درود

چندی پیش در کارگاه یا همان Workshop یکی از عکاسان خبره بنام جناب Tony Northrup شرکت داشتم.یکی از مباحث جالب توجه نحوه انتخاب و الویت دادن به لنز یا بدنه بهنگام ارتقاء یا خرید تکمیلی بخصوص در صورت محدودیت مالی جهت خرید بود. در یادداشت هایی که از مطالب بیان شده در این جلسه برداشتم،نکات بسیار مفیدی یافتم که چکیده آن در پی این مقدمه کوتاه می آید.ذکر این نکات از این بابت می تواند مهم قلمداد شود که معمولا همواره در انجمن های عکاسی گوناگون،یکی از عمده سوالات مطرح شده همین سوال عمومی "اول لنز یا بدنه خوب بخریم"می باشد.

در هنگام انتخاب بدنه،موارد زیرین همواره در نظر گرفته می شود:
-تعداد نقاط فوکوس
-تعداد فریم بر ثانیه
-محدوده دینامیک بدنه
-دگمه ها و دیال های بدنه جهت کنترل
-Metering: تصمیم دوربین جهت تنظیم سرعت شاتر و دیافراگم بر اساس نور دریافتی و ISO


در هنگام انتخاب لنز،موارد زیرین مهم قلمداد می شوند:
-زاویه دید
-زوم یا پرایم
-بوکه لنز
-CA
-Vignetting
-Distortion
(در صورت نیاز به دانستن معنای هریک از موارد یاد شده بالا،می توانید به دانش نامه غنی عکاسی همین انجمن مراجعه کنید)

وقتی بدنه و لنز هردو با هم جهت خرید درنظر گرفته می شوند،موارد زیرین حائز اهمیت می گردند:
-وضوح تصویر
-کیفیت خروجی عکس در شرایط کم نور
-سرعت فوکوس

حال استایل عکاسی یا همان پرداختن به ژانرهای خاص در عکاسی در الویت دادن به تعیین پارامترهای خاص از مجموعه عوامل یاد شده قبلی جهت خرید نقش اساسی ایفا می کند.

-در ژانر پرتره:

الف)پارامترهای مهم انتخاب بدنه:تعداد نقاط فوکوس،دگمه ها و دیال های بدنه جهت کنترل
ب)پارامترهای مهم انتخاب لنز:زاویه دید و بوکه
ج)ترکیب لنز و بدنه: وضوح تصویر

-در ژانر رویداد event و عروسی،علاوه بر موارد یاد شده،Metering از پارامترهای بدنه و در ترکیب لنز و بدنه،پارامترهای سرعت فوکوس و کیفیت خروجی عکس در شرایط کم نور هم مهم قلمداد می شوند.

در شرایط کم نور جهت عکاسی پرتره،یک لنز سریع با اف استاپ پایین تر بر روی یک بدنه معمولی انتخاب بهتری است تا یک لنز معمولی آهسته بر یک بدنه گرانبها. همچنین لنز گرانتر و با کیفیت تر بوکه بهتری تولید می کند تا لنز ارزان تر.بنابراین در ژانر پرتره،انتخاب لنز خوب الویت بیشتری دارد.


-در ژانر عکاسی خیابانی:

عکاسی خیابانی بیشتر بر موضوع اهمیت دارد تا وضوح تصویر.اهمیت دادن به انتخاب بدنه بهتر با در نظر گرفتن LCD چرخان،فوکوس سریع تر و کنترل غنی تر بدنه و شاتر بی صدا بسیار دز این ژانر مهم است.بنابراین انتخاب بدنه بهتر در ژانر عکاسی خیابانی مهم تر است.

-در ژانر عکاسی از طبیعت و منظره:

الف)پارامتر مهم انتخاب بدنه: محدوده دینامیک
ب)پارامترهای مهم انتخاب لنز: زاویه دید، CA، Vignetting و Distortion اهمیت بیشتری پیدا می کنند.
ج)ترکیب لنز و بدنه: جزئیات و وضوح تصویر بسیار در این ژانر مهم است.
بنابراین ترکیب یک بدنه معمولی و نه چندان گران بها با یک لنز بسیار با کیفیت و طبیعتا گرانبها در این ژانر حرف اول را خواهد زد.البته هرچند انتخاب یک بدنه با مگاپیکسل بالا جهت چاپ عکس در قطع بزرگ کمک شایان توجهی خواهد کرد،ولی اگر هدف چاپ بزرگ پوستر مانند نیست،انتخاب لنز با کیفیت اهمیت بیش تری در ژانر عکاسی از طبیعت خواهد داشت.

-در ژانر عکاسی ورزشی و حیات وحش:

الف)پارامتر مهم انتخاب بدنه: تعداد نقاط فوکوس،تعداد فریم بر ثانیه،دگمه ها و دیال های کنترل بدنه و Metering اهمیت بیشتری دارند.
ب)پارامترهای مهم انتخاب لنز:زاویه دید
ج)ترکیب لنز و بدنه:وضوح تصویر،سرعت فوکوس کردن و همچنین عملکرد در شرایط کم نور
بنابراین در این ژانر عکاسی ورزشی و حیات وحش،داشتن بدنه عالی با لنز تله فوتوی ارزان تر بسیار بهتر است تا داشتن یک لنز گرانبها و با کیفیت با یک بدنه معمولی.

بدرود تا درودی دیگربار

پی نوشت: بنده قبل از نگارش این مطلب،دانش نامه و بخش های مختلف انجمن را کاویدم تا مطمئن گردم که مطلبی که از پی می آید،تکراری نبوده و برای دوستان و کاربران گرامی این انجمن مفید فایده واقع گردد.پیداست که در صورت اثبات خلاف موضوع فوق،همراهان گرامی این نکته را به بنده گوشزد خواهند کرد.همچنین خواهشمندم در صورت نیاز به اصلاح و یا بیان مطالب تکمیلی،ضمن دریغ نکردن نکات مفیدی که به نظرتان می رسد در پربارتر شدن بحث،این مطلب را یاری کنید.سپاسگزارم.