نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: نسل جدید دوربینهای دیجیتال و سنسورهای سه بعدی

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

پیش فرض نسل جدید دوربینهای دیجیتال و سنسورهای سه بعدی

سلام...

مدتی پیش داشتم به موضوع ساختن سنسور سه بعدی فکر میکردم، یعنی سنسوری که روی یک صفحه نباشد (یعنی تخت نباشد.).. همه میدانیم که تصویر حاصل از عدسی سه بعدی است.. پس اگر این تصویر را روی یک حجم بگیریم بسیار بهتر خواهد بود.. مثلا به سنسور هایی فکر کردم که بصورت سهموی باشند یا قسمتی از یک کره.. در مورد فیلم که چنین قابلیتی وجود ندارد.. ولی در مورد سنسور نمیدانم.. این بود تا اینکه گزارش آقای مسعودی نژاد را از نمایشگاه نیکون خواندم. خوبه که کمپانی ها روی این موضوع کار میکنند.
    اگر بتوان چنین چیزی ساخت، مثلا خطای ویگنت را میتوان فراموش کرد یا اعوجاج لنزها را ...با امیر صحبت میکردم.. او هم با من هم عقیده بود که در اینصورت میتوان با لنزهای بسیار ارزانتر عکسهای بسیار بهتری گرفت.
    من فکر میکنم اگر چنین اتفاقی بیفته اونوقت میشه گفت که یک نسل جدید از دوربینهای دیجیتال به وجود اومده.. (اونوقت دیگه شاید نگاتیو کار ها رضایت بدن که نگاتیو داره قربانی رشد تکنولوژی میشه.!)

نظر شما چیه؟

ویرایش : راستی در انصورت چه بلایی به سر بوکه میاد؟
    امین خسروشاهی
    [Canon Digital Rebel]
    [EF-S 18-55 f/3.5-5.6] [EF 70-200 f/4L] [EF 50 f/1.4USM] [Canon 17-40 f/4L][Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM]
    [Canon SpeedLite 580EX] [Manfrotto 055PROB tripod+Manfrotto 322RC2 head]

ME
    ME آنلاین نیست
    كاربر فعال ME آواتار ها
    تشکر کرده
    4114

من یک سوال برام پیش اومده :

در این حالت که تصویر روی سطح کروی تشکیل میشه چطوری میشه اونرو باز کرد و روی سطح دو بعدی مثل مونیتور پهنش کرد
    محمد امدادی

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

محمد عزيز، مشكل برعكس هست، يعني براي حل اون مشكل است كه اين فكر رو كرده اند. يعني لنز ها تمايل دارند كه تصوير را روي سطحي منحني تشكيل دهند و سالها روي اپتيك لنز ها كار شده و با گنجاندن المان هاي تصحيح كننده گران قيمت سعي در تشكيل هرچه مسطح يا Flat-Field شدن تصوير داشتند. اما اگر اين كار عملي شود ، با لنز هايي به مراتب ارزانتر ميتوان تصويري يكنواخت با شارپنس يكسان edge to edge داشت.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

كاربر بسیار فعال Pooriya_Online آواتار ها
    تشکر کرده
    183

قدیمها براشون خیلی عجیب بود و جالب که یه تصویر روی کاغذ بیوفته.
    حالا هم اون جریان برای ما صدق میکنه. من خودم فکر میکنم که وقتی نگاتیو اومد و بعدش دیجیتال حالا بعد از این دیجیتال چی میاد چی میشه چه تکنولوژی ایجاد میشه. واقعا تصورات انسان خیلی سنگین.

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

نقل قول نوشته اصلی توسط Pooriya_Online
    واقعا تصورات انسان خیلی سنگین.
    نه....پوريا سالمه.....داشتم نگران ميشدم كه مريضي چيزي نباشه.... چند وقت بود سوتي نداده بود!
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

ME
    ME آنلاین نیست
    كاربر فعال ME آواتار ها
    تشکر کرده
    4114

آقا امیر ببین من درست میگم :

شما روی یک توپ یک نقاشی بکش و بعد اونو پاره کن ببین میشه کاملا اون تصویر را روی یک سطح صاف پهنش کرد؟

اون نکته ای که شما میگید درسته چون سنسور کروی خواهد بود دیگه لنزها مشکل نخواهند داشت در واقع همین قضیه از اون اول بوده چون همون سطح کروی ایجاد شده توسط لنز میخواسته رو سنسور مسطح بوجود بیاد پس در لبه ها تصویر دچار مشکل میشه

من سوالم اینه که از نظر هندسی چطور میشه سطح کروی رو مسطح کرد (منظورم از سطح مسطح همون کادر مستطیل شکل منظره یاب است یا همان صفحه مونیتور های امروزی) ؟؟
    محمد امدادی

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

من فكر ميكنم در اين حالت تغيير شكل هندسي عكسها در گوشه ها زياد مي شود (ديستورشن ها) و بايد بصورت نرم افزاري عكسها را از سطح منحني روي صفحه تخت مپ كرد كه اين كار باز كمي روي شارپنس تاثير مي گذارد

كاربر همراه
    تشکر کرده
    203

پیش فرض تكنولوژي ديجيتال

با سلام
    تكنولوژي ديجيتال موارد متعددي از ناممكن ها را بهمرته خود داره.
    از جمله پروژه تحقيقاتي جديدي كه در دانشگاه استانفورد انجام شده و با استفاده از دو سطح حساس (سنسور) شما مي توانيد عكس گرفته شده را ميتوانيد بصورت نرم افزاري در فواصل مختلف فوكوس كنيد و در واقع پشت كامپيوتر تان نشسته و مي توانيد در عكسي كه با گشاد ترين ديافراگم لنز تان گرفته ايد از نزديكترين فاصله تا بينهايت را مجددا فوكوس كنيد و هيچ موضوعي از نزديكترين تا بينهايت را بعلت كمي عمق ميدان در ديافراگم باز از دست ندهيد.

براي من كه اين شمه از امكانات ديجيتال خيلي جالب بود

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

جناب برهاني، پروژه اي كه فرموديد، با دو سطح حساس انجام نميشود. بلكه با جايدهي تعداد زيادي ميكرو لنز قبل از سنسور است. اين ميكرولنزها نه تنها نشان ميدهند كه چقدر نور به سنسور رسيده است، بلكه مشخص ميكنند كه نور چگونه رسيده است.
    اطلاعات بيشتر:
    http://graphics.stanford.edu/papers/lfcamera/
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه
    تشکر کرده
    203

پیش فرض تشكر

با سلام

از راهنمايي تان ممنون هستم. من در انتقال مطلب كمي قصور داشتم. بهر حال مطابق خلاصه اي كه از مقاله خوندم بايستي اطلاعات لازم از موضوع براي استفاده در محاسبات فوريه دو بعدي در دو سطح را در دسترس باشد.

ولي اينكه چگو نه از ميكرو لنز اطلاعات مربوطه نوري را جمع آوري و پردازش ميكنند برايم مبهم است