نمایش نتایج : از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: دو سوال در مورد لنز دوربين

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

پیش فرض دو سوال در مورد لنز دوربين

من دو سوال در مورد لنز دوربين دارم.
    روي دوربين ها خصوصيات لنز مثلا به اين صورت نوشته شده:
    1:2.8 33mm-100mm
    اين اعداد يعني چي؟

سوال دوم اينکه من به دوربين آنالوگ کانن AE1 دارم که وقتي دوربين رو مثلا روي يه جسم در 2 متري تنظيم ميکنم زمينه پشت سوژه کاملا مات و قشنگ ميشه ولي با دوربين ديجيتال powershot A95 که تازه خريدم وقتي روي همون سوژه فوکوس ميکنم زمينه هم تا حدي در فوکوس و نسبتا واضح ميافته که دلخواه من نيست.
    آيا اين به علت تفاوت لنز ها هست؟ (البته اندازه روزنه و سرعت شاتر در هر دو دوربين رو يکسان تنظيم ميکنم(

لطفا اگر کسي جواب رو ميدونه برام توضيح بده.
    متشکرم

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

سوال اول: دو عدد كه به واحد ميليمتر نوشته شده اند فاصله كانوني لنز در دو حالت تله و وايد را نشان ميدهند. عدد كوچك مربوط به وايد و عدد بزرگ مريوط به تله است. در دوربينهاي ديجيتال فاصله كانونيهاي معادل نيز مهم است. مثلا فاصله كانوني 5 ميليمتر در يك دوربين ديجيتال ممكن است معادل 30 ميليمتر در دوربينهاي 35 ميليمتري باشد( بعلت كوچكتر بودن سايز سنسور اونا نسبت به فيلم)
    اما اعداد بعدي نشانه حداكثر ميزان بازشدگي لنز هستند. اگر دو عدد باشند در دو حالت تله و وايد اين مساله را نشان ميدهند كه اينم هر چقدر عدد كوچكتري باشد بهتر است (لنز سريعتر)چونكه نور بيشتري به فيلم و سنسور ميرسد و ميتوان از سرعتهاي بالاتر شاتر استفاده كرد

در مورد سوال دوم كلا در دوربينهاي ديجيتال بهمان دليلي كه در فوق ذكر شد ( فاصله كانوني معادل) امكان ايجاد عمق ميدان كم ( محو شدن پشت موضوع) مشكلتر از دوربينهاي آنالوگ است. البته در دوربينهاي SLR اين امر براحتي امكان دارد. در دوربنهاي ديجيتال معمولي با رعايت مسائل زير ميتوانيد اين حالت را ايجاد كنيد:
    1- لنز را به حال تله( حداكثر زوم) ببريد و بعد روي سوژه فوكوس كنيد
    2- ديافراگم را تا حد ممكن باز كنيد( اعداد كوچكتر f )
    3- سوژه را تا حد ممكن از پس زمينه دوركنيد

البته كلا لنز در حالت تله خود كمتر ميتواند ديافراگم باز داشته باشد ( بهمين علت هرچقدر اعداد ي كه در سوال اول گفتم كوچكتر باشند بهتر است)

براي اطلاعات بيشتر به اين نوشته ها مراجعه كنيد:

http://digitalcamera.akkasee.com/archives/000529.php
    http://digitalcamera.akkasee.com/archives/001016.php
    http://digitalcamera.akkasee.com/archives/001039.php
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

اگه اشتباه نكنم در دوربين a95 يك حالتي در عكاسي وجود داره به نام پرتره portrait كه با اون ميتوني عكسي كه از فرد ميگيري داراي پس زمينه blur باشه.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

ممنون از پاسخ خوبتون.
    ممنون ميشم اگه وقت داشته باشيد و فقط 3 سوال ديگه من رو جواب بدين.
    1-چطور ميشه از روي فاصله کانوني لنز دوربين ديجيتال فاصله کانوني معادل اون رو در دوربينهاي 35ميليمتري بدست آورد؟
    2-پس ميشه حدس زد دوربينهايي که حالت ماکروي قويتري دارند قابليت ايجاد عمق ميدان کم در
    اونها کمتر هست؟
    3- منظور از دوربين 35mm چي هست؟ منظورم اين هست که چرا ميگن 35mm؟

خيلي از لطفتون متشکرم

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

سنسور دوربينهاي ديجيتال عموما كوچكتر از فريم 35 ميليمتري فيلم در دوربينهاي غير ديجيتال هستند( بجز دوربينهاي ديجيتال با سنسور فول فريم مثل 1Ds) بهمين علت لنزهايي با فاصله كانوني كوچكتر برايشان مورد نياز است. براي تبديل اين فاصله كانوني به معادل 35 ميليمتري خود بايد آنرا در ضريبي ضرب كرد كه اين ضريب نسبت اندازه فريم 35 ميليمتري به اندازه سنسور است.
    35 ميليمتري هم اندازه فريم فيلم در دوربينهاي غير ديجيتال است

در مورد قابليت ماكرو در دوربينها : بايد توجه داشته باشيد كه يكي از فاكتورهايي كه در عمق ميدان تاثير دارد فاصله بين محل فوكوس تا سنسور يا فيلم است. پس در عكسهاي ماكرو چون اين فاصله كم است عمق ميدان خيلي كم خواهد بود.( بر عكس چيزي كه شما در سوالتان گفتيد) اين موضوع بستگي به قدرت ماكرو دوربين ندارد بلكه به فاصله محل فوكوس دوربين تا سنسور دارد.
    بازهم پيشنهاد ميكنم مطلبي را كه لينكش را در نوشته قبلي گذاشتم مطالعه فرماييد تا جواب همه اين سوالاتتان را در آن بيابيد
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan