صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: چند و سوال و مشکل در مورد Dslr...

كاربر بسیار فعال Pooriya_Online آواتار ها
    تشکر کرده
    183

پیش فرض چند و سوال و مشکل در مورد Dslr...

يه چنتا سوال که ديگران موجب شدن که برام پيش بياد پيش اومده درمورد دوربينهاي ديجيتال...

1.شنيدم که اگه از خورشيد به طور مستقيم يا از نور شديد خورشيد به صورت حتي غير مستقيم (حتي توي کادر باشه) عکس بگيريم با تکرار کار 2-3 بار موجب سوختن سنسور ميشه. درسته يا نه؟
    2.آيا عکاسي در ايزوهاي بالا موجب صدمه ديدن سنسور ميشن؟ کلا مشکلي ايجاد ميکنه يا نه؟

درضمن همونطور که ميدونيد من ميخوام يه Dslr بخرم اگه ميشه نکات مهمي رو که بايد در موردش رعايت بکنم رو بهم تذکر بديد تا مشکلي پيدا نکنم...

ممنون...

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

نور مستقيم خورشيد ميتواند به سنسور آسيب بزند. اما
    1- در دوربينهاي ديجيتال sLR احتمال اسيب كمتر است بخاطر شاتر مكانيكي آنها چون برخلاف دوربينهاي معمولي كه سنسورشان همواره د رمعرض آفتاب است آنها فقط در لحظه كپچر در معرض قرار ميگيرند.

2- هر چه طول مدت كپچر كمتر باشد خطرش كمتر است
    3- خيليها با انواع دوربينهاي ديجيتال ميگويند كه كلي عكس از خورشيد گرفته ان و مشكلي نداشته اند. به هر حال ممكن است مشكل در يك بار پيش آيد و در دهها بار پيش نيايد.

4- و مهمتراينكه در اينگونه موارد بايد مراقب چشمتان هم باشيد. برخلاف حالت معمول كه اصلا نميتوانيد به خورشيد نگاه كنيد از ويو فايندر ممكن است بتوانيد و اين يعني آسيب مستقيم به چشم مباركتان.
    5- پس بهتر است اگر ميخواهيد اين كار را انجام دهيد. حتما در كوتاهترين زمان ممكن/ از طريق ال سي دي/ انجام دهيد.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

ME
    ME آنلاین نیست
    كاربر فعال ME آواتار ها
    تشکر کرده
    4114

من هم منتظر راهنمايي هاي دوستان هستم
    --
    همانطور كه قبلا هم من تو موضوع 350d گفته بودم اين گرد و غبار معضلي واسه اين dslr

دوربين من علاوه بر سنسور (البته دوستان راهنمايي كردن كه كجا ببرم و چي كار كنم) كه غبار داره هيچ جديدن تو ويزور كه نگاه ميكنم نزديك نقاط حساس اتوفوكوس هم ذرات ريزي را ميبينم كه وارد شده---
    ديگه فكر كنم بايد برم تعمير گاه دوربين برام تميز كنن
    ----
    البته همانطور كه دوستان گفتند هيچكدوم از اينها مسئله ساز نبودند چه غبار روي سنسور و چه داخل لنز و همچنين ويزور (البته من فكر ميكنم كه نيستند چون زياد اطلاعي ندارم از تاثيراتشون و تا حالا هم اين تاثيرات رو متوجه نشدم)
    محمد امدادی

تشکر کرده
    183

ممنون از راهنماييتون...
    درمودر ايرو بالا چه طور؟

راستي Me جان اون ذرات ريز يا روي آينه هاست يا روي قسمت فوقاني آينه که به ويزور وصله و هيچ مشکلي ايجاد نميکنه...
    راستي تميز کردن سنسور خيلي خرج داره يا نه؟ اگه خودمون بيخوام پاکنيم با چي و به چه شکل پاکش کنيم؟

كاربر همراه
    تشکر کرده
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط ME
    --
    همانطور كه قبلا هم من تو موضوع 350d گفته بودم اين گرد و غبار معضلي واسه اين dslr

دوربين من علاوه بر سنسور (البته دوستان راهنمايي كردن كه كجا ببرم و چي كار كنم) كه غبار داره هيچ جديدن تو ويزور كه نگاه ميكنم نزديك نقاط حساس اتوفوكوس هم ذرات ريزي را ميبينم كه وارد شده---
    ----
    البته همانطور كه دوستان گفتند هيچكدوم از اينها مسئله ساز نبودند چه غبار روي سنسور و چه داخل لنز و همچنين ويزور (البته من فكر ميكنم كه نيستند چون زياد اطلاعي ندارم از تاثيراتشون و تا حالا هم اين تاثيرات رو متوجه نشدم)
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    چيزي که شما از توي ويزور مي بينيد روي آينه شما نشسته و اگر روي نقاط وضوح يابي نباشه هيچ مشکلي ايجاد نمي کنه اصل اينه که چيزي تو عکس شما نباشه-براي تميز کردن آينه هم لنز رو باز کنيد و اون رو با دستمال پاک کنيد--هر چيزي که شما از ويزور مي بينيد ربطي به سنسور نداره چون سنسور پشت آينه است و فقط در هنگام عکس گرفتن اينه مي خوابه و نور به سنسور مي رسه-ولي در مورد اينکه گرد غبار توي دوربين ميره بايد سعي کنيد در حالتي که دوربين روشنه لنز رو باز نکنيد-و اگر نمي خوايد لنز رو عوض کنيد اصلا اون رو باز نکنيد-يکي از چيزهاي ديگه اي که مي تونه خيلي مشکل ايجاد کنه اينه که اثر انگشت يا کثيفي رو عدسي داخلي که داخل دوربين وصل ميشه ايجاد بشه که باعث اشکال در فو کوس ميشه-
    ویرایش توسط siavash : Wednesday 25 May 2005 در ساعت 16:36

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ME
    --

----
    سلام

این موضوع برای من اونقدر مهم نبوده همیشه به راحتی باز کردم و سنسور رو تمیز کردم ..
    اون ذراتی که میبینید رو هم میتونید به سادگی پاک کنید، اونا یا روی آینه هستند یا روی صفحه شفاف اتو فوکوس بالای آینه که این صفحه کمی خاصیت الکترواستاتیک داره و غبار رو به خودش جذب می کنه.
    از این کاغذ های مخصوص پاک کردن لنز بگیرید که کوچکترین پرزی تولید نمیکنه .. به صورت یک لوله باریک دربیارینش و سرش رو با دو انگشت فشار بدین و تخت کنید. باطری دوربین رو کاملا شارژ کنید ، لنز رو جدا کنید و دوربین رو روشن کنید. توی منوها برین توی Clean Sensor و انتخابش کنید. این کار رو توی یک محیط کاملا پاک (بدون گرد و غبار.. خانه های ایرانی به خاطر داشتن فرش معمولا گرد و غبار زیادی دارند) انجام بدین. حتما زیر یک نور قوی باشید که بتونید ذرات گردو غبار رو ببینید. از اونجا که بسیار ریز هستند شاید نیاز به استفاده از ذره بین پیدا کنید. با همون سر تخت شده اون لوله کاغذ لنز پاک کن به آرامی ذرات رو پاک کنید. بعد از اینکه کار پاک کردن تموم شد در همون حال دوربین رو خاموش کنید .
    توصیه میکنم قبل از شروع به کار با گرفتن یک کاغذ آ4 جلوی لنز رو به خورشید عکس بگیرید تا دقیقا محل ذرات رو ببینید و بدونید که در کدام ناحیه سنسور هستند . همینطور برای پاک کردن صفحه شفاف اتوفوکوس بهتره که به یکی دیگه بگین که از ویزور نگاه کنه و شما از طرف مقابل با راهنمایی های اون بتونید آشغالهای روی ویزور رو بگیرید.
    و اما اینکه همیشه سعی کنید موقع تعویض لنز سر دور بین رو به پایین باشه تا کمتر گرد و غبار داخلش بره. دیگه اینکه سعی کنید زمان باز بودن دهانه دوربین مینیمم باشه و کار تعویض لنز رو اگه امکانش هست در جایی انجام بدین که حداقل گرد و غبار رو داره!
    راستی یک نکته مهم هم اینکه به دلیل مختصر خاصیت الکترواستاتیکی که داخل دوربین هست اگه دوربین روشن باشه و لنز رو عوض کنید دوربینتون با کمال میل ذرات گرد و غبار رو بغل میکنه!!!!
    راستی آقای امدادی شما که تو امضاتون هست فقط یک لنز دارین، فکر کنم بهتره بگذارین همیشه روی دوربین باشه تا زمان کمتری برای نفوذ گرد و غبار به داخل دوربین وجود داشته باشه.
    ویرایش توسط Amin : Wednesday 25 May 2005 در ساعت 20:24
    امین خسروشاهی
    [Canon Digital Rebel]
    [EF-S 18-55 f/3.5-5.6] [EF 70-200 f/4L] [EF 50 f/1.4USM] [Canon 17-40 f/4L][Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM]
    [Canon SpeedLite 580EX] [Manfrotto 055PROB tripod+Manfrotto 322RC2 head]

تشکر کرده
    183

امين جان با اين جور پاک کردن مشکلي براي سنسور ايجاد نميشه؟ و اينکه اگه بديم تعميرگاه هزينه بالايي رو ميگيره؟

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

اول کلی جواب حرفه ای داده بودم.... که پاک شد! بعد دوستان تقریبا همه چیزو گفتن... من جواب از نوع خیلی حرفه ای بدم!

پوریا جان ... اونایی که گفتن خورشید خانوم رو غیر مستقیم تو کادرتون داشته باشی سنسورت میسوزه! احتمالا خودشون از اول سنسورشون خراب بوده!
    اما اونایی که میگن اگه زوم کنی رو خورشید خانوم سنسورت میسوزه... بگم مواظب سنسورت باش! در هیچ کاری زیاده روی خوب نیست... اما حیف هم هست! از زندگی لذت ببر! دنیا دو روزه... اگه بلد باشی و یاد بگیری... هم سنسورت سالم میمونه ... هم عکسات قشنگ میشن! بعد زندگی هم شیرین میشه!

میگن عکاسهای طبیعت دو دسته هستن... یکی اونایی که رو به خورشید عکاسی میکنن و یکی اونایی که پشت به خورشید عکاسی میکنن.... من ترجیه میدم پشتم رو به کسی نکنم!
    تا حالا هم ضرر نکردم...

در مورد لنز و سنسور هم زیاد وسواسی و نگران نباشید... دوستی در محرم... هنگام عکاسی با زنجیر محکم کوبید به دهنه لنز بنده... دریغ از یه خش! اصولا شیشه محکمه نه؟!
    سنسور هم همینطور... روش های مختلفی هست برای پاک کردن سنسور... اگر نگران هستید.. اصولا هزینه ای نباید داشته باشه پاک کردنش و تعمیرگاه ها بصورت تبلیغاتی این لطف رو براتون میکنن! و عموما با پنبه و پنس این کارو انجام میدن... من با کارت ویزیت و دوستانی دارم که با تف و جیر! هر کسی با سلیقه خودش با سنسورش برخورد میکنه!
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Pooriya_Online
    امين جان با اين جور پاک کردن مشکلي براي سنسور ايجاد نميشه؟ و اينکه اگه بديم تعميرگاه هزينه بالايي رو ميگيره؟
    راستش برای من که تا حالا مشکلی ایجاد نشده! تعمیرگاهها رو هم خبر ندارم راستش.. نه از قیمتشون نه از طریقه پاک کردنشون! ولی این رو مطمئنم که اتاق ضد گرد و غبار و دستگاه Sensor-Cleaner-Just-For-You هم ندارند!! حتی ممکنه بعضی ها انگشت کوچیکشونو بکنن تو سوراخ دوربین و تمیزش کنند!!
    اینقدر وسواس به خرج ندین.. خیلی خیلی ساده تر از این حرفاست.. پوریا جان شما که به قول خودتون زیر آب بارون عکاسی کردین و گلوله برف تو لنزتون خورده... خیالت راحت باشه که هیچی نمیشه.. جرات داشته باش پسر :smile:

و اما نور خورشید.. ببین لنز دوربین نور خورشید و همینطور هم حرارتشو جمع میکنه توی مرکز کانونیش.. این حرارت بالاییه و ممکنه باعث بشه سطح سنسور آسیب ببینه.. همونطور که اگه با دوربین فیلمی هم اگه از خورشید وسط ظهر تابستون عکس بگیری و زمان نوردهی بالا باشه فیلمت آب میشه!
    ولی کلا چون نور خورشید خیلی زیاده و معمولا این عکسها هم با زمانهای خیلی کم مثلا شاتر 1/4000 یا دیگه 1/2500 گرفته میشن در این زمان کم هیچ مشکلی تولید نمیشه.. خیالت راحت باشه.. تو که نمیخوای از خورشید رو سرعت Bulb عکس بگیری که؟؟ برای این منظور قبلا کاغذ سفید اختراع شده!
    امین خسروشاهی
    [Canon Digital Rebel]
    [EF-S 18-55 f/3.5-5.6] [EF 70-200 f/4L] [EF 50 f/1.4USM] [Canon 17-40 f/4L][Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM]
    [Canon SpeedLite 580EX] [Manfrotto 055PROB tripod+Manfrotto 322RC2 head]

تشکر کرده
    183

بابا شماها خيلي ريلکسيد...
    با کارت ويزيت؟ با تف؟ من با دستمان مخصوص لنز ميترسم بعدش شما...
    به اين جراتتون حسوديم ميشه... اصولا آدم با خطري هستن حتي در مورد دوربين اما سنسور کوچولو که بدبخت ميشه...
    ببخشيد جسارت ميکنم چون واقعا عکاس طبيعت نيستم ولي ترجيح ميدم منظره روبهرو کم نور و يا ابر روشن باشه و پشت به خورشيد خانوم رو ترجيح ميدم... (اصولا از نور زياد خوشم نمياد) و در مورد آسيب ديدگي سنسور ببينيد درست متوجه شدم يا نه (البته فهميدم فقط براي مثال) مثل اينکه با نگاتيو از نور خورشيد شديد با سرعت نسبتا کم عکس بگيريم و عکس سياه ميشه سنسورم اگه جاي نگاتيو حساب کنيم اينطوري ميشه درسته؟

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین