با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

چندی پیش در حال جستجو برای موضوعی به نوشته هایی در قالب وبلاگ برخوردم که تصمیم گرفتم تاپیکی مجزا برای به اشتراک گذاشتن این موضوع ایجاد کنم و نظر دوستان را جویا شوم. مطالب در ابتدا اینقدر غیر عادی بود که هضم آن برای من هم سخت بود. لازم به ذکر است که من لزوما با تمامی این ادعاها موافق نیستم.

مطلب به این موضوع اشاره می کند که شرکتهای تولید کننده اپتیک جهت بهبود رزولوشن لنزها و کاهش مشکلاتی چون ca اقدام به افزایش تعداد و تغییر نوع المانهای اپتیکی(اسفریکال و ED و ...) میکنند. این تغییرات منجر به تولید لنزهایی بسیارشارپ می شود که این شارپنس را از دیافهای کاملا باز ارائه می دهند.ولی این تغییرات تاثیر منفی بر دیگر ویژگی های لنز می گذارد که بعضا برخلاف رزولوشن به راحتی قابل اندازه گیری نیست.

این تاثیرات منفی شامل موارد زیر هستند.
1- بسیار بزرگ و گران قیمت هستند.
2- تصاویری تخت و غیر سه بعدی ایجاد می کنند( برای ایجاد تصاویر سه بعدی نیاز به دیاف باز دارند تا با محو کردن پس زمینه این حالت را ایجاد کنند)
3- انتقال از نواحی دارای فوکوس به نواحی حارج از فوکوس متفاوت از لنزهایی با المانهای کم انجام می شود.
4- با بستن دیاف نه تنها به سرعت مزیت خود را از دست می دهند بلکه در برخی موارد از لنزهای ساده تر عقب می افتند.
5- کاهش micro-contrast(کمی با مفهوم این واژه در ذهن من فرق دارد. به متن رجوع شود).

آدرس سایت Photo Theory — YANNICK KHONG
بخش blog هم شامل مطالب جالبی است که مطالعه آنها خالی از لطف نیست. در ضمن توجه شود که این مطالب بیشتر در مورد لنزها در بازه کمی واید تا تله کوتاه کاربرد دارد و لنزهای اولترا واید به دلیل پیچیدگی اپتیکی متفاوت هستند.
[CENTER]download.jpg

download (2).jpg