صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 22
Like Tree12تشکر

موضوع: محدوده دیافراگم كم باشه یا زیاد؟

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    241

پیش فرض محدوده دیافراگم كم باشه یا زیاد؟

سلام خدمت دوستان گرامی.اگه ممكنه درباره محدوده دیافراگم منو راهنمایی كنید.برای یك دوربین slr like محدوده دیافراگم كم باشه بهتره یا زیااد؟اصلا بهش میگن كم و زیاد یا بالا و پایین؟از راهنماییتون متشكرم

كاربر بسیار فعال شاهین اکبری آواتار ها
    تشکر کرده
    4538

پیش فرض پاسخ: محدوده دیافراگم كم باشه یا زیاد؟

بحث خوب یا بد نیست دوست عزیز.در واقع مسئله نیاز است.(ساخته مجید مجیدی)

اصطلاح مرسوم دیاف باز یا بسته است. در دوربینی با همحدوده 2.8 تا 8 به 2.8 دیاف باز میگن و به اف8 و درواقع
    f/8 دیاف بسته.

اگر دقیقا تفاوت این عملکرد انها را نمی دانید ، مسئله به عمق میدان بر میگردد.در اف2 عمق میدان کم است و
    سوژه مورد فوکوس از زمینه خود جدا شده و تصویر پشت سوژه مات یا بلور میشود.
    اما در اف 8 یا کلا دیافهای بسته تر عمق میدان افزایش می یابد وتصویر پشت واضح تر میگردد.

بنا براین شما بته به ضرورت میتوانید انتخاب کنید.البته دیافهای باز همواره قابلیتهای گرانتری هستند و اکثرا
    هنری تر به نظر میرسند. به علاوه توان نورگیری بیشتر و فوکوس سریعتر.
    در slr lik به جز در حالت ماکرو وحالت فاصله زیاد سوژه و پس زمینه در زوم ، به علت سنسور کوچک شما نمی توانید عمق میدان کم ایجاد کنید.و slr با لنز های نسبتا گران لازم است که گاهی قیمت لنز تنها ، به 15 برابر قیمت یک دوربین slr lik مثل fz18 میرسد. البته آخرش رو گفتم مگرنه زیر 1 تومن هم پیدا میشه.

البته در مورد Sony DSC-F717 با لنز190-38 با محدوده F2.0 - F2.4 و سنسور 5 مگاپیکسل 3/2 نمیدونم واقعا عمق کم میده یا نه.لطفا اگه کسی میدونه بگه.
    FD master

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

این بخش را مطالعه کنید:
    http://www.akkasee.com/digitalcamera...epth_of_field/

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

فكر كنم هم جناب مهدی و هم جناب اكبری اشتباه مشتری مرتكب شده اند.

اگر درست متوجه شده باشم منظور ایشون از محدوده ، دو عددی است كه معمولا روی لنز های زوم برای دیافراگم می نویسند. اینها محدوده نیست ( زیرا بسته ترین دیافراگم معمولا محدودیت ندارد و در دوربین های مختلف حدود 22 یا 32 است) بلكه آن اعداد بیشترین بازشدگی دیافراگم در محدوده ی فاصله ی كانونی لنز است.
    هرچه این عدد كوچكتر ( دیافراگم بازتر) باشد لنز رو اصطلاحا سریعتر می گویند و گرانتر است. برخی لنز های گران قیمت زوم در كل محدوده ی فاصله ی كانونی خود باز ترین دیافراگم ثابتی دارند كه در اینگونه لنزها درست مثل لنز های فیكس ( یا پرایم) یك عدد برای دیافراگم ذكر می شود.
    Super Oli، شاهین اکبری و mehdi_th تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر همراه sam_moghadam آواتار ها
    تشکر کرده
    451

البته فرهاد خان تو دوربین هایی مثل s5is بسته ترین دیافراگم 8 است. این دوربین ها دیافراگمی بسته تر از این ندارند یا این که من هر چه قدر سعی کردم موفق نشدم به بسته تر از 8 برسم... 4/5 مدل مختلف دوربین رو تست کردم همه اینطور بودند.
    ویرایش توسط sam_moghadam : Saturday 16 February 2008 در ساعت 13:53
    Christ Melikian تشکر می‌کند.
    سام مقدم

تشکر کرده
    13937

سلام

بله سام عزیز من كلی ( راجع به لنز های SLR) عرض كردم ولی در اكثر Slr Like ها همان طور كه شما فرمودید حداكثر عدد دیافراگم 8 است. البته استثنا هایی مثل پاناسونیك FZ50 و فوجی 9600 هم وجود دارد كه تا 11 بسته می شوند و یا سونی H9 كه در حالت واید بسته تر از 5.6 ندارد !!
    EHSAN2، Super Oli و mehdi_th تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    241

سلام
    از همه دوستان عزیز جواب دادن و بنده رو راهنمایی كردن ممنون.بخصوص آقا فرهاد كه هر جا سوالی كردم ایشون راهمناییم كردن.
    ولی انگار سوالم رو درست مطرح نكردم.چون زیاد با اصطلاحات آشنا نیستم (البته قول میدم در اولین كلاسی كه برگزار بشه ثبت نام كنم تا زیاد مزاحم دوستان نشم)
    سوالم رو با یك مثال مطرح میكنم.من یك f707 داشتم كه تو اطلاعاتش زده بود محدوده دیافراگم f2`0 تا f8`0 كه از عكاسی اون فوق العاده راضی بودم.یك h9 خریدم كه تو اطلاعاتش زده بود محدوده دیافراگم f2`7 تا f4`5 كه اصلا عكساش راضی كننده نبود.(هر دو در حالت اتوماتیك ودر شرایط یكسان)حالا میخام بدونم این تفاوت محدوه دیافراگم میتونه باعث اختلاف كیفیت عكسها باشه؟
    باز هم از سوالهای ناشیانه ای كه میپرسم عذرخواهی میكنم و از راهنمایی هاتون متشكرم

تشکر کرده
    4538

نقل قول نوشته اصلی توسط farhad44 نمایش پست ها
    سلام

فكر كنم هم جناب مهدی و هم جناب اكبری اشتباه مشتری مرتكب شده اند.

اگر درست متوجه شده باشم منظور ایشون از محدوده ، دو عددی است كه معمولا روی لنز های زوم برای دیافراگم می نویسند. اینها محدوده نیست ( زیرا بسته ترین دیافراگم معمولا محدودیت ندارد و در دوربین های مختلف حدود 22 یا 32 است) بلكه آن اعداد بیشترین بازشدگی دیافراگم در محدوده ی فاصله ی كانونی لنز است.
    هرچه این عدد كوچكتر ( دیافراگم بازتر) باشد لنز رو اصطلاحا سریعتر می گویند و گرانتر است. برخی لنز های گران قیمت زوم در كل محدوده ی فاصله ی كانونی خود باز ترین دیافراگم ثابتی دارند كه در اینگونه لنزها درست مثل لنز های فیكس ( یا پرایم) یك عدد برای دیافراگم ذكر می شود.
    با تشكر.
    آقا فرهاد شما اینقدر غرق slr ها شده اید که غیر slr ها را فراموش کرده اید.
    آن ها محدودیت دیاف دارند هم در باز هم در بسته.
    در slr ها ، بدنه هیچ محدودیتی ندارد بلکه لنز های متفاوت محدوده های مختلفی دارند از f1.2 گرفته تا 45 رو من
    سراغ دارم ولی همون لبز ها هم محدودیت دارند .وقتی میگه تا اف 22 ، دیگه اف 32 رو نمیده.
    دوربین hp 945 f 12.4 و دوربین قدیمی سونی Sony DSC-D770 اف 13.2 داره.
    FD master

تشکر کرده
    13937

ممنون جناب اكبری

البته این معما قبلا در پست 5 و 6 آسان شده بود :biggrin:
    Rofougaran و شاهین اکبری تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

تشکر کرده
    4538

نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi_th نمایش پست ها
    سلام
    از همه دوستان عزیز جواب دادن و بنده رو راهنمایی كردن ممنون.بخصوص آقا فرهاد كه هر جا سوالی كردم ایشون راهمناییم كردن.
    ولی انگار سوالم رو درست مطرح نكردم.چون زیاد با اصطلاحات آشنا نیستم (البته قول میدم در اولین كلاسی كه برگزار بشه ثبت نام كنم تا زیاد مزاحم دوستان نشم)
    سوالم رو با یك مثال مطرح میكنم.من یك f707 داشتم كه تو اطلاعاتش زده بود محدوده دیافراگم f2`0 تا f8`0 كه از عكاسی اون فوق العاده راضی بودم.یك h9 خریدم كه تو اطلاعاتش زده بود محدوده دیافراگم f2`7 تا f4`5 كه اصلا عكساش راضی كننده نبود.(هر دو در حالت اتوماتیك ودر شرایط یكسان)حالا میخام بدونم این تفاوت محدوه دیافراگم میتونه باعث اختلاف كیفیت عكسها باشه؟
    باز هم از سوالهای ناشیانه ای كه میپرسم عذرخواهی میكنم و از راهنمایی هاتون متشكرم
    دوست عزیز تفاوت کیفیت ناشی از تفاوت سنسورها در سایز و سری ساخت آنها( تکنولوژی شان) و همچنین کیفیت ساخت لنز آنها دارد . حتی اکر دو لنز مختلف فاصله کانونی و دیافشان یکی باشد دلیل نمیشود کیفیتشان یکی باشد.

اما به طور کلی تفاوت اف2 و اف 2.7 کم نیست اکه بخوای تفاوتشونو تو نورگیری به شاتر تبدیل کنی 2/2.7 رو به توان دو برسون میشه 1.82 .مثل این است که در تنظیمات یکسان ایزو و فاصله کانونی با h9 با اف 2.7 و سرعت 0.3 ثانیه تو دست عکس بگیری که 99/99 درصد بد در میات.اما با همان شرایط میتونی با اف 2 و سرعت 6/1 عکس بگیری که اگه کمی دقت کنی واسه شارپ در اومدن بد نیست.

یه اشتباهت اینه که خواستی شرایط یکسان رو با حالت اتوماتیک بوجود بیاری. خداییش مثل خودم بچه باحالیا.
    عمرا نمیشه مگه به اذن خدا.
    سنسور 707 روکه 3/2 میذاری پیش سنسور h9 1/2.5 ؟
    اینو مطمئن نیستم ولی فکر کنم کلا کیفیت ساخت لنز 707 خیلی بهتر از h9 باشه.عموما وقتی قطر دهنه لنز بزرگتر
    باشد کیفیت بالاتر و خروجی شفافتری ایجاد میکند.

اما اگه کلا بخوای بدونی محدوده دیاف مستقیما مربوط به کیفیت عکس نمیشود . بلکه در مضیقه های نوری و ضرورتهای عکاسی ( هنری و....) به کار میاید.

از منتقدان عزیز مثل آقا فرهاد و سامی عزیز ممنونم... واقعا چالش ها اطلاعات افراد رو بالا میبره.
    FD master

صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین