صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 21
Like Tree68تشکر

موضوع: چاپ فایلهای Raw

Forum Administrator Kholeno آواتار ها
    تشکر کرده
    4056

پیش فرض چاپ فایلهای Raw

سلام
    در مقاله ای که در انتها می تونید ببینید این سئوال مطرح شده که :
    اگر هدف نهایی ما به عنوان عکاس، تهیه پرینت با کیفیت عالی است، آیا باید خودمان زحمت پروسس و تبدیل فایل به jpeg or tiff رو بکشیم و بعد برای لابراتوار بفرستیم؟
    Philip Greenspun می خواد بگه که جواب می تونه منفی باشه. لازم نیست به عنوان یک عکاس حرفه ای، حتما یک یوزر حرفه ای فتوشاپ هم باشیم.
    امروزه خیلی از لابراتوارها فایلهای Raw رو هم قبول می کنند و بعد از پروسس پرینت رو تحویل می دهند. یک حسن این کار این است که افراد حرفه ای در پروسس با یک سیستم کاملا کالیبره این کار رو برای شما انجام می دهند. هزینه پروسس و پرینت یک عکس در سایز 20*30 اینچ حدود 100 دلار است. به عنوان مثال لابراتوار Pictopia ،ر 12-25 دلار برای پروسس فایل Raw و 49 دلار برای اولین پرینت در سایز 20*30 اینچ و 34 دلار برای چاپهای بعدی میگیره. Booksmart Studio بیست دلار برای پروسس و حدود 80 دلار برای پرینت می گیره.
    این بنده خدا با همکارانش چند فایل Raw رو به بهترین لابراتوارهای آمریکا از جمله همون دو لابراتوار که قبلا عرض کردم به علاوه A&I, Boston Imaging, New Lab می فرستند و نتایج رو بررسی می کنند. 90% عکسها عالی بودند. و بیشترین رای رو هم Booksmart Studio به دست میاره.
    حالا جواب شما به سئوال بالا چیه؟ دوست دارید که تمام تمرکزتون رو بگذارید برای عکاسی و اکسپوژر مناسب و تحویل فایل raw در ازای دریافت پرینت؟ یا اینکه دوست دارید فایل رو اونجوری که دوست دارید پروسس کنید. با کنتراست، اشباع رنگ و کراپی که می پسندید.
    اینجا سئوالهای دیگری هم پیش میاد. اینکه در لابراتوارهای ایران آیا این سرویس ارائه می شود؟ و اینکه آیا در آینده امکان پرینت مستقیم از فایل Raw بدون پروسس بوسیله عامل انسانی وجود داره؟ یا دوربینها به سمتی خواهند رفت که خروجی jpeg یا tiff و یا فرمت جدید دیگری، بدون نیاز به پروسس برای چاپ نهایی و ایده آل آماده باشند.

کد:
    http://photo.net/learn/printing/labs
    من ترجیح دادم این بحث رو داخل تایپیک دیگری راجع به پرینت نگذارم. اگر فکر می کنید که بهتره که به جایی مناسب تر منتقل بشه، لطف کنید این کار رو بکنید.
    پيام حمزه‌ای
    PayamPix

كاربر بسیار فعال babakdin543 آواتار ها
    تشکر کرده
    1522

پیش فرض پاسخ: چاپ فایلهای Raw

البته پيام جان من فکر نکنم تو ايران همچين چيزي جا بيوفته
    چون تو مملکتي که خبر گزاري ها و روزنامه هاي دولتيش عکسهاي ديگران رو بدون نام عکاسش و اجازه اون چاپ ميکنن چه برسه به لابراتوارها آيا خودت جرات ميکني فايل Raw عکسهات رو در اختيار اونا قرار بدي؟؟؟؟
    Kholeno تشکر می‌کند.
    بابک دیناروند
    BabakPhoto
    Puppy

تشکر کرده
    4056

درست میگی. ولی این اتفاق با tiff یا jpeg هم می تونه بیوفته. می دونی که دیجیتال داره کل جامعه عکاسی رو می گیره. یعنی حتی عکاسهای قدیمی که یه روز دوربین دیجیتال رو حرام می دونستند الان دارند ازش استفاده می کنند. نگاه به خودت و بچه های این سایت نکن.خیلی از عکاسها (چه حرفه ای چه آماتور) واقعا چیزی از پروسس نمی دونند. بعضی از حرفه ایها خودشون رو کشتند تا تونستند با دیجیتال کنار بیاند. حالا اینکه نیم ساعت وقت بگذارند با نرم افزار فایل Raw رو کانورت کنند، دیگه براشون غیر ممکنه. یا حداقل عذاب آوره. خیلیها هم اصلا به فایلی که از دوربین بیرون میاد دست نمی زنند. من فکر می کنم این اتفاق دیر یا زود تو ایران هم بیوفته. وقتی تقاضا وجود داشته باشه خدمات هم عرضه میشه. نمی دونم
    M.vatandoost تشکر می‌کند.
    پيام حمزه‌ای
    PayamPix

كاربر همراه M.vatandoost آواتار ها
    تشکر کرده
    1277

سلام

من موقعي كه عكاسی فیلمی می کردم یک مرکزی بود و هنوز هم هست که اسمش رو نمتونم بگم بدلیل اینکه شنیده ام که مدیران منع کرده اند. (اگر قابل گفتن بود بفرمایید تا ذکر کنم گرچه اینقدر معروف است که نیازی به نام بردن نیست)

خلاصه سرتون رو درد نیارم. نگاتیو یا اسلاید رو که می بردم اونجا یک چاپ ایندکس برام انجام می داد که این کار برام این حسن رو داشت که می تونستم با هزینه کمتری عکسها رو ظاهر کنم. و بعد من از بین اونها مثلاچند تا رو انتخاب می کردم و چون خودم تجهیزات و امکان ویرایش رو نداشتم بعد از انتخاب نوع ویرایش مثل Exposure Saturation, Contrastو يا اصلاح كادر اونها رو چاپ نهایی می کردم.

اما حالا که دیجیتالی شدم هم همین کار رو انجام می دم یعنی برای چاپهای ابعاد کوچک و متوسط خودم ویرایش می کنم که بیشتر یاد بگیرم. اما برای چاپهای بزرگ ویرایش رو با هماهنگی من اونها انجام می دهند و پس از تایید من چاپش می کنند.

همین 20 روز پیش یک عکسی داشتم که خیلی برام ارزشمند بود و می خواستم با ابعاد 50*70 چاپش کنم اما هر کاری کردم بخاطر نویز شدید و مشکل در نورپردازی عکس نتونستم ویرایش خوبی رو روش انجام بدهم بنابراین فایل RAW اصلي دوربین رو به مرکز مورد نظر بردم و فقط با 5000 تومان بابت ویرایش عکسی به من داد که باورم نشد این همون عکس خودم باشه. تقریبا هیچ نویز ی در کار نمی دیدم و در عین حال تصویر کاملا شارپ بود و با رنگهای زنده.

در واقع منظور من این بود که واقعا در مواردی که آدم وقت و توانایی ادیت عکس رو نداره نباید محکوم به ارائه یک عکس ضعیف بشه در حالی که عکسش از نظر موضوع و کادربندی و ... ممکنه خیلی هم قوی باشه.
    ویرایش توسط M.vatandoost : Sunday 15 June 2008 در ساعت 16:28
    Kholeno، mazdak و FARID تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

بله این اتفاق رخ خواهد داد. اما مراحلی وجود دارند که در کشورهای دیگر طی شده اند و در اینجا نیز با تاخیر در حال گذر هستند تا به جایی برسیم که احساس نیاز به چنین موضوعی ایجاد شود. این مراحل چیست؟

1- گذار از عکاسی غیر دیجیتال به دیجیتال : این مرحله در 1-2 سال اخیر به سرعت در ایران طی شد و تقریبا می توان گفت که الان همه بر لزوم و ضرورت وجودی "عکاسی دیجیتال" اتفاق نظر دارند.

2- فهم پردازش عکس به عنوان یک مرحله مهم. این مساله هنوز بخصوص در تازه واردین دنیای دیجیتال خوب جا نیافتاده است. بسیاری آن را به عنوان یک مرحله غیر ضروری و یا بدتر, مرحله گناه آلود, درنظر میگیرند.

3- نیاز و فهم کیفیت عکس در چاپ. عکاسی دیجیتال, بعلت ذات وجودی اش, نیاز به چاپ را کم کرده است و از طرفی نیاز به کیفیت بالا, و یا درک این کیفیت بالا, در اکثر موارد وچود ندارد. صحبتهای بسیاری از افراد حتی حرفه ای در مورد معیارهای کیفیت فنی چاپ شنیده ام که هر یک می تواند به عنوان طنز سال قلمداد شود.

4- و در مرحله نهایی نیاز به پروسس RAW.
    در واقع برای نیل به این مرحله آخر, باید مراحل قبل طی شده باشد و گرنه RAW حداکثر فرمتی خواهد بود که فقط نامش با JPEG فرق دارد و البته مزاحمت بیشتری هم دارد, چون نمی شود در ACDsee یا ویندوز آنرا به راحتی دید.

اگر این مراحل طی شود, آنگاه نیاز به چنین مراکزی خواهد بود.
    بعدالبته مشکلات دیگری ایجاد خواهد شد. کیفیت کار و دانش فنی افراد در چنین مراکزی بسیار تعیین کننده است. هم باید سلیقه مشتری را در نظر یگیرند و هم دانش فنی کار با فایلهای RAW را داشته باشند.

در کارگاه تاریک خانه دیجیتال, بسیاری که تازه با مفاهیمی چون RAW آشنا شده بودند, دقیقا به همین نیاز اشاره می کردند.
    Amir Mohebi، Persian، yasin-m و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه Ali Shaterian آواتار ها
    تشکر کرده
    508

سلام

به نظر من سپردن این کار به کسی دیگر کار اشتباهی است هرچند که توانایی های ایشان در پروسس بیشتر از ما باشد. یکی از مراحل اصلی عکاسی دیجیتال مرحله پروسس میباشد. اگر من در این قسمت ضعف داشته باشم خب باید آنرا تقویت کنم. آشنایی و تسلط به تبدیل فایل Raw و تنظیمات اصلی و در آخر گرفتن خروجی را باید خود عکاس انجام دهد تا بتواند عکسی که گرفته را به بهترین نحو نمایش دهد.
    حال اینجا یک مساله مطرح میشود که ممکن است عدم کالیبره بودن مانیتور ما با لابراتوار مشکلاتی را برای فایل خروجی بوجود آورد ، که به نظر من به راحتی قابل حل است. من شخصا هنگام چاپ کارهایم در کنار اپراتور چاپ هستم و ایشان با نظر من خروجی چاپ را میدهد.
    دوم اینکه برای من که در 90درصد قراردادهای عروس ، کار آلبوم ژورنالی وجود دارد باید طراحی را خودم انجام دهم چون مشتری نمونه کارم را دیده است و طبق آن بهم سفارش داده است. حال با این توضیح اصلا غیر ممکن است من این کار را به کسی دیگر بسپارم.
    nmroshan، yasin-m، Kaveh Ghobadi و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    5D Mark II , 40D
    24-70 f2.8 , 70-200 f4 IS
    علی شاطریان

تشکر کرده
    4056

البته در صورت وجود همچین سرویسی، استفاده از آن کاملا سلیقه ایست. ضمن اینکه علی جان توجه داشته باش که اینکار فقط برای کسانی که توانایی پروسس ندارند نیست. اتفاقا شاید یکی از مشتریان این سرویس همکاران شما باشند. با توجه به حجم زیاد عکسهای این کار و کمبود وقت و احتمالا نتیجه بهتر پروسس Raw توسط لابراتوارها. البته همانطور که دکتر فرمودند ابتدا باید مزیت و نیاز پروسس Raw احساس شود. که به نظر من این مورد چهارم هنوز در ایران جای کار دارد.
    اگر Raw مانند خود عکاسی دیجیتال در ایران جا بیفتد، یک فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.
    nmroshan، Amir Mohebi و Ali Shaterian تشکر می‌کنند.
    پيام حمزه‌ای
    PayamPix

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

البته باید توجه داشته باشیم که منظور از پروسس راو دقیقا چه چیزیست...

تا جایی که من می‌دونم کداک در تلاش بود امکان چاپ مستقیم فایلهای راو رو به دستگاههای چاپ خودش بده.
    به نظرم خیلی دور از ذهن نیست... و امکان کاملا مناسبیست.
    اگر در نظر بگیریم که وظیفه اپراتور چاپ تنظیم رنگ و کنتراست است؟ میتونه بدون هیچ هزینه اضافه‌ای با کیفیت بالاتر فایل راو رو مستقیما چاپ کنه.

اما اگر منظور پروسس حرفه‌ای فایل باشه... حالا حتی می‌تونه jpg باشه... می‌تونه هزینه جداگانه‌ای داشته باشه. اما مهم اینه که بدانیم هنگام پروسس به چه چیزی برسیم.
    nmroshan و Kholeno تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

البته باید توجه داشته باشیم که منظور از پروسس راو دقیقا چه چیزیست...
    این سوال بسیار اساسی است. تبدیل مستقیم یک فایل RAW به فایل JPEG یک سوی این قضیه است. سوی دیگر، تبدیل بر اساس نوع فایل است. به طور مثال، در یک فایل شاید لازم باشد که قسمتی از اطلاعات نواحی Higlight احیاء شود و همراه با آن، کنتراست نواحی سایه کم شود. در فایلی دیگر شاید لازم باشد، کنتراست کلی افزایش یابد، روشنایی در نواحی سایه بیشتر شود. در فایلی دیگر، مشکل اصلی تنظیم تراز سفیدی در نقاط مختلف عکسی که با نورهای متفاوت گرفته شده است و شاید در عکسی دیگر، تنظیم اولیه Skin Tone اولویت اول باشد و در آن یکی، اطلاعات نواحی میدتون، مهم باشد.

این گونه پروسسها دیگر از ماشین برنمی‌آید. هم باید مشتری چنین چیزی را بداند و بخواهد و هم اپراتور فرضی پروسسور RAW ، از عهده چنین پردازشهای خاص، برآید.

مهم هم این است که مشتری بداند چرا فایل RAW گرفته است و چه کارهایی با آن می شود کرد. نه اینکه فایل RAW گرفته است که سربعا به JPEG‌تبدیل کند.

با این رویکرد اگر به پردازش RAW بنگریم، آنگاه خیل عظیمی از عکاسان قادر به چنین پردازشهایی نخواهند بود. وقتی که هنوز برخی نمی توانند با ویندوز کار کنند، پیش بینی این مساله چندان مشکل نیست . به همین دلیل هم چنین مرکزی، اگر حرفه ای عمل کند و خروجی خوب تحویل دهد، می‌تواند مشتری فراوانی داشته باشد.
    Arash، yasin-m و Kholeno تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    4056

تا جایی که من می‌دونم کداک در تلاش بود امکان چاپ مستقیم فایلهای راو رو به دستگاههای چاپ خودش بده.
    اتفاقا چیزی که برایم مهمتر از بحث پروسس توسط لابراتوار بود و اون رو مطرح کردم همین قضیه بود. به نظر این راه باقاعده تریست اگر اتفاق بیافتد. یعنی پرینت مستقیم از فایل raw احتمالا با آپشنهایی برای میزان کنتراست و اشباع رنگ و سایر قضایا. اگر هم کسی ویرایش خاصی مد نظرش بود، به وسیله اپراتور انجام بشه.
    تصور کنید طرف بگه خب، شما دوتا HDR داشتی، یه پانوراما، 5 تا special burning and dodging و... :biggrin:
    پی نوشت
    ببخشید جناب روشن با پست شما همزمان شد. البته با پیدایش همچین سیستمی خیلی از فایلها رو نمیشه به ماشین سپرد و ویرایش خاصی می طلبد. اما اگر همچین سیستمی به وجود بیاد حتما باید هوشمند باشه با آپشنهای گوناگون. والا فرقی با پرینتهای معمولی نخواهد داشت. تصحیح اکسپوژر و وایت بالانس و حتی کنتراست موضعی می تونه هوشمند انجام بشه خیلی دور از ذهن نیست.
    ویرایش توسط Kholeno : Sunday 15 June 2008 در ساعت 23:56
    پيام حمزه‌ای
    PayamPix

صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین