صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18
Like Tree20تشکر

موضوع: Hdv تقریبا همه چیز درباره

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    4

پیش فرض Hdv تقریبا همه چیز درباره

*قول می دهم قبل از ارسال حتما یک بار کل مطلب را بخوانم که سوتی نداشته باشد!

در سپتامبر سال 2003 , کنون ، کمپانی شارپ ، سونی و ویکتور کمپانی (JVC ) استانداردی را معرفی کردند که می توانست با مقیاس HD روی نوارهای DV تصویر ضبط کند. این پروتکل HDV نام گرفت و بدین سان HDV متولد شد.
    اصل فرایند HDV امکان ضبط Mpeg2 روی یک نوار کاست استاندارد DV است. با استفاده از این فرایند می توان تصویری بهتر با کادر عریض داشت. این فرایند تصویری با حدود 5 برابر کادر دی وی را عرضه می کند. استاندارد Mpeg2 برای HDV را با نام Mpeg IPB هم می شناسند . به همین Mpeg IPB هم دیگر می گویند GOP Mpeg. البته کاملا شبیه هم نیستند. مسائل دیگری هم در این باره هست که شاید خیلی به دردتان نخورد.

امروزه دو استاندارد HDV وجود دارد. اما چرا دو استاندارد؟:

از 2003 تا امروز تمام کمپانی های خالق HDV دوربینهای HDV را تولید کرده اند. به جر شارپ که هنوز وارد نشده.
    اولین دوربین HDV را جی وی سی تولید کرد. دوربینی کوچک با نام : GR-HD1. در این دوربین تصویربردار می تواند بین دو مد تصویربرداری DV و HDV یکی را انتخاب کند. هر دو تصویر روی یک نوار مینی دی وی ضبط می شود.
    استاندارد JVC برای سیستم های HDV استاندارد 720P/30 ، 720P/24 ، 720P/25 است. یعنی می تواند تصویری با 720 خط در 30 فریم (NTSC) یا 25 فریم Pal یا 24 فریم در ثانیه تولید کند. جی وی سی بعدها شکل دوربینش را تغییر داد و دوربینی کاملا حرفه ای برای HDV ساخت که HD100 نام گرفت . این دوربین کاملا شکل حرفه ای دارد و از لنز های قابل تعویض Fujinon و canon و inovision برخوردار است. JVC این دوربین را تا مدل HD-111 ارتقا داده و کلی از اشکالاتش را گرفته. قیمت این دوربین حدود 6.5 میلیون تومان است و دفاتر اجاره وسائل فیلمبرداری هم روزی 35 هزار تومان اجاره اشت می دهند.

در استاندارد 720p کادر تصویر 720 در 1280 پیکسل است. این کادر یک مستطیل عریض است و با استاندارد آکادمی تقریبا می شود 16.9. بنابراین بسیار به کادر سینمایی نزدیک است و خوراک فیلم های ویدئویی برای کپس 35 میلیمتری است. (در کل مقایسه کادرهای HD و HDV حواستان به کادر 720 در 576 پیکسل که کادر تلویزیون عادی است باشد.)

این استاندارد JVC استاندارد HDV1 نام گرفت.

چند ماه بعد از JVC سونی هم دوربین HDV خودش را به بازار معرفی کرد. سونی با دوربین FX-1 وارد بازار شد. دوربین روی پلات فورم PD-170 طراحی شده بود . البته با بدنه کمی بزرگتر و امکانات و آرگونومی بهتر.
    سوین اما از استاندارد JVC تبعیت نکرد و استاندارد خودش را که بسیار به استاندارد HD نزدیکتر بود را عرضه کرد . استاندارد 1080I . در این استاندارد کادر تصویر 1080i/60 بود . یعنی 1080 خط تصویری در 60 فیلد در هر ثانیه که می شود 30 فریم در ثانیه. این تصویر ابعادی به طول 1440 در 1080 پیکسل را در بر می گیرد که بسیار نزدیک به کادر HD (یعنی 1080p با ابعاد 1080 در 1920 پیکسل ) است.
    کادر 1080i از 720p بزرگتر است. اما یک مشکل کوچکی دارد و آن این است که وقتی تصویر را در ابعاد 720 در 576 تعریف می کنیم , کادر خیلی اصولی از آب در نمی آید. سونی دوربین Z1u را هم که تکامل یافته دوربین قبلی بود به بازار عرضه کرد. یک کار خوب دیگر سونی این بود که HDV را در دوربین های کوچک و خانگی هم تعریف کرد.
    استاندارد سونی HDV2 نام گرفت.

حالا دوباره استاندارد ها را بررسی می کنیم :

1- HDV1- ابعاد کادر : 1280 در 720 همراه با پشتیبانی از سیستم Progresive . در این حالت با سرعت 19.7 mbps (بیت!) منتقل می شود. مخصوص کمپانی JVC

2- HDV2- ابعاد کادر : 1440 در 1080 همراه با پشتیبانی از Interlased . تصویر Mpeg در این حالت با سرعت 25mbps منتقل می شود.

تفاوت های HDV1 و HDV 2:

اول HDV1:
    رزلوشن پایین تری نسبت به رقیبش دارد . اما می تواند progressive عمل کند و به همین خاطر برای تبدیل به فیلم آنالوگ و نگاتیو بهتر است.

دیتاریت پایین تری دارد و به همین خاطر برای کار Realtime و حجم پایین فضای اشغال شده مناسب تر است.

دوربین حرفه ای اش تولید شده.

HDV2:

هم رزلوشن بهتری دارد و هم مقدار فیلد بالاتری . بنابراین برای تحرک سریع و فیلمبرداری با شاتر بالا مناسب تر است.
    به خاطر رزلوشن بالا به تصویر واقعی HD نزدیکتر است.
    هنوز دوربین حرفه ای ندارد. اما نیمه حرفه ای چرا

چطور می توان تصویر HDV را تدوین کرد :

همه نرم افزارهای تدوین HDV زا با Fire wire ساپورت می کنند. مثل اینها :

Avid's Xpress Pro HD
    Avid's Liquid
    Adobe's Premiere Pro
    Adobe's Premiere Elements
    Canopus' Edius
    VirtualDub called VirtualDub-MPEG2
    Sony Media Software's Sony Vegas.
    Sony Media Software's Sony Vegas Movie Studio Platinum Edition.
    CineForm Aspect HD + Connect HD
    Avid Adrenaline HD + Xpress HD + Avid DS/Nitris
    Ulead MediaStudio pro 7, 8 and VideoStudio 9 and 10 Plus
    CyberLink PowerDirector
    MPEG Streamclip 1.0 for Windows, which has the same features as its Mac counterpart.
    MPEG Video Wizard DVD.
    Serif MoviePlus 5

برای کپچر کردن HDv می توانید از دو راه عمل کنید : یا با دوربین کپچر کنید و یا از ویدئوی HDV استفاده کنید
    در حال حاظر دو مدا ویدئوی HDV بیشتر در بازار نیست.
    یکی ویدئوی سونی مدل TRV10 (اگر درست نوشته باشم) است که خیلی کوچک و جمع و جور است. فقط می تواند نوار مینی را پخش و ضبط کند و علاوه بر پخش HDV 1080i ، می تواند نوار مینی دی وی و مینی دی وی کم را هم پخش کند. با پورت 1394 چهار پینی به سیستم وصل می شود. هد و سیستم موتور دستگاه همان سیستم موتور و هد دوربین Z1U است.

کدل دیگر مدل GU-hd50 شرکت JVC است که حرفه ای تر از سونی است. بزرگتر است و پرتابل نیست. می تواند هم نوار بزرگ و هم کوچک را پخش و ضبط کند. هر دو استاندارد سونی JVC را پشتیبانی می کند . اما برای ضبط HDV فقط از 720p پشتیبانی می کند. پورت حرفه ای rs-422 و رابط hdmi هم دارد. قیمت جفتشان حدود 4 میلیون تومان است.

چه سیستمی مورد نیاز است؟

همانطور که دیدید نسبت دیتا ریت هر کدام از HDV ها با هم فرق می کند. بنابراین فرض می گیریم که می خواهید با HDV2 کار کنید . اینطوری می توایند با HDV1 هم کار کنید.

حداقل و حداکثر را بی خیال. بهتر است همچین سیستمی داشته باشید:
    1- CPU دو هسته ای اینتل (سری D) را انتخاب کنید. اگر پولتان به Xeon می رسد که چه بهتر. سرعت 3.4 به بالا عالی است.
    2- سعی کنید حداقل 1.5 گیگا رم داشته باشید
    3- کارت گرافیک PCIExpress قطعا مورد نیاز است. 256 مگابایتی به بالا
    4- هاردتان SATA باشد. IDE برای DV هم مناسب نیست.

