نمایش نتایج : از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: يك سئوال پيش پا افتاده در مورد لنز

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

پیش فرض يك سئوال پيش پا افتاده در مورد لنز

من از همه دوستان عذر خواهي مي كنم. دچار ترديد و كمي گيجي شدم در مورد اعداد لنز.
    مي دونم كه عدد كوچيكه حداقل فاصله كانوني و ميزان وايد بودن و عدد بزرگه حداكثر فاصله كانوني و ميزان تله بودن است.
    جاي ديگه اي خوندم كه اگه بخواهي بگي يك لنزي چند X اپتيكال زوم داره بايد عدد بزرگه رو تقسيم بر عدد كوچيكه بكني.
    حالا من گيج شدم كه يك لنز 200 - 70 كه 2.8 اپتيكال زوم ميشه تله بيشتري داره يا 55 - 17 كه تقريباً 3.2 اپتيكال زوم !!!
    قاعدتاً اوني كه اپتيكال زوم بزرگتي داره يعني 55 - 17 بايد بيشتر زوم كنه تا 200 - 70 ؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!

اگه اينجوريه پس اون لنز بدبخت كه حداكثر فاصله كانونيش 200 است چرا زوم تله اش از 55 كمتره ؟
    خواهش مي كنم راهنمايي كنيد چون بدجور گيج شدم.

پيشاپيش ممنونم !

كاربر همراه eatemadi آواتار ها
    تشکر کرده
    5

پیش فرض پاسخ: يك سئوال پيش پا افتاده در مورد لنز

نقل قول نوشته اصلی توسط raheb0 نمایش پست ها
    من از همه دوستان عذر خواهي مي كنم. دچار ترديد و كمي گيجي شدم در مورد اعداد لنز.
    مي دونم كه عدد كوچيكه حداقل فاصله كانوني و ميزان وايد بودن و عدد بزرگه حداكثر فاصله كانوني و ميزان تله بودن است.
    جاي ديگه اي خوندم كه اگه بخواهي بگي يك لنزي چند X اپتيكال زوم داره بايد عدد بزرگه رو تقسيم بر عدد كوچيكه بكني.
    حالا من گيج شدم كه يك لنز 200 - 70 كه 2.8 اپتيكال زوم ميشه تله بيشتري داره يا 55 - 17 كه تقريباً 3.2 اپتيكال زوم !!!
    قاعدتاً اوني كه اپتيكال زوم بزرگتي داره يعني 55 - 17 بايد بيشتر زوم كنه تا 200 - 70 ؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!

اگه اينجوريه پس اون لنز بدبخت كه حداكثر فاصله كانونيش 200 است چرا زوم تله اش از 55 كمتره ؟
    خواهش مي كنم راهنمايي كنيد چون بدجور گيج شدم.

پيشاپيش ممنونم !
    اون عدد X كه در مورد لنزها گفته ميشه نسبت تله به وايد هست براي همون لنز.
    Nikon D80 + Nikkor DX 18-70mm f/3.5-5.6G IF-ED
    Canon A70

كاربر همراه eatemadi آواتار ها
    تشکر کرده
    5

در حقيقت يك لنز 70-200 از فاصله كانوني 70mm ميتونه 2.8 برابر كنه و اون لنز 17-55 از فاصله كانوني 17mm كه بك فاصله كانوني وايد هست 3.5 برابر ميكنه. چون فواصل كانوني شروع اونها با هم برابر نيست پس مقايسه اونها صرفا با اون عدد صحيح نيست.

اما اگر بخواهيد بدونيد كه يك لنز نسبت به تصوير معمول كه يك لنز 50mm روي يك دوربين 35mm تصوير رو چند برابر ميكنه بايد عدد فاصله كانوني رو در كراپ فاكتور دوربين (مثلا براي نيكونها 1.5) ضرب كني و بر 50 تقسيم كني.
    مثلا يك لنز در فاصله كانوني 200mm برروي يك دوربين نيكون (ديحيتال) داراي 50 / 1.5 * 200 يعني 6 برابر بزرگنمايي هست.
    Nikon D80 + Nikkor DX 18-70mm f/3.5-5.6G IF-ED
    Canon A70

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1

دوست عزیز برای اینکه راحت تر باشی.این طور فرض کن که X مال دوربین های کامپکت هست و فاصله کانونی مال Slr ها این دو تا رو هم نمی شه با این X مرسوم مقایسه کرد.
    محمد امین فیروزآبادی
    Mohammad Amin Firuzabadi
    http://www.maf.ir
    آخرین بروز رسانی 1385/1/27
    http://www.irandeserts.com

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

سلام دوستان
    یک سوال هم برای من پیش آمده یک لنز 200-18 که 11.1 اپتیکال زوم داره حالا اگر یک لنز 200-55 روی دوربین نصب بشه آیا همان زوم را انجام میدهد یا خیر(یعنی به همان اندازه بزرگنمایی میکند یا خیر)؟
    ممنون از راهنمایی

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

دوست من بزرگ نمايي مال لنزه نه بدنه. يه لنز 200-70 هميشه 200-70 است ولي چون بعضي از دوربين ها كراپ فكتور بزرگتري دارند ( پاناسونيك و اوليمپس و بقيه ي دوربين هايي كه ماونت Four thirds دارن كراپ فكتورشون 2 و دوربين هاي نيكن كراپ فكتورشون 1.5 است و ...)

اصولن شما براي اينكه گيج نشيد اين X رو فراموش كنيد و با معادل آنالوگ مقايسه ها رو انجام دهيد.يعني لنز 200-18 روي بدنه ي نيكن مي شه 300-27 و لنز 200-55 روي همون بدنه مي شه 300-82.5. حالا همين لنز ها روي بدنه ي اوليمپس به ترتيب برابر 400-36 و 400-110 خواهند بود.
    فرهاد حسيني