صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11

موضوع: دوربينهاي ديجيتال در پايينتر از ماكزيمم رزولوشن چطوري عمل مي كنند

كاربر آشنا farzad_d آواتار ها
    تشکر کرده
    0

Question دوربينهاي ديجيتال در پايينتر از ماكزيمم رزولوشن چطوري عمل مي كنند

با سلام خدمت دوستان عزيز

مي خواستم بدانم وقتي يك دوربين ديجيتال در حالت كمتر از ماكزيمم زرولوشن عكس مي گيرد به چه صورتي عمل مي كند

مثلا وقتي با 350d در رزولوشن 1152*1728 عكاسي مي كنيد دوربين به چه نحوي عمل مي كند آيا كاهش رزولوشن مستقيما بر روي سنسور اعمال مي شود يا اينكه نرم افزار دوربين اين كار را انجام مي دهد

و در مجموع از نظر نويز و دقت رنگ عكاسي در رزولوشنهاي پايينتر فرقي با ساير حالتها دارد يا نه
    فرزاد دارستان
    harabel
    350D KIT

كاربر فعال Minoosepehr آواتار ها
    تشکر کرده
    1796

پیش فرض پاسخ: دوربينهاي ديجيتال در پايينتر از ماكزيمم رزولوشن چطوري عمل مي كنند

این که سخت افزاری باشه یا نرم افزاری یه جایی فکر کنم توی همین فروم خودنه بودم سخت افزاری. یعنی دوربین از تمام فتوسنسورها برای گرفتن عکس استفاده نمیکند تا بعد عکس را ریسایز کند. چون طریقه سخت افزاری از هر جهت برتری و ارزش دارد. اما در مورد اینکه بر روی نویز یا رنگ تاثیر دارد نظر من اینست که وقتی رزولوشن یک دوربین 8 مگاپیکسلی رو به صورت دستی 4 مگاپیکسل میکنیم یعنی انگار با یک دوربین مشابه اما 4 مگاپیکسلی عکس گرفته ایم.
    آریو مینوسپهر

كاربر آشنا Hamidi آواتار ها
    تشکر کرده
    0

به طور مشخص بايد از تمام سطح ‍‍CCD استفاده بكنه.كه اگر بخواد اين كار رو به شكل سخت افزاري انجام بده يعني اينكه اطلاعات نقاط رو بايد چند نقطه در ميان ناديده بگيره يا حذف كنه.راه ديگه اينه كه اطلاعات چند نقطه رو با يه روش ميانگين گيري كنه كه در اونصورت مثل اين مي مونه كه سايز نقاط بزرگتر شده باشه.
    من كه با دوربين خودم امتحان كردم تغييري در ميزان نويز يا كيفيت رنگ مشاهده نكردم.
    اسماعيل حميدي
    Canon EOS 350D + EF-S 18-55mm + Sigma 17-70 mm + Speedlite 220EX
    Canon Poweshot G5
    Canon EOS 300V + EF 28-90mm

تشکر کرده
    1796

شما شما ضعف این مشکل رو در کجا میدونید؟ من مشکلی در روش میانگیری نمیبینم؟ در ضمن این گفته من نیست که سخت افزاری این کارو انجام میده.
    اگر شما جایی پیدا کردید که دوربین نرم افزاری عکس رو در اندازه اصلی میگیره و بعد ریسایز میکنه لطفا لینکش رو بگذارید.
    آریو مینوسپهر

كاربر آشنا Hamidi آواتار ها
    تشکر کرده
    0

دوست عزيز بنده هم در راستاي فرمايش شما توضيحاتي عرض كردم. در مورد لينك هم مدتي دنبالش گشتم ولي تاكنون چيزي پيدا نكردم. در هر صورت به محض يافتن پاسخ مناسب تقديم خواهم نمود.
    اسماعيل حميدي
    Canon EOS 350D + EF-S 18-55mm + Sigma 17-70 mm + Speedlite 220EX
    Canon Poweshot G5
    Canon EOS 300V + EF 28-90mm

كاربر فعال
    تشکر کرده
    157

بله همینطور هست....یعنی دوربین از تعدادپ پیکسلهای کمتری برای ثبت تصاویر استفاده میکنه....
    اصولا در میزان نویز تغییری نخواهیم داشت....چون روش ثبت تصویر و پردازش آن تغییری نخواهد کرد...تنها مسئله تغییر در سرعت کار دوربین خواهد بود که بیشتر خواهد شد.....
    مسعود قدیری

تشکر کرده
    1796

پس با این حساب گفته من درست در میاد. قبلا هم که گفته بودم روش سخت افزاری هست و حرف من نیست.
    آریو مینوسپهر

كاربر فعال bf  آواتار ها
    تشکر کرده
    964

در متون شرکت faoven که آقاي شهبازي چکيده اي از آن را در سايت قرار داده بودند يک روش براي دستيابي به رزلوشن هاي متفاوت در حسگرهاي آن شرکت گفته شده بود که به صورت مربعي پيکسلها ميتوانستند در نقش تصوير ... (همان ايده پيکسلهاي بزرگتر)

در تاييد نظر آقاي حميدي، ايده حذف پيکسلها محتمل است، ايده استفاده از اطلاعات دريافتي چند پيکسل در ساخت يک پيکسل هم ممکن است و بيشتر احتمال دارد،خصوصا در مرحله تشکيل تصوير از اطلاعات دريافتي پيکسلها
    اين امکان هم وجود دارد که تصوير تشکيل و پروسس و سپس ريسايز شود که کمتر محتمل است (پرفرومنس را پايين مياورد)
    ايده زوم ديجيتال طبيعتا درست نيست و در اين سنسورها امکان انتخاب و غربال کردن پيکسلها نيز وجود ندارد
    در نهايت منبع مشخصي در دست ندارم که بخواهم ...

تنها نکته اينکه اگر شما از چند پيکسل براي ايجاد يک پيکسل استفاده کنيد، فرصتي براي کاهش خطا و نويز هم خواهيد داشت، البته راه حل بايد مصالحه اي بين کيفيت معقول تصوير و پزفورمنس باشد

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

با توجه به مواردي كه من تا بحال بر خورده ام ظاهرا دو نگرش كلي وجود دارد. يكي همان ايده گرو ه بندي پيكسلها است كه تنها در مورد پيكسلهاي سنسورهاي X3 ممكن است و باعث افزايش كارايي و كاهش نويز و امكان بالا بردن حساسيت مي شود. يك ايده ديگر ميانگيك گيري از پيكسلهاي همجوار بصورت بلوكهاي مربعي است كه بصورت سخت افزاري انجام مي شود. يعني اطلاعات در خروج از سنسور بصورت ميانگين گيري شده خارج مي شود و به همين دليل سرعت عملكرد دوربين در رزولوشن هاي پايينتر بالا مي رود.
    ولي به هر حال در هر دو روش كاهش رزولوشن به كاهش نويز كمك مي كند و مي توان در رزولوشن هاي پايينتر از ايزوهاي بالاتر با نويز كمتر استفاده نمود. به همين دليل بعضي از دوربينهاي كامپكت ايزوهاي بالا مانند 800 يا حتي 1600 را تنها در رزولوشن هاي پايينتر فعال ميكنند تا سطح نويز قابل استفاده باشد.
    ضمنا قاعدتا بايد روش تغيير سايز در سنسورهاي Ccd با Cmos متفاوت باشد. چون طرز نگرش و دسترسي به پيكسلها دراين دو سنسور تفاوت بنيادي دارد.

تشکر کرده
    1796

پس با گفته دوستان روش سخت افزاری هم دو روش دارد.

در واقع ما الان برای ریسایز عکس در دوربین 3 روش داریم. دوتاش سخت افزاری و یکیش نرم افزاری. البته خود روش نرم افزاری برای ریسایز کردن عکس به کوچک خود روشهایی دارد که در این جا نیامده است.

شکلهای زیر رو از برداشت خودم کشیدم( البته نسبت مربع بودن و خروجی پیکسل به نصف فقط مثال است )

دو شکل اول روش سخت افزاری که در روش پیکسلهای بزرگتر به شکل ناقص در آمده چون تعداد پیکسلها رو کم کشیدم.

در این دو شکل از مرحله دوم به بعد عملیات عکاسی انجام میشود و مثل روش نرم افزاری از ابتدا کل پیکسلها ثبت نمیشود.

و روش نرم افزاری که از ابتدا کل پیکسلها ثبت میشود و سپس ریسایز میشود.

آریو مینوسپهر

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین