صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18

موضوع: رابطه لرزش با لنز، كراپ فاكتور و رزولوشن

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

پوریا جان با کراپ سنسور لرزش دست تفاوتی روی عکس نهایی ایجاد نمیکنه!
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر بسیار فعال Pooriya_Online آواتار ها
    تشکر کرده
    183

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash
    پوریا جان با کراپ سنسور لرزش دست تفاوتی روی عکس نهایی ایجاد نمیکنه!
    درسته آرش جان ولي خوب فاصله کانوني بالا ميره و زوم لنز بيشتر ميشه (اگه اشتباه ميگم تصحيح کنيد) و خوب من همين طوري به سختي بعضي وقتا عکس رو ميگيرم و سوژه بر اثر لرزش دستم توي سرعتهاي پايين تار ميشه و اگه اين زوم بيشتر بشه خوب لرزش بيشتر معلوم ميشه... درست نميگم؟

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

هست یاری کننده ای که مرا یاری کند؟!
    به شک افتادم ولی اصولا اگر لرزش دست رو ثابت در نظر بگیریم در زوم های بالا چه اتفاقی میوفته ؟
    باید مطلب علمی در این زمینه وجود داشته باشه! کسی سراغ داره؟

مثلا یک میلیمتر حرکت دست شما در تله 300 باعث تشدید ثبت لرزش میشه.. حالا لنز شما که عوض نشده.. فاصله شما با سوژه هم که عوض نشده ... تفاوت فقط اینه که شما دور عکستون رو ببرید...همین...

نظر من اینه...
    حالا تفاوت ممکنه میتونه این باشه که عکس شما باید بزرگتر بشه(چون دور عکس رو بریدید... و ممکنه لرزش ها خودش رو بیشتر نشون بده...)
    منتظر بقیه هستم تا در این مورد نظر کارشناسی بدن:
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر بسیار فعال Pooriya_Online آواتار ها
    تشکر کرده
    183

به شک افتادم ولی اصولا اگر لرزش دست رو ثابت در نظر بگیریم در زوم های بالا چه اتفاقی میوفته ؟

مثلا یک میلیمتر حرکت دست شما در تله 300 باعث تشدید ثبت لرزش میشه.. حالا لنز شما که عوض نشده.. فاصله شما با سوژه هم که عوض نشده ... تفاوت فقط اینه که شما دور عکستون رو ببرید...همین...

نظر من اینه...
    حالا تفاوت ممکنه میتونه این باشه که عکس شما باید بزرگتر بشه(چون دور عکس رو بریدید... و ممکنه لرزش ها خودش رو بیشتر نشون بده...)
    وااله من که نميدونم شما استادي ولي خودم به اشتباه با همين لنز 300م يه عکس گرفتم از يه گل ولي چون سرعت 45 بود و فاصله نزديک بود و عکس بزرگ و روي دست هم عکس گرفتم عکسي که شايد قشنگ ميشد به فنا رفت....

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

Wink

نقل قول نوشته اصلی توسط Pooriya_Online
    وااله من که نميدونم شما استادي ولي خودم به اشتباه با همين لنز 300م يه عکس گرفتم از يه گل ولي چون سرعت 45 بود و فاصله نزديک بود و عکس بزرگ و روي دست هم عکس گرفتم عکسي که شايد قشنگ ميشد به فنا رفت....
    من که هنگ زدم ساکت این گوشه می شینم ببینم چی میشه آخر
    www.salehoffline.com web site
    --------------------------------------
    Canon EOS 300 V / Canon 300 D /Creative 300 / EF-S 18-55mm / EF 28-105mm

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

البته دليلي كه پوريا آورد رو نميشه دليل درست بودن فرضيه اش حساب كرد !
    يك لنز ثابت در دوربين ديجيتال و غير ديجيتال چه فاكتورهاي ثابتي داره؟ DOF‌ و Prespective/distortion اما Field of view اش فرق ميكنه.
    حالا مثلا لنز دوربينهاي كمپاكت رو در نظر بگيريد: 5-16 ميليمتر كه معادل 28-105 است. اگر اين لنز رو به فرض روي يك دوربين غير ديجيتال استفاده كنيم( كه ميدونم عملا نميشه اما فرض ميكنيم) نبايد مشكل لرزش دست داشته باشه اما همين لنز وقتي در دوربين ديجيتال تله اي معادل 105 ميليمتر ميده ديگه اونوقت لرزش دست مشكل ساز ميشه

اينجا ها در اين باره چيزهايي گفته شده:
    http://www.wildpicture.com/pages/photography/lenses.htm

http://www.drwombat.com/photography/.../art_tech.html

اما دقيقا علتش رو نميدونم .
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

نظر من اینه...
    عجب سوال زیبایی بود! من و دوستم behnamesfahbod را به یک ساعت تحلیل ریاضی و فیزیکی دقیق مساله کشاند. فکر می کنم این حرف آرش کاملا درسته.
    فرض میکنیم یک لنز فیکس 300م.م داریم روی دوربین فول فریم و روی سوژه ای با فاصله معین فوکوس کرده ایم. مجموعه لنز و دوربین را به اندازه x تکان میدهیم. در نتیجه کادر و تصویر سوژه هم جابجا میشوند . حالا لنز را روی یک دوربین با کراپ فاکتور مثلا 1.6 میبندیم. نکته یک اینکه اگر در همون فاصله معین قرار داشته باشیم سوژه نسبت به کادر بزرگتر خواهد بود. اگر همان لرزش را داشته باشیم میزان لرزش کادر همان میزان باقی خواهد ماند که بدیهی است. ولی چون لنز شما دیگر 300 نیست بلکه 1.6*300 است شما تصویر بزرگتری از سوژه دارید . اگر روی دوربین فول فریم دست شما به اندازه مثلا 5 درصد از اندازه سوژه محو شدگی ایجاد می کرد، روی دوربین با کراپ 1.6 هم همین خواهد بود، ولی چون سوژه بزرگتر شده این 5% به میزان 5% بیشتر محو شدگی ایجاد میکند. از آنجا نسبت سوژه به کادر بزرگتر شده، شما لرزش بیشتری حس خواهید کرد.
    این حرفها برای وقتی خوبست که رزولوشن هردو دوربین یکی باشند. دوم اینکه اگر شما همان اندازه کادر سابق راببندید که بدیهی است فاصله جسم تا سوژه را تغییر خواهد داد باز مساله شکل دیگری پیدا خواهد کرد!
    امین خسروشاهی
    [Canon Digital Rebel]
    [EF-S 18-55 f/3.5-5.6] [EF 70-200 f/4L] [EF 50 f/1.4USM] [Canon 17-40 f/4L][Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM]
    [Canon SpeedLite 580EX] [Manfrotto 055PROB tripod+Manfrotto 322RC2 head]

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan
    حالا مثلا لنز دوربينهاي كمپاكت رو در نظر بگيريد: 5-16 ميليمتر كه معادل 28-105 است. اگر اين لنز رو به فرض روي يك دوربين غير ديجيتال استفاده كنيم( كه ميدونم عملا نميشه اما فرض ميكنيم) نبايد مشكل لرزش دست داشته باشه اما همين لنز وقتي در دوربين ديجيتال تله اي معادل 105 ميليمتر ميده ديگه اونوقت لرزش دست مشكل ساز ميشه
    جناب روشن، همانطور که توضیح دادم شما بایستی نسبت سوژه به کادر را بسنجید. در مثال شما چنانچه لنز 16 م.م روی دوربین فول فریم ببندیم کادر کاملا تغییر میکنه. حالا فرض کنید که رزولوشن بینهایت دارید و میتونید از تصویری که لنز 16 م.م روی دوربین فول فریم ایجاد میکنه یک کراپ بگیرید که نسبت سوژه به کادر شما ثابت بماند. خواهید دید که همان میزان لرزش را بازهم مشاهده میکنید.
    مهمترین عامل تعیین کننده اندازه کادر چیست؟ همان زاویه دید لنز! شما با بستن لنز 16 م.م روی دوربین فول فریم در واقع زاویه دید لنز را بزرگ میکنید. پوریا جان شما فکر کنم به تازگی فیزیک نور خوندی همینطور تشابه مثلثها رو هم بلدین باید بتونی کاملا این مساله رو برای خودت آنالیز کنی.
    اگر رزولوشن بینهایت داشتیم میتوانستیم روی یک عکس واید در حد دلخواه کراپ کنیم و عکسهای متفاوت تله و .. داشته باشیم. (به یاد داشته باشید که این موضوع صرفا تئوری است)
    آها یک موضوع دیگر.. چند نفر از شما بازی Quake III را دیده اید و بازی کرده اید؟ در این بازی که یک بازی First person Shooter میباشد شما از زاویه چشم خود به دنیا نگاه میکنید و می توانید زاویه دید خود را تغییر دهید (با دستور cg_fov توی کنسول) چنانچه این کار را انجام دهید این مساله بسیار برای شما ملموس تر خواهد شد.
    ویرایش توسط Amin : Sunday 8 May 2005 در ساعت 02:09
    امین خسروشاهی
    [Canon Digital Rebel]
    [EF-S 18-55 f/3.5-5.6] [EF 70-200 f/4L] [EF 50 f/1.4USM] [Canon 17-40 f/4L][Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM]
    [Canon SpeedLite 580EX] [Manfrotto 055PROB tripod+Manfrotto 322RC2 head]

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

اگر روی دوربین فول فریم دست شما به اندازه مثلا 5 درصد از اندازه سوژه محو شدگی ایجاد می کرد، روی دوربین با کراپ 1.6 هم همین خواهد بود، ولی چون سوژه بزرگتر شده این 5% به میزان 5% بیشتر محو شدگی ایجاد میکند. از آنجا نسبت سوژه به کادر بزرگتر شده، شما لرزش بیشتری حس خواهید کرد.
    امين عزيز، پس با توجه به اين حرف شما يك لنز ثابت در دو دوربين با كراپ فاكتورهاي مختلف رو اگر در نظر بگيريم، در روي دوربين با كراپ فاكتور بيشتر،‌مشكل بيشتري در نتيجه كار ايجاد ميكنه و نياز به استفاده از مثلا tripod بيشتره. يعني هر چند ميزان لرزشها يكي است اما در دوربين با كراپ فاكتور بيشتر، اثرات بيشتري داره. درسته يا من دارم اشتباه ميگم؟
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

يا ميشه دقيقتر و واضح تر اينجوري گفت كه اندازه Circle of Confusion شما با يك لنز هميشه ثابته، اما چون در دوربين ديجيتال بزگنمايي (magnification) بيشتره ، ديگه اون مقدار قطر circle of confusion براي داشتن يك تصوير شارپ مقبول نيست.

هميشه اين مسئله نسبي است، حتي در محاسبه ميزان حد قابل قبول Circle of Confusion، مقدار فاصله بيننده رو از عكس به حساب مياورند. يعني بخوام خلاصه بگم با شرايط مختلف در هر فرمتي، مقدار circle of confusion مقبول براي داشتن تصويري شارپ تغيير ميكند.

البته اين مسئله Circle of Confusion و تاري بوسيله حركت با هم يك Duality دارند كه ميشود مسائل هر دورا يك جور بررسي كرد.
    ویرایش توسط Amir Mohebi : Sunday 8 May 2005 در ساعت 18:41
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین