع فرمت خام است انرا با نرم افزارهای مخصوص ویرایش فیلم که معروفترینشان Ulead video studio و Adobe premiere است ویرایش کنید در صورتیکه نرم افزارهای ویرایش فایلهای Mpeg2 اولا زیاد نیستند و در ثانی اگر هم وجود داشته باشند بدلیل فشرده سازی اولیه با امکانات داخل دوربین نتیجه مسلما متفاوت خواهد بود بعلاوه شما میتوانید پس از ویرایش فیلم خودتان را با امکان ایجاد سرفصل به شکل دلخواه وسایر تغییراتی که در اختیار شماست به یک DVD معمولی با زمان دلخواه منتقل کنید در مورد mini dvd اینکار میسر نیست و ویرایش شما محدود به امکانات دوربین خواهد بود

کاستهای minidv براحتی و با قیمت مناسب در دسترس بوده وبعلاوه ضبط به مدت یک ساعت یا بیشتر را میسر میکند در صورتی که mini dvd استفاده شده در دوربینهای dvd مدت 20 یا 30 دقیقه زمان ضبط فراهم میکند و انواع دو رو انها نمیدانم در ایران وجود دارد یا نه حتی اگر چنین باشد مسلما دارای قیمت بالاتری بوده ودر ضمن براحتی در هر DVD Player قابل مشاهده نخواهد بود

نکته مهم دیگر در مورد دوربینهای فیلمبرداری تعداد CCD انهاست دوربین های دارای 3ccd به دلیل اختصاص هر ccd
    به یک رنگ اصلی (RGB ) از تفکیک رنگ بسیار بهتری برخوردار می باشند البته به بهای مصرف انرژی بیشتر

بدلیل مشکلات افت کیفیت به دلیل فشرده سازی دوربینهای جدیدی ساخته شده که مستقیما فیلم را بر روی هارد ذخیره میکنند تا در زمان ویرایش نیز صرفه جویی شود

البته با پیشرفت هر چه بیشتر تکنولوژیهای دیجیتال روند آتی احتمالا به دلیل حجم کوچکتر استفاده از کارتهای حافظه سریع که دارای ظرفیت بالایی هستند و حتی امروزه نیز ساخته میشوند خواهد بود

بنا بر این اگر شما دوست عزیز Amator تمایلی به ویرایش نداشته و زمان فیلمهای شما محدود به حداکثر 30 دقیقه است و در ضمن هزینه خود دوربین و dvd اختصاصی ان مشکلی برای شما ندارد باید dvd را انتخاب کنید و الا minidv

موفق باشید و در صورت امکان سوال بعدی را با شرح دقیقتر مشکلتان مطرح کنید
    m.a.i و Vahid5500 تشکر می‌کنند.
    مهرداد مسلمی
    Canon S2 IS,tripod Panasonic GS120 Canon MFP370

صفحه 1 از 6 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین