نمایش نتایج : از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
Like Tree4تشکر
  • 3 Post By picolo
  • 1 Post By M.R.Mir

موضوع: دوربین بدون لنز

كاربر آشنا picolo آواتار ها
    تشکر کرده
    861

پیش فرض دوربین بدون لنز

منظورم دوربین‌های پین هول نیست. مدت‌هاست فکر می‌کنم آیا می‌توان با استفاده از خواص الکترومغناطیسی نور جایگزین مناسب‌تری برای لنز‌های شیشه‌ای پیداکرد؟
    لنز‌های شیشه‌ای با همه‌ی محاسن، محدودیت‌های خاص خود را دارند که دوستان علاقه‌مند به عکاسی زیاد تجربه‌اش کرده‌اند.

امروز با یک جستجوی مختصر متوجه شدم که این ایده مورد توجه دیگران هم بوده است. آصف زومت در مقاله‌ی Lensless Imaging with a Controllable Aperture با دستکاری یک دوربین کانن و استفاده از صفحات نیمه‌شفاف موازی بجای لنز، چنین دوربینی ساخته است. میزان شفافیت این صفحات قابل تنظیم است و بدین ترتیب تصویری بدست می‌آید که بدون هیچ قطعه‌ی متحرک مکانیکی می‌توان آنرا پن یا تیلت کرد. اصل مقاله در این نشانی قابل دسترسی است:

کد:
    http://www.cs.columbia.edu/cg/pdfs/1_Assaf_CVPR06.pdf
    در یک تلاش دیگر، از میکروآینه‌هایی استفاده شده که موقعیتشان قابل تنظیم است و تصویری با داینامیک رنج خوب و عمق میدان قابل تنظیم ارائه می‌دهند:

کد:
    http://www.springerlink.com/content/b0w0g77w536101u3/
    آیا این موضوع برایتان جالب است؟

کسی از دوستان اطلاعات دیگری دارد در این زمینه؟
    farsad، Saeed.gh.sh و Amir Abdolpanah تشکر می‌کنند.

پی‌کولو

كاربر همراه
    تشکر کرده
    2901

پیش فرض پاسخ: دوربین بدون لنز

موضوع خیلی جالبیه

تمام مقاله رو هنوز نخوندم اما استفاده از صفحات کریستال مایع برای کنترل نور خیلی خلاقانه به نظر میاد.

اما هنوز متوجه نشدم در صورت حذف لنز سنسور تصویر رو چطور دیتکت میکنه یا چطور میتونه از بین انبوه اشعه نوری که از زوایا و فواصل مختلف به دیتکتور میرسن اون بخش مورد نظر مارو ف*ی*ل*ت*ر کنه.

اما من فکر میکنم با کمک طیف نگار و ایجاد کنترل نرم افزاری روی ف*ی*ل*ت*ر*ی*ن*گ سخت افزاری دیتکتور، طیف نور دریافتی مناسب رو جدا و آشکار سازی کنیم

یا حتی اگر بشه از دید مکانیک کوانتومی از میزان انرژی فوتون های دریافتی از سوژه اطلاعاتی رو بدست بیاریم و بتونیم به تفکیک با طول موج دریافتی که به کمک مکانیک نیوتونی محاسبه میشه مقایسه کنیم، بتونیم به مواردی نظیر فاصله و رنگ سوژه دست پیدا کنیم.

پ.ن : اینایی که گفتم فقط تراوشات مغز خودم در چند دقیقه ی اخیره، امیدوارم زیاد پرت نرفته باشم
    به نظر کار پیچیده و در عین حال هیجان انگیزیه
    picolo تشکر می‌کند.