چرا نمی توان با سونی 24 فریم ضبط کرد؟
    پاسخش کمی سخت است.
    اگر به فرایند ضبط HDV سونی نگاه کنیم می بینیم که 60i ضبط می کند. یعنی 30 فریم در ثانیه ( هر دو فیلد یک فریم را می سازند.) در این حالت شاتر نمی تواند خودش را برای 24 بار ریفرش سی سی دی تنظیم کند. چون مجبور است 48/1 در ثانیه باز شود. نسبت های دقیقش را شاید بعدا بنویسم. اما فعلا که سونی در مورد ضبط سینمایی 24 فریم کم آورده.

می توانم تصویر HDV را به دیگر سیستم ها تبدیل کنم؟

بله می توانیم. فقط باید هنگام تبدیل حتما کادر را Scal کنیم تا تصویر در ابعاد کادر جدید تعریف شود.
    بحث هایی راجع به فرکانس رنگ (نسبت رنگ HDV 4:2:0) است ، ماجرای GOP mpeg ، تغییرات ساختمان HDV نسبت به دی وی و HD ، دوربین های جدید و سیستم های HD خارج از HDV و جند مورد دیگر می ماند برای بعد.
    rezakh، Keivani، infinity و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

پیش فرض پاسخ: Hdv تقریبا همه چیز درباره

عالي بود. عالي. دست شما درد نكند. واقعا به چنين مطالبي در فروم نياز داشتيم. منتظر بقيه مطالب هستيم.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    4

جناب شهبازی عزیز : ما از شما پیش از آمدنتون به سایت عکاسی و در وبلاگتون حسابی استفاده برده ایم. چه از همان سالی که S2pro خریده بودم و چه امروز که همان s2pro را کماکان دارم!.البته علیرضای عزیز هم رفیق ماست، گرچه 1 سالی می شود که ندیدمش. آخرین بار کافه عکس بود فکر کنم... متشکرم از نظرتون.
    suzanfire تشکر می‌کند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    4

*: سونی توانسته دوربین 1080i با 24 فریم را هم تولید کند. حالا فقط اگر یک دوربین مثل JVC تولید کند ، قطعا شاهکار خواهد بود.
    این دوربین 24 فریم ضبط می کند
    برای فیلم کوتاه و کار تجربی فوق العاده است.
    skhmehr تشکر می‌کند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    3

سلام. يك سوال داشتم، اميدوارم جاي درستي مطرح كرده باشم:

من يك دوربين Sony HDR-SR500 دارم كه بصورت HD فيلمبرداري مي‌كنه. روي LCD خود دوربين و روي تلويزيون عالي و روان و بقولي Smooth پخش مي‌شه اما موقع پخش با كامپيوتر (با نصب همه كدك‌ها) بصورت تقريباً فريم‌فريم و تا حدودي شكسته‌شكسته (ببخشيد كه اصطلاحش رو نمي‌دونم) پخش مي‌شه. مثلا وقتي دوربين حركت مي‌كنه چهره‌ي آدم‌ها كاملاً محو مي‌شه.
    البته به لطف PowerDVD و با روشن كردن گزينه Enable Hardware Acceleration اين مشكل كاملاً برطرف شد و الان مي‌تونم فيلم‌ها رو روي PC و با اين نرم‌افزار بخوبي تماشا كنم.

اما حالا براي اديت دچار مشكل شدم:
    من به نرم افزار Ulead Media Studio مسلط هستم كه متأسفانه فرمت MTS رو ساپورت نمي‌كنه و ورژن جديدي هم ديگه ازش توليد نمي‌شه كه فايلهاي HD رو ساپورت كنه. وقتي هم MTS رو به فرمت‌هاي رايج تبديل مي‌كنم، ويديو فريم فريم مي‌شه (همون چيزي كه در بالا توضيح دادم) و بدرد نمي‌خوره.

مي‌خواستم راهنمايي كنيد از چه نرم‌افزاري مي‌تونم براي اديت استفاده كنم كه هم MTS رو ساپورت كنه و هم آسون باشه و هم كارآيي‌هاي Media Studio را بطور كامل داشته باشه؟؟؟؟
    پريمير براي بنده سخته و پيچيده‌ و سنگين است.
    در مورد Video Studio X3 هم مطمئن نيستم كه قابليت‌ها و سادگي Media Studio رو داشته باشه (اگه اشتباه مي‌كنم لطفا تصحيح كنيد.)

و يا اينكه راهي براي ايمپورت كردن فايلهاي MTS به Media Studio (البته بدون افت كيفيت) بمن معرفي كنيد؟؟؟

بسيار متشكرم

كاربر همراه mr_mohsen_shahidi آواتار ها
    تشکر کرده
    168

با سلام
    اطلاعات بسیار خوبی بود
    من خودم چند وقتی هست دارم در این مورد تحقیق میکنم
    در کنار تصویر برداری با فرمت HDV بهمراه فیلم DV آلان با همین دوربین ها و فرمت میشه روی فیلم HD هم تصویر برداری کرد
    فیلم DV در بازار 20000 ریال
    فیلم HD در بازار 250000 ریال
    میخواستم ببینم شما در این باره مطلبی پیدا نکردین
    اگر مثبت هستش ممنون میشم به اشتراک بذارین

كاربر همراه
    تشکر کرده
    456

با تشکر
    در حال خرید دوربین فیلمبرداری هستم در این باره سوال دارم.

چه تفاوتی میان کیفیت و سایز تصویر HDV و DvCam وجود داره؟

ممنون میشم اطلاعاتی بدن دوستان.
    کشف زیبایی چه زیباست...

كاربر همراه 7777 آواتار ها
    تشکر کرده
    490

نقل قول نوشته اصلی توسط mOhSeN.Gh نمایش پست ها

با تشکر
    در حال خرید دوربین فیلمبرداری هستم در این باره سوال دارم.

چه تفاوتی میان کیفیت و سایز تصویر HDV و DvCam وجود داره؟

ممنون میشم اطلاعاتی بدن دوستان.

سایز DvCam مانند سایز Dv همون 576*720 است ولی سایز HDV برابر است با 1440*1080 .
    و با توجه به فریم سایز موجود در این دو فرمت کیفیت HDV بالاتر از DvCam است.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    456

نقل قول نوشته اصلی توسط 7777 نمایش پست ها
    سایز DvCam مانند سایز Dv همون 576*720 است ولی سایز HDV برابر است با 1440*1080 .
    و با توجه به فریم سایز موجود در این دو فرمت کیفیت HDV بالاتر از DvCam است.

ممنونم. با این حساب چند سوال جدید برام پیش میاد:

تفاوت زیاد کیفیت dvcam و mini dv به چه دلیله؟ با توجه به سایز تصویر یکسان...

چرا دوربینی مثل pd175 که امکان hd نداره در کنار fx1000 که hdv هست با قیمت مشابه تولید میشه؟! ضمنآ این 2 دوربین از لنز و بدنه ی یکسان برخوردارن اگه درست گفته باشم.

با توجه به رزولوشن1440x1080 hdv ضبط تصاویر با نسبت16:9 چطور جور درمیاد؟! چون تناسب این اضلاع 16 به 9 نیست...همینطور در مورد 720x576 و نسبت:16:9
    کشف زیبایی چه زیباست...

كاربر همراه 7777 آواتار ها
    تشکر کرده
    490

نقل قول نوشته اصلی توسط mOhSeN.Gh نمایش پست ها
    ممنونم. با این حساب چند سوال جدید برام پیش میاد:

تفاوت زیاد کیفیت dvcam و mini dv به چه دلیله؟ با توجه به سایز تصویر یکسان...

چرا دوربینی مثل pd175 که امکان hd نداره در کنار fx1000 که hdv هست با قیمت مشابه تولید میشه؟! ضمنآ این 2 دوربین از لنز و بدنه ی یکسان برخوردارن اگه درست گفته باشم.

با توجه به رزولوشن1440x1080 hdv ضبط تصاویر با نسبت16:9 چطور جور درمیاد؟! چون تناسب این اضلاع 16 به 9 نیست...همینطور در مورد 720x576 و نسبت:16:9
    1.در DvCam سرعت حرکت نوار ازمقابل هد دوربین بیشتر است(یک فیلم 60 دقیقه ای در فرمت DvCam حدود 40 دقیقه ضبط می کند) این یکی از عوامل برتر بودن کیفیت میتواند باشد و....

2.اولا در مورد این دو دوربین اشتباه فکر کردید .

3.اصلا نسبت HDV در قاب 16.9 به صورت فول نمی تواند در آید وهمیشه دارای اسکوپ(سیاهی بالا وپایین تصویر)
    است.
    suzanfire و mh.noori تشکر می‌کنند.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین