صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13
Like Tree14تشکر

موضوع: تاثیر برودت دما بر کیفیت عکس

كاربر آشنا vizor آواتار ها
    تشکر کرده
    15

پیش فرض تاثیر برودت دما بر کیفیت عکس

وقتی در یک روز سرد زمستانی و برفی عکاسی می کنید با اینکه تمام تنظیمات و شرایط عکاسی ایده آل است ، ولی خروجی عکسها بسیار بی کیفیت است .
    مثلا عکستان شدیداً وضوحش را از دست می دهد درست مثل شرایطی که گویی روی سوژه ، درست فوکوس نشده !
    می خواهم دلیل فنّی و علمی این مسئله رو بدونم که آیا برودت و افت دمای محیط روی سنسور و عملکردش تاثیری میذاره ؟ و اگه تاثیر میذاره چرا و با چه مکانیزمی این تاثیر اتفاق می افته ...
    بزرگواران راهنمایی بفرمایند !

كاربر همراه diamont آواتار ها
    تشکر کرده
    204

والا یه همیچین چیزی بسیار بسیار بعید است.
    در حالتی که برف روی زمین باشد اندکی تغییر کلوین خواهیم داشت و به دلیل کنتراست بالا اغلب نورسنج دوربین قات میزنه و اوور میشه و اون هم با دستاری اکسپوژر حل میشه.
    شما از این بابت مطمئنی؟
    لطفا یک نمونه از عکس هاتونو قرار بدین تا بررسی شود
    اتفاقا من هفته پیش در دمای -20 درجه و کاملا برفی عکاسی کردم و عکس های بسیار شارپی هم داشتم.
    mj Nourmohammadi
    fuji xt2+ fuji x pro2+fuji xe1+ fujinon 14 f:2.8+fuji 18 f:2 +fuji 23 f:1.4 + fuji 27 f:2,8 + fuji 35 f:1.4 + fuji 56 nf:1.2 + fuji 90 f:2 + fuji 100-400 + fuji 18-55 f:2,8-4

كاربر بسیار فعال شاهین اکبری آواتار ها
    تشکر کرده
    4538

سلام. خب شاید شرایط نوری و فاصله ها بگونه ای بوده که واقعا درست فوکوس نمیکرده.من هم بعید میدونم سرما خلل آورده باشه. لنزت بخار یا غبار نگرفته بوده؟ ویزور جون دوربینتو تو امضات بزار تا معلوم باشه از چه دوربینی حرف میزنی.البته من که میدونم.

نکنه اصلا شاتر رو نچکوندی. ها ؟ راستشو بگو. -اون آیکن با حاله نبودش مجبور شدم به جاش اینو بذارم-
    FD master

كاربر همراه vahidmir2000 آواتار ها
    تشکر کرده
    424

تغییر وضوح بعیده که اتفاق بیفته و کلا سرما تاثیری روی کیفیت عکس نداره . در کل اگر تاثیری وجود داشته باشه روی عملکرد دوربینه و نه روی کیفیت عکس...
    Back for Good

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    113

نقل قول نوشته اصلی توسط vizor نمایش پست ها
    وقتی در یک روز سرد زمستانی و برفی عکاسی می کنید با اینکه تمام تنظیمات و شرایط عکاسی ایده آل است ، ولی خروجی عکسها بسیار بی کیفیت است .
    مثلا عکستان شدیداً وضوحش را از دست می دهد درست مثل شرایطی که گویی روی سوژه ، درست فوکوس نشده !
    می خواهم دلیل فنّی و علمی این مسئله رو بدونم که آیا برودت و افت دمای محیط روی سنسور و عملکردش تاثیری میذاره ؟ و اگه تاثیر میذاره چرا و با چه مکانیزمی این تاثیر اتفاق می افته ...
    بزرگواران راهنمایی بفرمایند !
    خاطرم هست یکی از دوستان با سابقه پارسال در این مورد نوشته بود که کاهش دما روی ایجاد خطای نور سنجی تأثیر داره. اما روی خود سنسور خیر.
    Canon 5D MarkIII & Canon 24-105 L IS & Sigma 135 f1.8 & 70-200 f2.8II L IS

كاربر بسیار فعال Walkman آواتار ها
    تشکر کرده
    6463

بنده چندروز پیش تو برفا عکاسی میکردم و دوربین خیسه خیس شده بود(5dMKII) گوشه های عکس بخار زده بود که مربوط به لنز میشد بعد از چند دقیقه قیلتر روی لنز رو که بخار زده بود برداشتم و همه چی خوب شد.

نگاهی به تنظیمات کیفیت عکس در دوربین بیاندازید، شاید آنها تغییر کرده باشند(fine,normal,....)

ودر آخر تنظیمات کارخانه ای را فعال کنید

باز مدل دوربین خود را بفرمایید تا بنده و دوستان کمکتون کنیم
    yaghoobi تشکر می‌کند.
    رضا اقبالی www.instagram.com/reza.eqbali

كاربر جديد
    تشکر کرده
    2

من شنیدم که در سرمای خیلی زیاد عملکرد دوربین دیجیتال دچار مشکل میشه، یکی از دوستان کوهنورد می گفت در یک صعود به قله در نپال هیچ کدوم ار دوبینهای دیجیتال کار نمی کردند و فقط با دوربین آنالوگ موفق به گرفتن عکس شده.

تو سایت کانن برای دوربین من )Canon 60D( نوشته :Operating Environment 0 - 40 °C, 85% or less humidity.

آلان کسی از من راهنمایی خواسته برای خرید دورین که در سرمای خیلی زیاد (شایدم ارتفاع خیلی زیاد) بتونه عکاسی کنه و من نمی دونم چه جوابی باید بهش بدم. خودم به شخصه تا به حال در سرمای زیاد عکاسی نکردم
    yaghoobi تشکر می‌کند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    76

نقل قول نوشته اصلی توسط kayvan_dh نمایش پست ها
    من شنیدم که در سرمای خیلی زیاد عملکرد دوربین دیجیتال دچار مشکل میشه، یکی از دوستان کوهنورد می گفت در یک صعود به قله در نپال هیچ کدوم ار دوبینهای دیجیتال کار نمی کردند و فقط با دوربین آنالوگ موفق به گرفتن عکس شده.

تو سایت کانن برای دوربین من )Canon 60D( نوشته :Operating Environment 0 - 40 °C, 85% or less humidity.

آلان کسی از من راهنمایی خواسته برای خرید دورین که در سرمای خیلی زیاد (شایدم ارتفاع خیلی زیاد) بتونه عکاسی کنه و من نمی دونم چه جوابی باید بهش بدم. خودم به شخصه تا به حال در سرمای زیاد عکاسی نکردم
    اتفاقن در دوربين 7 دي هم دقيقن همين اعداد قيد شده.
    در دوربين عكاسي چند سيستم كار ميكنند كه مجموعش ميشه آنچه يوزر ازش خروجي ميگيره .يك سيستم مكانيكي كه شامل آينه و شاتر و در لنز عدسيها و ديافراگم و ديگري سيستم الكترونيك و باطري دوربين.معمولن كمپاني مياد يك درجه حرارات يا حداكثر رطوبتي را براي كاركرد بهينه در منوال اعلام ميكنه كه در برندهاي ژاپني تا ده درصد هم تلرانس دارد.ولي خارج از اين محدوده عملكرد وسيله از حد بهينه خارج ميشه و ممكنه اون خروجي مطلوب را نده ولي بايد بدانيم كه اگر خيلي از رنج اعلام شده فاصله بگيريم حتي در صورت خاموش بودن وسيله الكتريكي مخصوصن وسيله حساسي مثل دوربين موجب صدمه ديدن سنسورها و مبدلها و يا دفرمگي در قطعات مكانيكي بشه.

كاربر فعال beh_b7 آواتار ها
    تشکر کرده
    1239

اصولا این سرما(منظور تا -20 و اینا هستش) نیست که در عملکرد دوربین تاثیر میزاره بلکه رطوبت همراهشه که داره کار رو خراب میکنه
    قبلا هم یه تاپیکی داشتیم که مفصلا در این مورد اونجا صحبت شد که:
    وقتی دارید در سرما عکاسی میکنید رطوبت وارد دوربین میشه و اون تو بخار تشکیل میده که این به خودی خود میتونه در عملکرد شما مشکل ایجاد کنه
    حالا اگر در این وضعیت وارد یه محیط گرم بشید مثلا کمپ این بخار تبدیل میشه به شبنم که کلا توپ میشید
    البته دوربین ها نسبت به سیلینگی که دارند در این مورد مقاومت های مختلفی نشون میدن

این قضیه هم کلا با قضیه قبلی فرق داره یعنی در دما های خیلی پایین زیاد باعث میشه که بخار درون یا بیرون تجهیزات یخ بزنه
    و از اون بدتر باطری های شما خالی میشن خود من سال گذشته در زمستان در یک سفری به کوه سهند که دما بصورت میانگین -35 بود با هر باطری دوربینم نهایتا 100 عکس میگرفتم(این رقم در حالت نرمال چیزی حداقل 600 شات است)
    yaghoobi تشکر می‌کند.
    بهنام خامنه
    Canon 5DSR,6D / EF 50mm f1.4 - EF 85mm f1.8

كاربر همراه Mehran Fani آواتار ها
    تشکر کرده
    2915

سلام.
    همانطور که خودتون هم اشاره کردین معمولا استانداردی که شرکت سازنده برای استفاده کردن دوربینهای دیجیتال تعیین کرده 0 تا 40 درجه هست.ولی من به شخصه در دماهای خیلی پایین تری و در ارتفاع از دوربین خودم و چند دوربین دیگه استفاده کرده ام و مشکلی پیش نیامده.(50D - D5000 - 5DMKII)
    فقط تنها مشکلی که هست یکی مشکل باطری هست که معمولا باطری رو جدا از دوبین و در یک جای گرم تر حمل می کنن.(تو جیب زیر بغل کت پر) و مشکل دیگه هم همانطور که بهنام جان اشاره کرد بخار گرفتن بر اثر ورود از جای سرد به گرم هست که برای این کار هم استفاده از کیسه های نایلونی هست که بشه هوای داخل کیسه رو کاملا خالی کرد و درش رو بست و بعد وارد محیط کمپ یا چادر شد.
    من دوربین خودم رو تا دمای -35 --40 تست کردم و تنها مشکلش هم کم شدن راندمان باطری بوده.
    دوستان هیمالیا نوردم هم جملگی از دوبینهای کامپیت و اس ال ار لایک برای عکاسی تو ارتفاعات بالا و قله استفاده می کنن و تا حالا مشکلی نداشتن.
    yasin-m، yaghoobi، Navid7h و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهران فانی خیاوی
    Facebook
    Mehran Fani Photography
    Instagram

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین