نمایش نتایج : از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
Like Tree4تشکر
  • 1 Post By Amir Tavakoli
  • 3 Post By Amateur

موضوع: كمك........!!! داخل لنزم گردو خاك رفته؟؟

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

Unhappy كمك........!!! داخل لنزم گردو خاك رفته؟؟

سلام دوستان
    دیروز وقتی میخواستم لنزم رو تمیز كنم(Canon 40D--Canon 17-85 usm is) بی احتیاطی كردم و با بلوور باد گرفتم داخل لنز. بعد متوجه شدم داخل لنز( پشت عدسی جلوی لنز) گرد نشسته....
    البته این گرد و خاك هیچ تاثیری در عكس نمیزاره ولی اگر در نور مستقیم خورشید(مواقعی كه خورشید یا اشعه هاش مستقیما به لنز بتابند)لكه های ریزی در تصویر دیده میشه
    من خیلی رو این مورد حساس شدم ...
    میخوام هر طور شده حلش كنم...راهی داره یا باید حتما لنز باز بشه...
    اگه كمكم كنين ممنون ميشم:(

كاربر فعال Sama01 آواتار ها
    تشکر کرده
    1844

پیش فرض پاسخ: كمك........!!! داخل لنزم گردو خاك رفته؟؟

خیلی بعیده لکه‌هایی که گفتید، مربوط به لنز باشند. به احتمال خیلی خیلی خیلی زیاد، این لکه‌ها، ناشی از گرد و غبار روی سنسور دوربینتون هستند. این لکه‌ها هم وقتی که دیاف بسته است (مثلا حدود F11 به بالا) خیلی آزار دهنده هستند.
    سید مصطفی آهنگرها
    S a m a P i x . i r
    Canon 50D + 16-35 f2.8 L II +70-200 f2.8 L IS

كاربر همراه pouya1 آواتار ها
    تشکر کرده
    371

دوست عزيز بنده دقيقا درك ميكنم شما چه حسي داريد
    متاسفانه اين امر كمي انسان را دل چركين ميكند ولي سعي كنيد زياد توجه نكنيد
    لنزهاي سيگما معمولا هميشه از اين سوغاتي ها داخل خودش داره من خودم شخصا حدود 5 لنز آكبند را بطور دقيق برسي كردم در تمام آنها اين ذرات را مشاهده كردم .

sama01 عزيز درون لنز هم گرد و غبار ميرود ولي برعكس گردو غبار بر روي سنسور تاثيري در عكس خروجي ندارد .

دوست عزيز هيچ وقا سعي نكنيد خودتان با روش هاي مختلف سعي كنيد غبار ها را پاك كنيد ممكن است نتيجه برعكس شود.

در مورد غبار روبي و باز كردن لنز هم
    فكر ميكنم تعمير گاه مركزي يا مراكز ديگر اين كار را براي شما انجام دهد اطلاع دقيق ندارم.

ولي سعي كنيد هيچ وقت دست به اين كار نزنيد زيرا قطعات داخل لنز مانند ابزار دقيق ميباشند و ممكن است پس از باز و بسته شدن كاليبره خود را از دست بدهند.:)
    پويا رحيم زاده

كاربر فعال Sama01 آواتار ها
    تشکر کرده
    1844

البته این گرد و خاك هیچ تاثیری در عكس نمیزاره ولی اگر در نور مستقیم خورشید(مواقعی كه خورشید یا اشعه هاش مستقیما به لنز بتابند)لكه های ریزی در تصویر دیده میشه
    sama01 عزيز درون لنز هم گرد و غبار ميرود ولي برعكس گردو غبار بر روي سنسور تاثيري در عكس خروجي ندارد .
    من هم به همین دلیل گفتم که لکه‌های موجود در عکس، به خاطر لنز نیست و مربوط به سنسور می‌شه.
    سید مصطفی آهنگرها
    S a m a P i x . i r
    Canon 50D + 16-35 f2.8 L II +70-200 f2.8 L IS

كاربر همراه pouya1 آواتار ها
    تشکر کرده
    371

نقل قول نوشته اصلی توسط sama01 نمایش پست ها
    من هم به همین دلیل گفتم که لکه‌های موجود در عکس، به خاطر لنز نیست و مربوط به سنسور می‌شه.

تا آنجا كه بنده میدانم غبار بر روی سنسور آفتاب و غیر آفتاب ندارد ...............

شاید!!! در شرایط نامساعد تنظیماتی و در نور شدید بدون هود این ذرات گرد و غبار در لنز (با دید یك چشم قوی ده دهم و یك میكروسكوپ الكترونیكی) نمایان شود .
    خیلی سخت میگیرید هااااااااااااا
    پويا رحيم زاده

كاربر بسیار فعال Amir Tavakoli آواتار ها
    تشکر کرده
    7229

نقل قول نوشته اصلی توسط movahhednezhad نمایش پست ها
    سلام دوستان
    دیروز وقتی میخواستم لنزم رو تمیز كنم(Canon 40D--Canon 17-85 usm is) بی احتیاطی كردم و با بلوور باد گرفتم داخل لنز. بعد متوجه شدم داخل لنز( پشت عدسی جلوی لنز) گرد نشسته....
    من خیلی رو این مورد حساس شدم ...
    میخوام هر طور شده حلش كنم...راهی داره یا باید حتما لنز باز بشه...
    اگه كمكم كنين ممنون ميشم:(
    سلام دوست عزیز
    آیا مطمئن هستید كه آن شخصی كه قرار هست لنز شما رو باز كنه و گرد و غبار داخلش رو پاك كنه ، به حساسی و نکته سنجی و دلسوزی شما هست؟؟؟؟ و با باز کردن لنز صدمه دیگری رو وارد نمیکنه؟؟؟؟
    لنزها از چندین المان درست شدن و اگه لنز رو باز کرد و گرد و غبار بزرگتر و یا تار و پودی روی اونها نشست و داخل عکسها هم مشخص بود ، اون موقع میخواید چیکار کنید؟؟؟؟

بنظر من خارج لنز رو تمیز کنید و از یک کاغذ سفید ، یا آسمان عکس بگیرید و عکسو در روی مانیتور معاینه کنید. اگه لکه ای نمیبینید ، دستش هم نزنید.
    من هم مثل شما در این مورد خیلی حساسم.
    موقعی که میخوام لنز پاک کنم ، اتاقم شبیه طویله میشه
    از انواع برسها و عینک پاک کن ها و دستمال کاغذی مرطوب و لوله خودکار جهت فوت کردن و .... رو میریزم دور و ورم.
    از یک زاویه نور آفتاب و از طرف دیگه هم چراغ مطالعه رو روشن میکنم
    بعد از اینکه کارم تموم میشه و لنز داره برق میزنه از تمیزی ، یه دفعه عطسه میکنم و همه چیز از اول تکرار میشه :biggrin:

راستی حالا که بحث پاک کردن لنز شد ، کسی از دوستان ، از این اپتیک پیپرهای آلمانی سراغ نداره:

[IMG]http://i27.*******.com/1zofb12.jpg[/IMG]

وقتی لنز رو با دستمال های عینک پاک کن یا .... تمیز میکنید ، خیال میکنید تمیز شدن. ولی وقتی این کاغذ رو روی لنز میکشید ؛ اون موقع میفهمید که تمیزی یعنی چی.
    2-3 سال قبل 2 بسته از اینو خریدم 1800 تومن. تا همین اواخر هم داشتم. ولی حالا تموم کردم و مغازه ای هم که قبلا ازش خریده بودم بسته شده. چند جا هم سوال کردم و نداشتن.
    داخل این بسته مقداری کاغذ هست که خیلی نازکه. یک طرفش خشن تر و طرف دیگرش نرم تر هست. وقتی با طرف نرمش لنز رو پاک میکنید ؛ لنز عین الماس برق میزنه
    pouya1 تشکر می‌کند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    817

نقل قول نوشته اصلی توسط amirt2006 نمایش پست ها
    ...
    راستی حالا که بحث پاک کردن لنز شد ، کسی از دوستان ، از این اپتیک پیپرهای آلمانی سراغ نداره:

وقتی لنز رو با دستمال های عینک پاک کن یا .... تمیز میکنید ، خیال میکنید تمیز شدن. ولی وقتی این کاغذ رو روی لنز میکشید ؛ اون موقع میفهمید که تمیزی یعنی چی.
    2-3 سال قبل 2 بسته از اینو خریدم 1800 تومن. تا همین اواخر هم داشتم. ولی حالا تموم کردم و مغازه ای هم که قبلا ازش خریده بودم بسته شده. چند جا هم سوال کردم و نداشتن.
    داخل این بسته مقداری کاغذ هست که خیلی نازکه. یک طرفش خشن تر و طرف دیگرش نرم تر هست. وقتی با طرف نرمش لنز رو پاک میکنید ؛ لنز عین الماس برق میزنه
    در خیابان ناصرخسرو ، كمی بالاتر از خیابان صوراسرافیل ، پاساژ جوانمرد ، فروشگاه های حرفه ای عكاسی هست و میتوانید كاغذ لنز مورد نظر را در آنجا پیدا كنید.
    یك بسته اش باید هزار تومان قیمت داشته باشد.

.
    darya_s، Amir Tavakoli و Ali Bayati تشکر می‌کنند.